Yöresel Tarif Erzurum Mutfagi

Yöresel Yemekler

gerbera

Derinle Hayat
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
88
4
38
Erzurum yemekleri

Erzurum yöresinin yemek kültüründe, kendine has hazırlama ve pişirme özelliklerinin yanı sıra, Erzurum insanının misafirperverliği de kendini hissettiriyor.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Soğan Çorbası

Malzemeler:
3 adet büyükbaş soğan, 5 su bardağı et suyu, 3 dilim dil peyniri, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, tuz, karabiber.

Yapılışı:

Soğanları ince ince kıyıp zeytinyağında kavurun. Et suyu, tuz ve karabiberi ilave edip kısıp ateşte yarım saat pişirin. Servis yapmadan önce dil peynirini ince dilimler halinde kesin ve çorbanın üzerine döşeyin. Sıcak olarak servis yapın.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Cevizli kete

Malzemeler:

2 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 2 çay kaşığı tuz, 1 su bardağı ceviz içi, 1 çorba kaşığı toz bira mayası, 2 kahve fincanı tereyağı, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, aldığı kadar un.

Yapılışı:

Bira mayasını ılık sütle karıştırın. 1 tatlı kaşığı toz şekeri de ekledikten sonra mayalanması için bir süre bekletin. Mayalandıktan sonra tuz ve un ilave ederek orta yumuşaklıkta bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun üzerine ıslak bir bez örterek oda ısısında yaklaşık bir saat bekletin. Hamuru eşit büyüklükte 15 parçaya bölerek her parçayı düzgün toplar halinde yuvarlayın. Her toptan bir yufka açın. Yufkaları eritilmiş tereyağı ve zeytinyağı karışımıyla yağlayıp, içlerine ceviz içi serpiştirin. Yufkaları rulo yapın. Bir ucundan başlayarak daire biçiminde yuvarlayıp gül şekli verin. Hafif yağlanmış tepsiye dizerek önceden ısıtılmış fırında 45 dakika pişirin. Ayranla birlikte sıcak olarak servis yapın.

Zeytinyağlı elma dolması

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Malzemeler:

4 adet yeşil elma, 1 tatlı kaşığı dolmalık fıstık, 1 tatlı kaşığı kuş üzümü, 3 adet soğan, 1 kahve fincanı pirinç, 4-5 dal maydonoz, 4-5 yaprak nane, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tutam tuz, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 limonun suyu.

Yapılışı:

Rendelenmiş soğanları, fıstıklarla birlikte zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavurun. Yıkanmış pirinci ekleyin. 1,5 kahve fincanı su ilave edip pirinçler diri kalacak şekilde pişirin. Şeker, tuz, kıyılmış nane ve maydonoz ekleyip karıştırın. Limon suyunu da ilave ettikten sonra soğumaya bırakın. Elmaları sivri uçlu ince bir bıçakla oyun. Hazırladığınız karışımı elmaların içine doldurun. Orta ısılı fırında 40 dakika pişirin. Soğuk olarak servis yapın.

Kuzu kapama

Malzemeler:

1 kg kuzu eti, 1 demet yeşil soğan, 1 demet pazı, 1 demet semizotu, 1 demet marul, tuz, karabiber, kapak hamuru için un, su

Yapılışı:

Soğanları ve pazının bir kısmını güvecin dibine yerleştirin. Zerine etleri koyduktan sonra, tekrar sırasıyla soğan, pazı, semizotu ve marulu sıralayarak güvece doldurun. Tuz ve karabiber ekleyin. Sonra yemeğin üzerini kapatmak için sadece un ve su karışımından güveç ağzının genişliğinde bir hamur hazırlayın. Bu hamuru bir kapak şeklinde üzerine kapatın. Hiç su ve yağ koymadan ilk önce hızlı ateşte bir süre pişirin. Daha sonra kısık ateşte 2 saat pişirin. Hamuru üzerinden kaldırdıktan sonra sıcak olarak servis yapın.

birde kadayıf dolması ve ayran çorbası tarifi de olsaydı süper olacakmış .)

bende şuan erzurumda yaşıyorum ama sadece keteyi gördüm çok ahım şahım bir yemek kültürü yok sadece herşey etli.ama kadayıf dolma harika yawwwwwwwwwww.valla erzurumlu değilim ama burdakilere taş çıkarırcasına güzel yapıyorum valla eşimin ablası bile bizden daha ustasın diyolarç.

Canım tariflerin güzel de,ben bunları Erzurum yemeği diye bilmem.Sanırım sen bunları netten araştırdın.Ben sana Erzurum'da olmazsa olmaz yemeklerin adını yazayım.Ayran çorbası diğer adıyla nam-ı diğer aş otu.Etli dolma(yaprak sarması),Su böreği,Kadayıf dolması,Kete,Çortutu pancarı,yeşil mercimekli erişte,Tatar böreği,yumurtalı dut pestili v.s.Çok lezzetlidir Erzurumlu'ların eli.Vakit ayırdığım bir günde bunların tariflerini de yazarım inşalah.

Canım tariflerin güzel de,ben bunları Erzurum yemeği diye bilmem.Sanırım sen bunları netten araştırdın.Ben sana Erzurum'da olmazsa olmaz yemeklerin adını yazayım.Ayran çorbası diğer adıyla nam-ı diğer aş otu.Etli dolma(yaprak sarması),Su böreği,Kadayıf dolması,Kete,Çortutu pancarı,yeşil mercimekli erişte,Tatar böreği,yumurtalı dut pestili v.s.Çok lezzetlidir Erzurumlu'ların eli.Vakit ayırdığım bir günde bunların tariflerini de yazarım inşalah.

bende erzurumluyum ve arkadaşıma katılıyorum bu yemekler erzurumun olmazsa olmazları yalnız ayran çorbasına aşotu katılır ama adına ayran aşı denilir. ben böyle biliyorum. amacım eleştirmek değil sadece paylaşmak istedim a.s.

erzurum mutfağına ait yemekler bunlar benim bildiğim diğerlerini bilmiyorum kaswa arkadaşa katılıyorum bendelaelaelaelaelae

kızlar merhabaa ben tam tarifi veremem belki ama göz kararı yapıyorum çünküü

bugday olmazsa olmazımız

buğdayı,fasulyeyi,nohutu iyice haşlayın ayrı bir tencere (nohut ve fasülye bugdaya göre daha az olsun)

Büyük tencereye 1 kg yogurdun yarısını koyun,içine 1 yumurta,1 kaşık un,1 tatlı kasıgı tuz koyup azcık çırpın,
Sonra içine suyu ekleyin,çok sulu olmasın onu göz kararıı yapın
orta ateste sürekli karıstırarak pişirmeye başlayın..

Çorbanın suyu kaynamaya başlayınca içine buğdayı,fasülyeyi,nohutu ekleyin.az daha karısıtırıp altını kısın,
küçük bir tavada kelle soğanı dograyın,zeytinyağı,tereyağı FARKETMEZ ama ben tereyagını öneriyorum kavurunn.Kavurduktan sonra içine nane,kekik ekleyip kaynamakta olan çorbanın içine ekleyin.

Yine istege bağlı olarak çorbanın içine taze nane yapragı ve taze yeşil soğanda ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsunn..
Ohh canım çektiii
Allahtan evde var aksama gider yerim... :KK1:

X