Erkek anneleri bakabilir mi?

Koruyup kollayacakmış da bi anda 4 yaşına dönecekmiş de ay içim şişti. Ataerkillik dna'larına işlemiş. Gelini rakip gören tipler bunlar. Oğulları gelinlerine hoş davranıp evde iş bölümü yapınca panik atak geçiren kaynanalar bunlar. Errrkek torun diye kafayı yiyen, soy soy diye kıçı kırık kocalarının muhteşem genlerini geleceğe taşımak için deliren tipler.

Allah ıslah etsin ve bizden uzak etsin ağzının orta yerine çakasım geliyo bu tip kadınların.

Amacım polemik yaratmak değil. Bu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Tamamı alıntıdır. Kopyala yapıştır yaptım.

bugün facebook timeline'ımda bir posta denk geldim, hepsini kopyala yapıştır yapıyorum ama şöyle bir göz gezdirseniz, zaten az çok ana fikri kaparsınız:

"oğlu olanlar okusun ??
her kadının bir oğlu olmalı. önce koynunda göğsünde büyütmeli sonra boyunu aşmalı. mutfakta bir şeyler hazırlarken gelip kafasından, tam tepesinden öpmeli annesini. daha dün altını sen temizlemiyormuşsun gibi “çok fıstıksınız bugün hanımefendi” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. bulaşık makinesini açıp yarı dolu, sıyrılmamış tabağı bardak bölmesinde bulmalı her kadın. terlikleri mutfakta yere yapışmalı, “oğlum şu reçelle kavga mı ediyosun napıyosun?” diye seslenmeli içeri, kocaman bir adam gelmeli karşısına, ağzı burnu reçel içinde kadına bakıp “ne reçeli?” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı, kirlisini, terlisini temizlerden ayırmayı bir türlü öğrenememeli, söylenmeye başlayınca da kucağına aldığı gibi havaya kaldırıp “dünyanın en huysuz ama en güzel annesi” diye annesini sevmeli.
her kadının bir oğlu olmalı. yolda yürürken kolunu omzuna atmalı, ilerde yolda kalabalık bir grup gördüğünde annesini diğer tarafına korumaya almalı, sanki düne kadar annesinin kucağında gezen o değilmiş gibi.
her kadının bir oğlu olmalı. 45 numara ayakkabıları evin ortasında çıkarıp gelip yanına, sanki daha 4 yaşında gibi başını göğsüne koymalı, “yoruldum annem, açım” demeli. o koca herif bir kalemde 4 yaşına dönmeli.
her kadının bir oğlu olmalı. düne kadar donunu sen giydirirken bugün “yakamız açık mı biraz hanımefendi?” diye trip atmalı.
her kadının bir oğlu olmalı. “ya ilerde karın beni sevmezse” falan diye yol yapmalı kadın. oğlu da “seni sevmeyen kadını ben ne yapayım” demeli. o işlerin öyle olmadığını bilsen de ses etmemeli. acı bir tebessüm oturmalı yüze. canım oğlum, sen beni sev yeter demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. arkadaşlarıyla çıkacakken “oğlum paran var mı?” demelisin o cebine bakmadan “var” demeli. gidip cüzdanına para koyup sonra koymamış gibi babaya “çocuğa harçlık versene” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. tam kızmışken, bağırırken gelip bir makas almalı yanağından “kızma annelerin en güzeli” demeli, neye kızdığını unutturmalı.
her kadının bir oğlu olmalı. yaşlılığında ziyaretine gelmeli. ve sanılanın aksine gelinle falan değil, tek başına… hiç öyle sandığınız gibi ” ay ailecek görüşelim” derdinde değildir erkek anneleri. oğlum gelsin ve sanki hiç bir şey değişmemiş gibi koklaya kollaya öpeyim, beraber bir şeyler yiyelim bizbize diye düşünürler. oğullarının annesi olmak isterler eskisi gibi.
her kadının bir oğlu olmalı. her kadın hayatının bir döneminde erkek berberinde beklemeli, çok enteresan tecrübe gerçekten.
her kadının bir oğlu olmalı. özel gecelerde, yemeklerde, düğünlerde falan zorla dansa kaldırmalı oğlunu. kazık gibi eğilip bükülmeden durmalı oğlu, kadın dans etmeyi göstermeli.
her kadının bir oğlu olmalı. dün ağzının kenarından meyve püresi silerken bugün hesap istemesini, bahşiş bırakmasını izlemeli.
her kadının bir oğlu olmalı. evladı “ilerde bana bakacak” ya da “altımdan alacak” diye düşünmeden de sevebileceğini öğrenmesinin tek yolu bu sanırım. evlat karşılıksız sevilen tek canlı.
erkek anneleri oğullarını bir şey bekleyerek değil, gideceğini bilerek severler. hem de öyle güzel öyle çok severler ki…
anlayabilmeniz için bir oğlunuz olmalı… ??????"

