Engelleri aşan hayat hikayesi.

Bu dünyada engeli olmasına rağmen birçok şeyi başarmış bir kadının geçmişi sadece angaryadır. Okumuşsun, memur olmuşsun, ayaklarının üzerinde duruyorsun, anne olmuşsun. Engeli olmadığı halde senin geldiğin konuma gelmeyi başaramayan, aman zengin koca bulur gezerim diye düşünen, gördüğü zulüme rağmen hala sesini çıkarmayan, özgürleşemeyen binlerce kadın var. Sen birey olmayı başarmışsın. Nedir ki geçmiş. Kuru kalabalık sadece.

Geçmişine takılanlar genelde geleceğini inşa edemeyenlerdir. Geçmişi suçlar, geçmiş yüzünden başarısız olduklarını düşünürler. Sen öyle değilsin. O yüzden geçmişin kuru kalabalıktan ibaret olmalı. Travma diye düşünme, bugün durduğun yerde olnanı sağlayan seni olumsuz da olsa motive eden onlardı diye düşün.

Ailesi tarafından okutulmamış, pipiye tapması öğretilmiş kadınlar ikinci üniversitelerini okurken "onlar yüzünden okudum, onlara inat" diyorlar mesela. Belki sürekli pofpoflandığı bir hayatı olsa, okumayı tercih etmeyecekti bile. Yaşadıklarımız bazen imtihan, bazen kendi Tercihimiz, bazen de insanların salt kötülüğünden ibaret. Ancak sen zor başarmış, kendini kanıtlamışsın. Geriye sadece saçma sapan cahil insanların geçmişteki vızıltıları kalmış. Sil üstlerini gitsin.
çok güzel yazmişsin Allah bin kere razı olsun:)
evet BDV okuyorum şükrettim halime.
rabbim onlara da hayırlısını versin diyorum.
geçmişine takılmadim.. geçmişimden ders aldim.. çok şükür.
sadece travmalarimi unutamadim. unutamiyorum.

Geçmiş olsun arkadaşım. Üzülme çünkü bunları sadece fiziksel engeli olana yapmıyorlar. O çocukla oynama lafınınin türevlerini sitede parktaki annelerin ağzından çok duyuyorum. Kimse kimsenin kirilacağını, diğerlerinin de duygu sahibi birer insan olduğunu düşünmüyor. Başkasının çocuğunu haksız azarlayan insan da gördüm. Çocuğuyla çarpıştı diye yetim çocuğu döven baba da duydum.
İnsanların ağzı gevşek, ayarsız, kiminin kalbi kötü. Peygamberimiz, konuşan ya hayır konuşsun ya sussun dediği halde bu öğüdü uymayan, diğer insanları mi umursayacak?
Ben bir saldırıya uğradım yıllar önce. Yoğun bakıma aldılar. Benimle birlikte toplam beş kişi saldırıya ugramisti. Kapıda beni bekleyen aileme su yorumu yapmış diğer hasta yakınları: Sevgilisi yapmıştır, sizi kandiriyordur.
Allah size de yaşatsın demekten başka bir şey yapamadim.
Gerci annem hep kimseye beddua etmemi, Allah'a bırakmamı söylüyor işimi.
Senin .mukafatin da o kadar büyük olur inşallah, yeter ki sabrını yitirip şikayet etme

benim örnek olduğum Engelli arkadaşarim vardir onlari izledim...
çok güzel işler başarmiş işitme engelli arkadaşlarla arkadaş edindim...
ve çok güzel dostluk kurdum..
ama bunu normal insanlarla yapamiyorum.. ben çok çaba ediyorum onlar kaçiyor:KK70:
Çünkü empati yeteneği yok olanlar da sana denk gelmemiş, bilmezler ki kendilerinin de birgün engelli kalması bi kazaya bakar, üstün sanmasınlar kendilerini.. iyi dosluk kurabildiklerin de senin gibi engelli olduğu için seni anlayabildikleri için.. damdan düşenin halinden damdan düşen anlar.. boşver sende mutlu olduğun insanlarla görüş, gereksizleri çıkar hayatından çıkarmıyorsan da mesafe koy

ah canım benim azmine güzel kalbine hayran kaldım...
sen eksik değilsin, kim ne söylerse söylesin.
sakın seni üzmelerine izin verme, engel bedende değil kalpte olur ayrıca, hepimiz engelli adayıyız yarın nolacağımız meçhul...
senin başarıların, bu anlattıkların eften püften şeyleri dert edinen bizlere de ders olsun, ailenle çok çok huzurlu sağlıklı günleriniz olsun dilerim...

