Engelli Filiz'i öğretmeni yürüttü

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.346
$engelli-filiz-i-ogretmeni-yuruttu-4289426.Jpeg

Adıyaman'da doğuştan bedensel engelli 8 yaşındaki kız, okuma yazma öğretmek için evine gelen öğretmeninin yaptırdığı egzersizler sayesinde yürüdü.

5Sitene Ekle
Engelli Filiz'i öğretmeni yürüttü
Örenli Mahallesi'nde yaşayan Zeynep ve İbrahim Arık çiftinin tek çocuğu Filiz Arık, doğuştan bedensel engelli olarak dünyaya geldi. Ailesi tarafından birçok doktora götürülen Arık, uygulanan tedavilere rağmen sağlığına kavuşamadı. Boynundan aşağı bedeninin hiçbir uzvunu hareket ettiremeyen ve bu yüzden okula gidemeyen Arık için ailesi okuma yazma öğretmek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmen görevlendirmesini istedi.

Görevlendirilen sınıf öğretmeni Mehmet Uğur Ayhan, eğitim vermeye geldiği kızın engelli olduğunu, ellerini ve ayaklarını kullanamadığını görünce ona spor dersi kapsamında çeşitli egzersizler yaptırdı. Üç ay boyunca egzersizlere devam eden Arık, önce ellerini kullanıp yazı yazmaya, sonra tek başına oturmaya ve yürümeye başladı.

Tahtadan destek aletleri yaptı

Öğretmen Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim vermeye geldiği ilk gün Filiz'in çekyatta uzandığını ve hiçbir tarafını hareket ettiremediğini gördüğünü söyledi.

Eğitim vermek için Filiz'in ellerini kullanması gerektiğini, bu nedenle el, kol egzersizlerine başladıklarını belirten Ayhan, "Egzersizlere başladıktan sonra Filiz'in kollarını düz tutabilmesi için tahta ve bezden oluşan bir alet yaptım. Bu aletleri Filiz'in koluna geçirdim. Faydalı olduğunu görünce derslerden sonra egzersizlere ağırlık verdik" dedi.

Arık'ın elleriyle kalem tutmaya başlamasıyla aynı aletleri ayakları için de yaptığını ifade eden Ayhan, daha sonra ayak egzersizlerine başladıklarını vurguladı.

Arık'a spor yaptırarak hayata tutunmasını sağladığına işaret eden Ayhan, şöyle konuştu:

"Önceleri Filiz'i tutarak, yürümeye çalışmasını sağladık. Bir süre sonra kendi başına ayakta durmaya ve küçük adımlar atmaya başladı. Daha sonra evde yaptırdığımız yürüyüş bandına tutunarak yürümeye başladı. Şimdi kendi başına oturuyor, yazı yazıyor, konuşuyor, kollarını hareket ettiriyor. Morali yükseldi. İnşallah daha iyi olacak. Ümit ediyorum ki okullar tatile girdiğinde Filiz'i yürüyerek tatile göndereceğiz."

"Yürümeye başladığı gün mutluluktan ağladım"

Anne Zeynep Arık da kızını Ankara başta olmak üzere birçok doktora götürdüklerini ancak kızının kendi başına oturamayacağını, yürüyemeyeceğini ve bedeninin sürekli titrediğini söylediklerini ifade etti.

Aldıkları heyet raporuyla kızına evde eğitim verilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmen talebinde bulunduklarını belirten Arık, "Mehmet Hoca evimize gelip Filiz'e eğitim vermeye başlayınca kızımın morali yükseldi. Eğitimin yanı sıra yaptıkları egzersizler sayesinde şimdi desteksiz oturuyor, yavaş yavaş yürümeye de başladı. Yürümeye başladığı gün mutluluktan ağladım" diye konuştu.

Filiz ise yürümeye başlamasıyla hayatının değiştiğini söyledi.

Eskiden annesi yalnız bırakınca çok korktuğunu belirten Filiz, "Şimdi korkmuyorum. Hiçbir şeyi tutamıyordum, yürüyemiyordum ama şimdi her şeyi tutmaya ve yürümeye başladım. Eskiden koltukta uzanıyor televizyon izliyordum, şimdi durumum değişti. Öğretmenimle yazı yazıyorum ve spor yapıyorum" şeklinde konuştu. aa
 

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.783
58.346
bu öğretmen cennetlik, kızcağıza talih kuşu konmuş
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
45.494
148.817
49
hiç mi güzel haber olmaz diyoruz ya, alın siz güzel haber, helal olsun öğretmenimize:13::13:

Akşam üzeri okudum, yorum yapmaya fırsat bulamamıştım, valla kaç gündür kedi kesenleri, pedofili haberlerini okudukça içim daralıyordu, bu haber oh be dedirtti, çok şükür güzel bir haber aldık, bir yavrumuz önünde saygıyla eğileceğimiz öğretmeni sayesinde hem eğitim alıyor hemde sağlığına kavuşuyor.

Helal olsun öğretmenim:KK9::KK9::KK9:
Sizin gibi vicdanlı, sevgi dolu eğitimciler başımızın tacı:KK42:

Allah yolunuzu her daim açık etsin inşaallah.
 

Egem

Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz.
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
22.267
12.175
helal olsun öğretmenimizeEn Büyük TÜRKİYE