Erkek bebek gerçekten kızdan farklı mı?

Erkek çocuğunun enerjisi daha fazla olabilir ama bu demek değilki herşeye izin verilsin. Kıskanadabilir istediği kadar herkes gerekli ilgiyi göstersin yinede kıskanabilir ama yetiştirirken düzgün iletişim kurulmuş olsaydı oda daha düzgün yönetilebilirdi.

Merhaba öncelikle
Benim iki kızım vardı 10 yıl aradan sonra 3. Evladımı Aldım kucağıma ,oğlum oldu.
Kardeşimin 4,5 yaşında oğlu var ve koltukdan koltuğa ziplardi yürüdügunden beri halada öyle . Hiç yerinde durmaz, laf anlamaz ,söz dinlemez,hayır da denmezmis çünkü çok kullanılırsa hayır cümlesi çocuk gereksiz görüp dinlemezmiş. Kendine hayati zarar vermedikce isterse herşeyi yere atıp kırıp döksün hayır demedi çocuğa .Şuanda sınırı yok çocuğun.
Bana sürekli ' erkek çocuğu farklı ,senin kızlar çok usluydu, söz dinledi erkek çocuğu böyle değil diyip durdu .Bize geldiğinde çocuk tv duvardan asmalı sallardi, kumandayı tvyede vursa sesi çıkmadı.
Benim oğlum 9 aylık oldu. Uzun zaman sonra onlara gittik ve 1 hafta kaldım. Kaldım ama bana sorun sürekli
Yigenime Oğlum yapmaa ,ğzına alma sokma bebeğimin oyuncaklarini.
bebegimin eline aldığı yada sevdiğini bildiği oyuncakları onun gözünün önünde ağzında çiğnedi ki onun elinden almak için ağlasın diye. Yapma dedikçe daha çok yapıyordu. Atıyorum kumanda seviyor oğlum ,kumandaları agzina alıp çigniyordu ilk geldiginde. Yada eline oynasın diye pipet veriyorum pipetlere ayağı ile çiğneyip eziyordu. Yada evde yumuşak top vardı oynuyordu bebegim,sonra gördüm topu aldi disiyle kopardi emdi .
Biri sevse kendi çocuğun önüne geçip garip hareketler yaptı. Tamam kiskanabilir bunu anlıyorum ama herkes onada ilgisini göstermiştir annesi ,anneannesi,babası el ustunde tutuyor bende öyle ılımlı davradikca daha çok ters düşüyor nasıl davranacağını şaşırdım.
Kızlarım kardeşiyle ilgilenince hayır benimle oynayın ,diye bağırıp vuruyordu. Kızlarda onunla ilgilenecek hep yani. Sürekli ben bebeğimin o benim peşimdeydi.
Bazen Afedersiniz kilodunun içine sokuyordu bazı oyuncakları yada bacağının arasına sürtüyordu cingiragini, emzigini agzina alıp emip cigniyor offf .Çığlıklar atıyordu elinde alınca yada Yapma deyince. Anneme diyordum ne olacak diyordu temiz onun orası yada ağzı. Bazen benmi abartiyorum dedim ama içim almıyordu yıkıyordum kaynatıyordum hemen herşeyi. Yapma etmeyle 1 hafta geçti en zoru da 2 gün oldu diğerlerinde gün boyu yoktu çünkü.
Kardeşim bana senide gorucem erkek çocuğu farklı diyor . Bende kızlarım nasıl sözümü dinlediyse oğlumda aynı olucak farklı davranmiyacagim diyorum. Büyük konuşma diyor ben yanlış mı yetistirdim yani diyor ? Bende herkesin fıtratı başkadır belki babasına cekmistir dedim ne diyim. Kötümü dedim bilmiyorum.