Geçmiş olsun arkadaşım. Üzülme çünkü bunları sadece fiziksel engeli olana yapmıyorlar. O çocukla oynama lafınınin türevlerini sitede parktaki annelerin ağzından çok duyuyorum. Kimse kimsenin kirilacağını, diğerlerinin de duygu sahibi birer insan olduğunu düşünmüyor. Başkasının çocuğunu haksız azarlayan insan da gördüm. Çocuğuyla çarpıştı diye yetim çocuğu döven baba da duydum.
İnsanların ağzı gevşek, ayarsız, kiminin kalbi kötü. Peygamberimiz, konuşan ya hayır konuşsun ya sussun dediği halde bu öğüdü uymayan, diğer insanları mi umursayacak?
Ben bir saldırıya uğradım yıllar önce. Yoğun bakıma aldılar. Benimle birlikte toplam beş kişi saldırıya ugramisti. Kapıda beni bekleyen aileme su yorumu yapmış diğer hasta yakınları: Sevgilisi yapmıştır, sizi kandiriyordur.
Allah size de yaşatsın demekten başka bir şey yapamadim.
Gerci annem hep kimseye beddua etmemi, Allah'a bırakmamı söylüyor işimi.
Senin .mukafatin da o kadar büyük olur inşallah, yeter ki sabrını yitirip şikayet etme
insanlar senin ne yaşadığı bilmeden kafasina göre yorum yapanlara Allaha havale et.. ne yaşadğı kimse bilmiyor..
bu yüzden bunun hakkında konuşana da muhattap olma derim..
senin adina çok üzüldüm.
bide anneler o çocukla oynama diyeneben tanidim öle biri vardi engellieri dişlamaya çalışan aileyi de biliyorum annem neler uğraşti kavga etti bide onlarla... ağladığım da oldu dişlaninca.. bi abla vardi oda bacagindan engelliydi.. beni çok iyi anlardi alirdi çocuklarin içine.. oynatirdi.. en çok onu severdim giderdim evine. şimdikiler daha kötü olmuş durumda.. Allaha havale ettim.. Rabbim kalbimden geçeni daha iyi biliyor..

Yazdiklarinizin sonuna geldiğimde ilk tepkim,
Helal olsun! Yuru be! oldu :))
Sahane seyler başarmışsınız.
Eminim basarmaya devam da edeceksiniz.

Ozel bireylerin engeli malesef toplum..
Duymaması, görmemesi, yuruyememesi vs degil.
Cevresindekilerin sevgisizligi, cahilliği, uygun egitim verilmemesi, saglik hizmetlerinin saglanmamasi, yollarin, araclarin uygun yapılmaması belki sayılacak milyonlarca sey.

Anneciginizin emeklerine saglik, ellerinden operim :) size ve ailenize de guzel ömürler dilerim.

insanlar senin ne yaşadığı bilmeden kafasina göre yorum yapanlara Allaha havale et.. ne yaşadğı kimse bilmiyor..
bu yüzden bunun hakkında konuşana da muhattap olma derim..
senin adina çok üzüldüm.
bide anneler o çocukla oynama diyeneben tanidim öle biri vardi engellieri dişlamaya çalışan aileyi de biliyorum annem neler uğraşti kavga etti bide onlarla... ağladığım da oldu dişlaninca.. bi abla vardi oda bacagindan engelliydi.. beni çok iyi anlardi alirdi çocuklarin içine.. oynatirdi.. en çok onu severdim giderdim evine. şimdikiler daha kötü olmuş durumda.. Allaha havale ettim.. Rabbim kalbimden geçeni daha iyi biliyor..
Evet işte bu dışlanma mevzusu için engele gerek yok. Çıkarlarına o an için uymayan herkesi disliyor ya da aglatiyorlar, bu yüzden üzülmeyin. İnce ruhlu ve akıllı insanlar dünyanın güzelleşmesi için çok büyük bir nimet, şans :) dünyayı güzelleştiren azınlıktan olun :KK66:

