Endokrin hastalıkları doktoru tavsiyesi lütfen?

BrookeBlue

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2014
3
0
34
İstanbul'dan yazıyorum. Geçtigimiz ay 30 yaşına girdim. 9 yaşından beri kilo fazlalıgı problemiyle yaşıyorum, malesef işin içinden çıkmayı beceremedim. Vücudum fazlasıyla yıpranmış durumda, ne yazıkki. Ancak zaman geçtikçe bunun sadece bir semptom olduğunu farkettim. Kilolu olmamın haricinde başka bir sürü sorunlarım var(dı) her zaman. Saçlarımın 4/3'ünü kaybettim. Hiç bir kötü alışkanlıgım yok. Hala bakireyim hatta. Sigara da içmiyorum. Elimden geldigince spor falan da yapmaya çalışıyorum. Aşırı yemek yemiyorum, insanlar günde 3 ögün yemek yemeden geçmiyor, ben günde 1 ögün bile korkarak yiyorum. Dikkat ediyorum yani kısacası uzun zamandır. Ona rağmen sağlıgım daki ve görüntümdeki anormallikleri saymak istiyorum, çünkü bir hastalığım olduğuna adım gibi eminim. Şimdiye kadar çok karmaşık bir hayatım olduğu için kendimle hiç ilgilenemedim param da yoktu ailemde cahildi, bu durumda olmamı normal karşılamış olmalılar kimse benimle ilgilenmedi, ama ben farkında bile olmadan yıllar boyu erken menopoz bile geçirmişim. Son 15 yıldaki hastalık belirtilerim şöyle;

PSİKOLOJİK SORUNLAR
*Odaklanamama ve ögrenme sorunları
*Ara sıra hafıza kayıpları
*Geçmeyen açlık hissi ve mide kazınması
*Sürekli uyku ihtiyacı

FİZİKSEL SORUNLAR
*Aşırı kilo (en fazla 95'e kadar çıktım en az 73'e kadar düşebildim (16 - 18 yaşları arasında sonra tekrardan fazlasıyla kilo aldım, sadece sıfır yemekle yaşarsam kilo verebiliyorum bu sefer vitamin eksikligi yüzünden başka sorunlar yaşıyorum, ama yemek yedigim sürece spor da yapsam vücudum kilo vermiyor, yani metabolik bir bozukluk söz konusu diye düşünüyorum?)

*Her hava şartında aşırı terleme, özellikle yazın normal bir şey giyip sokağa çıkamıyorum daha 5 adım bile atmadan bütün vücudumdan yüzümden, koltuk altlarım başta olmak üzere ter boşalıyor

*Aşırı saç dökülmesi (saç paterninin değişmesi, zamanla daha da kalitesizleşmesi, aynı zamanda terledigim zaman kafa derimde sanki hastaymışım gibi bir kötü koku oluşuyor, deli gibi hijyenime önem veriyor olmama ragmen)
*Saçlı deride, kafada nohut büyüklüğünde 3 adet et ben çıkmış olması (yaşlı insanlardaki gibi)
*Tüm vücutta erkeksi kıllanma (el üstünde bile)
*Ses kalınlığı
*Tüm vücutta kuruluk, tende aşırı sertlik ve pütürlülük
*Belli zamanlarda koltuk altında acıyan şişlikler belirmesi, ceviz'den bile daha büyük olanları
*İlk regl 11 yaşındayken olup sonra 16 yaşına kadar bir daha olmamak, sonra da sürekli düzensiz olması

17 yaşında kızılay'da bir jinekolog kadına gitmiştim, ultrasonla karnıma baktı ve PCOS'um oldugunu söyledi, bana Yasmin verip gönderdi ve bu ilaç beni daha da beter hale getirdi, cildimi pul pul döktü kaşındırdı ve bütün gögüs bölgemde kalıcı çatlakların oluşmasına sebep oldu. İlacı kestim. Daha sonra PMDD oldugumu kendim araştırarak ögrendim, depresyonum yüzünden nefes alamayacak haldeyken yine kendim araştırarak Efexor denen antidepresanı kullanmaya başladım. Beni az da olsa sakinleştirdi. Yıllardır kullanıyorum şuanda. Saçım için Minoxil falan kullanıyorum ama işe yaramıyor. Son zamanlarda saçlarım kellige yakın denecek kadar çok dökülmeye başladı, saçım kalmadı denebilir, hemde son 1 senedir neredeyse her ay kendiliginden regl olmama ragmen. Artık yaşayamıyorum, Ölmek istiyorum beceremiyorumda korkuyorum. Doktora gitsem hiç birinin umurunda degil, hepsi kasap gibi düşüncesiz beceriksiz. Eminim işini ciddiye alan doktorlar vardır ama benim çok param yok ve bir sürü doktora gidemem, bu yüzden 1 doktora gideyim doğru olana gideyim ve bana dogru teşhis koyup beni tedavi etsin ve kurtasın istiyorum. Herkes başka isim söylüyor, ne yapacağımı bilemiyorum şuanda. Testler olmam gerekecek. Belki bir yerimde tümör falan vardır? Bilemiyorum. Hangi testleri olayım? Endokrin hastalıklarında en iyi ve dogru tanıyı kim koyabilir? Bunları bilmek istiyorum. Benzer şikayetleri ve tecrubesi olan dogru tanıyla dogru ilaçları alabilmiş kimse varsa lütfen benimle doktorunun kim olduğunu ve genel bilgisini paylaşabilir mi?

30 yaşına geldim bir erkegin elini bile tutamadım ben... Benim yaşımdaki kızlar (hatta benim yaşımdakilere kadın deniyor) evlenmiş çocuk falan doğurmuş oluyor. Bu hastalıgın beni nasılda yok ettigini lütfen anlayın bana dürüst dogru bilgi verecek bir doktor söyleyin lutfen :KK43:

Son düzenleme:
Kilo ve aşırı terleme şikayetimle ilk başvurduğum doktor dahiliye uzmanıydı.Eğer maddi olarak çok açılamayacaksanız ilk tercih dahiliye uzmanı olabilir.Devlet hastanesinde direkt olarak endokrin ile görüşemiyorsunuz zaten.Takip edilmesi gereken hasta statüsüne girip öyle randevu alabiliyorsunuz.
Sosyal güvencemiz varsa tüm branşlar için yönlendirmeyi dahiliye doktorunuz yapacaktır.
Çok geçmiş olsun.

En yakın zamanda bir araştırma hastanesinin dahiliye bölümüne görünün orada bir sürü tahlil yapıp sizi endokronolojiye göndereceklerdir. Lütfen ihmal etmeyin.

X