Eşim neden bana söyleme ihtiyacı duymuyor?

İyi geceler arkadaşlar. Bahsedeceğim sorun yeni değil aslında daha önce de yaşadık benzer sorunu ama o zaman konuşup anlaştığımızı düşünmüştüm. Ama maalesef öyle değilmiş. Eşim de ben de çalışıyoruz. Gelirlerimizi ortak bir hesapta biriktirip oradan harcama yapıyoruz. Ortak hesap da eşimin üzerine. Eşimin bana söylemeden kendi ailesine bazen borç bazen yardım olarak para gönderme durumu oldu. Miktarlar bin TL'den 5 bin TL ye kadar çıktı. Bu durumdan rahatsız olduğumu benim ona karşı şeffaf olduğumu aynı şeyi ondan da beklediğimi tatlı dille de anlattım, sitem ederek de anlattım yeri geldi kızgın ve kırgın bir dille anlattım. Bundan sonra olmayacak dediyse de yine olmuş. Eşimin ailesinin durumu kötü değil. Gelirleri, evleri, arabaları var.
Bizim durumumuz da iyi çok şükür. Ama çok fazla borç ödüyoruz. Çok şükür kimseden bir şey talep etmeden ödemeye çalışıyoruz. Ben harcamalar konusunda çok dikkatliyim, Borcumuz biran önce bitsin istiyorum. Ama bu para verme mevzularını da öğrendikçe çok canım sıkılıyor. Neden bana söyleme ihtiyacı duymuyor. Ben daha fazla nasıl bir tepki gösterebilirim bilmiyorum. Ben artık bunu bana karşı yapılan bir saygısızlık olarak görüyorum ve benim de eşime karşı saygım ve güvenim azalıyor.
Benzer durumu yaşayan ve bu için bir hal çaresini bulan varsa lütfen bana da yol gösterebilir mi?
Saygısızlık yapıldığı fikrinizi destekliyorum,
ortak hesap olayını ortadan kaldırın bence madem sormadan-söylemeden kafasına göre ailesine katkıda bulunuyor sizde her ay belli bir miktarı kendisine verin kalanını kendiniz değerlendirin.

Eee, şimdi de sıkıntı çekiyorsunuz..misal borcunuz 20 ayda bitecekse artık 25 ayda bitecek. Bari bu arada sen keyfine bak.
Adamın harcadığını sen kendindn kisip yerine koyduğun sürece aynen böyle devam eder . Ama sen de gönlünce harcarsan işte o zaman koca kişisi belki sıkıntıya girer,ödemeleri yetiştirmeyince.
Hep verici olmak iste böyle nankörlük getiriyor. Baktın karşı taraf sana vermiyor sen kendine ver, aradaki dengeyi sagla
+1
Konu sahibi çok düşünüyor, fazla düşünüyor. Eşi ise hiç düşünmeden çat çat yolluyor paraları. E bu borç adamın da borcu değil mi? Ama adam çok rahat maşallah. Atmış karısının üstüne yükü, kendi rahat rahat takılıyor.
Konu sahibi, erken yaşlanırsınız bu gidişle. O borç biter de sizin kırışıklıklar giderek artar, benden demesi.

Kesinlikle o konuda haklısınız. saygı ve değer iki taraflı ve ben eşime saygımı kaybediyorum o da ayrıca üzüyor beni. Eğer ben de kendi aileme verirsem ya da anneme benim adıma biriktir dersem ailemi üzmüş olurum. Ailemin ihtiyacı olsa eşim benden önce davranır çünkü aileme çok değer verir ve onlar istiyorsa kesinlikle ihtiyacı vardır diye düşünür ve sonra fazlasıyla vereceklerini bilir. O yüzden bu çözüm değil benim için. Annem de eşimle bu konuyu konuşmuş eşimde saygıyla dinlemiş ve anneme hak vermiş. Benim de haklı olduğumun farkında ama her şeye rağmen aynı şeyi tekrarlıyor. Veriyor ve vermeyi geçtim ama söyleme gereği duymuyor. Ailesi ihtiyaç sahibi değil sadece bir şeylere sahip olmak için başka şeylerden fedakarlık yapmak istemiyorlar. Eşim de onların yapması gereken fedakarlığı yapıyor ve eşinin kendine olan güveninden fedakarlık yapıyor diyebilirim. Ben 12 yıllık evliyim ve daha evime bir tablo bile almadım önce borçları ödeyelim evimizi alalım diye düşündüm hep. Ama eşimin ailesi şuan üçüncü evlerini düzüyor ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüyorlar. Ve eşim de onlara destek oluyor.
Peki siz şimdi bu yorumu yaparken şunu atladiginizin farkında mısınız içsel olarak kizdiginiz eşinizin ailesi hala eşinizin saf ve masumca ailesine yardım ettiğini düşünüyorsunuz. Kendinizden pay biçin siz ailenizin ihtiyacı yok diye önce evliliğinizi düşünüyorsunuz yollamiyorsunuz ama eşiniz ailesi üçüncü evini dizerken siz eve bir tablo almadığıniz halde yardım ediyor . Bin lira az para değil aylık biriktirseniz yazın tatile gidersiniz . Kendinize üst baş alırsınız.