merhaba...
1,5 yaşında menejit nedeniyle havale geçirdim...
çok mutlu bir cocuktum... annem topluma katıyordu hep... ama her defasinda dişlandim istenmedim...
4 yaşında ilk cihazimi aldim.. ama cihazlari hep kırıyordum.. babam sürekli yaptırdı.. duymasini sağlasin diye. alışmam için uzun zaman aldi...
normal ilkokula yaşıtlarimla başladim... 7 yaşında... okula almam çok zor oldu... öğretmenler müdürler istemedi duymaz anlamaz diye...
bi arkadaşım oldu yanima. onla bağ kurrdum. ilk arkadaşım o olduğuna sevinmişsen onun beni hiç sevmediği öğrene kadar....
seviyorlar saniyordum sevilmedim... nedeni hiç konuşmadığımdandir...
annem benim için neler yaptı topluma girsin katılsın diye... annemin ayaklarini ellerini öperim... çok uğraşti benim için kavga etti komşularla... bi sürü şey... komşulardan nefret etme nedeni oradan geliyor. anneme kızımı senin kızını oynatmayacagim diyen komşuyu da biliyorum ne zaman görsem nefret ediyorum!!bunu kızı özürlü ve sakat diyen komşuyu da. taniyorum. bilmiyorum o yüzden hiç bi zaman komşularla bağ kuramiyorum!!.
işitme engelliydim ama azimliydim.. güzel konuşmak çok çaba harcadim. çok kitap okudum... çok ders çalıştım.. teşekkürü takdiri ilk lise sonda aldim son belgem olsun diye.. rehabilitasyon egitimi aldim.. konuşma egitimi aldim öğretmenlerimi çok sevdim onlarda beni.. harfleri çıkartmak için tek başına aynanin karşsında çalışmalar yaptım.. Sen çok güzel konuşacaksin dedim hep kendime... sürekli dedim..
oysa ben mutlu çocuktum yine de topluma katıldım.. dişlanmaya alışıktım.. kavga da ettim kendimi savunmak için... bi sürü şey...
üniverstemi normal okulda okudum. üniversite okurken Retinitis pigmentosa (RP rahatszlığı öğrendim dünyayi yıkıldım yine de ayaktayim dimdik...
ama bilmiyorum trawmalarimi unutamiyorum... neden böle oldum diyemiyorum Rabbim böle yaratmiş beni diyorum şükrediyorum...
konuşuyorum onada şükür. elim ayagim tutuyor ona şükür...
arkadaş ilişkilerimi kuramama nedeni güven meselesi.. çok kazik yedim... dişlandim derdimi anlatamadim.. bi sürü şey.
31 yaşındayim... kamuda memurum... Evlendim. ilkokul arkadaşımla...
o ilk arkadaşimdi.. evlenecegimi hissetmemişim. beni hep korumuştu kkonuşmami alay edenlerle... kaderimi ona yazıldı.
çok şükür 6 senelik evliyim 3 yaşında prensesim var.
5 yıl önce oğlumu karinmda kaybettim. o trawmayi unutamadim.. evlat acisi çektim hiç kimse orali olmadi.. anlamak istemedi.
şöle dediler;
DUYMA ENGELLİ BİR ANNE KARNİNDAKİ HAREKETLERİ HİSSSETMEMİŞ!!! öyle diyene Allah islah etsin dedim..
ama BEN BUNLARI UNUTMADIM UNUTAMADIM..
daha anlatacaklarim var.. bi sürü şeyler..
işte hayat hikayem böle...
ENGELLi hiç bişeye ENGEL Degildir..
sonuçta herkes engelli aday adayidir.. başınıza ne gelecegi bilemezsin.
kimseye ÖZÜRLÜ SAKAT diyemezsin... ÖZÜR kendindendir...
SAKAT da diyemezsin.. Sakatlari yoktur.. Rabbim anneleri engellieri özel yaratmişti..
okuyana Teşekkür ederim...

