En yakın dostum..

-BERCESTE

Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2020
94
208
33
Merhaba arkadaşlar, baştan uyarayım EN AZ insanlar kadar hayvanları sevmiyorsanız hiç okumak için zahmet etmeyin lütfen.
2 tane kedim var, biri sokak kedisi diğeri british. Kedilerimin biri 4 diğeri 2.5 senedir benimle ve ikisinide sahiplendim almadım.
Benimki biraz aşırıya kaçmamıdır bilemeyeceğim ama normal insanlardan daha çok bağlıyım onlara. Asla asosyal bir insan değilim ama çevremde onlardan çok sevdiğim bir Allah'ın kulu yok.
Bu kadar bağlı olduğum halde aşılarını yaptırmadım ( iç dış parazit hariç ) ve kendimi inanılmaz suçlu hissediyorum. Çünkü aldığımdan beri evden bir kez olsun çıkmadılar ve sokak kapısına bile çıksalar korkup nasıl içeri gireceklerini şaşırıyorlar.
Ayrıca biri aşırı obez. Profil fotoğrafımda ne kadar görünüyor bilmiyorum ama.. onu kısırlastırmak icin bile kutusuna koyup veterinere götüremedim. Aşırı hırçın ve korkak kutuya 1,5 saatte koydum Zaten zor sığıyor ve resmen kutuyu parçaladı çıktı içinden. Veteriner eve geldi zorla sakinleştirici bir iğne yapıp bayıltarak götürüp kısırlaştırdı. Evden çıkmaya ne kadar korktuklarını ve evden çıkarmamın nasıl bir eziyet olduğunu anlayın diye anlatıyorum bunları.
Şimdi bu kedilerimden dişi olan yaklaşık 1 haftadır hasta.. 2 gün üst üste birer kere istifra etti , 2 günde hapşırık olunca ve dün akşam hiç yerinden kalkmadan yattığını görünce dayanamadım uzun savaşlar vererek koydum kutusuna saat 22:00 gibi gittim veterinere..
Ama o hiç ses çıkarmayan kedinin bağırmasını ağlamasını bir duysanız.. içim parçalandı ya gidene kadar ağladım zaten.. Nasıl korkuyor asansörden, sokaktan , arabadan, herşeyden..
Kendimi ister istemez çok suçlu hissettim.. Acaba ben bu hayvanları eve tıkmakla onlara kötülükmü ettim senelerce diye..
Genel muayenede birsey çıkmadı çok şükür. Fakat bu sabah uyandığımda
IMG_8329.JPG
bu halde bir gözü kısık, ağzı açık, burnu akar vaziyette görünce çıldırdım ve aldım tekrar götürdüm.
Kan tahlilleri yapıldı,detaylı röntgen çekildi ve adını hatırlayamadığım iç organlarının kontrol edildiği bir test daha yapıldı.
Akciğerleri biraz tıkanmış. Ve bağışıklık sistemi biraz düşük çıktı.
İlaçlar verdiler, antibiyotiğe başlandı ve şimdi 2 serum takacaklar ..
İşe gelmem gerektiği için orada bıraktım akşam üstü gidip alacağım.. Az önce aradım durumunda bir sıkıntı Yok şuan serumu takılı dediler.
Ama nasıl anlatsam..yerimde duramıyorum nasıl orada bıraktım geldim diye..çok korkuyor çünkü benden başka herkesten ve herşeyden.
Arkadaşlarım teselli etmeye çalışıyor sen iyiliği için yapıyorsun diye ama çıkamıyorum bu psikolojiden bir türlü.
İnanın bu konuyu neden açtığımı bile bilmiyorum tek istediğim biraz rahatlamak.

Ahh kıyamam ona geçmiş olsun. Tabi ki iyiliği için yapıyorsun, evden çıkmaya korkuyor diye hastalıktan ölse miydi hayvan evde? İnşallah iyileşir bir an önce

Kedi grip olmuş bence :KK70:
Geçmiş olsun. Annem böyle durumlarda çocukların pediatrik şurupları var ya ondan ağzına şırınga ile sıktırırdı kedilerimize bizimle aynı vakitte de iyileşirdi :KK70:
evet bence hayvanları sevmek onları tamamen evde bakmak değildir. Onların da özgür alanları olmalı dışarı çıkmalı ağacı toprağı yeşili görmeliler. Onun dışında pek çok kedi zaten o kutuya koyup hele arabaya binmekten çok korkarlar köpeklerin aksine.