Siz harcamadikca sizden gidecek . Yani tablo almamakla kar etmiş olmuyorsunuz. Eşiniz kendini hala ailesine kanıtlamaya çalışan onlara sevdirmeye çalışan küçük bir çocuk gibi davranirken sizde kendinizden çok eşinize değer vererek bu döngüyü tamamliyorsunuz . Çok yazık değil mi? Siz bir şey alamazken üçüncü evlerini tamamliyorlar. Insanlar bir de evliyken şunu düşünmüyor şahsen ben dusinuyorum bosansaniz mesela sizin o aldıkları evde bir hakkiniz yok . Boşanmak imkansız bir durum değil bir gün aldatilabilirsiniz ya da eşiniz vefat etti diyelim . Niye sizin hakkınızı başkaları yesin ?

Birde gerçekten eşe maaşın toptan yollanmasi nedir ? Şimdi eşim tek çalışıyor ve nereye ne harcadigini bilirim bir miktar birikimimiz var bana danışır ve bunu yapmak zorunda . Çünkü bu evin bütçesi ikimizin sorumluluğunda tüm hakkı bir kadın adamın eline vermemeli .
Benim babam da tek çalışırdı ama anneme verdiği her kuruşu söyler hatta borç verecekse de anneme danışırdı. Şu borç istiyormuş şu zaman ödeyecekmiş, ne yapalım diye sorardı. Ben gizli saklı vermeyi evlenince gördüm ve çok ağırıma gitti gerçekten. Tepkimi en baştan çok net koydum, ben de hissettirdiği duyguları tek tek anlattım. Haklısın dedi bir daha olmayacak dedi ama kaç kez oldu üstüne.

Çözüm olarak sunulanlari akıl ve kendi evliligimin süzgecinden gecirmem gerekiyor. Düşünüyorum ve her birisi için eşimin tepkisini düşünüyorum. İşe yarayacak olanları da zaten söylüyorum bunu yapabilirim diye belirtiyorum. Oradan bakınca sadece dertlesmeye gelmiş gibi görünebilirim size ama bu sizin dusuncenizdir.
Siz ince fikirli bir kadinsiniz.Aman şu kırılmasın aman bu üzülmesin diye diye üzgünüm ama kocanızın gözünde değeriniz kalmamış,size ait alın teriniz olan parayı gönlünce harcamiyor evinize bir tablo bile alamıyorsunuz .Ama minnoş kocanız size bile sorma gereği duymadan ailesine veriyor,ailesi de biyoisst biliyor mu, rızası var mı ?? dur bir soralım demiyor.Aman calişsin dursun diye düşünüp umursamiyorlar çünkü o para siz çalışsanız da oğlunun parası onlara göre.Farkinda mısınız??? Sizin olan parada sozvsahibi değilsiniz,fikri alınacak kadar bile kaale alınmıyorsunuz.Esiniz size ve ailenize haklısınız diyor ama para göndermeye devam ediyor yani sizi önemsemiyor.İnsanlarin laflarına değil davranışlarına bakın belki pembe gözlüklerle bakmamayı öğrenir kendinizi kullandirtmazsiniz....

Peki siz şimdi bu yorumu yaparken şunu atladiginizin farkında mısınız içsel olarak kizdiginiz eşinizin ailesi hala eşinizin saf ve masumca ailesine yardım ettiğini düşünüyorsunuz. Kendinizden pay biçin siz ailenizin ihtiyacı yok diye önce evliliğinizi düşünüyorsunuz yollamiyorsunuz ama eşiniz ailesi üçüncü evini dizerken siz eve bir tablo almadığıniz halde yardım ediyor . Bin lira az para değil aylık biriktirseniz yazın tatile gidersiniz . Kendinize üst baş alırsınız.

