Erkek bebek gerçekten kızdan farklı mı?

Dört erkekten sonra doğan tek kız çocuğuyum ailemin.
Babam hep derdi, şu dört oğlanı toplasan bir tane sen etmezler diye.
Hepsi birbirinden problemli çocuklarmış abimlerin.
Belki bizde genetiktir bilmiyorum. Gerçi annem bu kadar çocuk doğurmuş benim çocuğum olmadı. Genetiğe inancımı da kaybeder gibiyim:)
Kız çocuğu iyidir ya. Huy bakımından bence ideal insandır.
Sizin genetiğiniz doğurgan olabilir ancak burada eş kişisi de önemli malum çocuk sadece kadından olmuyor. :)
Allah çocuk isteyen herkese hayırlısıyla nasip etsin.

Bu erkek çocuğu farklılığı değil ki.Resmen simariklik,yetiştirme tarzı.Kizim 20 aylık 10 tane erkek çocuğuna bedel.Erkek yeğenim 11 yaşında ve elimizde büyüdü.Ne simariklik,ne laf dinlememezlik gorduk.Kizim çok başına buyruk,çok özgür ve asla kendi isteği dışında birşeyi kabul etmeyen bi çocuk.5 buçuk aylıktı idrar yolu enfeksiyonundan hastanede yattık.İkinci gün serumu kimse takamadi.En son baş hemşire geldi rica minnet bı de ben deneyeyim dedi ve ona da taktirmadi kızım.Hastaneyi inletti taktirmamak için.En son antibiyotikle eve yolladılar bizi.Demem o ki bu tamamen karakter meselesi.Ama simariklik yetiştirme meselesi

Benim de oğlum var ve evet aşırı hareketli koltuk tepelerinde gezer enerjisi hiç bitmez maşallah ama yapma dediğimde de durur. Saygısızlık ve başkalarına zarar verme noktasında ebeveyn devreye girer çocuk bunun yanlış olduğunu bilecek ve kendini frenleyecek bunu sağlamakta anne babanın görevi. Başka çocukları hırpalamak,eşyalara zarar vermek falan bunlar hareketlilikten değil şımarıklık bonusu
Kılıf uyduruyorlar erkek çocuğu işte diyerek
İşlerine öyle geliyor

Sanirim cocukda dürtüsellik sorunu var terapi almasi lazim
Şimdi baktimda tamda bu davranış biçimleri var .telefonda konuşturmuyor kardeşimi hep birşey soruyor ,mesela evde biriyle konuşurken vuruyor ona bakması için,sabırsızlık var yani hemen olsun istiyor. Koltuklari ters cevirip düşüyor yaralanıyor gene aynı şeyi yapmak istiyor haz duyuyor tehlikeden.aynı yani yaziyor ordada. İyide özel kreşe gidiyor 2 yıldır,dünya para veriyorlar, pedagoglari var nasıl anlamıyorlar. Anlamadim.

Illa ki erkek cocugu ve kiz cocugu farki oluuyor bence,
E tek cocuk, cok cocuk farkli
Ebeveyn farki,
Cocugun kendi karakteri…

Kiyaslamak cok dogru degil.
Ebeveyn cocugunu cok yormadan topluma uyumlu yasami ogretmeli, bazi cocuk icin bu cok zor, hemen yetistirme tarzini yargilamamali. Cocuk yetistirmek uzun soluklu bir strateji gerektiriyor.

