Esim, ben, evliligim, annem, kardesim, duzenimiz ve vicdanim

Esila09

Nirvana
Pro Üye
1 Ekim 2010
19.655
45.277
Merhaba sevgili kk uyeleri..
ben 3 aylik evli taze gelinim artik
olabildigince kisa ve sade olarak derdimi anlatmaya calisacagim.
Esimle farkli sehirlerdeyiz. Ilk onbes gun birlikte kaldik, sonra cogunlukla o cuma geldi pazar dondu. Bazen hafta ici geldi ben haftasonu gittim.
Biz hala maddi duzen oturtamadik ve ben sanirim evli oldugumun farkinda degilim.
Once giderlerimizi yazayim.
Esimin geliri 2500 tl civari. 3 ayda bir 1200 tl daha aliyor.
700 tl kira 40 aidat. 200 250 civari yol. 150 akbil, 250 sigara parasi. 560 tl de kredi karti var. Telefon faturasi ile birlikte ( Bu ay 330 tlye dustu)
tum bunlarin toplami 2000 tl yapiyor. Gelince elimi cebime attirmaz, uzerimde nakit yoksa alisverisimi oder, eve eli kolu dolu gelir, tercihleri hep iyi ve kaliteden yanadir ucuza kacmaz. Yani burdada bir ay da en az 500 tl harcamasi oluyordur. Bu hesaba gore ailesine bir kilo meyve bir ekmek alamaz. Geliri belli. Fakat arada ortak is yaptigi arkadasindan gelen para uc aydir gelmiyor. Bazi sebeplerden dolayi kullandigimizi soyluyor. ( araba alip satiyor o arabalari kullandik masrafla esdeger olmus)
Guvenmek istiyorum ustune simdilik gitmiyorum. Ya dogru soyluyor yada on parayi ailesine kullaniyor.
Ben faturalari oduyorum. Mutfaga katkim var. Dugunden once cok sıkıstım uc yil 360 tl kredim var.
yol param 150 tl, yemek 200 tl. Telefon faturam 30 tl. Evin eksikleri esime ve bana kiyafet masrafi, cevremize aldigimiz hediyeler bende. Kredikartim gecen ay 780 tlydi bu ay 300 tl. Her ay altin aliyorum, 150 de ona soyleyelim. Bu ay saglik giderlerim oldu.
Toplam giderim bu ay 2000 tl civari. Maasim 2440 oldu. Ciddi anlamda birikim yapabilirim.
Ama annem ve kardesim zor durumda.
Yillardir birlikte cabalayarak biseyleri elde ettik. Zorla taksitle tatillere gittik, ev aldik, esya aldik. Hep elele verdik. Butcedeki acik gitgide buyudu. Su an cok kritik bir noktadalar. Ama ellerine para geciyor borc cok. Bi yandan kardesim yaza dugun yapabilir.
Ben aslinda ufak yardimlar yapiyorum. Eve gelirken mutfak alisverisi. Ayda bir parca kiyafet ( lcw gibi markalardan 30 40 tl civarinda fiyatlara kredi kartim ile alarak) yada annemin hic parasinin olmadigini biliyorsam biraz harclik gibi. ( eger harclik veriyosam is yerinde oglen simit yiyerek o parayi cikariyorum butcemde fark etmiyor)
hem esime karsi sorumlu hissediyorum.
Hemde hep icim sizliyor hep uzgunum hep annemde aklim. Aksam esim gelicek ama benim bi parcam annemle. Hic kiyamiyorum. Dugunde en guzel takilari aldi, nisan takilarima dokunmadi, dugun oncesi 4000 bin tl tedavi masrafimi karsiladi su anda uc yil kredi geri odemesi var iki ayda bir 400 tl.
Kardesime istanbuldan 125tllik alisveris yaptirdim parasini almadi.
Ben kendi evim esim ve masrafimi duzenimi dusunmekten cok anneme uzuluyorum. Dun iki kilo ispanak almis pisirirsiniz dedi bana da verdi. Gecen biri gelmis bize 50 tl birakmis. Bana verdi ama esimin yaninda bahsetmedi. Esimin niyeti ve guveni karsisinda benim cabam karsisinda kiziyorum. En kisa zamanda o evden ayrilmam lazim. Bunaliyorum. Kendim ne taraftayim bir taraf olmalimiyim bilmiyorum.
Benim oglen simit yedigim gunler oluyor, onlar simdiden kardesime camasir sepeti aliyor kiziyorum sacma sapan yerlere olmayan para harcaniyor.
Bu ay yapmicam diyorum once ay bitsin elimde kalani goreyim diyorum sonra annemin borclarini dusune dusune sabahlar olmuyor. Nolur yardim edin bana cok iyi bir esim var ama ben arada kaldim bunaliyorum bu gunlerim zehir oluyor.

