Eltin görümcen mi var derdin var

remisyon

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2016
298
1.352
39
Görümcenlerle sıkıntı yaşadığınızda eltiye onların dedikodusunu yapmışsınız. Sonrasında arayı düzeltip onlarla eltinin dedikodusunu yapmışsınız.

Anlattıklarınızdan anladığım kadınıyla erkeğiyle (kocanız da dahil), elti sistemli, planlı programlı dışlanıyor, tavır yapmayla laf çarpıtmayla falan psikolojik şiddete maruz kalıyor.

Kv kadının annesine unutup! Çay bile koymuyor bu olaydan dolayı yine eltiye toplu tepki. Hadi tepki koyuyorlar ne alaka küçük görümce evine gidip bir aradaydık diye nispet yapıyor. Nasıl basit hareketler bunlar.

Bu olaylarda ben sadece eltiye üzüldüm. İyi niyet adı altında basitlik diz boyu.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 464 gün geçti.

Mintimint

Amentü Billahi👆
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2020
857
1.394
Kızlar bir konuda size fikir danışmak istiyorum canımı epeyce sıktı bu durum. Konu biraz uzun okursanız sevinirim. Şimdi ben 6 aydır evliyim. Nişanlılık dönemimde görümcelerimle aram çok iyiydi çok sevdik birbirimizi. Sonra düğün hazırlıkları esnasında bi takım sorunlar çıktı aramızda ama yine de birbirimizin yüzüne karşı asla ne bi kırıcı söz ne bi ima bişey yaşamadık. O dönem kendi içimde tabiki çok öfkeliydim kırgındım onlara bu yüzden biraz mesafe girdi araya. Kırgınlığımı kızgınlığımı da ister istemez çevreme kendi yakınlarıma karşı dile getiriyordum eltimle de o dönem çok yakınlaştırınız için şahit oluyordu herşeye . Ama düğün sonrası buzlar erimeye başladı zamanla. Küçük görümcem uzakta ama büyük görümcemle görüşmeye başladık yine seviyoruz birbirimizi.

Bu arada eltim 7 yıllık gelinleri ve aralarında hep sorunlar, mesafe , anlaşmazlık olmuş. Kaynanam açık açık onu sevmediğini dile getirdi bi kaç kez. Büyük görümcemle küsler zaten. Neyse ben eltimle de çok iyiydim. Yeri geldi bu görümcelerimle sıkıntılar yaşadığım dönem onunla da dertleştik falan ki benim onlarla aramın açılması onun işine de gelmişti açık açık boşver biz abla kardeş oluruz, can yoldaşı oluruz birbirimize destek oluruz falan demişti. Fakat şöyle bi durum var ben asla kin tutamayan, küs kalamayan, benim yüzüme gülene 10 adım giden bi insanım. Hep böyleydim. Bu yüzden insanlar bana nasıl davranırsa öyle karşılık verdim. İnsanlar beni bağırına basınca bende insanca karşılık verdim ve bişeyler düzeldi.

Neyse kızlar konuya geleyim. Bi kaç hafta önce eltimin annesi onu ziyarete gelmişti kaynanamlara gitmişler. Bunu kaynanam anlattı bana. Kaynanam hastaydım o gün diyor hastaneye gitmiş Hatta sabahında. Akşam habersiz geldiler oturduk bi bardak çay içtik diyor . Sonra çay bitmiş sohbete de dalınca kaynanam yeniden çay koymayı unutmuş. Eltim eve gidince ağlamış kocasına annen bize bi bardak çay bile ikram etmedi annemi böyle ağırladılar falan diye. Ertesi gün kaynım annesine kızmış niye böyle yaptınız diye ve kaynanamın zoruna gitmiş ağlamaklıydı zaten bana anlatırken.

Neyse küçük görümcem bi kaç günlüğüne kaynanamlara geldi yaşadığı şehirden. Bu olayı sadece küçük görümceme ve bana anlatmış yani o da tepkiliydi eltime karşı. Biz tesadüfen onun geldiği gün kaynanamlardaydık sadece eltim ve kaynım yoktu. Kayınbabam onları da çağırın dedi büyük görümcem o gelirse ben giderim dedi anneme gizli saklı. Annem gerek yok onlar daha dün geldiler zaten falan dedi kimse istemedi. Ben hiç bi şekilde yorum yapmadım. Ertesi gün yine çağırdılar kırmamak için gittim. Kızlar bu pandemi döneminde hiç kimseyle görüşme taraftarı değildim ama mecburen yapmak zorunda kalıyorsunuz bazen. Neyse küçük görümcem gitmeden senin evine de gelelim hiç gelmedik daha önce dedi tamam bende sizi çağıracaktım zaten dedim.

Eltimin onlarla bi araya gelmek istemediğini biliyorum. Daha önce kaynanamlar bize gelecek sizde gelin dediğimde yok onlar gelsin biz sonra geliriz demişti. Yani çağırırsa sadece eşimle beni çağırıyor başka kimseyi çağırmıyor zaten. Görümcelerim zaten istemiyor bir araya gelmeyi. Eşimle konuştuk onları önce çağıralim bi kaç gün sonra da eltiyle kayını çağırırız dedik. Neyse kızlar küçük görümcem gitmeden 1 saatliğine eltime uğramış sanırım biraz da inat olsun diye bi önceki gün hep beraber bizde olduklarını söylemiş.

