Eşim ilk defa arkamda durdu akan çeşme kesildi

Hayır,üzülmüyorum sadece bu tavır çok garip geldi insan çocuğuna sustuğu için ya da kendisine boyun eğdiği için bir şeyler yapmaz yapmamalı.Yoksa onun aldığı 20 30 liralık malzemeye zaten mubtaç değiliz kızma şekli söyleyiş şekli kırıcı ki bence o zaten beni 2 kez hastaneye götürdüğü için o tavrı yapıyor
Konuyu çok çarpıtıyorsunuz bence.
Siz 2 kere hastanelik oldunuz diye bize gelin tek duramıyorsun demişler. Bunda bir artniyet veya laf söyleme yok bence.

Size yardımı da boyun eğin diye değil aranız iyi diye yapıyorlarmış. Bazı büyükler için söz dinleyen çocuk iyi anlaştığın çocuk gibi geliyor ne yazık ki.

Eşim yapıyor tabi yapmıyor değil ama benim yapmam gibi olmuyor ya yapabildiği kadarıyla o yapacak ben gözlerimi yumup yanlışlarını aramayacağım ya da 3 e bölünmeye çalışacağım

yani şimdi eğri oturup doğru konuşalım

nedir bu eşinin yapıp da senin yaptın gibi olmayan şey

çok samimi soruyorum

sobayı doldurup dökemiyor mu

soba yakamıyor mu

makinadaki çamaşırı alıp çamaşırlığa asamıyor mu

süpürgeyi eline alıp evde gezdiremiyor mu

adam baklava açsın demedik ki

basit, yaşam için zorunlu şeyleri yapsın, birazını da sen o evde bebeğe bakarken yaparsın

eviniz sobalı olmasaydı yorumum farklı olurdu bebek uyurken yaparsın yavaş yavaş şeklinde olurdu ama bu durumda, küçük bebekli birisi olarak asla soğuk odalarda olmamanız lazım, zaten virüs var hastaneye gitmek de sıkıntılı hasta olmamalısınız

Birkaç kez market alışverişi yaptılar diye görevleri mi oldu? O zaman yapmışlar, şimdi yapmıyorlar ne var bunda anlamadım.
Bunda buraya konu açtıracak kadar dertlenecek ne var ben de anlamadım..o kadar kalabalıklarsa kendilerine zaten anca yetiyodur bir de sizin alışverişinizi niye düşünsünler..ufak tefek bile olsa alıyor olmaları bile güzel,torununa bi çikolata almayan insanlar var

Sus payı ifadesi biraz ayip olmamış mı🤔 ben kimsenin evinde rahat edemem annemde bile rahat edemiyorum . Davet ettiğiniz için sağolun dersin. İnsanlık halı muhtaç oluosun işte. O yüzden hasta olunca gel çocuğa bak. Hastaneye gotur. Sonra bozulunca yok aldıkları sus payiymis. Ben kaynanama iş yaparm yardım ederim. Ama kalbimi kirinca sessizce mesafe koyarım. Şimdi sus payı mi oluyo bu
Size lohusalık döneminde yaşadığım sıkıntıları anlatmıştım kayınvalidemle falan zaten kullanıcı adımı gören aa bu dertli kız yine konu açmış der 😄 Kayınvalidemle en son mesafeliydik konuşmuyorduk hala mesafeliyiz bir sabah aniden mide ağrısı vurdu fışkırarak kusma şiddetli derecede baş dönmesi falan evde yalnızzım çocuk ağlıyor bir yandan el mahkum k.validemi aradım gel çocuğa bak diye çünkü kalkacak durumda değildim eşim işteydi ulaşamadım mecbur aradım kayınpederim acile götürdü serumla iyilendim derken 4 gün sonra bayılmak üzereyken daha şiddetli bir ağrıyla gittik bebeğimi k.valideme bıraktım mecburen bu sefer tutturdular sen hem işi hem çocuk hem soba derdiyle başedemiyorsun bak hasta oldun sizi bize götürücez yaza kadar durun demeye yok dedim alışacağım yeter ki kendi halime bırakın hem öğrenirsin dediler neyi öğreneceğim dedim çocuk bakmayı 🙄 gibi bir cevap aldım valla siz benim ilk 1 haftada ağzıma ettiniz 1 ayda canıma okudunuz (bu şekilde söylemedim tabii içimden dedim)aramızda 3 ev var madem size geleceğim 3 4 ay boşuna mı kira vereceğim mantıksızlık tamamen ayrıca çok kalabalık olunca ne sıkıntılar olduğunu gördük hiç gerek yok dedim iyi dediler ses etmediler arkamdan eşimi doldurmaya kalkmışlar bu fikre eşim de sıcak bakmamış leyloş rahat edemez evde dede babanne görümce k.valide k.peder üst katta eşimin amcası yengesi ve 3 çocuğu var sürekli içiçeler(evet coronaya rağmen) tabii ki rahat edemem o zaman bir şey olduğunda vah şöyle böyle demeyin kendiniz halledin demişler eşime eşim de ne yani sizin her dediğinizi yapacak mıyız fikir beyan edemez miyiz illa kabul mü edecektik diye sert çıkışmış tartışmışlar.Kendi evimde 1 günlük lohusa iken rahatımı düşünmeyen ses çıkarmayan eşim annesine gitmek sözkonusu olduğunda beni düşünmüş iie bakın...k.pederim kendine marketten bir şeyler alırken genelde bize de alırdı bir kaç gündür almıyor meğer eve aldığı şeyler bana sus payıymış ne zaman ki ben konuşmaya başladım ses ettim onu da kesti aklınız mantığınız alıyor mu üst üste yaşamayı 12 kişi aynı evde 🙄 Onun aldıklarına muhtaç değiliz çok şükür ama dediğimi yapmadılar diye bu tavır da çok çocukça değil mi ?