Siz harcamadikca sizden gidecek . Yani tablo almamakla kar etmiş olmuyorsunuz. Eşiniz kendini hala ailesine kanıtlamaya çalışan onlara sevdirmeye çalışan küçük bir çocuk gibi davranirken sizde kendinizden çok eşinize değer vererek bu döngüyü tamamliyorsunuz . Çok yazık değil mi? Siz bir şey alamazken üçüncü evlerini tamamliyorlar. Insanlar bir de evliyken şunu düşünmüyor şahsen ben dusinuyorum bosansaniz mesela sizin o aldıkları evde bir hakkiniz yok . Boşanmak imkansız bir durum değil bir gün aldatilabilirsiniz ya da eşiniz vefat etti diyelim . Niye sizin hakkınızı başkaları yesin ?
Ben harcayınca ya da aileme gönderince vermeyeceğini bilsem bu dediklerinizi yapayım. Ama ne olursa olsun bir şekilde gönderiyor ki yapmışlığı var. Sorun sadece göndermesi de değil en büyük sorun söyleme ihtiyacı duymaması. En çok ağırıma giden o. Saklı gizli işler her zaman midemi bulandırmıştır ve güvenim git gide azalıyor. Böyle bir ömür bu evlilik nasıl sürer ki diye düşünüyorum. Eksik kalan eşyalar için bile benim evimdeki eşyaları göndermeyi düşünüyor. Ki aynı zamanda babamlar da ev yapıyor şuan içinde hiç eşya yok oraya göndermek aklına gelmiyor ya da bana böyle bir teklifte bulunmayı bile düşünmüyor.

Benim babam da tek çalışırdı ama anneme verdiği her kuruşu söyler hatta borç verecekse de anneme danışırdı. Şu borç istiyormuş şu zaman ödeyecekmiş, ne yapalım diye sorardı. Ben gizli saklı vermeyi evlenince gördüm ve çok ağırıma gitti gerçekten. Tepkimi en baştan çok net koydum, ben de hissettirdiği duyguları tek tek anlattım. Haklısın dedi bir daha olmayacak dedi ama kaç kez oldu üstüne.
Ben işi yeni bıraktım önceden iki kişi çalışırken de asla maaşımı ona vermedim . Borç olan kısmı öder geri kalanı ortak birikim yapardık ve orda ne kadar para olur ikimiz de kuruşuna kadar bilirdik. Şu anda tabi ki birine borç verecekse bana haber vermeli benim ailemde çok çalışmayan kadın var ve parayı onlar yönetiyor 🤷

Ben harcayınca ya da aileme gönderince vermeyeceğini bilsem bu dediklerinizi yapayım. Ama ne olursa olsun bir şekilde gönderiyor ki yapmışlığı var. Sorun sadece göndermesi de değil en büyük sorun söyleme ihtiyacı duymaması. En çok ağırıma giden o. Saklı gizli işler her zaman midemi bulandırmıştır ve güvenim git gide azalıyor. Böyle bir ömür bu evlilik nasıl sürer ki diye düşünüyorum. Eksik kalan eşyalar için bile benim evimdeki eşyaları göndermeyi düşünüyor. Ki aynı zamanda babamlar da ev yapıyor şuan içinde hiç eşya yok oraya göndermek aklına gelmiyor ya da bana böyle bir teklifte bulunmayı bile düşünmüyor.
Konu sahibi ilk başta da yazdım bana çok narin bir insan geldiniz. Bu kadar kibarlık bu dünyaya çok fazla . Gerekince elinizi masaya vurmanız ve haklarinizi savunmaniz lazım . Insanlar verdikçe hep fazlasını isteyen nankör canlılar çünkü . Maaşınızı ayırmak da bir çözüm ev gecindirsin üstüne yollayabilecek parası kalıyor mu bakalim. Ya da evliliği devam ettirmek istiyosaniz araba modeli yükseltin