Ben daha çağırmadan eltim mesaj attı bana bi kaç gün sonra. Size gelmek istiyoruz diye gelin dedim. Çok güzel ağırladım falan küçük görümcemin ona bize geldiklerini söylediğinden haberim yok. Söylemeyi de düşünmüyordum kırılmasın yanlış anlamasın diye. Sonra bu yedi içti bi ara eşim ve abisi mutfağa geçti biz yalnız kaldık eltimle. Başladı laf sokmaya “insanlar çok iki yüzlü, aşağılık, menfaatçi, kimseyi kafama takmıyorum artık , yok artık kendimi tutamıyorum yüzlerine söylüyorum” falan bende hayırdır dedim kim iki yüzlülük yaptı ki sana dedim benle özel olarak konuşmak istediğin bişey varsa söyle abla ben anlamadım konuyu dedim. Yok genel konuşuyorum dedi ve devam etti saydırmaya. Bi ara çocuğunu tuvalete götürdü gelince dedim ki haberin var mıydı yok muydu bilmiyorum ama küçük görümce bize geldi hatta büyük görünce kaynana falan hep beraber geldiler dedim. Bi araya gelmek istemediğinizi bildiğim için eşimle onları ayrı sizi ayrı ağırlamak istedik dedim. Yok ablacım anlıyorum sorun değil benlik bişey yok onlar kendi kendilerine alınıp küsüyorlar ben bi araya gelmek isterdim dedi. Ki kendisi daha önce kaç defa evime geldi diğerleri daha ilk defa gelecekti. Yani diğerlerini çağırmadan sadece bunu çağırdığım da oldu.

Daha bi kaç gün önce kaynanayla sorun yaşadığınızdan hiçbiri görüşmek istemiyordu diyemedim. Onlar gittikten sonra kendimi çok kötü hissettim resmen kendi evimde hakarete uğradım. Sonra kaynanamla görüştüğümüzde anlattım böyle böyle oldu diye boşver sen üzülme sen yanlış bişey yapmadın dedi. Eşime keşke kardeşin söylemeseydi falan dedim tabiki söyleyecek abisinin evine geldiğini niye saklasın iyi olsaydı o da gelseydi seni böyle etkilemesine suçlu hissettirmesine izin verme dedi. Yine de çok huzursuzum. Ben suçlu muyum ? Kendimi çok kötü hissettirdi. Nasıl bi tavır takınmaliyim herkese karşı dışardan bi gözle beni biraz aydınlatır mısınız lütfen...
Yani ben annem ile kayınvalidemin evine gidiyorsam boşalan bardağı kimsenin doldurmasını beklemem ,sonuçta eltinizde artık o ailenin bi parçası😕Sizde yeni gelin sayılırsınız tatlı mesafenizi koyun.Elti bişe mi diyor kaynana gille ilgili "eee sen daha iyi bilirsin kaç yıllık gelinlerisin ,ben daha yeniyim bişe bilmiyorum kasıtlı bişe görmedim" de. Kaynana ,görümce de bişe derse ben daha yeniyim içinizde sizin kaç yıllık gelininiz ben bilmem de çık 👍
 

lillyleon

Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
52
106
25
Yani ben annem ile kayınvalidemin evine gidiyorsam boşalan bardağı kimsenin doldurmasını beklemem ,sonuçta eltinizde artık o ailenin bi parçası😕Sizde yeni gelin sayılırsınız tatlı mesafenizi koyun.Elti bişe mi diyor kaynana gille ilgili "eee sen daha iyi bilirsin kaç yıllık gelinlerisin ,ben daha yeniyim bişe bilmiyorum kasıtlı bişe görmedim" de. Kaynana ,görümce de bişe derse ben daha yeniyim içinizde sizin kaç yıllık gelininiz ben bilmem de çık 👍
Gerçekten o kadar arada kaldım ki bunların içinde. Bugün kayınvalidemlerdeydik yarın ameliyat olacağı için herkes toplanmış bizde gittik herkes oradaydı. Ben herkese nasılsam eltime de öyleydim hiç mesafeli kırgın aramız açık gibi davranmadım. Yani aramız açılsa görümceler kayınvalide de içten içe sevinecek bayram edecek bunun da farkındayım. Sanırım en iyisi hepsinden uzak durmak.
 

Pinhan

Kendinsin geç kaldığın
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2019
1.534
4.847
Küs olan onlar, herkesle iyi olan siz. Dolayısıyla her türlü şey sizin başınıza kalır. Bu hep böyledir.
İstediğiniz kadar laf taşımıyorum yorum yapmıyorum diyin, kaşınız oynasa bu karşı tarafa söz olarak gider.
Madem herkesle iyisiniz.Açık konuşun hepsine tek tek. Sizin kimse ile derdiniz olmadığını, herkesle iyi olduğunuzu, sorunu olanın açık olması gerektiğini falan. Net bir konuşma ile herkese renginizi belli edin ve sonra ilişkilerinize devam edersiniz. Ama ciddi manada dedikodu yapmadan.
 

