Eş ve ailesi

durumumuz var ama çalıştığımız için var. Akarken biriktirmeye çalışıyorum. Maaşlı çalışan insanlarız.
Yorumların hepsini okumadım, kaçırdığım olabilir ama sonunda eşinizle çözdünüz sanırım sevindim.
Ben kendi düşüncelerimle sizin yazdıklarınızı yorumladım tabi en iyisini siz bilirsiniz, burada yazılanlarla konuya ve duruma tamamen hakim olamıyoruz. Yorumlarım sizi rahatsız ettiyse kusura bakmayın.

Yorumların hepsini okumadım, kaçırdığım olabilir ama sonunda eşinizle çözdünüz sanırım sevindim.
Ben kendi düşüncelerimle sizin yazdıklarınızı yorumladım tabi en iyisini siz bilirsiniz, burada yazılanlarla konuya ve duruma tamamen hakim olamıyoruz. Yorumlarım sizi rahatsız ettiyse kusura bakmayın.

Yoo rahatsız etmedi. Gülümsetti 🥰

Yok artik.
Özel okula gidene burs vereceğine gerçekten başarılı ama durumu olmayan cocuga verirsin.
Ayrıca anne babaya fitre zekat verilmiyor diye biliyorum.
Tam kafayı yemelik sulale.
Biz de saf saf çocuğu o bursluluk sınavı bu bursluluk sınavı gezdirdik de en yüksek burs veren yere yazdırdık ..arkamızda dağ gibi succulentaski succulentaski var oysa 🤣🤣

Ayy ne kadar da tanıdık cümleler bunlar.

Teyzesi aradı bir gün beni Ramazan ayıydı hal hatır sormak bahanesiyle. Fitre zekatınızı verdiniz mi gibi şeyler söyledi. Biz veriyoruz teyze dedim. Anne baba zordayken önce onlara verilmeli dedi. 😳

Başka bir teyze kızı var çocuğu çok başarılıymış ama fen lisesi kazanamamış özel fen lisesine yollamak için bizden burs istedi. Onda da bayağı bütün aile üstümüze gelmiş verdirtmemiştim. Ondan da bilenmişlerdi bana. Düşündükçe farklı olaylar hatırlıyorum delleniyorum.
Ay yok artık. Eşinizin sülalede uysal koyun, vur başına al ekmeğini, enayiler, var yemezler falan diye bahsedildiğinize emin oldum. Kocanıza da inanılmaz bilendim.

Ay yok artık. Eşinizin sülalede uysal koyun, vur başına al ekmeğini, enayiler, var yemezler falan diye bahsedildiğinize emin oldum. Kocanıza da inanılmaz bilendim.

Ailede çok rahat birilerinden bir şey isteme zihniyeti var ya. Var versin ne olacak yani. Bir tane amcaları yurtdışında yaşıyor hiçbiriyle görüşmüyor. Muhtemelen rahat vermediler adama. Hala diyorlar ki arkasından euroları atsın cebe bi tane çocuğumuzu okutsa ne olur 😂
Benim eşime sürekli bunun abukluğundan bahsetmem gerekiyormuş bence. Ben hep uzak durdum konulara. Yuh artık falan dedikleri lafı duydun mu demem lazımmış mesela bu muhabbet geçince.

Hatta mümkünse kendinize acilen bir araba alın bileziklerinizle. Boşverin birikimi kocanız düşünsün. Ben de bu sebeple gemileri yaktım. Pek çok ihtiyacımı aldım. Kendime bilezik de yaptım. Şuan daha fazla birikimimiz olabilirdi. Ama keyfime harcadım.
Bileziklerini borca verdik evlendiğimizin ikinci haftası ama ben hiçbirini helal etmiyorum geri istiyorum dedim onlar benim hakkım yapılacak dedim onları aklında yapıcam diyo 2 tanesini yaptı gerisini Allah bilir

Kardeşi maddiyat yoksa sonra evlensin
Onlar resmi sex hayatı kazanacak balayına gidecek diye neden 3 5 ay bilezik için çalışayım? En kıytırık bilezik 12bin.
Kimbilir kaç tane yapılacak neden kabul ediyorsunuz ki bilezik düğünde emanet verilen birşey değil. Madem hediyeler geri isteniyor siz bilezikleri verin onlar da tüm yardımları geri versin. Yer mi? Hiç sanmam😏

Bileziklerini borca verdik evlendiğimizin ikinci haftası ama ben hiçbirini helal etmiyorum geri istiyorum dedim onlar benim hakkım yapılacak dedim onları aklında yapıcam diyo 2 tanesini yaptı gerisini Allah bilir
En azından yapmaya çalışıyor bu da iyi ben de lafını yapmazdım söylüyorum ben de artık. Yapsınlar sorumluluklarını bilsinler para saçacaklarına.