Merhaba arkadaşlar, baştan uyarayım EN AZ insanlar kadar hayvanları sevmiyorsanız hiç okumak için zahmet etmeyin lütfen.
2 tane kedim var, biri sokak kedisi diğeri british. Kedilerimin biri 4 diğeri 2.5 senedir benimle ve ikisinide sahiplendim almadım.
Benimki biraz aşırıya kaçmamıdır bilemeyeceğim ama normal insanlardan daha çok bağlıyım onlara. Asla asosyal bir insan değilim ama çevremde onlardan çok sevdiğim bir Allah'ın kulu yok.
Bu kadar bağlı olduğum halde aşılarını yaptırmadım ( iç dış parazit hariç ) ve kendimi inanılmaz suçlu hissediyorum. Çünkü aldığımdan beri evden bir kez olsun çıkmadılar ve sokak kapısına bile çıksalar korkup nasıl içeri gireceklerini şaşırıyorlar.
Ayrıca biri aşırı obez. Profil fotoğrafımda ne kadar görünüyor bilmiyorum ama.. onu kısırlastırmak icin bile kutusuna koyup veterinere götüremedim. Aşırı hırçın ve korkak kutuya 1,5 saatte koydum Zaten zor sığıyor ve resmen kutuyu parçaladı çıktı içinden. Veteriner eve geldi zorla sakinleştirici bir iğne yapıp bayıltarak götürüp kısırlaştırdı. Evden çıkmaya ne kadar korktuklarını ve evden çıkarmamın nasıl bir eziyet olduğunu anlayın diye anlatıyorum bunları.
Şimdi bu kedilerimden dişi olan yaklaşık 1 haftadır hasta.. 2 gün üst üste birer kere istifra etti , 2 günde hapşırık olunca ve dün akşam hiç yerinden kalkmadan yattığını görünce dayanamadım uzun savaşlar vererek koydum kutusuna saat 22:00 gibi gittim veterinere..
Ama o hiç ses çıkarmayan kedinin bağırmasını ağlamasını bir duysanız.. içim parçalandı ya gidene kadar ağladım zaten.. Nasıl korkuyor asansörden, sokaktan , arabadan, herşeyden..
Kendimi ister istemez çok suçlu hissettim.. Acaba ben bu hayvanları eve tıkmakla onlara kötülükmü ettim senelerce diye..
Genel muayenede birsey çıkmadı çok şükür. Fakat bu sabah uyandığımda Eki Görüntüle 2576429 bu halde bir gözü kısık, ağzı açık, burnu akar vaziyette görünce çıldırdım ve aldım tekrar götürdüm.
Kan tahlilleri yapıldı,detaylı röntgen çekildi ve adını hatırlayamadığım iç organlarının kontrol edildiği bir test daha yapıldı.
Akciğerleri biraz tıkanmış. Ve bağışıklık sistemi biraz düşük çıktı.
İlaçlar verdiler, antibiyotiğe başlandı ve şimdi 2 serum takacaklar ..
İşe gelmem gerektiği için orada bıraktım akşam üstü gidip alacağım.. Az önce aradım durumunda bir sıkıntı Yok şuan serumu takılı dediler.
Ama nasıl anlatsam..yerimde duramıyorum nasıl orada bıraktım geldim diye..çok korkuyor çünkü benden başka herkesten ve herşeyden.
Arkadaşlarım teselli etmeye çalışıyor sen iyiliği için yapıyorsun diye ama çıkamıyorum bu psikolojiden bir türlü.
İnanın bu konuyu neden açtığımı bile bilmiyorum tek istediğim biraz rahatlamak.
Oyy geçmiş olsun kedişinize..elinden geleni yapmışsın zaten yakin zamanda iyi olur inşallah. dış dünyaya alışık olmama durumuna yapacak birşey yok evcil ev kedisi onlar canım. Obez olan gayet iyi görünüyor resimden maşallah yaa pofidik 😊
Bence senin gibi onları çok seven bir anneleri olduğu için çok şanslılar 😉

Kedi grip olmuş bence :KK70:
Geçmiş olsun. Annem böyle durumlarda çocukların pediatrik şurupları var ya ondan ağzına şırınga ile sıktırırdı kedilerimize bizimle aynı vakitte de iyileşirdi :KK70:
evet bence hayvanları sevmek onları tamamen evde bakmak değildir. Onların da özgür alanları olmalı dışarı çıkmalı ağacı toprağı yeşili görmeliler. Onun dışında pek çok kedi zaten o kutuya koyup hele arabaya binmekten çok korkarlar köpeklerin aksine.
Anneniz çok tatlı yaa😍onları evladindan ayırmamis😊