Şimdi baktimda tamda bu davranış biçimleri var .telefonda konuşturmuyor kardeşimi hep birşey soruyor ,mesela evde biriyle konuşurken vuruyor ona bakması için,sabırsızlık var yani hemen olsun istiyor. Koltuklari ters cevirip düşüyor yaralanıyor gene aynı şeyi yapmak istiyor haz duyuyor tehlikeden.aynı yani yaziyor ordada. İyide özel kreşe gidiyor 2 yıldır,dünya para veriyorlar, pedagoglari var nasıl anlamıyorlar. Anlamadim.
Kreste bol bol diger cocuklarla etkinlik katilim videolari varmi acaba yoksa kenarda köşede kendi kendine oynamasın .iyi bir kresmi cidden

Çok farklı pencereden bakıyoruz hayata. Ne anlatmaya çalıştıgımı da anlamamışsınız sanırım hala elden oyuncak çekiştirmekten bahsetmişsiniz yaşı küçük çocuklara bunu belli bir yaşa kadar öğretemeyebilirsiniz zaten normal bu tarz şeyler kınanmaz söyleye söyleye belli bir yaştan sonra yapmaz 5 yaşındaki yapıyorsa terbiye verilmemiş der geçerim öyle hayır ver çabuk alma onun elinden demekle hay hay efenim demiyor cocuk size siz cok düz mantık yaklasiyorsunuz sorun zaten ailelerin uygulamamasinda kendileri tutarli açıklayıcı eğiteyim öğreteyim mantıgında değil ki cocuk birseyler edinsin.. iste o 4 yasinda cevrede giriyor isin icine sosyallesiyor dediginiz noktada zaten yetistirilmeyenler belli ediyor kendini ne oturmayi biliyor ne konusmayi nede nasil davranmasi gerektigini okulda öğretmenlerde adam ederiz belki diye ugrasip didiniyorlar evladiniz gelsin o yasa ne demek istedigimi daha iyi anlarsiniz 🙋
Yani konuyu uzatip polemige cevirmek istemiyorum ama esas duz mantik yaklasan sizsiniz esasinda. Saniyorsunuz ki mukemmel cocuk yetistirmek diye bir sey var. Saniyorsunuz ki bir annelikten siz anliyorsunuz. Bugun sizin terbiye saydiginiz sey baska kulturde buyuk saygisizlik belki. Bunlarin hicbiri genellenemez. Soylediklerim icinden bir parcayi cimbizlayip istediginiz yere cekiyorsunuz. Ben de size aileleri gayet standart kurallari ogutleyen dikkat eden egitime terbiyeye onem veren bireylerin cocuklarinda da bu tarz durumlarin gorulebilecegini bunun her zaman ailenin yetistirmesi ile ilgisi olmadigini anlatiyorum. Proje cocuk yetistirmiyoruz. Ben burda konu sahibesinin anlattigi cocugu ve annesini desteklemedim farkindaysaniz ya da degilseniz. Sadece bakis acisini genisletmek icin bu gibi orneklerin de olabilecegini mutlak yargilamamak gerektigini belirtmek istedim. Yine de siz bu kadar mukemmel cocuk yetistirmenin formulunu bulduysaniz yazin, konu sahibesi de kardesine okutsun sorun cozulsun. Konuya dair benim verebilecegim tek tavsiye kimse kimseyle annelik yaristirmasin ve kimse annelik konusunda asla buyuk konusmasin. Erkegi kizi buyugu kucugu hic fark etmez her cocuk baska seruven. Sizin de bana cevap vermek yerine konuya iliskin somut aciklayii tavsiyeleriniz varsa yazin konu ordan devam etsin. Benim bu hususta son mesajim bu sekilde olacak.