Ediyorum telefonunu karıştırıyorum sürekli. Gizlice kredi çeker bir şey yapar telefonunda yüklü olmayan banka hesabı kullanıyorsa bilemem 😂 ama şu an bi hareket yok zaten olaylar başlamadı da henüz. Kız istemeye gideceğimiz zaman göreceğim muhtemelen. Şu an bana bilezik almayacağına söz verdi.
Annenin mağduriyetinden çok sıkıldım dedim. Ben de diyor. Acınacak bir durum yok ortada. Her esnaf adamın oğlu gibi evlenecek diyor. Ama annem dram yaratıyor diyor. Babasıyla konuşmuş. Babası ödemeleri yoluna soktuklarını. Destek olabileceğini söylemiş. Kardeşi de para biriktirdiğini zaten planlı olduğunu ödemeleri yaparken kendine de para ayırdığını söylemiş. Sadece kardeşi demiş ki sen evlenirken çok bilezik takmış şimdi alamıyor diye gergin annem. Haksızlık olacak bu geline diye ağlaşıyormuş. Bir de bizim düğünümüz çok güzel olmuştu çünkü biz yapmıştık onların öyle olmayacak. Balayına yurtdışına gitmiştik o gidemeyecek. Vs vs. Böyle konulara takıp ağlıyormuş. Küçük oğluna üzülüyormuş işte.
Bir de kış döneminde işler duruluyor genelde annemiz ona da stres yapmış.
Ama kadının anlamadığı bir şey var biz şanslı olduğumuz için birileri bize her ay para vermiyor. Biz eşek gibi çalışıyoruz. Eşimle birbirimizi görmüyoruz. Kazandığımızı da orda burda yemiyor biriktiriyoruz. Lüks yaşamıyoruz. Arkadaşlarımı da görüyorum iş yerimde. Her hafta başka mekanlarda. Çeşit kıyafetler. Onu geç estetik yaptırmamış kişi yok ofisimde. Benim kuaför masrafım ayda yılda saç kesimi. Manikürcümü kaşımı kendim hallederim. Biz öyle tüketen insanlar değiliz. Keşke böyle bir mizacım olmasaydı.
Umarım yeni gelen biraz uyanıktır da maaşını kendine harcar. Ona güveniyorlar ev geçimi için.
Hah sen bütün ihtiyaçlarını yapma hatta kuaföre de arada bir git kaynın gelsin hepsini hiç etsin.
Değdi mi ?
Bence kendinize artık harcayın.

Sadece kardeşi demiş ki sen evlenirken çok bilezik takmış şimdi alamıyor diye gergin annem. Haksızlık olacak bu geline diye ağlaşıyormuş. Bir de bizim düğünümüz çok güzel olmuştu çünkü biz yapmıştık onların öyle olmayacak. Balayına yurtdışına gitmiştik o gidemeyecek. Vs vs. Böyle konulara takıp ağlıyormuş. Küçük oğluna üzülüyormuş işte.
Senin gelini olduğun ailenin yapısıyla benimkiler çok benziyor gördüğüm kadarıyla. Aaa onlar dezavantajlı deyip cüzdanı boşaltmanızı bekliyorlar galiba. Düpedüz saçmalık yani

Hanımlar merhaba,
Kendimi hiç sevmediğim olayların içinde buldum. ama aklımdan çıkaramıyorum konuyu.uzak kalmaya çalıştıkça merkezine çekiliyorum.
Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışacağım.

Eşim ve ben ailelerimizden uzakta yaşayan, çocuğunu bakıcılara bırakıp uzun saatler dışarılarda ağır şartlarda çalışan bir çiftiz. Gelirimiz Türkiye standartlarında iyi. Yaşlarımız 35. 7 yıldır evliyiz. Kendi emeklerimizle çok şükür iyi bir şeyler yaptık.

Eşimin ailesinin maddi durumu iyi değil.

Babası çok borç yaptı. eve haciz geldi. Eşim gitti toparladı borçları maddi destek oldu. Bayağı yüklü. Bu esnada kardeşi babasının yanında çalıştı işleri toparladılar. Borçlar hafifledi. Eşimin maddi desteği o dönem canımı sıksa da ailesinin ihtiyacı oldu zor günlerinde tabi ki destek olacak diye ses çıkarmadım.