MorAnka

Guru
Pro Üye
24 Aralık 2007
4.384
8.842
Gerçekten o kadar arada kaldım ki bunların içinde. Bugün kayınvalidemlerdeydik yarın ameliyat olacağı için herkes toplanmış bizde gittik herkes oradaydı. Ben herkese nasılsam eltime de öyleydim hiç mesafeli kırgın aramız açık gibi davranmadım. Yani aramız açılsa görümceler kayınvalide de içten içe sevinecek bayram edecek bunun da farkındayım. Sanırım en iyisi hepsinden uzak durmak.
Ortada duruyorum, mesafe koruyorum demişsiniz ama burdan bakınca hiç öyle değil
Gayet onun lafını ona, onunkini buna taşıyorsunuz.
Kv bana eltimi sevmediğini söylese ondan uzaklaşırım, çünkü beni de sevmediğinide ona çok rahat söylebilceğini bilirim. Eltimi bana kötüleyen, beni ona neden iyi göstersin.
Eltinizi dışlamalarını fırsat bilip, herkesle iyi geçinen sevimli yeni gelin olmaya çalışıyorsunuz. Ama o kv ve görümce kaç senelik gelinlerini böyle davraniyorlarsa sizide çok rahat harcalar emin olun. Onlar için ikinizin arasında fark yok, ikinizde el kızısınız tek bir anlaşmamazlığa bakar size karşı cephe alıp sizin içinde o gelirse ben giderim demeleri.
 

azra53

Guru
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2010
1.891
543
Herkes birbirine laf yetiştiriyor ailede sorunlar üstü kapalı laf sokmayla çözmeye çalışılıyor kimse yüzleşip de sen böyle böyle diyemiyor bu durumda arada kalırsınız en iyisimi hiç karışma laf da taşıma kv bişey derse kendi aranızda çözün sıkıntınız varsa beni karıştırmayın deyin bide pandemi süreci tamam aile olunca ister istemez görüşülüyor ama bu kadar sık davet edilmesi doğrumu o ona o ona bu yüzden bitmiyor virüs sadece sizin için demiyorum bu şekilde çok kişi var
 

lilay5

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2020
1.117
1.610
siz ilk başta eltiye görümceleri kötülemişsiniz, şimdi de tam tersini yapıyorsunuz. kv eltiyi sevmediğini söylüyorsa sizi sevdiğini nereden bileceksiniz ki? ayrıca geldiklerini söylememekte çok kırıcı. ben olsam eltime mesaj atardım, xler geliyor sizde gelmek ister misiniz yoksa sizi sonra mı çağırayım diye. gelmek isterlerse gelirlerdi, görümcelerin isteyip istemeyeceğini de bir zahmet siz düşünmeyin. tüm aile toplanırken belki de artık dışlanmak istemezdi eltiniz. bence bu hikayede yanan elti olmuş. (çay muhabbeti dışında, kv unuttuysa kendi koyabilirdi) bence siz bir oraya bir buraya savruluyorsunuz ama böyle devam ettikçe hepsi iyi olsa siz kötü olacaksınız. iki tarafla aranızı da normal tutun ve birilerine sürekli bir şey söylemeyin. normal muhabbetinizi edin. kvye gidip anlatmanız çok gereksiz olmuş.
 

sonanda

Guru
Pro Üye
29 Nisan 2013
14.186
25.835
Ben şeye takıldım. Elti annesiyle kayinvalisine gidince cayi neden kendi koymamis? Anneme bir cay bile vermedi diyen eltiye kimse birsey neden diyemiyor? O artik o evin bir kizi. Kalkip kendine de annesine de kayinvalidesine de koysa eline mi yapisirdi?
Bu aile ici seylerden birbirinin dedikodularini falan anlatmalardan ben hep korkarim. Su an eltiyle problem yasamislar gorusmuyorlar. Iki gun sonra duzelirler. Bayramda seyranda... birsekilde duzelir. Bu hep boyle kalacak degil ya. Ee peki birbirlerinin yuzune nasil bakacaklar? Konu sahibi uzak olun ne yapiyorlarsa yapsinlar, karismayin. Bu olay icin fikrimi soruyorsaniz bunca lafi eveleyip geveleyip olanca lafi sokup agzindaki baklayi bir turlu cikaramayan sadece gelemeyen imali imali laf sokan eltiye bence gerekeni soylemissin.
Kucuk gorumce fena yalniz. Eltiye ugramalar, nispet yapar gibi dun biradadaydik annemlerde, bu gunde gelindeyiz yine diye duyurmak icin kostura kostura eltiye gitmeler.. resmen ortaligi karistirmaya calismis... bayagi entrikaci yani...Allahtan baska sehirdeymis. Yakın olsa epey ortalik karistiracak.
 

Jasminla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2021
796
2.484
Siz de herhekle herkesin sohpetini yapıyorsunuz yani. Ne gerek var. Biri öbürü hakkında konuşmak isteyince benim yanımda gıybet etme deyin geçin tabi kendiniz de başkasına bir şey anlatmayın. Ama kendiniz de bir az meraklısınız belli ki. Bunlar hep sorun çıkarır. Siz bir az bu karakterinizi değişmeye çalışın. Ben de gelecekte elti olacağım ama durup kv hakkında tek kelime etmem, o ederse sustururum. Yoksa baş çok ağrır
 

captain price

erkek değilim ben
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2015
26.495
91.005
Siz de her lafı tasiyorsunuz millete farkında mısınız? Elti ile olan eltiyle kalsın niye kaynanaya anlatip iyice dolduruyorsunuz. Siz de fenasiniz bence.