Yani konuyu uzatip polemige cevirmek istemiyorum ama esas duz mantik yaklasan sizsiniz esasinda. Saniyorsunuz ki mukemmel cocuk yetistirmek diye bir sey var. Saniyorsunuz ki bir annelikten siz anliyorsunuz. Bugun sizin terbiye saydiginiz sey baska kulturde buyuk saygisizlik belki. Bunlarin hicbiri genellenemez. Soylediklerim icinden bir parcayi cimbizlayip istediginiz yere cekiyorsunuz. Ben de size aileleri gayet standart kurallari ogutleyen dikkat eden egitime terbiyeye onem veren bireylerin cocuklarinda da bu tarz durumlarin gorulebilecegini bunun her zaman ailenin yetistirmesi ile ilgisi olmadigini anlatiyorum. Proje cocuk yetistirmiyoruz. Ben burda konu sahibesinin anlattigi cocugu ve annesini desteklemedim farkindaysaniz ya da degilseniz. Sadece bakis acisini genisletmek icin bu gibi orneklerin de olabilecegini mutlak yargilamamak gerektigini belirtmek istedim. Yine de siz bu kadar mukemmel cocuk yetistirmenin formulunu bulduysaniz yazin, konu sahibesi de kardesine okutsun sorun cozulsun. Konuya dair benim verebilecegim tek tavsiye kimse kimseyle annelik yaristirmasin ve kimse annelik konusunda asla buyuk konusmasin. Erkegi kizi buyugu kucugu hic fark etmez her cocuk baska seruven. Sizin de bana cevap vermek yerine konuya iliskin somut aciklayii tavsiyeleriniz varsa yazin konu ordan devam etsin. Benim bu hususta son mesajim bu sekilde olacak.
Benim ağzımdan ben mükemmel anneyim çocuklarım çok mükemmel bu işin formülü bende diye bir şey çıktımı ? Ne kadar alakasız yerlerden tutturuyorsunuz farkındamısınız. Kaile alınıp cevap verielcek şeyler bile değil söyledikleriniz

Mükemmel anne değilim olmayada çabalamıyorum kendi doğrularıma göre çocuklarıma verebileceğim verimi vermeye çalışıyorum hepsi bu kuyruk acınızı benimle değil laf duyduğunuz yerlerde hafifletin

Merhaba öncelikle
Benim iki kızım vardı 10 yıl aradan sonra 3. Evladımı Aldım kucağıma ,oğlum oldu.
Kardeşimin 4,5 yaşında oğlu var ve koltukdan koltuğa ziplardi yürüdügunden beri halada öyle . Hiç yerinde durmaz, laf anlamaz ,söz dinlemez,hayır da denmezmis çünkü çok kullanılırsa hayır cümlesi çocuk gereksiz görüp dinlemezmiş. Kendine hayati zarar vermedikce isterse herşeyi yere atıp kırıp döksün hayır demedi çocuğa .Şuanda sınırı yok çocuğun.
Bana sürekli ' erkek çocuğu farklı ,senin kızlar çok usluydu, söz dinledi erkek çocuğu böyle değil diyip durdu .Bize geldiğinde çocuk tv duvardan asmalı sallardi, kumandayı tvyede vursa sesi çıkmadı.
Benim oğlum 9 aylık oldu. Uzun zaman sonra onlara gittik ve 1 hafta kaldım. Kaldım ama bana sorun sürekli
Yigenime Oğlum yapmaa ,ğzına alma sokma bebeğimin oyuncaklarini.
bebegimin eline aldığı yada sevdiğini bildiği oyuncakları onun gözünün önünde ağzında çiğnedi ki onun elinden almak için ağlasın diye. Yapma dedikçe daha çok yapıyordu. Atıyorum kumanda seviyor oğlum ,kumandaları agzina alıp çigniyordu ilk geldiginde. Yada eline oynasın diye pipet veriyorum pipetlere ayağı ile çiğneyip eziyordu. Yada evde yumuşak top vardı oynuyordu bebegim,sonra gördüm topu aldi disiyle kopardi emdi .
Biri sevse kendi çocuğun önüne geçip garip hareketler yaptı. Tamam kiskanabilir bunu anlıyorum ama herkes onada ilgisini göstermiştir annesi ,anneannesi,babası el ustunde tutuyor bende öyle ılımlı davradikca daha çok ters düşüyor nasıl davranacağını şaşırdım.
Kızlarım kardeşiyle ilgilenince hayır benimle oynayın ,diye bağırıp vuruyordu. Kızlarda onunla ilgilenecek hep yani. Sürekli ben bebeğimin o benim peşimdeydi.
Bazen Afedersiniz kilodunun içine sokuyordu bazı oyuncakları yada bacağının arasına sürtüyordu cingiragini, emzigini agzina alıp emip cigniyor offf .Çığlıklar atıyordu elinde alınca yada Yapma deyince. Anneme diyordum ne olacak diyordu temiz onun orası yada ağzı. Bazen benmi abartiyorum dedim ama içim almıyordu yıkıyordum kaynatıyordum hemen herşeyi. Yapma etmeyle 1 hafta geçti en zoru da 2 gün oldu diğerlerinde gün boyu yoktu çünkü.
Kardeşim bana senide gorucem erkek çocuğu farklı diyor . Bende kızlarım nasıl sözümü dinlediyse oğlumda aynı olucak farklı davranmiyacagim diyorum. Büyük konuşma diyor ben yanlış mı yetistirdim yani diyor ? Bende herkesin fıtratı başkadır belki babasına cekmistir dedim ne diyim. Kötümü dedim bilmiyorum.