böyle bir saçmalık. paylaşan da çook eskilerden bir aile dostumuz. bir tane oğlu var. uzun uğraşlar sonucu sahip olunmuş bir çocuk. bir çocuk ne kadar özlemle beklenirse beklensin, ben yine de anlam veremiyorum böyle çocuk yetiştirmeye. neyse, dayanamadım yorum yazdım: "ne kadar cinsiyetçi bir yazı, okurken şok oldum" dedim altına.

bana gelen cevap: kıskanma

neyi kıskanmayayım erkek evlat anneleri allah aşkına? neyi kıskanmayayım?

bulaşık makinesine iki tane tabak yerleştirememeyi mi kıskanmayayım?

koskoca haliyle ağzının kenarındaki reçelden bihaber oluşunu mu kıskanmayayım?

çamaşırını kirliye atamamayı mı kıskanmayayım?

45 numara ayakkabılarını çıkarmadan evin ortasına kadar girmeyi mi kıskanmayayım?

annesine veya herhangi bir kadına "yakamız açık mı biraz hanımefendi?" demesini mi kıskanmayayım?

ayı kadar adamın acıkınca bir peynir ekmek yapamayıp "anneee açım" demesini mi kıskanmayayım?

annesi için sevdiği kadından vazgeçme ihtimalini mi kıskanmayayım, yoksa kayınvalideliğin verdiği o zevki mi kıskanmayayım? burada ayrıca kararsız kaldım.

evlense bile eşini eş gibi görmeyip annesi istemiyor diye aile ziyaretine götürmeye tenezzül etmeyişini mi kıskanmayayım?

kazık gibi durup dans edememesini mi kıskanmayayım yoksa?

neyi kıskanmayayım gerçekten karar veremedim.

yahu bu nasıl bir avamlık, hatta bu nasıl bir barzoluk, nasıl bir çomarlık? n'olur bana birisi bunu mantık çerçevesinde anlatsın. biri çıksın ve desin ki evet böyle olmalı çünkü şu sebepten. hakikaten sövmemek için kendimi çok zor tutuyorum.

keşke böyle insanların hiç çocuğu olmasa ya. bütün içtenliğimle diliyorum bunu. keşke hiç çocuk sahibi olmasalar, olamasalar. bu şekilde yetiştirilen adamlar ileride eşine şiddet gösteren, eşinin her şeyine karışan, ona ikinci sınıf insan muamelesi-hatta daha da kötüsü damızlık muamelesi- yapan leş gibi bir koca (eş demeye dilim varmıyor) ve dolayısıyla da leş gibi bir baba olacaklar.

kadınlar, lütfen böyle olmayın. böyle olacaksanız hiç çocuk sahibi olamayın daha iyi.

tabii güzide ülkemde erkek annelerinin çok büyük bir kısmı bu şekilde. özellikle 70 ve 80 kuşağının neredeyse hepsi böyle çocuk yetiştiriyor. hakikaten cinnet sebebisiniz. umarım evlenip gittikten sonra, gelinleriniz tarafından beyni yıkanan oğluşlarınızın yüzünü bir ömür göremezsiniz. belki o vakit aklınız başınıza gelir. anlamanız gereken şu ki, siz çocuğunuzu böyle eşek yetiştirirseniz semer vuran çok olur.
Iki erkek cocuk annesiyim hic oyle dusunmedim.Bizim peygamberimiz kiz cocuklari diri diri gomuldugunde o kizini omzuna alir mekke sokaklarinda gezdirirmis rabbim kiz yada erkek degil saglikli akli basinda evlat versin

Benim de bir oğlum var ama ben de anlamıyorum bu tripleri...

Kendimce şehzade sendromu diyorum.
Sanırım genetik aktarımda var bu olay. Erkek doğurunca haseki sultan sayıyor bazı kadınlar kendilerini.
Garantiye alınmış hayat gibi düşünüyorlar. Eskiden erkek dogurmayinca itibar edilmezmiş ya sanırım bu kültürel yozluk bilinçaltı aktarımıyla bugüne kadar gelmiş.