Sorum su etrafımda hep kız oldu kuzenlerimin abimin. Erkek çocuğu gerçekten hep böyle midir?
Cocuga çok zarar vwrmisler bu cocuk kolay kolay normale donemez yilişır sirnasık şımarik bişey olmuş. Buyüklerin hatası. Ben bu olayda çocuga bisey demem ama anneniz baya torun ayiran biri. Tavsiyem pek goruşmeyin yatili zaten hic göruşmeyin. Cocugunuz ilerde bu cocuga bakip taklit edebilir size zarari olur. Erkek cocuklar hareketli oluyor cidden ama sizin anlattiğiniz hareketlikten ziyade şımarıklik. Cocuga şu yanlis şu doğru bile dememisler. Ilerde bu cocuktan ceker ailesi malesef. Siz uzak durun yeter.

Hem kızım hem oğlum var. Birbirlerinden farklı yönleri elbette var ama yeğeninin kontrolsüz hareketlerini sadece erkek olmasına bağlamak kendini kandırmak.
Bahsettiğiniz hareketler sınır konmamış çocuk özellikleri. Erkek de erkek diyenlerde bu davranışları kız çocuklarına yaptirmaz zaten. Kızı olup iç camasirina bir şeyler koysa annesi de tepki gösterir muhtemelen. Erkek diye her şey mübah sayıyor bazıları. Geleceğin erkeğim ben kafasında yaşayacak tiplerinden biri yetişiyor malesef.

Geçti tabi çünkü 25 yaşında
Ay ağlayan çocuk çok zor
Bizimki çok uzun sürdü
Kâbus gibiydi, dışarı çıkar ağlar, eve girer ağlar, oturur ağlar, kalkar ağlar, okula gider ağlar gibi gibi

Ama şimdi
Çok sosyal, yardımsever, insanları incitmeyen kariyer sahibi bir adam oldu

Sizinki de geçecek ve bu günleri gülerek hatırlayacaksınız emin olun

Rabbim hayırlı sağlıklı ömürler versin, öpüyorum kuzucuğu 😘
Aminnnn inşallah geçer çok yorulduk yıprandık kızım bu şekilde değildi değilde daha olgun sakin konuşarak çözmeye çalışıyor ama oğlum her şeye ağlıyor doğduğu günden beri herşeye ağlıyor hiç mutlu olmuyor hep mutsuz aglak hep bir memnuniyetsizlik Allah yardım etsin herkese evladinizida size bağışlasın insallah

Hi
Merhaba öncelikle
Benim iki kızım vardı 10 yıl aradan sonra 3. Evladımı Aldım kucağıma ,oğlum oldu.
Kardeşimin 4,5 yaşında oğlu var ve koltukdan koltuğa ziplardi yürüdügunden beri halada öyle . Hiç yerinde durmaz, laf anlamaz ,söz dinlemez,hayır da denmezmis çünkü çok kullanılırsa hayır cümlesi çocuk gereksiz görüp dinlemezmiş. Kendine hayati zarar vermedikce isterse herşeyi yere atıp kırıp döksün hayır demedi çocuğa .Şuanda sınırı yok çocuğun.
Bana sürekli ' erkek çocuğu farklı ,senin kızlar çok usluydu, söz dinledi erkek çocuğu böyle değil diyip durdu .Bize geldiğinde çocuk tv duvardan asmalı sallardi, kumandayı tvyede vursa sesi çıkmadı.
Benim oğlum 9 aylık oldu. Uzun zaman sonra onlara gittik ve 1 hafta kaldım. Kaldım ama bana sorun sürekli
bebegimin eline aldığı yada sevdiğini bildiği oyuncakları onun gözünün önünde ağzında çiğnedi ki onun elinden almak için ağlasın diye. Yapma dedikçe daha çok yapıyordu. Atıyorum kumanda seviyor oğlum ,kumandaları agzina alıp çigniyordu ilk geldiginde. Yada eline oynasın diye pipet veriyorum pipetlere ayağı ile çiğneyip eziyordu. Yada evde yumuşak top vardı oynuyordu bebegim,sonra gördüm topu aldi disiyle kopardi emdi .
Biri sevse kendi çocuğun önüne geçip garip hareketler yaptı. Tamam kiskanabilir bunu anlıyorum ama herkes onada ilgisini göstermiştir annesi ,anneannesi,babası el ustunde tutuyor bende öyle ılımlı davradikca daha çok ters düşüyor nasıl davranacağını şaşırdım.
Kızlarım kardeşiyle ilgilenince hayır benimle oynayın ,diye bağırıp vuruyordu. Kızlarda onunla ilgilenecek hep yani. Sürekli ben bebeğimin o benim peşimdeydi.
Bazen Afedersiniz kilodunun içine sokuyordu bazı oyuncakları yada bacağının arasına sürtüyordu cingiragini, emzigini agzina alıp emip cigniyor offf .Çığlıklar atıyordu elinde alınca yada Yapma deyince. Anneme diyordum ne olacak diyordu temiz onun orası yada ağzı. Bazen benmi abartiyorum dedim ama içim almıyordu yıkıyordum kaynatıyordum hemen herşeyi. Yapma etmeyle 1 hafta geçti en zoru da 2 gün oldu diğerlerinde gün boyu yoktu çünkü.
Kardeşim bana senide gorucem erkek çocuğu farklı diyor . Bende kızlarım nasıl sözümü dinlediyse oğlumda aynı olucak farklı davranmiyacagim diyorum. Büyük konuşma diyor ben yanlış mı yetistirdim yani diyor ? Bende herkesin fıtratı başkadır belki babasına cekmistir dedim ne diyim. Kötümü dedim bilmiyorum.