Sorum su etrafımda hep kız oldu kuzenlerimin abimin. Erkek çocuğu gerçekten hep böyle midir?
Hepsini okumadım ama benimde 2 kızdan sonra ard arda 2 oğlum oldu ikiside birbirinden yaramaz hele küçük felaket birsey 2 tane plazma tv kırdı 3 tablet kırdı tlf saymıyorum ve en son yeni aldığım oturma grubunun çekyat ini kırdı ben kizlarimda asla böyle birsey görmedim akıllı sakın sessiz cocuklardi ama erkek çocuklarla bahsetmek çok zor ve biz ev de 4 tane yetişkiniz ya Allah yardımcımız olsun

Erkek çocuğu cinsligi diye birşey kesinlikle var. Bir büyük oğlum bir de ikizlerim var. İkizlerin biri kız. Hepsini özellikle de ilk oğlumu oldukça kurallı büyüttüm. Ama sorumluluk, eşyasına sahip çıkma, hareketlilik vb alanlarda erkek çocuk çok çok zor. Ah canım kızım ya :)) çok daha merhametli, düzenli ve becerikli. Ama sizin yeğen şımartılmış epey.

Benim ağzımdan ben mükemmel anneyim çocuklarım çok mükemmel bu işin formülü bende diye bir şey çıktımı ? Ne kadar alakasız yerlerden tutturuyorsunuz farkındamısınız. Kaile alınıp cevap verielcek şeyler bile değil söyledikleriniz

Mükemmel anne değilim olmayada çabalamıyorum kendi doğrularıma göre çocuklarıma verebileceğim verimi vermeye çalışıyorum hepsi bu kuyruk acınızı benimle değil laf duyduğunuz yerlerde hafifletin
Kuyruk acim oldugunu dusunmuyorum. Surekli iyi cocuk yetistirilse cocuklar boyle olmaz tezini ortaya atan sizsiniz. Sonrasinda cocugunuzun yasi uzerinden benin tecrube eksikligime vurgu yapan da sizsiniz. Gayet iyi yerlerden yakaladim, eger mukemmel annelik olmadiginda hemfikirsek simdi yazdiklarimi bir daha bu gozle okursaniz belki onyargilarinizdan biraz olsun alinirsiniz. Ayrica tartisma adabi ogrenin biraz. Hosunuza girmeyen bir fikre o fikir uzerinden karsilik verin, hakkinda bilgi sahibi olmadiginiz hususlar uzerinden degil. Orn. Birilerinden laf duyup duymadigim gibi gibi. Kaale almadiginiz zaman da bunu davranislarinizla belli edin cevap vermemek gibi. Hem kaale alinacak gibi degil deyip hem de alakasiz cevap vermek gayet de onemsediginizi gosteriyor. Mesela ben suandan itibaren sizi goz ardi edip kaale almayacagim. Hoscakalin.