Ayrıca elti de haklı..kaynanaya gidiyor ailesi ile çaydan başka bişey yok, ikinci çay bile demlenmiyor. Bence unuttum bilmemne işin yalanı. Sevmediklerini belli etmek için bile yapılmış olabilir. Sonuçta misafir gelmiş iki bisküvi konulabilir ama yapılmamış. Aynısı size yapılsa siz de uzulurdunuz.

Ben eltinin gereksiz yere dislandigini düşünüyorum. Onu sevmiyorum diye açıkça söylemesi zaten yanlış. sizi etkilemeye çalışmış.
 

Emalia60

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2019
1.383
2.564
27
Kızlar bir konuda size fikir danışmak istiyorum canımı epeyce sıktı bu durum. Konu biraz uzun okursanız sevinirim. Şimdi ben 6 aydır evliyim. Nişanlılık dönemimde görümcelerimle aram çok iyiydi çok sevdik birbirimizi. Sonra düğün hazırlıkları esnasında bi takım sorunlar çıktı aramızda ama yine de birbirimizin yüzüne karşı asla ne bi kırıcı söz ne bi ima bişey yaşamadık. O dönem kendi içimde tabiki çok öfkeliydim kırgındım onlara bu yüzden biraz mesafe girdi araya. Kırgınlığımı kızgınlığımı da ister istemez çevreme kendi yakınlarıma karşı dile getiriyordum eltimle de o dönem çok yakınlaştırınız için şahit oluyordu herşeye . Ama düğün sonrası buzlar erimeye başladı zamanla. Küçük görümcem uzakta ama büyük görümcemle görüşmeye başladık yine seviyoruz birbirimizi.

Bu arada eltim 7 yıllık gelinleri ve aralarında hep sorunlar, mesafe , anlaşmazlık olmuş. Kaynanam açık açık onu sevmediğini dile getirdi bi kaç kez. Büyük görümcemle küsler zaten. Neyse ben eltimle de çok iyiydim. Yeri geldi bu görümcelerimle sıkıntılar yaşadığım dönem onunla da dertleştik falan ki benim onlarla aramın açılması onun işine de gelmişti açık açık boşver biz abla kardeş oluruz, can yoldaşı oluruz birbirimize destek oluruz falan demişti. Fakat şöyle bi durum var ben asla kin tutamayan, küs kalamayan, benim yüzüme gülene 10 adım giden bi insanım. Hep böyleydim. Bu yüzden insanlar bana nasıl davranırsa öyle karşılık verdim. İnsanlar beni bağırına basınca bende insanca karşılık verdim ve bişeyler düzeldi.

Neyse kızlar konuya geleyim. Bi kaç hafta önce eltimin annesi onu ziyarete gelmişti kaynanamlara gitmişler. Bunu kaynanam anlattı bana. Kaynanam hastaydım o gün diyor hastaneye gitmiş Hatta sabahında. Akşam habersiz geldiler oturduk bi bardak çay içtik diyor . Sonra çay bitmiş sohbete de dalınca kaynanam yeniden çay koymayı unutmuş. Eltim eve gidince ağlamış kocasına annen bize bi bardak çay bile ikram etmedi annemi böyle ağırladılar falan diye. Ertesi gün kaynım annesine kızmış niye böyle yaptınız diye ve kaynanamın zoruna gitmiş ağlamaklıydı zaten bana anlatırken.

Neyse küçük görümcem bi kaç günlüğüne kaynanamlara geldi yaşadığı şehirden. Bu olayı sadece küçük görümceme ve bana anlatmış yani o da tepkiliydi eltime karşı. Biz tesadüfen onun geldiği gün kaynanamlardaydık sadece eltim ve kaynım yoktu. Kayınbabam onları da çağırın dedi büyük görümcem o gelirse ben giderim dedi anneme gizli saklı. Annem gerek yok onlar daha dün geldiler zaten falan dedi kimse istemedi. Ben hiç bi şekilde yorum yapmadım. Ertesi gün yine çağırdılar kırmamak için gittim. Kızlar bu pandemi döneminde hiç kimseyle görüşme taraftarı değildim ama mecburen yapmak zorunda kalıyorsunuz bazen. Neyse küçük görümcem gitmeden senin evine de gelelim hiç gelmedik daha önce dedi tamam bende sizi çağıracaktım zaten dedim.

Eltimin onlarla bi araya gelmek istemediğini biliyorum. Daha önce kaynanamlar bize gelecek sizde gelin dediğimde yok onlar gelsin biz sonra geliriz demişti. Yani çağırırsa sadece eşimle beni çağırıyor başka kimseyi çağırmıyor zaten. Görümcelerim zaten istemiyor bir araya gelmeyi. Eşimle konuştuk onları önce çağıralim bi kaç gün sonra da eltiyle kayını çağırırız dedik. Neyse kızlar küçük görümcem gitmeden 1 saatliğine eltime uğramış sanırım biraz da inat olsun diye bi önceki gün hep beraber bizde olduklarını söylemiş.