Çağırmalarında da haklılar bence. Peşpeşe, senin tabirinle: “gel çocuğa bak” diye çağırmışsın. O da sıklaşınca sen yapamıyosun bu işi, gel bize demişler. Ben olsam bende derim ya.
Ayrıca kendi başımıza diye çıkışmışsınız onlar da kendi başınıza bırakmış işte :)
Tasmalı değil kimse, gel deyince gel. Bak deyince bak. Git deyince git. Erzak al. Oldu, başka?

İstiyorsunuz ki ben çağırınca koşsunlar, ben istemeyince bana bulaşmasınlar.
Ben hasta olunca çocuğuma baksınlar ama onun dışında gölge etmesinler, bizden uzak dursunlar
Evime yadırsınlar, ama mümkünse kapıya bırakıp dönsünler, rahatsız etmesinler
Eviniz sobaylıymış, isterseniz günlük gelsin kv,kp ama biri bi gün diğeri ertesi gün. İkisi aynı anda gelip kalabalık etmesinler. Dediğim gibi gelsinler sobayı yaksınlar, evi temizleyip çamaşır yıkayıp ütü yapsınlar, gelmişken tabii marketden elleri kolları dolu dolu gelsin, yemeğide yapsınlar. Ama size gözükmeden yapsınlar bunların hepsini, sonrada mesai saati bittince gitsinler.
Güzelmiş.

Size lohusalık döneminde yaşadığım sıkıntıları anlatmıştım kayınvalidemle falan zaten kullanıcı adımı gören aa bu dertli kız yine konu açmış der 😄 Kayınvalidemle en son mesafeliydik konuşmuyorduk hala mesafeliyiz bir sabah aniden mide ağrısı vurdu fışkırarak kusma şiddetli derecede baş dönmesi falan evde yalnızzım çocuk ağlıyor bir yandan el mahkum k.validemi aradım gel çocuğa bak diye çünkü kalkacak durumda değildim eşim işteydi ulaşamadım mecbur aradım kayınpederim acile götürdü serumla iyilendim derken 4 gün sonra bayılmak üzereyken daha şiddetli bir ağrıyla gittik bebeğimi k.valideme bıraktım mecburen bu sefer tutturdular sen hem işi hem çocuk hem soba derdiyle başedemiyorsun bak hasta oldun sizi bize götürücez yaza kadar durun demeye yok dedim alışacağım yeter ki kendi halime bırakın hem öğrenirsin dediler neyi öğreneceğim dedim çocuk bakmayı 🙄 gibi bir cevap aldım valla siz benim ilk 1 haftada ağzıma ettiniz 1 ayda canıma okudunuz (bu şekilde söylemedim tabii içimden dedim)aramızda 3 ev var madem size geleceğim 3 4 ay boşuna mı kira vereceğim mantıksızlık tamamen ayrıca çok kalabalık olunca ne sıkıntılar olduğunu gördük hiç gerek yok dedim iyi dediler ses etmediler arkamdan eşimi doldurmaya kalkmışlar bu fikre eşim de sıcak bakmamış leyloş rahat edemez evde dede babanne görümce k.valide k.peder üst katta eşimin amcası yengesi ve 3 çocuğu var sürekli içiçeler(evet coronaya rağmen) tabii ki rahat edemem o zaman bir şey olduğunda vah şöyle böyle demeyin kendiniz halledin demişler eşime eşim de ne yani sizin her dediğinizi yapacak mıyız fikir beyan edemez miyiz illa kabul mü edecektik diye sert çıkışmış tartışmışlar.Kendi evimde 1 günlük lohusa iken rahatımı düşünmeyen ses çıkarmayan eşim annesine gitmek sözkonusu olduğunda beni düşünmüş iie bakın...k.pederim kendine marketten bir şeyler alırken genelde bize de alırdı bir kaç gündür almıyor meğer eve aldığı şeyler bana sus payıymış ne zaman ki ben konuşmaya başladım ses ettim onu da kesti aklınız mantığınız alıyor mu üst üste yaşamayı 12 kişi aynı evde 🙄 Onun aldıklarına muhtaç değiliz çok şükür ama dediğimi yapmadılar diye bu tavır da çok çocukça değil mi ?
Kocam adam olup sonunda akli başına gelmiş ne istiyorsun daha market alışverişi mi?