Bence cesaret edememis olabilirler :KK53: saka bir tarafa aslinda baya azinlik bu yazidan rahatsiz olan, onlarda buraya denk gelmis yoksa sehzade temali sunnetler, dugunler girla :KK53:

Evet bence olumlu yorum yazalim kim bilir cesaret edip ortaya çikarlar. :KK53:

Yani yazi harika olmuş, benimde oğlum olsa, bende böyle yazardim. Ellerine kollarina saglik diyorum yazanada, paylaşanada. :KK53:

Ha bide geyik değil, sosyal deney. Lütfen ban olmasin :KK43: Tamam son sosyal deney mesajim olacak bu :)

Çok berbat bi yetiştirme şekli
Bu nedir ya Hu??
Oğlum ve kızım 15ayliklar daha şimdiden istemedigim doğru bulmadığım şeylere izin vermiyorum
Belki anlamıyorlar ama olsun anlayana kadar devam
Inşallah babam ve eşim gibi tertemiz yetişecek benim oğlum da
Sen o kıskanma yazısının altına

Yok sadece sana acıdım ah canım yaaa) yaz

Ya erkeklerin hiç böyle duyar-ego kasmaları, algı yapmaları, çocuk yarıştırmaları, kimlik arayışlarına girdikleri falan yok. Gerçekten özeniyorum. Bizim güya kadın hakları savunucuları, canlı yayında erkeklerin yanında küfür edeyim de, yok erkek gibi giyineyim de, kadınlığımdan uzaklaşayım da, çocuğumla falan ilgilenmeyeyim de, köle gibi işte evde çalışayım da güçlü kadın desinler kafalarında erkeklerin ekmeğine yağ sürüp duruyorlar.

Bir de şunu anlamıyorum yukarıda bir arkadaş yazmış kocalarından ilgi sevgi şefkat göremiyorlarmış da oğullarına aşık oluyorlarmış. Yahu sen oğluna verdiğin emeğin yüzde 1 ini adama gösteriyor musun? Peki sen karşı tarafa ne kadar sevgi ve ilgi gösteriyorsun? Bizde hep bir peşin beklenti ve hayal kırıklığı döngüsü sürüp gidiyor ömür boyunca en büyük sorunlarımızdan biri de bu herhalde.

Belki de bu kadınlardaki sevgi açlığı da babalarından değil tam tersi annelerinden yeterli sevgiyi görmediklerinden oluyordur!!??Bence bu bir düşünülmeli...

Bunu yazan kizi da erkegi de doguranin kadin oldugunu unutmus sanirim. Bir insan kendini bu kadar mi alcaltir? Bu kadar mi ezik gorur?

Bende baska bir sey yazacaktim da daha dun ciktim mapus cok sovuk :KK53: valla benimkilerin yapmadigi is yok her seyden once kendi ayaklari uzerinde dursunlar hep arkalarindan biri mi gezecek.. yilmisim zaten lokmasini agzina veren analarin yetistirdigi yurdum insanindan :/
He valla,kimseye muhtaç olmasınlar kaygısından o konu sahibinin değer verdiğimizi düşündüğü fazlalıkları :bicak: aklımıza bile gelmiyor:eek:
Tek derdim yarın"geçinemiyoruz" diye kapımıza gelmesinler,kendilerine yetsinler,ahdim var görmediğim yerleri bir bir gezicem,torun morun da bakmıcam:KK12::63:
Çok şımartmıcam yani,sen rahat ol konu sahibi:dondurma::dondurma:

yakamiz acik mi hanimefendiden sonrasini okumadim, benim de oglum var, bunu dese agzinin payini veririm, kocasindan goremedigini oglundan bekleyen zavalli bir kadin yazmis olmali.
Sanki oğlu kıskansa hoşuna gidicek di mi,valla terliği bir sallarım peşine,soluğu sokakta alır:sinirli:

İğrenç bir yazı benim de oglum var hemde 1 tane değil ve boyle olmamaları için uğraşıyorum. Allah korusun.
Ay okudukça içim sisti nasıl bir oğlu olmamalı olmasın başlığı yoksa karıştırıldı mi :deli:

Son düzenleme:
2018-11-11 01.02.14.png
:silah:

Daha dün, kocamın kirletip bıraktığı balkonu sırf o yıkasın diye haftalarca yıkamadım bilerek isteyerek ve ev sahibim neden eşine yıkatıyorsun kendin yıka aaa çok ayıp dedi ve ben karı koca arasına girmeyin o kirletti o yıkayacak dedim.
beni aşağalayan gözlerle süzdü, iki dk geçmedi merdiveni yıkıyordu suyu bahçeye gidiyor ,bakçenin suyunu tasla döküyor çünkü eşi gider borusunu tamir etmiyor düşünün bahçe suyu,
Allahın sopası yok başka komşu hacım nedir bu çilen 20 yıldır bu böyle dedi bende hak etmiş karışmayın daha bana demin aaa ayıp kocana niye balkonu yıkatıyorsun senin yıkaman lazım dedi bi yirmi yıl daha boşaltsın dedim bahçe yıkama suyunu ,kadınların bu erkek düşkünlüğü nedir ya

Erkek anasiyim , yazinin yarisina kadar gelemedim midem bulandi

Igrenc otesi bir dusunce sekli , oglu degil sevgilisi sanki anlatilan

Ne pislik insanlar var ya , bu dusunceyle erkek yetistirenlerin halini okuyoruz burqda bol bol , embesiller ordusu , bulasik makinasina tabak yetistirmekten aciz sülükler

Ay sinir oldum aksam aksam ya
Ben bir de aşkım diye bebek sevilmesini anlamıyorum. Forumun birinde aşkım, canım, bitanem diye saymıştı bir kadın sevgilisi mi kocası mı dedim acaba, meğer oğluşuymuş :KK57: bir nevi ruhsal hastalık bu.

