Ergenlik döneminde olan gençlerin ,Anne'lerinin kulübü

Daxgx Çiçexgxim

hayat gezince güzel::
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2007
5.053
4
53
Genç ve ergen yaşlarda çocukları olan Anneler,
eminim bu evrelerde benzeri sıkıntıları çocuklarımızda görüyoruz nedir bu sıkıntılar.
İstedimki ,bizlerde buradan sevinçlerimizi sıkıntılarımızı paylaşalım.
Bir bakıma bir birimize destek olalım,fevri çıkışlarımızda sakin olmamızı hatırlatalım..
Malum bizlerin yaşıda ilerledikçe tahammülümüz kalmıyor..
Eğlenceli ,bilgili, güzel paylaşımlar diliyorum...
Yorumlarınızı bekliyorum..
a.s.

Ergen ne hisseder, nasıl davranmak ister?

Ergenin genel olarak duygularında istikrarsızlık olduğu görülür. Bir gün önce çok mutlu ve enerjik olan ergen ertesi gün kabuğuna çekilmiş ve bitkin olabilir. Duygular anlık olarak bile değişkenlik arz edebilir. Bu nedenle ebeveynin bunu kabul etmesi ve her defasında “Daha dün iyiydin, şimdi ne oldu?” türünde sorgulamalara ve baskıcı yaklaşımlara girmemesi gerekir.
Bu dönemde ergen duygularını çok dolu ve coşkulu yaşar. Gerek ses tonu ve vurgulamaları ve gerekse mimikleri önceki döneme göre duygularını daha fazla ifade ediyor niteliktedir.
Diğer dönemlere göre daha yoğun hayal kurar ve gerçekten zaman zaman uzaklaşır. Bu hayaller gelecek planlarını kapsayabileceği gibi genellikle karşı cinsle ilgili hayaller olabilmektedir.
Ergen zaman zaman yalnız kalma isteği içinde olabilir. Odasına çekilen ve yalnız kalmak istediğini söyleyen bir ergenin ciddi bir sorunu olduğu düşünülüp kaygılanılmamalıdır. Ergen kendisi ile baş başa kalıp yaşadıklarının muhasebesini yapma ihtiyacı hissedebilir.
Ergen kendini yorgun hissedebilir, buna bağlı olarak çalışmaya karşı isteksizdir. Vücut enerjisi âdeta büyümeye harcanıyor gibidir.
Ergen yaşadığı bedensel değişimlere bağlı olarak çekinebilir ve kendini saklama ve bu değişimlerden çevreyi haberdar etmeme isteği içinde olabilir.
Yeni şeyler deneme merakı artmıştır.
Bu dönemde arkadaş çok önemli bir noktadadır. Bu nedenle arkadaş seçimi konusunda ergenin dikkatli olması ve ailenin hassas davranması gerekir.
Bu dönemde ergenin fark edilme ve takdir edilme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını aile içinde gideremeyen ergen, farklı arkadaş gruplarında bu ihtiyacını giderebilir.

netden alıntılar yaptım..

Malesef her anne baba gibi bizlerde çocuklarımız'la bazı sıkıntılar yaşıyoruz.
Önemli olan onlara doğru olanı düzgün ve onların anlayabileceği bir şekilde anlatabilmektir.
Ergen olmak zor bir süreçtir,kimi rahat geçirir,kimi bir çok sıkıntı yaşar.
Bu dönemde bizlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biride arkadaş seçimidir.
Yanlış seçimlerde bulunmalarını engellemek isteriz,ama ne kadar başarılı olabiliriz.
Hırçın olurlar.bizlerle konuşmak istemezler,odalarına kapanırlar,hiçbir şey beğenmezler.
Burada bizleri bekleyen zor günler gelip çatmıştır artık,önemli olan çocuğumuza en sıcak ve sevgi dolu bir şekilde ona yaklaşmaktır.
Ben hep çocuğuma şunu demişimdir,yanlış yaptığın zaman doğru olanı bulursun.
Şunuda unutmayalım bizlerde o dönemlerden geçtik,çocuğumuzu çok iyi anlamamız gerekir.Bu dönemi rahat atlatmaları açısından onlara elimizden gelen gayreti göstermemiz lazım.