Siz hala baba evinde mi kalıyorsunuz?
Ne zaman aynı evde yaşamaya başlayacaksınız?

Bu arada kardeşim yaza düğün yapabilir demişsiniz, çamaşır sepeti almalarına kızmışsınız. O "acil alınması gereksiz, sonra da alınır aman kaç lira ki" denen şeyler tam evlilik zamana üst üste eklene eklene dünyanın parası ediyor. Bence iyi yapmışlar eksikleri yavaş yavaş tamamlamakla.

Konu sahibi ailesine yardım ediyor, kendini sorumlu hissediyor, ama bir yandan da onların gereksiz yere harcama yaptıklarını düşünüp buna rağmen yardım ettiği için eşine karşı sorumlu hissediyor... eşinin de kendi ailesine yardım edip etmediğini bilmiyor... eğer o ediyorsa, ben de aileme yardım edebilirim diye düşünecek herhalde...

Bence bu kadar çok kafanıza takmayın. Anneniz sizin için fedakarlıklar yapmış, hala daha da yaptıkları var. Siz de bunların karşılığında yardım ediyorsunuz. O parayla çamaşır sepeti mi almış, ekmek mi almış sizi ilgilendirmez bence... eğer onun size hiçbir katkısı olmayıp da siz ona yardım ediyor olsaydınız, o zaman ilgilendirebilirdi...

Esimin ailesine hicbbisey yapmamasindan rahatsiz oluyorum asil. Aramizda sorgu sual olmasada Daha tam guven saglamis degil be ara ara kardesne harclik vermesini soyluyorum onlara hediye alip gonderiyorum veya ben bos gitmiyorum. Tam tersi hafta ici yasayip hic bsye karismamasi beni uzer ve rahatsiz eder. Tek umudum o ortada olmayan gelmeyen para.
Asil derdim tam olarak tum bu ayrintilardan bogulmam. Evet haklisiniz ayrintilar icinde hic bsy anlasilmior.
Ben aileme karsi yapacagimi yapip icim rahat kafam bos olsun istiyorum.
Bazen evlendigim icin kendime kiziyorum sanki annemi yanliz basina birakmisim haksizlik etmisim gibi geliyor. Tum borclar benimmis gibi geliyor aslinda oyle degil hatta ben evlenmeden kredi cekip odedim.
ama aninda yerine yenileri gelmis.
Hafta ici babaevindeyim haftasonu kendi evimde.

Esime takilmamin sebebi acaba ikimizde hala ne kdr kapali kutuyuz sorusunun cevabini ariyorum.
o yardim etmis oh bende edebilirim degil
Dun aksam annemi cok uzgun biraktim
Tum gece uyuyamadim hala aklimdan cikmiyor.
Bu aksam bir kac saat sonra esim geldiginde en azindan bi parca kafami dagitmak istiyorum.

Ben anladığım kadarı ile Annesinin borcu varmış, kendisi öğle yemeklerinden arttırıp annesine harçlık veriyormuş o kadar düşünüyormuş ama kardeşi öyle değilmiş annesi kardeşi için olmayan parayı harcıyormuş canı buna sıkılmış. Ben şahsi fikrimi söyleyeyim bazı kardeşler bencildir bazıları fedakar Ve nedense bu bencil kardeşi annesi çok düşünür o konuda yapacak birşey Yok galiba bu herkeste böyle Ve siz annenizi düşünüyorsunuz Ve aileniz ile eşiniz arasındaki dengeyi sağlayamıyorsunuz anladığım kadarı ile o denge bebeğiniz olduğunda otomatik olarak düzene girer

Esime takilmamin sebebi acaba ikimizde hala ne kdr kapali kutuyuz sorusunun cevabini ariyorum.
o yardim etmis oh bende edebilirim degil
Dun aksam annemi cok uzgun biraktim
Tum gece uyuyamadim hala aklimdan cikmiyor.
Bu aksam bir kac saat sonra esim geldiginde en azindan bi parca kafami dagitmak istiyorum.
Sakın bu konuyu büyütmeyin bence sormayın bile siz hesapları yapmışsınız zaten eşiniz ile aranız açılır bende hep eşim yardım ediyor sanıyordum ama etmiyormuş amaa yardım etmesede attığı bir imza sayesinde güzel borç kalmıştı üvey abilerden

Tam donup ikinci kez okuyacaktim ki yorumlari gordum,sorun bende degilmis kimse bi sey anlamamis.