Ben daha çağırmadan eltim mesaj attı bana bi kaç gün sonra. Size gelmek istiyoruz diye gelin dedim. Çok güzel ağırladım falan küçük görümcemin ona bize geldiklerini söylediğinden haberim yok. Söylemeyi de düşünmüyordum kırılmasın yanlış anlamasın diye. Sonra bu yedi içti bi ara eşim ve abisi mutfağa geçti biz yalnız kaldık eltimle. Başladı laf sokmaya “insanlar çok iki yüzlü, aşağılık, menfaatçi, kimseyi kafama takmıyorum artık , yok artık kendimi tutamıyorum yüzlerine söylüyorum” falan bende hayırdır dedim kim iki yüzlülük yaptı ki sana dedim benle özel olarak konuşmak istediğin bişey varsa söyle abla ben anlamadım konuyu dedim. Yok genel konuşuyorum dedi ve devam etti saydırmaya. Bi ara çocuğunu tuvalete götürdü gelince dedim ki haberin var mıydı yok muydu bilmiyorum ama küçük görümce bize geldi hatta büyük görünce kaynana falan hep beraber geldiler dedim. Bi araya gelmek istemediğinizi bildiğim için eşimle onları ayrı sizi ayrı ağırlamak istedik dedim. Yok ablacım anlıyorum sorun değil benlik bişey yok onlar kendi kendilerine alınıp küsüyorlar ben bi araya gelmek isterdim dedi. Ki kendisi daha önce kaç defa evime geldi diğerleri daha ilk defa gelecekti. Yani diğerlerini çağırmadan sadece bunu çağırdığım da oldu.

Daha bi kaç gün önce kaynanayla sorun yaşadığınızdan hiçbiri görüşmek istemiyordu diyemedim. Onlar gittikten sonra kendimi çok kötü hissettim resmen kendi evimde hakarete uğradım. Sonra kaynanamla görüştüğümüzde anlattım böyle böyle oldu diye boşver sen üzülme sen yanlış bişey yapmadın dedi. Eşime keşke kardeşin söylemeseydi falan dedim tabiki söyleyecek abisinin evine geldiğini niye saklasın iyi olsaydı o da gelseydi seni böyle etkilemesine suçlu hissettirmesine izin verme dedi. Yine de çok huzursuzum. Ben suçlu muyum ? Kendimi çok kötü hissettirdi. Nasıl bi tavır takınmaliyim herkese karşı dışardan bi gözle beni biraz aydınlatır mısınız lütfen...
Ooo
Kızlar bir konuda size fikir danışmak istiyorum canımı epeyce sıktı bu durum. Konu biraz uzun okursanız sevinirim. Şimdi ben 6 aydır evliyim. Nişanlılık dönemimde görümcelerimle aram çok iyiydi çok sevdik birbirimizi. Sonra düğün hazırlıkları esnasında bi takım sorunlar çıktı aramızda ama yine de birbirimizin yüzüne karşı asla ne bi kırıcı söz ne bi ima bişey yaşamadık. O dönem kendi içimde tabiki çok öfkeliydim kırgındım onlara bu yüzden biraz mesafe girdi araya. Kırgınlığımı kızgınlığımı da ister istemez çevreme kendi yakınlarıma karşı dile getiriyordum eltimle de o dönem çok yakınlaştırınız için şahit oluyordu herşeye . Ama düğün sonrası buzlar erimeye başladı zamanla. Küçük görümcem uzakta ama büyük görümcemle görüşmeye başladık yine seviyoruz birbirimizi.

Bu arada eltim 7 yıllık gelinleri ve aralarında hep sorunlar, mesafe , anlaşmazlık olmuş. Kaynanam açık açık onu sevmediğini dile getirdi bi kaç kez. Büyük görümcemle küsler zaten. Neyse ben eltimle de çok iyiydim. Yeri geldi bu görümcelerimle sıkıntılar yaşadığım dönem onunla da dertleştik falan ki benim onlarla aramın açılması onun işine de gelmişti açık açık boşver biz abla kardeş oluruz, can yoldaşı oluruz birbirimize destek oluruz falan demişti. Fakat şöyle bi durum var ben asla kin tutamayan, küs kalamayan, benim yüzüme gülene 10 adım giden bi insanım. Hep böyleydim. Bu yüzden insanlar bana nasıl davranırsa öyle karşılık verdim. İnsanlar beni bağırına basınca bende insanca karşılık verdim ve bişeyler düzeldi.

Neyse kızlar konuya geleyim. Bi kaç hafta önce eltimin annesi onu ziyarete gelmişti kaynanamlara gitmişler. Bunu kaynanam anlattı bana. Kaynanam hastaydım o gün diyor hastaneye gitmiş Hatta sabahında. Akşam habersiz geldiler oturduk bi bardak çay içtik diyor . Sonra çay bitmiş sohbete de dalınca kaynanam yeniden çay koymayı unutmuş. Eltim eve gidince ağlamış kocasına annen bize bi bardak çay bile ikram etmedi annemi böyle ağırladılar falan diye. Ertesi gün kaynım annesine kızmış niye böyle yaptınız diye ve kaynanamın zoruna gitmiş ağlamaklıydı zaten bana anlatırken.