Bu olaydan sonra da eşim bana ailesinin özellikle annesinin ihtiyaçlarını karşılayacağını borç ödediklerini benim anlayış göstermemi istediğini söyledi. İşte market fatura ekstra giderler. Tabi ki dedim. Annen var ortada. Sadece baban olsa neyse ama anneni zorda bırakma dedim.

Bu arada ikimizin de arabası var. Ama ben 2. Araba masraf oluyor diye satmaya karar verdim kendiminkini. Ev peşinatına ayırırız dedim. Sattık birikimimize ekledik.

Sonrasında eşim bana kardeşinin araba almak istediğini yarı parasını vereceğini çünkü annesinin hastane işleri olduğunda toplu taşımalarda zorlandıklarını söyledi. (Arabaları hacizde gitmişti)
Ben burada delirdim bayağı kriz yaşadık. Ama o araba alındı. Benim bekarken aldığım araba satıldı. Onlara araba alındı gibi oldu bunu kaldıramadım. Ama eşim bizim zaten arabamız var bencillik yapma diye beni manipüle etti sanırım. Mevzu annesi falan olunca ben hemen yumuşuyorum nedense bir de. Kadın kocasından çekiyor diye üzülüyorum. Ama bu konuda kardeşi bizi kullanmış gibi hissediyorum hala.

Bu arada eşim oradan maddi desteğini kesti. Evliliğimizde araba yüzünden kriz çıktığını ve onlar için yeterince yardım yaptığını artık çocuğumuz olacağı için de tekrar benimle o noktalara gelmek istemediğini söylemiş ailesine. Bunu sonradan öğrendim. Çünkü aile bana birden cephe aldı. Kısıtlı iletişimimiz koptu. Üzülmedim açıkçası. Sorun çözüldü diye düşünüp rahatlamıştım uzunca bir süredir.

Yeni bir olay pörtledi.

Eşimin kardeşi evlenmek istiyor. Parası yok. Çünkü yıllardır babasının yanında para almadan çalışıyor. Borç ödüyor. Ama bu onun seçimi bence.
ev eşyaları + Kıza takılacak bilezikler + düğün + balayı için bizden destek beklediklerini söylediler. Eşim de minimal bir şekilde çok rahat çözebileceklerini. Bu devirde abartıya gerek olmadığını söyledi. Düğün yapmayın. Vs vs. zamanında biz kendimiz aldığımız için hep eksik gedik spotçulardan bekar evimizden eşyalarla evlenmiştik. Bunu söyledi. Bi başınızı sokun bir yere gerisi gelir. Yapamayacağız diye korkmayın kendiniz halledersiniz diye cesaret veriyor güya.
Bunun üzerine kaynanam en azından bana takılan bilezikleri geri istediğini söylemiş. (bu arada o bilezikler dışında para harcamadılar o dönem ama harcamak zorunda da değiller hediyeyi geri istemeseler yeterdi:) )
Tabi ki bilezikler durmuyor. Ne kdar ediyorsa alıp vereceğiz. Ona okeyim.
Lakin eşim sonrasında düğününü de yapayım kardeşimin son görevim olsun demeye başladı.
Belli ki bu son görev falan olmayacak. Arabasını aldık, şimdi de evlendiriyoruz resmen. Muhtemelen sonra balayına da göndermek isteyecek. Yarın öbür gün çocuğu olunca da okutmaya kalkacaksın bu gidişle dedim.

Ben kendimi bu işler sırasında çok pasif konuma soktum ve artık bu kadar pasif olmamam gerektiğini düşünüyorum. İnsanların mutlu günlerini. Bozmak istemiyorum ama bu düğün meselesi sizce de gemileri yakmayı gerektirmiyor mu? Abartıyor muyum?

Kardeşine de yazık birikim yapamadı babası yüzünden diyorum. Ama sonra da banane bundan diyorum. Ben eşek gibi çalışıyorum. Kendi çocuğumdan kısıp koca herife mi yardım edicem. Herkes nasıl evleniyorsa öyle evlensin değil mi?
Biz evlenirken kimseden destek beklemedik. Marifet diye söylemiyorum zaten zihniyet olarak birilerinden bir şeyler bekleyen insanlar değiliz.