sevgilerimle..
kusura bakmayin..
eksik yadiklarimi mazur görün..
Kimin ne dediği hiç umrunda olmasın. Rabbim seni öyle yarattı. Seni kimse yargılayamaz. Ama bizim toplumumuzda herkes elestirmeye bayılır. Geçen gün benden boşanma için hukuki yardım isteyen biri ayy bana neler söyledi. Sen niye bu adamla evlendin diye. Burnumdan getirdi. Sanki kendisi farklı bir durumdaymış gibi. Demek istediğim insanlar kendisinden başkasını elestirmeye bayılır. Kulak asma azminden dolayı Seni kutlarım kimseyi takma ve yoluna devam et.

Canım çok iyi anlıyorum ama bu derdi Allah vermiş ve emin ol mükafatı da derdinden daha büyük olacak.Benim baba tarafımın nerdeyse hepsi işitme engelli evet çok zorlanıyorlar kimseyle iletişim kuramıyorlar ben onları onlar beni anlamıyorlar ama kendilerine bir hayat kurmuşlar mesela yengem kendisi gibi olan arkadaşlarıyla gün yapar kendisi gibi olanlarla daha çok görüşür.Olumlu yönlerinden bak miss gibi bir işin var defalarca kpss ye girip kazanamayan senelerce üniversite okuyup asgari ücrete çalışan insanlar var böyle bir şeyi başarmışsın.En önemlisi güzle ve mutlu bir evlilik yapmışsın başına bir şey geldiğinde sığınacak limanın var bu az bir şey değil

Engelli olmakla çocuğun hareketlerini hissetmemek ne alaka ya o kadar cahil ki bazı insanlar şaşıyorum
Bizim normalde hicbir çaba göstermeden sahip olduğumuz yetiye siz çok çalışarak sahip olmuşsunuz insanlar kendilerinde bulunduğu için sizinkini engel olarak görmüşler ,çok güzel şeyler başarıp evlat sahibi olmuşsunuz ne mutlu size geçmişe hiç takılmayın çünkü siz çok güzelsiniz onlar gibi boş ve dedikoducu değilsiniz

Maalesef ben de yenidoğanken menenjit geçirmisim bir de havale geçmişim var. Ben de kalan sekel de konuşma bozukluğu ve el titremesi. Hayatım zor. Bazen kendimi olmak istemediğim bir bedende hapsolmuş gibi hissediyorum diyorum ki ben böyle biri olmamalıydım. Sonra da düşünüyorum aslında bir kadın olarak bu hayatta başardığım şeyler de var. Çok güzel dostlarım arkadaşlarım oldu, öğretmenlerim hep destek oldular. Okudum işimi elime aldım. Kendi işini kendim yapabiliyorum kimseye muhtaç değilim. Siz de çok güzel okuyup memur olmuşsunuz bunu isteyip de yapamayan çok kişi var. Aile kurmuşsunuz anne olmuşsunuz. Eminim çocuğunuza da sizden iyi kimse bakamaz. Sivri akıllılarin sözlerine kulak asmayin. Hayatınızda bundan sonra hep mutluluklar olsun inşallah.

Keşke şuan burda içten sarılabilseydim sana... umarım hissedebilirsin:KK68:

Neler hissettiğini çok iyi anlayabiliyorum ben de ortopedik bir engele sahibim. Kendimi çoğu zaman dışlanmış ve çok yalnız hissettim. Sorgulardım hep birini yaralamak bu kadar kolay mı diye. Anlayamazdım hala da anlayamıyorum ya neyse...

Ama çok güçlüydüm ayağım fiziken yere basamasa da dağ gibi bir kızdım.. Beni aşağılayan, küçük görenlere bir sihirli değneğim olsa da yok etsem şunları derdim. Belki yok edemedim ama her insanın bir engelli adayı olduğunu, farklılıklarımızla birbirimizi sevmemiz gerektiğini, sevgini ve saygının özde olduğunu anlatan ve bunu gelecek nesillere aşılamaya çalışan bir öğretmen oldum...