Burada kötü bir niyet yok bakın zor hallere düşmüşsünüz ilk aradığınız yine KV olmuş bazen köprüleri tamamen yıkmamak gerekiyor, istemediğinizi agresif bir şekilde değil güzel dille anlatmak gerekiyor. Siz burada iyiliği hak etmeyen konumuna düşmüşsünüz karşı taraf mutfak masrafınızı karşılıyor, siz hasta olduğunuzda koşup geliyor, sobalı ev yeni doğmuş bebek hastalanan siz için kendi evlerini açıyorlar ama bunlara rağmen sorun çıkaran durumuna düşmüşsünüz.

bir gelinin, oglanin evi yeri ayridir. yardima ihtiyaci olursa gelir yardimi edersin. illa bunun cozumu siz kendinize bakamiyorsunuz toplanin gelin bize midir? ben baska bir niyet ararim bunun altinda. kizim istersen buyur gel, gelmiyorsan yine ihtiyacin olursa ara bizi demeleri gerekmez mi? ya hep ya hic midir? orta yolu yok mudur bunun? sozlerini dinlemeyince hemen kotu mu olmak lazim. bebekli uc kisi daha evin icine katmaya ne meraklilar.

cesme de yatlar katlar degilmis. muhtac degilmissiniz cok sukur birak kesilsin.

Hayır,üzülmüyorum sadece bu tavır çok garip geldi insan çocuğuna sustuğu için ya da kendisine boyun eğdiği için bir şeyler yapmaz yapmamalı.Yoksa onun aldığı 20 30 liralık malzemeye zaten mubtaç değiliz kızma şekli söyleyiş şekli kırıcı ki bence o zaten beni 2 kez hastaneye götürdüğü için o tavrı yapıyor
Gerçek yüzlerini görmüş oldun o zaman. Yarın bir gün aldıklarını ettiklerini de yüzünüze vuracaklardı demek ki .

Bazen anlamıyoruz ama hayatta en ufak bır jestın bıle bır bedelı var o yuzden bırı bana bır ıyılık yaptıgında "bedel olarak benden ne beklıyor" dıye dusunuyorum. Eger karsılıgını vermezsenız de huzursuzluklar kavgalar, kargasalar çıkıyor o yuzden kim olursa olsun bırınden bısey alırken hep dusunmelı "bedelını odeyebilecek miyim" diye. Gecenlerde bir arkadasımdan bir yardım istedim bi konuda "parasını da verırım" dedım sonra o para ıstemedı ama farkettım ki içine oturdu, sonra ona ne kadar ıstedıgını sordum "istemem" dese de hesabına iyi bir mıktarda para gonderdim.

Mesela bir komşu sık sık size güzel kekler, yemekler getiriyor olabilir ama karşılığında sık sık kapınızı çalıp, işiniz olsa da bırakıp onunla sohbet etmenizi, ilgilenmenizi istiyordur, bu da bir bedel ve beklenti. Hayatta farkedelim ya da etmeyelim çoğu şey böyle beklentler karşılığında yapılıyor.

Kimsenin minneti altında kalmak ıstemem bence ancak o zaman gerçekten hareketlerımizde soylediklerimizde özgür olabiliyoruz. Zor da olsa tavırlarımınızın kararlarımızın sonuclarına kabullenıp katlanınca gercekten yetıskın ve bagımsız olmayı becerıyoruz ve kımse o zaman bıze pek karışamıyor dıye dusunuyorum.

X