Sorum su etrafımda hep kız oldu kuzenlerimin abimin. Erkek çocuğu gerçekten hep böyle midir?
HIc alakasi yok kardesiniz altin pipi yetistiriyo. Ergenlige gelince gorursunuz neler edicek o cocuk ona. Benim 2 oglum var 5 bucuk ve 1 yas. buyuk oglum cok hareketlidir ziplar tepinir vs ama sadece evde. Neyle oynanacak neye dokunulmayacak bilir. Elinden gelen her isi kendisi yapar ustelik bana da cok yardimcidir. Kardesini hic incitmedi. Emzigi yere dusse benden once goturup yikar. Hayir anlamini yitirmesin die cocuga hayir ne demek ogretmemisler. Bu kadar da degil yani. Elbette hepsinin fitrati farkli ama sanmam ki sizin evden oylesi ciksin

Merhaba öncelikle

Erkek cocugu evet hareketli. Benimki de soz dinlemiyor cogu zaman. Ama asla sinirsiz degil. Goz gore gore kirip dokmesine, etrafina zarar vermesine izin vermem. Kurallarim var. Aglasa da esnetmem. Fitrati kadar yetistirme de onemli.

Şuna biraz katılmıyorum ama kızım asla tam olarak benim yetiştirmek istediğim gibi değil tabii kalıba sokamiyiruz cocugu da yapma dediklerimi de yapar yani
Bencede biz nasıl yetiştirirsek o karakterde olmaz. Biz anca genel görgü kurallarını verebiliriz onunda bir kısmını bir yere kadar uygular veya hayatına komple katar o kısmada kendi fıtratı karar verir.

Aminnnn inşallah geçer çok yorulduk yıprandık kızım bu şekilde değildi değilde daha olgun sakin konuşarak çözmeye çalışıyor ama oğlum her şeye ağlıyor doğduğu günden beri herşeye ağlıyor hiç mutlu olmuyor hep mutsuz aglak hep bir memnuniyetsizlik Allah yardım etsin herkese evladinizida size bağışlasın insallah
Allah razı olsun.
Tüm evlatları Rabbim annesine babasına bağışlasın 🙏