Neyse küçük görümcem bi kaç günlüğüne kaynanamlara geldi yaşadığı şehirden. Bu olayı sadece küçük görümceme ve bana anlatmış yani o da tepkiliydi eltime karşı. Biz tesadüfen onun geldiği gün kaynanamlardaydık sadece eltim ve kaynım yoktu. Kayınbabam onları da çağırın dedi büyük görümcem o gelirse ben giderim dedi anneme gizli saklı. Annem gerek yok onlar daha dün geldiler zaten falan dedi kimse istemedi. Ben hiç bi şekilde yorum yapmadım. Ertesi gün yine çağırdılar kırmamak için gittim. Kızlar bu pandemi döneminde hiç kimseyle görüşme taraftarı değildim ama mecburen yapmak zorunda kalıyorsunuz bazen. Neyse küçük görümcem gitmeden senin evine de gelelim hiç gelmedik daha önce dedi tamam bende sizi çağıracaktım zaten dedim.

Eltimin onlarla bi araya gelmek istemediğini biliyorum. Daha önce kaynanamlar bize gelecek sizde gelin dediğimde yok onlar gelsin biz sonra geliriz demişti. Yani çağırırsa sadece eşimle beni çağırıyor başka kimseyi çağırmıyor zaten. Görümcelerim zaten istemiyor bir araya gelmeyi. Eşimle konuştuk onları önce çağıralim bi kaç gün sonra da eltiyle kayını çağırırız dedik. Neyse kızlar küçük görümcem gitmeden 1 saatliğine eltime uğramış sanırım biraz da inat olsun diye bi önceki gün hep beraber bizde olduklarını söylemiş.

Ben daha çağırmadan eltim mesaj attı bana bi kaç gün sonra. Size gelmek istiyoruz diye gelin dedim. Çok güzel ağırladım falan küçük görümcemin ona bize geldiklerini söylediğinden haberim yok. Söylemeyi de düşünmüyordum kırılmasın yanlış anlamasın diye. Sonra bu yedi içti bi ara eşim ve abisi mutfağa geçti biz yalnız kaldık eltimle. Başladı laf sokmaya “insanlar çok iki yüzlü, aşağılık, menfaatçi, kimseyi kafama takmıyorum artık , yok artık kendimi tutamıyorum yüzlerine söylüyorum” falan bende hayırdır dedim kim iki yüzlülük yaptı ki sana dedim benle özel olarak konuşmak istediğin bişey varsa söyle abla ben anlamadım konuyu dedim. Yok genel konuşuyorum dedi ve devam etti saydırmaya. Bi ara çocuğunu tuvalete götürdü gelince dedim ki haberin var mıydı yok muydu bilmiyorum ama küçük görümce bize geldi hatta büyük görünce kaynana falan hep beraber geldiler dedim. Bi araya gelmek istemediğinizi bildiğim için eşimle onları ayrı sizi ayrı ağırlamak istedik dedim. Yok ablacım anlıyorum sorun değil benlik bişey yok onlar kendi kendilerine alınıp küsüyorlar ben bi araya gelmek isterdim dedi. Ki kendisi daha önce kaç defa evime geldi diğerleri daha ilk defa gelecekti. Yani diğerlerini çağırmadan sadece bunu çağırdığım da oldu.

Daha bi kaç gün önce kaynanayla sorun yaşadığınızdan hiçbiri görüşmek istemiyordu diyemedim. Onlar gittikten sonra kendimi çok kötü hissettim resmen kendi evimde hakarete uğradım. Sonra kaynanamla görüştüğümüzde anlattım böyle böyle oldu diye boşver sen üzülme sen yanlış bişey yapmadın dedi. Eşime keşke kardeşin söylemeseydi falan dedim tabiki söyleyecek abisinin evine geldiğini niye saklasın iyi olsaydı o da gelseydi seni böyle etkilemesine suçlu hissettirmesine izin verme dedi. Yine de çok huzursuzum. Ben suçlu muyum ? Kendimi çok kötü hissettirdi. Nasıl bi tavır takınmaliyim herkese karşı dışardan bi gözle beni biraz aydınlatır mısınız lütfen...
Ooo oda birşey mi ablacım iki yüzlü insanlar genelde kimsenin yüzüne konuşmazlar korkarlar üstüne kocasına ağlayıp başkasının üstüne salarlar allahtan ben iki yüzlü değilim dimi canım deseydin bak bakalım sana daha birşey söylüyorum mu artı elti seni ezmeye sindirmeye çalışıyor akıllı ol çıkar dişlerini sakın kavga çıkar korkma ailenin patavatsız gelini ol mizacım der çekilirsin.
 

MaYa_MiLa

Popüler Üye
Pro Üye
Anneler Kulübü
31 Ağustos 2012
4.252
12.485
çok üstünüze gelmişler yorumlarda, olur öyle şeyler insan bazen anlatmaması gerekirken bir anlık üzüntüyle belki kayınvaldesine anlatacağı tutuyor olabilir. Ama bence bir daha lütfen anlatmayın.
Eltinize kırılmanız normal ama onun size kırılması normal değil. Kayınvalidenize sinirlenmiş, tüm sinirini size boşaltmış, ne alaka?
Görümceniz size gelelim demiş yok gelmeyin denmez, eltinizi aramak, onu aramayı akıl etmek zorunda değilsiniz, arasanız ve kendi isteğiyle gelmese belki daha iyi olurdu ama bu sefer diğer tarafın yani görümcelerinizin de ne diyeceği belli olmayacaktı bu da başka bir gerginlik.