Kusura bakmayın uzun oldu. Hemen cevap yazamayabilirim bebişim var ama okuyor olacağım ❤️ .
Parasi yoksa evlenmesin.

kayninizi evlendirseniz de bitmeyecek istekler. arkadasimin bosanma davasi acmasina neden olan istek bisikletti. kaynini evlendirdi, gelin hanim hamile kaldi, hastane parasi, besik, doktor kontrolu bilmem nesi bitmedi bir turlu. cocuk buyudu bilgisayar istiyor amcasi, karne hediyesi, dogum gunu derken gecen yillar harcanan paralar. arkadasim bosandi ve cok pisman yillarca bekledigine. asalak sulalesinden kurtuldu ama onlardan miras bir suru hastalik kaldi. bu insanlarin tuhaf bir yuzsuzlugu oluyor, mantik aramayin, vicdan yapmayin.

madem bu evlilik sursun istiyorsunuz mecburen hep tetikte olacaksiniz. biraz sesinizi cikartin artik. esinizin annesi aglanmaya basladi mi siz daha cok aglanin. cok zor, para yetmiyor, bebek masrafli, yavrumu evde birakip calismaya gidiyorum, ulkenin hali karisik, ne olacak yavrumun gelecegi vs diye baslayin, baskasinin sizlanmasina firsat vermeyin. esinizi de cocugumuza bir ev birakabilelim bari diye gaza getirip surekli hesap kitap icine sokun, ev fiyatlarina bakin.

kendinize her ay bir butce ayirin,atiyorum 500 tl. kiyafet, kozmetik ne bileyim parfum filan alin. o parayi mutlaka ama mutlaka sadece kendinize harcayin. bu yaslar bir daha geri gelmeyecek.

Hanımlar merhaba,
Kendimi hiç sevmediğim olayların içinde buldum. ama aklımdan çıkaramıyorum konuyu.uzak kalmaya çalıştıkça merkezine çekiliyorum.
Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışacağım.

Eşim ve ben ailelerimizden uzakta yaşayan, çocuğunu bakıcılara bırakıp uzun saatler dışarılarda ağır şartlarda çalışan bir çiftiz. Gelirimiz Türkiye standartlarında iyi. Yaşlarımız 35. 7 yıldır evliyiz. Kendi emeklerimizle çok şükür iyi bir şeyler yaptık.

Eşimin ailesinin maddi durumu iyi değil.

Babası çok borç yaptı. eve haciz geldi. Eşim gitti toparladı borçları maddi destek oldu. Bayağı yüklü. Bu esnada kardeşi babasının yanında çalıştı işleri toparladılar. Borçlar hafifledi. Eşimin maddi desteği o dönem canımı sıksa da ailesinin ihtiyacı oldu zor günlerinde tabi ki destek olacak diye ses çıkarmadım.

Bu olaydan sonra da eşim bana ailesinin özellikle annesinin ihtiyaçlarını karşılayacağını borç ödediklerini benim anlayış göstermemi istediğini söyledi. İşte market fatura ekstra giderler. Tabi ki dedim. Annen var ortada. Sadece baban olsa neyse ama anneni zorda bırakma dedim.

Bu arada ikimizin de arabası var. Ama ben 2. Araba masraf oluyor diye satmaya karar verdim kendiminkini. Ev peşinatına ayırırız dedim. Sattık birikimimize ekledik.

Sonrasında eşim bana kardeşinin araba almak istediğini yarı parasını vereceğini çünkü annesinin hastane işleri olduğunda toplu taşımalarda zorlandıklarını söyledi. (Arabaları hacizde gitmişti)
Ben burada delirdim bayağı kriz yaşadık. Ama o araba alındı. Benim bekarken aldığım araba satıldı. Onlara araba alındı gibi oldu bunu kaldıramadım. Ama eşim bizim zaten arabamız var bencillik yapma diye beni manipüle etti sanırım. Mevzu annesi falan olunca ben hemen yumuşuyorum nedense bir de. Kadın kocasından çekiyor diye üzülüyorum. Ama bu konuda kardeşi bizi kullanmış gibi hissediyorum hala.

Bu arada eşim oradan maddi desteğini kesti. Evliliğimizde araba yüzünden kriz çıktığını ve onlar için yeterince yardım yaptığını artık çocuğumuz olacağı için de tekrar benimle o noktalara gelmek istemediğini söylemiş ailesine. Bunu sonradan öğrendim. Çünkü aile bana birden cephe aldı. Kısıtlı iletişimimiz koptu. Üzülmedim açıkçası. Sorun çözüldü diye düşünüp rahatlamıştım uzunca bir süredir.

Yeni bir olay pörtledi.