Merhaba öncelikle
Benim iki kızım vardı 10 yıl aradan sonra 3. Evladımı Aldım kucağıma ,oğlum oldu.
Kardeşimin 4,5 yaşında oğlu var ve koltukdan koltuğa ziplardi yürüdügunden beri halada öyle . Hiç yerinde durmaz, laf anlamaz ,söz dinlemez,hayır da denmezmis çünkü çok kullanılırsa hayır cümlesi çocuk gereksiz görüp dinlemezmiş. Kendine hayati zarar vermedikce isterse herşeyi yere atıp kırıp döksün hayır demedi çocuğa .Şuanda sınırı yok çocuğun.
Bana sürekli ' erkek çocuğu farklı ,senin kızlar çok usluydu, söz dinledi erkek çocuğu böyle değil diyip durdu .Bize geldiğinde çocuk tv duvardan asmalı sallardi, kumandayı tvyede vursa sesi çıkmadı.
Benim oğlum 9 aylık oldu. Uzun zaman sonra onlara gittik ve 1 hafta kaldım. Kaldım ama bana sorun sürekli
Yigenime Oğlum yapmaa ,ğzına alma sokma bebeğimin oyuncaklarini.
bebegimin eline aldığı yada sevdiğini bildiği oyuncakları onun gözünün önünde ağzında çiğnedi ki onun elinden almak için ağlasın diye. Yapma dedikçe daha çok yapıyordu. Atıyorum kumanda seviyor oğlum ,kumandaları agzina alıp çigniyordu ilk geldiginde. Yada eline oynasın diye pipet veriyorum pipetlere ayağı ile çiğneyip eziyordu. Yada evde yumuşak top vardı oynuyordu bebegim,sonra gördüm topu aldi disiyle kopardi emdi .
Biri sevse kendi çocuğun önüne geçip garip hareketler yaptı. Tamam kiskanabilir bunu anlıyorum ama herkes onada ilgisini göstermiştir annesi ,anneannesi,babası el ustunde tutuyor bende öyle ılımlı davradikca daha çok ters düşüyor nasıl davranacağını şaşırdım.
Kızlarım kardeşiyle ilgilenince hayır benimle oynayın ,diye bağırıp vuruyordu. Kızlarda onunla ilgilenecek hep yani. Sürekli ben bebeğimin o benim peşimdeydi.
Bazen Afedersiniz kilodunun içine sokuyordu bazı oyuncakları yada bacağının arasına sürtüyordu cingiragini, emzigini agzina alıp emip cigniyor offf .Çığlıklar atıyordu elinde alınca yada Yapma deyince. Anneme diyordum ne olacak diyordu temiz onun orası yada ağzı. Bazen benmi abartiyorum dedim ama içim almıyordu yıkıyordum kaynatıyordum hemen herşeyi. Yapma etmeyle 1 hafta geçti en zoru da 2 gün oldu diğerlerinde gün boyu yoktu çünkü.
Kardeşim bana senide gorucem erkek çocuğu farklı diyor . Bende kızlarım nasıl sözümü dinlediyse oğlumda aynı olucak farklı davranmiyacagim diyorum. Büyük konuşma diyor ben yanlış mı yetistirdim yani diyor ? Bende herkesin fıtratı başkadır belki babasına cekmistir dedim ne diyim. Kötümü dedim bilmiyorum.

Sorum su etrafımda hep kız oldu kuzenlerimin abimin. Erkek çocuğu gerçekten hep böyle midir?
Sebebi ne olursa olsun ne diye başkasının evine gidip bir hafta kalınır ki ben ne annemde ne de kayınvalidem de bile bu kadar uzun süre kalmam bana da gelinip kalınmasını istemem

Sebebi ne olursa olsun ne diye başkasının evine gidip bir hafta kalınır ki ben ne annemde ne de kayınvalidem de bile bu kadar uzun süre kalmam bana da gelinip kalınmasını istemem
1. Annemin evi başkasının değil
2. Babam vefat edince hep uzun uzun kaldım annem yalnız kalmasın diye torunlarıyla unutsun derdini diye.
3. İnanın bende bir süre sonra kalmak istemiyordum fakat bir süre sonra annem ve kardeşim kal kal diye deyim yerindeyse taciz ediyorlar
Kardeşim annemle aynı binada altlı üstlü.

X