Mesafe mesafe her şeye zırt pırt mesafe diye yorum yapamayacağım. "Evinize gelelim mi?" diyen birine dur ben mesafe koyacaktım sana hemen gelme denmez. Hastaneye gitmiş kayınvaldeye de ziyarete illa ki gidilir bunun göz boyamayla cici gelin olmaya çalışmakla ne alakası var?

Ben çalışan kadınım böyle vıcık vıcık elti kayın görümce kayınço bu muhabbetleri bilmem giremiyorum da
ona rağmen sizin durumunuzda ben de aynısını yapardım. Yaptıklarınıza abartı, vıcık vıcık bir durum göremedim,eltiyi kayınvalideye şikayet etme haricinde...
Bir de aslında o gün eltiyle kayınvalde ve eltinin arasında da saçma sapan bir anlaşmazlık olmuş
boş yere darılmışlar birbirlerine.

Şunu da ekliyim eltiyi sevmiyorlar ayırmışlar vs diyenlere de bu ilişkiyi çözecek olan siz değilsiniz.
Mesafe böyle konur, siz dışarıdasınız neler olduğunu bilmiyorsunuz.
Asla araya girmeyin ilişkilerini kendileri konuşarak halletsinler.
Araya girersiniz yarın onlar barışır kötü olan siz olursunuz.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 262 gün geçti.

Busra1111

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
27
8
27
Kızlar bir konuda size fikir danışmak istiyorum canımı epeyce sıktı bu durum. Konu biraz uzun okursanız sevinirim. Şimdi ben 6 aydır evliyim. Nişanlılık dönemimde görümcelerimle aram çok iyiydi çok sevdik birbirimizi. Sonra düğün hazırlıkları esnasında bi takım sorunlar çıktı aramızda ama yine de birbirimizin yüzüne karşı asla ne bi kırıcı söz ne bi ima bişey yaşamadık. O dönem kendi içimde tabiki çok öfkeliydim kırgındım onlara bu yüzden biraz mesafe girdi araya. Kırgınlığımı kızgınlığımı da ister istemez çevreme kendi yakınlarıma karşı dile getiriyordum eltimle de o dönem çok yakınlaştırınız için şahit oluyordu herşeye . Ama düğün sonrası buzlar erimeye başladı zamanla. Küçük görümcem uzakta ama büyük görümcemle görüşmeye başladık yine seviyoruz birbirimizi.

Bu arada eltim 7 yıllık gelinleri ve aralarında hep sorunlar, mesafe , anlaşmazlık olmuş. Kaynanam açık açık onu sevmediğini dile getirdi bi kaç kez. Büyük görümcemle küsler zaten. Neyse ben eltimle de çok iyiydim. Yeri geldi bu görümcelerimle sıkıntılar yaşadığım dönem onunla da dertleştik falan ki benim onlarla aramın açılması onun işine de gelmişti açık açık boşver biz abla kardeş oluruz, can yoldaşı oluruz birbirimize destek oluruz falan demişti. Fakat şöyle bi durum var ben asla kin tutamayan, küs kalamayan, benim yüzüme gülene 10 adım giden bi insanım. Hep böyleydim. Bu yüzden insanlar bana nasıl davranırsa öyle karşılık verdim. İnsanlar beni bağırına basınca bende insanca karşılık verdim ve bişeyler düzeldi.

Neyse kızlar konuya geleyim. Bi kaç hafta önce eltimin annesi onu ziyarete gelmişti kaynanamlara gitmişler. Bunu kaynanam anlattı bana. Kaynanam hastaydım o gün diyor hastaneye gitmiş Hatta sabahında. Akşam habersiz geldiler oturduk bi bardak çay içtik diyor . Sonra çay bitmiş sohbete de dalınca kaynanam yeniden çay koymayı unutmuş. Eltim eve gidince ağlamış kocasına annen bize bi bardak çay bile ikram etmedi annemi böyle ağırladılar falan diye. Ertesi gün kaynım annesine kızmış niye böyle yaptınız diye ve kaynanamın zoruna gitmiş ağlamaklıydı zaten bana anlatırken.

Neyse küçük görümcem bi kaç günlüğüne kaynanamlara geldi yaşadığı şehirden. Bu olayı sadece küçük görümceme ve bana anlatmış yani o da tepkiliydi eltime karşı. Biz tesadüfen onun geldiği gün kaynanamlardaydık sadece eltim ve kaynım yoktu. Kayınbabam onları da çağırın dedi büyük görümcem o gelirse ben giderim dedi anneme gizli saklı. Annem gerek yok onlar daha dün geldiler zaten falan dedi kimse istemedi. Ben hiç bi şekilde yorum yapmadım. Ertesi gün yine çağırdılar kırmamak için gittim. Kızlar bu pandemi döneminde hiç kimseyle görüşme taraftarı değildim ama mecburen yapmak zorunda kalıyorsunuz bazen. Neyse küçük görümcem gitmeden senin evine de gelelim hiç gelmedik daha önce dedi tamam bende sizi çağıracaktım zaten dedim.