Siz ince fikirli bir kadinsiniz.Aman şu kırılmasın aman bu üzülmesin diye diye üzgünüm ama kocanızın gözünde değeriniz kalmamış,size ait alın teriniz olan parayı gönlünce harcamiyor evinize bir tablo bile alamıyorsunuz .Ama minnoş kocanız size bile sorma gereği duymadan ailesine veriyor,ailesi de biyoisst biliyor mu, rızası var mı ?? dur bir soralım demiyor.Aman calişsin dursun diye düşünüp umursamiyorlar çünkü o para siz çalışsanız da oğlunun parası onlara göre.Farkinda mısınız??? Sizin olan parada sozvsahibi değilsiniz,fikri alınacak kadar bile kaale alınmıyorsunuz.Esiniz size ve ailenize haklısınız diyor ama para göndermeye devam ediyor yani sizi önemsemiyor.İnsanlarin laflarına değil davranışlarına bakın belki pembe gözlüklerle bakmamayı öğrenir kendinizi kullandirtmazsiniz....
Tam da gerçek olan bu. Ancak ne zaman dayanamayıp sesimi yükseltirsem o zaman beni görüyor ve o parayı tek başına kazanmadığı aklına geliyor bence ama etkisi kısa sürüyor. Ben eşim üzülmesin diye uğraşmıyorum. Çok net konuştuğum zamanlar da oldu. Sadece artık kendi ailemi üzmek istemiyorum.

Ay ne demek evdeki eşyayı göndermek? Tövbeler olsun. :olamaz:
Ayy hanımefendi valla siz de kısmayın kendinizden, keyfinizden. Hayat geçiyor, yiyebiliyorken yiyin, yakışıyorken giyin. Onlar için değil, kendiniz için yapın. Eşiniz yine gönderecekse bile yapın bence. En azından darbe almışken bir karşılık vermiş olursunuz hem de kendinizi mutlu edersiniz. Benim şahsi fikrim ve önerim bu.

Paranızı kendi hesabınızda tutun. Kendi parasıyla versin ne veriyorsa tabi giderlerden arta kalıyorsa.Calisan bir bireyin maaşını eşinin hesabina atması kel alaka. Çocuk muyum benim maaşım bende kalır. Ortak ödenecek durumlar varsa ortak ödenir. Maaşımın idaresini velim gibi eşim yapmaz. Şimdiden ayırın hesaplari, başınız çok ağrır.

Ay ne demek evdeki eşyayı göndermek? Tövbeler olsun. :olamaz:
Ayy hanımefendi valla siz de kısmayın kendinizden, keyfinizden. Hayat geçiyor, yiyebiliyorken yiyin, yakışıyorken giyin. Onlar için değil, kendiniz için yapın. Eşiniz yine gönderecekse bile yapın bence. En azından darbe almışken bir karşılık vermiş olursunuz hem de kendinizi mutlu edersiniz. Benim şahsi fikrim ve önerim bu.
Evet bunu yaparsam en azından içimde ukde kalmayacaktır bazı şeyler. Keşke benim onu ve ailesinin dertleri ile dertlendiğim kadar onlar tarafından anlaşılabilseydim en azından bu kadar üzülmeyecektim.

Evet bunu yaparsam en azından içimde ukde kalmayacaktır bazı şeyler. Keşke benim onu ve ailesinin dertleri ile dertlendiğim kadar onlar tarafından anlaşılabilseydim en azından bu kadar üzülmeyecektim.
Bakın, defalarca kez konuşmuşsunuz, adam anlamış rolü yapmış he he demiş geçiştirmiş sizi. Bu da demektir ki asla anlamayacak sizi. Yaptığı şeylere bakarak bundan sonrasını tahmin etmek zor değil. O yüzden siz eşinizin sizi anlamayacağını kabullenerek işe başlayın. Ve her ne kadar evli olsanız da birey olduğunuzu tekrar hatırlayın. Her canlı gibi önce kendi mevcudiyetinizi korumaya bakın.
Kendi yatırımınızı kendiniz yapın. Çok ciddiyim, bu dünyanın bir bir türlü hali var. Demiyorum ki eşinizi düşman belleyin. Ama unutmayın insana, en güzel en sevdikleri düşman olur. O sebeple çok da güvenmeyin kötü bir şey olmayacağına.
Hem kendi ihtiyaçlarınızdan kısmayın hem de kendinizi güvence altına alın. Eşinizin bahsettiğiniz habersiz para verme huyu bana belli konularda ipucu veriyor ne yazık ki. Yabana atmayın önerileri, hesapları ayırma önerisi çok yerinde.
İşimiz karışık vs. bahane değil. El elde baş başta kalmayın kötü bir şey olursa, o yüzden ilk adımınız bu olsun.

Bu konuda babama bile güvenmem tecrübelerimden dolayı.
Neden eşinin üzerine? Ortak olsun. O 5 bin mi çekmiş sen de çek. Ne demek ikimiz çalışacaksınız o sağa sola saçacak.
Ha bir de kendinden asla kısma o borçlar bitmiyor.
Ben dolandırılarak aldatılarak boşandım. Sen kendine bunu yapma lütfen hiçbir kadın yapmasın hatta

X