Allahım tipe bak ya tut şunu iyileşir iyileşmez ısıra ısıra op benim için nazar edicem bakkk...
Öncelikle bekarken bende öyleydim sosyal çevrem çok fazla ama inandığım güvendiğim kedilerimdi. Evlenince sokak hayvanlarına yoğunlaştım.
En iyi avantajım bahçe katında oturuyor oluşumdu istediği zaman geziyor istediği zaman eve geliyordu.
Lâkin evde tek kedi varsa farklı çok kedi varsa farklı bakımı olmalı..
Aşılarını yaptır, iç dış parazitine baktır. Haftada 1 kez bile olsa ters düz tara tüylerini.
Ve eğer aranızda yoğun bir bag varsa lütfen tek bırakma veteriner vb yerlerde.
Zaten oradan korkuyorlar..

Haha çirkinliğe gel 😂😂 evdeki kediler dışarıdan korkuyor, ona yapacak bir şey yok. 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ Dışarıda da bir sürü virüs var, çıkarsanız hastalık kapabilir, fib falan biliyorsunuz ki tedavisi yok. Aşılarını da hem onların hem de sizin sağlığınız açısından yaptırmanızı öneririm. Nasıl bizler aşı olup hastalıklardan korunuyorsak onlar da olmalı bence.

Bu arada benim de iki tane kedim var. :) bir tanesi aşırı iştahlı, bana geldikten sonra çok kilo aldı. Kızım da bir deri bir kemik kaldı, çünkü kendi mamasını bitirip onunkini de yiyor 😒😒 benim kız da gidip gelip yemeye alışkın olduğu için mama çoktaaan bitmiş oluyor 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️

Kentleşmenin bu kadar yaygın olduğu bir yerde onların doğal alanları dışarısı demeyeceğim. Zaten british gibi bir kedinin dışarıda kalması direkt ölüm sebebi (sahiplenmişsiniz o yüzden bu noktaya da değinmiyorum)
Kedim benim için çocuğum gibidir. 9 aylık olana kadar bütün aşılarını yaptırdım, kısırlaştırdım. Ama veteriner kontrolüne götürmek hem benim için hem onun için psikolojik bir işkence. 1 hafta öncesinden derdi başlıyor benim için çünkü veterinere girdiği an ağzı kulakları falan morarıyor. Arabayla 10 dk yol işkenceye dönüyor. Bazı aşıların da artık Türkiye ye gelmediğini öğrenince aşı yaptırmayı bıraktım. Dış parazit de pirelenmediği sürece yaptırmayı düşünmüyorum. Sürekli kontrolümde zaten pire görsem yaparım damlasını. Bir tek iç paraziti oluyor.
Asla kötü baktığımı düşünmüyorum.
Onun için en iyisini düşünüyorum. Dışarıya da salmıyorum çünkü çok pasif ve sağır bir kedi. Bir gün bile dayanamaz. Evde çok özgür bir alanı var çok da mutlu gözüküyor.
Demek o ki siz çocuğunuz için en iyisini bilirsiniz. Düzenli veterinere giden kedi de hasta olabilir. Siz sonuçta ihmal etmemişsiniz bir şekilde kısırlaştırmışsınız, hasta olunca götürmüşsünüz. İçiniz rahat olsun.
Kedişe de geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun evde büyüyen kediler öyle oluyor 4 kedim var boxlar ortaya çıkıncı anlıyorlar vete gidilecek ve kaçışıyorlar halimizi görseniz 😃 kızımın biri 1 yaşında daha hala zil çalsın saklanır farklı ses duysun saklanır oğlumun biride aşırı ürkek
Haksızlık yaptığımızı düşünmüyorum en iyi şekilde koruyup bakıyoruz ama yıllık aşılardan karmayı ve kuduzu es geçmeseniz ilk kuduzdan sonra iki üç yılda bir yaptırmak yeterli oluyormuş

Bu ara sokaklarda corona salgını var sanırım geçici eve kedi alıyorsanız malum havalar ve bebekler çok çıkıyor aman dikkat edin ben ayrı oda da tutuyorum şuan bitane var gününü bekliyorum 😔

Canım geçmiş olsun..
Benim de scostim var. 2. Kedimdi diger kedim öldü. Yeni kediyinaldigim kızda sakın asi yaptırma birtane karma yeter dedi. 4 aya kadar bir karma adıyla durdu kedim. Daha sonra birisiyle tanıştım.neden yaptırmadım aşılarını bağışıklığı düşer hemen hasta olur dedi
Korkumdan gittim acıların hepsini tekrar yaptırım.
Demem oki asi buyuzden çok önemli. Bağışıklığı kazanıyorlar. Evden çıkmayan kedi hasta olmaz diye bişeyde yok.
Kesinlikle iyileştikten sonra aşıları yapılabiliyorsa yaptır.
Ben kızımı hafta bir disari cikartiyorum bayiliyor disariya asilari olurda korkma çıkar alsınlar.
Bu arada bağışıklığı güçlü tutmak için imonol bağışıklık güçlendirici verebilirsin.