Eltimin onlarla bi araya gelmek istemediğini biliyorum. Daha önce kaynanamlar bize gelecek sizde gelin dediğimde yok onlar gelsin biz sonra geliriz demişti. Yani çağırırsa sadece eşimle beni çağırıyor başka kimseyi çağırmıyor zaten. Görümcelerim zaten istemiyor bir araya gelmeyi. Eşimle konuştuk onları önce çağıralim bi kaç gün sonra da eltiyle kayını çağırırız dedik. Neyse kızlar küçük görümcem gitmeden 1 saatliğine eltime uğramış sanırım biraz da inat olsun diye bi önceki gün hep beraber bizde olduklarını söylemiş.

Ben daha çağırmadan eltim mesaj attı bana bi kaç gün sonra. Size gelmek istiyoruz diye gelin dedim. Çok güzel ağırladım falan küçük görümcemin ona bize geldiklerini söylediğinden haberim yok. Söylemeyi de düşünmüyordum kırılmasın yanlış anlamasın diye. Sonra bu yedi içti bi ara eşim ve abisi mutfağa geçti biz yalnız kaldık eltimle. Başladı laf sokmaya “insanlar çok iki yüzlü, aşağılık, menfaatçi, kimseyi kafama takmıyorum artık , yok artık kendimi tutamıyorum yüzlerine söylüyorum” falan bende hayırdır dedim kim iki yüzlülük yaptı ki sana dedim benle özel olarak konuşmak istediğin bişey varsa söyle abla ben anlamadım konuyu dedim. Yok genel konuşuyorum dedi ve devam etti saydırmaya. Bi ara çocuğunu tuvalete götürdü gelince dedim ki haberin var mıydı yok muydu bilmiyorum ama küçük görümce bize geldi hatta büyük görünce kaynana falan hep beraber geldiler dedim. Bi araya gelmek istemediğinizi bildiğim için eşimle onları ayrı sizi ayrı ağırlamak istedik dedim. Yok ablacım anlıyorum sorun değil benlik bişey yok onlar kendi kendilerine alınıp küsüyorlar ben bi araya gelmek isterdim dedi. Ki kendisi daha önce kaç defa evime geldi diğerleri daha ilk defa gelecekti. Yani diğerlerini çağırmadan sadece bunu çağırdığım da oldu.

Daha bi kaç gün önce kaynanayla sorun yaşadığınızdan hiçbiri görüşmek istemiyordu diyemedim. Onlar gittikten sonra kendimi çok kötü hissettim resmen kendi evimde hakarete uğradım. Sonra kaynanamla görüştüğümüzde anlattım böyle böyle oldu diye boşver sen üzülme sen yanlış bişey yapmadın dedi. Eşime keşke kardeşin söylemeseydi falan dedim tabiki söyleyecek abisinin evine geldiğini niye saklasın iyi olsaydı o da gelseydi seni böyle etkilemesine suçlu hissettirmesine izin verme dedi. Yine de çok huzursuzum. Ben suçlu muyum ? Kendimi çok kötü hissettirdi. Nasıl bi tavır takınmaliyim herkese karşı dışardan bi gözle beni biraz aydınlatır mısınız lütfen...
Sizi çok iyi anlayabiliyorum benim eltim çok yakın akraba kayınvalidemle çok sorun yaşamışlar büyük sorunlar sevmiyordu kayınvalidem hiç bana da nişanlıyken açık açık söylüyordu beni de çok sevdiğini dile getiriyordu eltim biz evlenmeyelim diye her şeyi yaptı eşim kayınvalidem yaptıklarını söyleme boşver söylersen boşanırlar falan dedi bir sürü şey yaptı daha yazmakla bitmez benden de 6 yaş büyük ama büyüklüğü ben yapmak zorunda kaldım hep yapılmak zorunda da bırakıldım hatta o böyle kıskanç şu bu hep içime attım kayınvalidemle aramızı da açtı bana onu kötüleyen arkasından neler söyleyen kayınvalidem şimdi onun arkasını yıkıyor her yaptığında tabiri caizse yani kayınvalidene de görümcelerine de çok güvenme anlatma herkes öyle bir değişiyor ki işlerine gelince en iyisi mesafeni bul herkesle ben şimdi öyle yaptım çok mutluyum rahatım şu an yeni evli olduğun için anlayamıyorsun bende öyleydim kimseye kulak asmıyordum ama denilenler çıktı yani kaynana da görümcelerine de güvenip derdini paylaşma eltine de tabi mesafeni bul mutlu ol derim
 

Mintimint

Amentü Billahi👆
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2020
857
1.394
Gerçekten o kadar arada kaldım ki bunların içinde. Bugün kayınvalidemlerdeydik yarın ameliyat olacağı için herkes toplanmış bizde gittik herkes oradaydı. Ben herkese nasılsam eltime de öyleydim hiç mesafeli kırgın aramız açık gibi davranmadım. Yani aramız açılsa görümceler kayınvalide de içten içe sevinecek bayram edecek bunun da farkındayım. Sanırım en iyisi hepsinden uzak durmak.
Aynen öyle canım tatlı mesafe ve eşit birinle aran bozulsa seni satacağı fırsatı verme hiçbirinin eline