Günaydın hanımlar benimde 2 oğlum var 18 ve 14 yaşlarında büyüğüm daha sakindi ama küçüğüm asabi kendisine laf söyletmiyor, kendi doğrusundan başkasını kabul etmiyor,üzerine gitmemeye çalışıyorum ama bazen zorluyor

Günaydın hanımlar benimde 2 oğlum var 18 ve 14 yaşlarında büyüğüm daha sakindi ama küçüğüm asabi kendisine laf söyletmiyor, kendi doğrusundan başkasını kabul etmiyor,üzerine gitmemeye çalışıyorum ama bazen zorluyor

egem çocuklarını öncelikle Allah bağışlasın..
benimde 2 oğlum var 19 ve 16 yaşlarında,
ufak oğlumla çok değil ama büyük oğlumla zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz,
aslında il dışında okuyor,2 gün sonra ayrılacağımızı bile bile birbirimizi kırıyoruz..
tabiki Anne yüreği çok uzatmadan hemen gelir kedi gibi sarılır öper,,:1hug:

çok güzel bi konu ellerine sağlık
-------------- canım benimde üç tane yetişkin evladım var yaşları 23 .21. 19
ama ben onlarla büyüdüm ve çok şükür kişilik çatışması yaşamadık
çok güzel yetiştirdim ve onlarda güzel geliştirdiler kendilerini yalnızca oğlum bi evin tek oğlu olması nedenile yaramazzz:)

çok güzel bi konu ellerine sağlık
-------------- canım benimde üç tane yetişkin evladım var yaşları 23 .21. 19
ama ben onlarla büyüdüm ve çok şükür kişilik çatışması yaşamadık
çok güzel yetiştirdim ve onlarda güzel geliştirdiler kendilerini yalnızca oğlum bi evin tek oğlu olması nedenile yaramazzz:)

esmer güzeli,allah bağışlasın yavrularını,:1hug:

Ergenlik Dönemi Ruhsal Sıkıntıları .

Bu dönemde depresyonlarda artış görülür. Özgüven problemi, karşı cinsle ilgili yaşanan problemler, okul ve aile içi problemler buna sebebiyet verebilir. Genellikle kısa süreli yaşanır ve müdahale gerekmez. Ergen kendini üzgün ve kötü hissediyordur; ancak günlük hayatına devam edebilir. Gerçek depresyonlarda ise intihara kadar varan düşünceler geliştirmiş olabilir ergen. Kendini büsbütün değersiz hissediyordur. Bunun sebepleri arasında; yakınlarını üzmek, ölümü merak, yalnızlık duygusu, çocukluktan gelen sevgi yoksunluğu, ölüm-ayrılık vb. gibi travmatik süreçler vardır. Bunlar dışında ergen zaman zaman öfke patlamaları yaşayabilir. Bu esnada onunla konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Sakinleşmesini beklemek gerekir. Yeme bozuklukları ise bir başka sorundur. Özellikle çok yemek yeme veya yemeği reddetme ve sürekli, kilolu olduğunu düşünme ergende aşılması gereken sorunlardandır.

aslında bizlerde ergen olduk,
ama nedense insan kendi gençliğindeki günlerini unutuyormu ne,:uhm:
şuanda çocukların odasındayım,ikiside mışıl mışıl uyuyor,:1hug:
top atsan duymazlar misali,
eşim ve ben istiyoruzki vaktinde yatsınlar dinlensinler,ama onlar sabahlara kadar oturmayı sohbet etmeyi seviyorlar,
Bende gece yarılarına kadar oturmayı çok severdim..
Aslında anlıyorum onları,
benim derdim biran önce kalksınlar kahvaltılarını yapsınlarki bende işlerime bakayım demi,,:roflol:

ergen cocugum yok ama hayirli olsuna geldim ...:icecream:
iki cocuk annesi olarak (biri 3 yas 10 aylik digeri 2 aylik )konusuyorum ;tum annelerin isi zor ...:bbo:
Anne - baba olmak zor ..
Allah sabir versin hepimize ..:Saruboceq:.

ergen cocugum yok ama hayirli olsuna geldim ...:icecream:
iki cocuk annesi olarak (biri 3 yas 10 aylik digeri 2 aylik )konusuyorum ;tum annelerin isi zor ...:bbo:
Anne - baba olmak zor ..
Allah sabir versin hepimize ..:Saruboceq:.

zepp çok teşekkür ederim desteğin için..:1hug:
gelecekte seni kendime benzetiyorum..aslında 2 değil bazen 3 erkek çocukla uğraştığımızda oluyor..(eşimiz):roflol:

Malesef her anne baba gibi bizlerde çocuklarımız'la bazı sıkıntılar yaşıyoruz.
Önemli olan onlara doğru olanı düzgün ve onların anlayabileceği bir şekilde anlatabilmektir.
Ergen olmak zor bir süreçtir,kimi rahat geçirir,kimi bir çok sıkıntı yaşar.
Bu dönemde bizlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biride arkadaş seçimidir.
Yanlış seçimlerde bulunmalarını engellemek isteriz,ama ne kadar başarılı olabiliriz.
Hırçın olurlar.bizlerle konuşmak istemezler,odalarına kapanırlar,hiçbir şey beğenmezler.
Burada bizleri bekleyen zor günler gelip çatmıştır artık,önemli olan çocuğumuza en sıcak ve sevgi dolu bir şekilde ona yaklaşmaktır.
Ben hep çocuğuma şunu demişimdir,yanlış yaptığın zaman doğru olanı bulursun.
Şunuda unutmayalım bizlerde o dönemlerden geçtik,çocuğumuzu çok iyi anlamamız gerekir.Bu dönemi rahat atlatmaları açısından onlara elimizden gelen gayreti göstermemiz lazım.