Endişe etmenize gerek yok, hayvandır bu hastalanabilir tabi ki. Aşı yaptırmamanızla alakası olduğunu düşünmüyorum, benim kendi veterinerim de, veterinerlik fakültesinin eczacısı da evde duran kedilere aşı yaptırmanın gerekli olmadığından bahsetmişlerdi. Fazla aşı iyi bir şey değil bence.

Kedinizin o kadar kötü bir durumu yok. Benim en son sokaktan sahiplendiğim (ki sokakta saldırıya uğramıştı arka tarafı parçalanmıştı bildiğin ölü kokuyordu) kuzum 4 tane ameliyat geçirdi, o bile şimdi turp gibi. Eminim sizin kediniz de iyileşecek ve atlatacaktır. Yalnız şöyle bir durum var british kediler üretim türler olduğu için sıradan kedilere oranla çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek. Bu sebeple Allah korusun tabi ama böyle bir şey olursa da kendinizi fazla hırpalamayın derim.

Bol kedili günler dilerim :)

İmza: 7 kedi annesi :)

Canım geçmiş olsun..
Benim de scostim var. 2. Kedimdi diger kedim öldü. Yeni kediyinaldigim kızda sakın asi yaptırma birtane karma yeter dedi. 4 aya kadar bir karma adıyla durdu kedim. Daha sonra birisiyle tanıştım.neden yaptırmadım aşılarını bağışıklığı düşer hemen hasta olur dedi
Korkumdan gittim acıların hepsini tekrar yaptırım.
Demem oki asi buyuzden çok önemli. Bağışıklığı kazanıyorlar. Evden çıkmayan kedi hasta olmaz diye bişeyde yok.
Kesinlikle iyileştikten sonra aşıları yapılabiliyorsa yaptır.
Ben kızımı hafta bir disari cikartiyorum bayiliyor disariya asilari olurda korkma çıkar alsınlar.
Bu arada bağışıklığı güçlü tutmak için imonol bağışıklık güçlendirici verebilirsin.
bu ikisinden biri veteriner mi?

Bende etrafımda gözü enfeksiyonlu kedişlere eczaneden göz damlası damlatiyodum çok göz kurtardim böyle .isyerimizin veterineri tavsiye etmişti.

Karma asisini bari yaptirsaydiniz en azindan evden cikmiyor diye hastalik kapmayacagi anlamina gelmez, bizler sokaga girip eve geliyoruz sonucta. Gecmiş olsun.

Yaptıgınız asla kötü bişi yok vicdan azabı yerine mutlu olmalısınız. 2 cana can katıyorum diye. Keşke herkes sizin gibi olsa, o kdr cok hayvan düşmanı varki. Bnm ablam 2 tane sokaktan aldı evinde bakıyor sokak hayvanı iken eve kapadı bi nevi ama onlar gayet mutlular. Dışarda neler gelmişti başlarına aldı ameliyat ettirdi defalarca. Demem o ki Yaptıgınız asla kötü bişi yok rahat olun ve iyileşmesi için dua edin. Zaten british nası sokakta barınsın olması gerektiği yerde bence. Sevgiler

çok geçmiş olsun.
bende bazen "acaba ona kötülük mü yaptım" diye düşünüyorum, sonra haberler de ayağı kesilmiş kediler, tecavüz edilmiş köpekler çıkıyor. yolda giderken kaç kere kedi ölüsünü yola çektim ağlaya ağlaya. bunları görünce böyle olacağına varsın evde canı sıkılsın diyorum. benim dizimin dibinde kaloriferin yanında yatağında yatsın mis gibi, tertemiz suyu sevdiği mamaları yesin.

benim kızımda kafesten arabadan insanlardan çok korkuyor o yüzden veterinerimiz sağ olsun eve gelip aşılarını vuruyor. sizde aksatmayın aşılarını ki sonradan üzülmeyin..

X