Eşimin kardeşi evlenmek istiyor. Parası yok. Çünkü yıllardır babasının yanında para almadan çalışıyor. Borç ödüyor. Ama bu onun seçimi bence.
ev eşyaları + Kıza takılacak bilezikler + düğün + balayı için bizden destek beklediklerini söylediler. Eşim de minimal bir şekilde çok rahat çözebileceklerini. Bu devirde abartıya gerek olmadığını söyledi. Düğün yapmayın. Vs vs. zamanında biz kendimiz aldığımız için hep eksik gedik spotçulardan bekar evimizden eşyalarla evlenmiştik. Bunu söyledi. Bi başınızı sokun bir yere gerisi gelir. Yapamayacağız diye korkmayın kendiniz halledersiniz diye cesaret veriyor güya.
Bunun üzerine kaynanam en azından bana takılan bilezikleri geri istediğini söylemiş. (bu arada o bilezikler dışında para harcamadılar o dönem ama harcamak zorunda da değiller hediyeyi geri istemeseler yeterdi:) )
Tabi ki bilezikler durmuyor. Ne kdar ediyorsa alıp vereceğiz. Ona okeyim.
Lakin eşim sonrasında düğününü de yapayım kardeşimin son görevim olsun demeye başladı.
Belli ki bu son görev falan olmayacak. Arabasını aldık, şimdi de evlendiriyoruz resmen. Muhtemelen sonra balayına da göndermek isteyecek. Yarın öbür gün çocuğu olunca da okutmaya kalkacaksın bu gidişle dedim.

Ben kendimi bu işler sırasında çok pasif konuma soktum ve artık bu kadar pasif olmamam gerektiğini düşünüyorum. İnsanların mutlu günlerini. Bozmak istemiyorum ama bu düğün meselesi sizce de gemileri yakmayı gerektirmiyor mu? Abartıyor muyum?

Kardeşine de yazık birikim yapamadı babası yüzünden diyorum. Ama sonra da banane bundan diyorum. Ben eşek gibi çalışıyorum. Kendi çocuğumdan kısıp koca herife mi yardım edicem. Herkes nasıl evleniyorsa öyle evlensin değil mi?
Biz evlenirken kimseden destek beklemedik. Marifet diye söylemiyorum zaten zihniyet olarak birilerinden bir şeyler bekleyen insanlar değiliz.

Kusura bakmayın uzun oldu. Hemen cevap yazamayabilirim bebişim var ama okuyor olacağım ❤️
Merhaba eşinizin ailesi nasıl olsa dediğimiz oluyor düşüncesiyle sınırları aşmışlar.Siz çalışacaksınız kaynınız yiyecek ev geçindirecek maddi gücü yoksa evlenmesin elin kizina sebep olmasın.Maaşınız sizin ve çocuğunuz hakkı onun istikbalini düşünmeniz gerek.Bugün eşinizle konuşup sınır çizmezseniz bir ömür boyu kaynınız sizi sömürmüş olacak.Yillarca eşinizin ailesi için emek vermediniz.Emeginizin kıymetini bilin,hakkinizi yedirmeyin.Bu sefer siz değil onlar üzülsün,sinir olsunlar.

Bence sen çalıştığını at bankaya.Bak benimde eşim verici bir insan.Ailesinin maddi durumu bizden çok iyi.Onlara destek olma peşinde.Bu ay yaptığımı anlatayım.Maaşıma gittim altın aldım.Hepsini kasaya koydum.Eşimin maaştan 2bin anca kalacak.Onunla ne kadar dönerse.Eşim bekarken daha rahattım diye hayıflanıyor ama kendi istedi.Ben eşimden para kaçırmıyorum.İkimiz için biriktiriyorum. Ancak ortaya koysam, benim kazandığımda başkalarına gidecek.
Sende böyle yap.Eşini borca sok.Bak tokiye başvurdum.Herkese 45 dakika uzaklıkta.Çıkarsa eşimin maaş oraya gidecek.20 sene ödesin.
Böyle erkekleri sürekli borca sokmak lazım.Sen bence kendine araba al, kazandığına git altın al. Çünkü dügün yapsanızda başka şeyler çıkacak gene
ahhha, erkegin iki tabagi varsa birini kırin ki tabak.için borca girsin derler büyükler. Ne de güzel derler🤩

Bu zamanda herkesi ailesi dört dörtlük evlendirmiyor. Biz de eşimle kendimiz evlendik 1 yıldır evliyiz hala borç ödüyoruz ben de çalışıyorum. Ayıp bunların yaptığı.Bana eşimin annesi 10 gramlık bilezik taktı 1 tane. Başka da kuruşu geçmedi. kirada oturan yanlız yaşayan kocası vefat etmiş bir kadın. Ne bekleyebilirim? Bizim gençliğimiz var çalışırız öderiz. o kadın ne yapsın nerden bulsun. Sakın bilezik parası falan vermeyin. Bi zahmet kaynınız da durumu anlatsın kız arkadaşına. Birlikte çalışıp alsınlar. SİZE NE?

X