Sizin bu anlattığınız şeyler şımarıklık, iki oğlum var büyük olan kardeş kıskançlığı bile yapmadı asla eşyaya veya kardeşine zarar vermez. Ama şu bir gerçek ki erkek çocuklarının enerjisi çok fazla oluyor, tehlikeli hareketler yapmaya çok meyilliler, oturmak onlar için eziyet sürekli bi hareket halindeler, mesela bnm iki oğlumda 10 aylıkken yürümeye başladılar yeter ki yattıkları yerde durmasınlar 😅 hareketli olmaları doğal ama şımarıkça hareketler yapmaları eşyaya zarar vermeleri veya söz dinlememeleri çokta normal değil

Kizim yok kiz cocugu ile kiyaslayamam.
Fakat oglum uysal ve sakin bir çocuktur. Yapma deyince dinler, hayırdan anlar.
Kardesinizin yetistirme tarzi yanlis.

Bir oğluşum var aşırı sakin akıllı MaşAllah. Hiç beni yormaz eziyeti yok.
Bir de kızım var fırtına. Geçtiği yer belli. Kreşte de arkadaşını ısırmış sıpa. Ama ben kızımın bu halini seviyorum. Oğlum hep ezildi hala da öyle. Çekingen ürkek. Ama sizdeki yeğen kıskanmış belli yani.
Yani kız erkek diye değil de karakter olarak değişiyor durum. İkisi de canım benim. Rabbim ömrümden alsın ömürlerine versin inş

Ne verirsen onu alır evet karakterde önemlidir ama yetiştirmek çok önemli. Çocuk bu belki sizin oğlunuzda çok yaramaz olacak ne yapacaksınız kızlarınızla mı kıyaslayacaksınız sürekli? Yanlış bir tutum. Benimde bir oğlum var öyle kalorifer tepelerinde koşturup tvyi sallamıyor kimsenin alanına saldırmıyor anlatıyorum öğretiyorum herşeyi. Elbette çocuk çocukluğunu yapacak. Kız çocukları sonsuz uyumludur diye bir kural mı var

Bencede biz nasıl yetiştirirsek o karakterde olmaz. Biz anca genel görgü kurallarını verebiliriz onunda bir kısmını bir yere kadar uygular veya hayatına komple katar o kısmada kendi fıtratı karar verir.
Evet kesinlikle böyle
Ama şunu gördüm ki ne kadar kibar yetistirirsek o kadar üzülüyorlar hayatta çok garip bir dönemdeyiz kibarlık suç

Şuna biraz katılmıyorum ama kızım asla tam olarak benim yetiştirmek istediğim gibi değil tabii kalıba sokamiyiruz cocugu da yapma dediklerimi de yapar yani
Fıtrat denilen şeye inanıyorum. Ayriyetten daha küçüktür kızınız. Zamanla kişinin davranışları çok değişiyor.

Erkektir o yapar derseniz şımarıksorumsuz, bencil empati yapamayan insanlar yetiştirirsiniz anca o da zaten toplumdaki erkeklerin çoğu oluyor🙄 buradaki üyelerin şikayetlendiği erkek tipi olan 'şehzade' aynen böyle yetiştiriliyor, ne sınır öğreniyorlar ne saygı.

Benim de erkek yeğenim var aynı binadayız elimizde büyüdü , benim kızıma göre çok çok hareketliydi evet ilgi alanları da farklı ama asla sizin anlattıgınız tarzda şımarıklık yapmaz yapamaz annesi babası asla müsade etmez.

Erkek milletinin yetişkin olanı bile arıza zaten. Erkek cocukların da kız çocuğundan farklı olması bence anormal değil Büyüyünce de anormallikleri drvam ediyor
Bilemiyorum. Kızım var 2 yaşında koltuklardan duvara çıkmaya çalışıyor şu an tam karşımda. :KK70:
Erkek kardeşimi ise daha bir kere koltuğun üzerinde zıplarken görmedim.
Bence yapı ile ilgili bir durum.
Kız seninki hangi ara 2 yaşında oldu ya ne diyorsun inanamiyorum zaman çok zalim

X