Kendine saygılı, topluma saygılı, kirlilerini yıkayan, ütüsünü yapan, ayakkabısını kendi giyip, kendi çıkaran, kaç yasında ise ona göre davranan, anasının ve eşinin giyimine kuşamına karışmayan, erkeklik (ağalık) taslamayan, geğirmeyen, öğürmeyen veeeee sifonu çeken bir oğlum olur inşallah :))))
Kızımda olabilir ama o nasılsa böyle olur diyerekten onun duası basit.
Allahım, bir kız evlat nasip et :dua:

Benim de 4.5 yasinda oglum var . Gercekten ne boyle hsva attim nede oglum olacak diye sevindim. Rabbim hsyirli saglikli evlat ver. Erkek olunca demek ki hayirlisi buymus dedim . Kaynanam amanda erkek mutfagz girmrz en nefret ettigim . Ben vok karsiuim. Bdn ohluma bulasikta yemekte dilmeyide ogretecem allah ixin verirse . Yarin buyudugunde eşi hamile oldugunda hasta oldugunda yardim etsin kendim icin degil hanimi ve cocuklari icin. Ben guzel ahlak ve terbiye verdikten sonra okuttuktsn sonra benim gorevim biter. kendine cocuklarina baksinlar yeter . Saglikli mutlu olsunlar o tabir benim eltim ve eltim gibi geri kafalilar dusunur. Ikinci hamileligim kiz olsun istiyorum ama Rabbim nadil hayirli gorurse o olur tekrar erkekse yapacak birsey yok ama elgim gibi birisi kizkanir onun kafa yapisi iste oda bana yetisti der . Ama oysaki 10 oglu olsa zerre umursamam Allah kimseyi nefsiyle alay ettirmesin. Bu arada klavye degismis kolum gitti duzeltmekten duzeltene kadar hakkinizi helal edin

Bu zihniyete sahip bir kadının verdiği cevap da onun düşünce yapısına tezat değil aslında. Yazık..
Oğlum 6 yaşına girecek. Bulaşık makinesini 2 senedir yerleştiriyor, çamaşır makinesine kirlilerimi atıp çalıştırıyor ardından kurutucuya atıyor. Eve gelir gelmez ayakkabılarını çıkarıp ellerini yıkamaya gidiyor. Yani Türk kadınlarının yetiştirme tarzı tıpkı sizin ‘kıskandığonız!’ O kadın gibi aslında. Kızlarımıza acıyorum ki, böyle kadınların oğullarıyla bir yuva kurup acı çekecekler, anneleri de gurur duyacak oğullarıyla..

3 erkek annesiyim böyle öküz olmamaları için elimden geleni yapacağım. Ben onların hizmetçisi değil annesiyim herkes aile içinde üstüne düşeni yapabilmeli ve aynı zamanda tek başına kaldıklarında hayatlarını idame edebilmeli çocuklarım . Tepkinizde haklısınız ve hanimefendi ayıp etmiş.

Boyle yazilarada ben uyuz oluyorum yok insanin bir oglu olmali yok insanin bir kizi olmali paylasanlarada cok kiziyorum yok oglu guclu kuvvetli olmali yok kizi olmali salina salina kahve getirmeli sanki kadinlarin misyonu sadece salinma kahve yapma hizmet etme. Boyle cinsiyet ayrimi yapan yazilara cok sinirleniyorum:sinirli: sonuna kadar haklisinz

Her kadının böyle gerizekalı oğlu olmamalı.
Evin ortasına 45 numara ayakkabıyı bırakacakmış ağızının kenarında reçel olacakmış.
O ayakkabıyı suratının ortasında bulur.
Böyle mal yetiştirdiğim için insan içine çıkamam herhalde.

Not: saygılı,hoşgörü sahibi,kendi sorumluluklarını bilen evlat yetiştirme hayali olan
1buçuk yaşında oğlu olan anne.

Ha ! Ayrıca benim bebeğim bile ayakkabıları dış kapının kenarında çıkarmayı biliyor.:işsiz:

X