:1hug::1hug:ank06,yorumun ve desteğin için teşekkür ederim..a.s.

canım topigin hayırlı olsun
benımde 2 cocugum var kızım 12 oglum 9 yasında bende sızın cektıgınız o sıkıntılı donemlerı cekecegım bu topıcın bana cok faydası olacak buna ınanıyorum
Rabbim hem bize hemde cocuklarımıza sabır versın
Allah tum cocuklarımızı korusun optum hepınızıde

merhaba canım benimde 12 yaşında bir kızım var
malesef bende o sıkıntıları yaşayanlardanım
bizdede deniz gibi bazen çok hırçın bazende durgun
sabırla bekliyorum bu dönemin geçmesini

Kızım 20 yaşında üniversite öğrencisi ama hala büyümeyen bir çocuk ruhu çocuk daha.
Çok çatıştık çok kızdırdı beni ama hatasını anladığı zaman hemen kedi gibi sokulup sırnaşır.
Onlarıda anlamak lazım ama ortam o kadar kötü ki bunları anlamaları ve düşünüp tartmaları lazım .İnsan tanımak artık çok zor.

slm gerçekten güzel bi konu tşrler benimde 14 yaşında bir kızım ve 10 yaşında oğlum var mutlaka ufak tefek sorunlar oluyo sinirlilik asabilik elimden geleni yapmaya çalışıyom

öncelikle topiğin hayırlı olsun çok güzel bir konuya değinmişsin a.s
bende 2 çocuk annesiyi byük kızım 18 yaşında küçük kızım 5 yaşında
bu sene lise sonda bir yandanda öss ye hazırlanıyor stres topu resmen
bir hırçınlık bir huysuzluk kardeşiyle bile kavga halinde hiç anlaşamıyorlar
ne büyük büyüklüğünü biliyor ne küçük küçüklüğünü ne yapacağımı bilmez
haldeyim artık :1no2::1no2::1no2:

canım topigin hayırlı olsun
benımde 2 cocugum var kızım 12 oglum 9 yasında bende sızın cektıgınız o sıkıntılı donemlerı cekecegım bu topıcın bana cok faydası olacak buna ınanıyorum
Rabbim hem bize hemde cocuklarımıza sabır versın
Allah tum cocuklarımızı korusun optum hepınızıde

kapris,Amin diyorum bende seni öpüyorum.hoş geldin a.s.
Çocuklarını Allah bağışlasın,:nazar:
Önlelikle sabırlı ve sakin yaklaşmalıyız mutlaka her konuda yanlarında olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz,biz Annelerin bir diğer sıkıntısıda,çocuğum benimle hiç bir şeyini paylaşmıyor olması,eğer konuşturmaya zorlarsak kesinlikle hiç birşeylerini anlatmıyorlar kendi hallerine bıraktığımız zaman her şeyi anlatıyorlar ,aynı çorap şöküğü gibi:roflol:.ben kendi çocuklarımda bunu denedim ve görüyorum..

çok komik bişi oldu hemmen paylaşmalıyım....:roflol:
ufak oğlum Serhat'ım yani,(ismini ilk defa duyuyorsunuz)
öğleden sonra dışarıya çıkacağım dedi,nereye diye sordum ,ne dese beğenirsiniz.
Ruzgar nereye savurursa,, işte gençler :roflol:beraber gülüyoruz :roflol:

merhaba canım benimde 12 yaşında bir kızım var
malesef bende o sıkıntıları yaşayanlardanım
bizdede deniz gibi bazen çok hırçın bazende durgun
sabırla bekliyorum bu dönemin geçmesini

umarım sakin ve sağlıklı geçiriler bu dönemi..a.s.
Kızım 20 yaşında üniversite öğrencisi ama hala büyümeyen bir çocuk ruhu çocuk daha.
Çok çatıştık çok kızdırdı beni ama hatasını anladığı zaman hemen kedi gibi sokulup sırnaşır.
Onlarıda anlamak lazım ama ortam o kadar kötü ki bunları anlamaları ve düşünüp tartmaları lazım .İnsan tanımak artık çok zor.

çok haklısın ank06,her türlü insan var çevremizde,onlardan yavrularımızı korumalıyız..a.s.

X