Güzel annelerim, eğitim ailede başlar, çocuklarınıza bu hayatta ilk önce iyi insan olması gerektiğini öğretin lütfen.

Ne mutlu size ki sonu mutlu son olmuş.Azminiz ve başarınız icin tebrik ederim.Her daim size destek olan anne babanıza da uzun ömürler dilerim.Ailenizle birlikte mutlu günleriniz olsun,kendiniz gibi azimli ve sevgi dolu cocuklar yetistirin

Keşke şuan burda içten sarılabilseydim sana... umarım hissedebilirsin:KK68:

Neler hissettiğini çok iyi anlayabiliyorum ben de ortopedik bir engele sahibim. Kendimi çoğu zaman dışlanmış ve çok yalnız hissettim. Sorgulardım hep birini yaralamak bu kadar kolay mı diye. Anlayamazdım hala da anlayamıyorum ya neyse...

Ama çok güçlüydüm ayağım fiziken yere basamasa da dağ gibi bir kızdım.. Beni aşağılayan, küçük görenlere bir sihirli değneğim olsa da yok etsem şunları derdim. Belki yok edemedim ama her insanın bir engelli adayı olduğunu, farklılıklarımızla birbirimizi sevmemiz gerektiğini, sevgini ve saygının özde olduğunu anlatan ve bunu gelecek nesillere aşılamaya çalışan bir öğretmen oldum...

Güzel annelerim, eğitim ailede başlar, çocuklarınıza bu hayatta ilk önce iyi insan olması gerektiğini öğretin lütfen.
beni anlayan biriler çıktığı için çok mutluyum..
evet bende aşagiladim.. bu kız yapamaz edemez dediklerinde inatla yaptım... çünkü AZİMİN güçlüydü.. yapabilecegim kadari yapıyorum ve insanlari sasirtmayi çok seviyorum. :)
ama insanlar çok acimasiz.. herşeyi eleştirmeye bayılır.. insani kırılacagi hiç düşünmeden pat söylerler.
ben yaşadım ve muhattap olmamayi öğrendim..
dişlanmayi alışkınım.. karşıdaki beni istemedigi bi çıp anliyorum artık. burda da belli ediyor yazilarda.. ( konuda degil))
anlayan hiç yok. kendim gibi olan engellierle daha iyi anlaşıyorum
anlatabilmek için işaret dili öğrendim ama konuşmayı unutuyorum. konuştuğum için işaret dili unutuyorum çok zor gerçekten.
kızım da beni anliyor.. ben çözemediğim halde tekrar ediyor.. tane tane konuşuyor daha 3,5 yaşında maşallah :)
ben her türlü zorluklari aşmaya çalışıyorum ama savaşmak çok zor.. sonuna kadar savaşacagiz.

şöyle yaşadım...
ben işitme engelli arkadaşlarimin anneleri bana hayli tuhaf bakmasina sinirimi bozuyordu.. . böle teyzeleri de gördüm ama mutluydu arkadaş olduklarinda:)
böle düşünen annelere ben kızıyorum.. çocuğunu başkalarini kıyaslamasin.
kıyaslamak yerine egitim verin.. ben çok ilgili bir ailede büyüdüm.. her akşam babamin kucaginda oturur masallar konuşurdum.. annem de öle havada sudan konuşurdu.. öle büyüdüm abimlerde bol bol konuşurdu hepsi .. diyorum ki ben çok mutlu bir çocuktum.
ailem olmazsa ben bugüne kadar gelmezdim.. çok şükür..
tüm engellierin ilgiye ihtiyaci var.. ilgi olmazsa bi yerlere gelecegi sanmiyorum.

ÖNYARGI ile yaklaşan insanlara kızıyorum.
ben nasıl anlatabilirim diyenlere de kızıyorum anlatamiyorsan yaz kagida anlat !!!
nasıl muhabbet edebilirim bunla muhabbet edilmez yaaaa filan diyenlere de kızıyorum Muhabbet her türlü edilir... insanin içi isitir yahu :)

X