Anladigim tek sey var ,o da simdiye kadar birbirinize yardim edip dayanisma icinde olduysaniz evlenmeniz bu durumu degistirmemeli.

Size camasir sepeti alinirken,ceyiz yapilirken kardesiniz fedakarlik yaptiysa simdi fedakarlik sirasi sizde,ben evlendim kalanlar basinin caresine baksin olmaz .

Derseniz ki,hayir kardesim hicbir fedakarlikta bulunmadi benim icin, o zaman dilediginizi yapmakta ozgursunuz.

Konu sahibi derdini anlamadik.

Kocan senden gizli ailesine yardim ettiginden suphelenip ona mi kiziyirsun?

Sen ailene yardim ettigin icin vicdan azabi mi cekiyorsun?

Bence birak o da ailesine yardim etsin sende yardim et.

Ikinizde vicdan azabi cekmeyinde gizlemeyinde birbirinizden.

Ben abartip her ay maasa baglamak gibi olmamak kaydiyla ailelere yapilan ufak yardimlara karsi degilim.

Esimin ailesinede yapariz alisveris kiyafet yardim okuyan kardesine harclik benim ailemede.

Eşin ailesine yardım yapiyor diye kızmışsın ama hala babasının evinde yaşıyor sanırım 1 ekmek bile almaz diyorsun pesss diyorum bende :işsiz:
Ama sen ailene yardım yapabiliyorsun bunuda da yeni yeni sorun olarak göruyorsun ayrıca toplamda eve giren 5bin tl gibi bir para ve siz geçinemiyormusunuz ayni evde yaşamadığınız halde :silah:
Cimrimisiniz nesiniz çözemedim her bir olaya ayrı şok oldu bu kadar insan hesap yaparmı ya

Durumunuz uygunsa ve ailelerin ihtiyacı varsa tabii ki siz kendi ailenize eşiniz de kendi ailesine yardım yapsın. Eşinizin yardım yapıp yapmadığını merak ediyorsanız hiç lafı dolaştırmadan sorun.

Esimin ailesine hicbbisey yapmamasindan rahatsiz oluyorum asil. Aramizda sorgu sual olmasada Daha tam guven saglamis degil be ara ara kardesne harclik vermesini soyluyorum onlara hediye alip gonderiyorum veya ben bos gitmiyorum. Tam tersi hafta ici yasayip hic bsye karismamasi beni uzer ve rahatsiz eder. Tek umudum o ortada olmayan gelmeyen para.
Asil derdim tam olarak tum bu ayrintilardan bogulmam. Evet haklisiniz ayrintilar icinde hic bsy anlasilmior.
Ben aileme karsi yapacagimi yapip icim rahat kafam bos olsun istiyorum.
Bazen evlendigim icin kendime kiziyorum sanki annemi yanliz basina birakmisim haksizlik etmisim gibi geliyor. Tum borclar benimmis gibi geliyor aslinda oyle degil hatta ben evlenmeden kredi cekip odedim.
ama aninda yerine yenileri gelmis.
Hafta ici babaevindeyim haftasonu kendi evimde.

Eşiniz de babaevinde mi kalıyor hafta içi?
Eğer öyleyse yardım ediyordur bence.
Siz daha 3 aylık evliymişsiniz beraber de yaşamıyorsunuz anladığım kadarıyla tam harcamalarınızı bilmiyorsunuz, daha güven sağlanmaması normal.
Beraber ne zaman yaşamaya başlayacaksınız?

sanırım eşinden gizli ailesine yardım ediyor onun vicdan azabını yaşıyor.eger öyleyse bu durumu eşinle paylaş.çok iyi olduğunu söylüyorsun eşinin madem belki onunla ortak bir bütçe hazırlayıp yardımcı olabilirsin ailene.

X