Eşimin Ailesi Konusunda Nasıl Davranmalıyım?

Eşimle 5 yıl önce tanıştık şimdi 2.5 yıllık evliyiz ve 5 aylık hamileyim eşimle ilgili şahsi hiçbir sıkıntım yok anlayışlı yardımcı bir adam beni kırmaz sinirli yapısı yok. Benimse hayatım kolay geçmedi malesef sinirlerim yıpranık ve tahammül sınırım az. Şöyle eşim Karadenizli ben egeliyim 5 kardeşler ben tek çocuğum ilk başlarda ailesinle kültür uyuşmazlığı yaşadım onlar. Nasıl diyim biraz lağbali bende hiç hoşlanmam en önemlisi 3 eltim var hepsi bana düşman ne yaptın derseniz yemin ederim hiçbir kötü lafım olmadı beni gördükleri andan bu yana yokmuşum gibi davranıyorlar evlerine giderim oflar poflarlar Bi nasılsın demezler kıçını dönüp otururlar hepsi benden 2-3yaş büyük genciz hepimiz iş güç sahibiyiz abisinin evine ilk gittiğimde o zaman eşimle çıkıyoruz tanışma amaçlı gittim yeni atanmıştım memur olarak ilk maaşımdan hiçbirşey kalmadı evime yemek masası alamadım eşim arada geliyordu yer sofrasında kahvaltı ediyorduk o gün yemekte abisi bana neden o gün bizi kahvaltıya çağırmadın dedi bende henüz düzenimi oturtamadım masa felan alayım çağıracağım yemeğe dedim tabi ben tanışmaya gittiğim için bakımlı gittim normal de kendime bakarım bana şöyle bir baktım sen kuaföre ne kadar veriyosunki Bi masa alamadınmı dedi benim yediğim ekmek boğazıma dizildi ki ben hiç kuaföre gitmem herşeyim kendim hallederim ki gitsem ona ne onamı hesp vericem sonra benim morelim bozuldu tabi ağzının payını verdim efendice kalktım masadan eşimde anladı karısına eline sağlık dedim tabağımı kaldırdım biraz yemek kaldı amacım sadece tabağımı temiz bırakmak onu çöpe döktüm salona geçtim onlar mutfakta kaldı karısı sinsi hiçbişi demiyor sonra arkamdan laf etmiş emek emek yaptığım yemeği çöpe döktü diye. Sonra diğer abisinin yanına gittim onunki ev hanımı bende 7-8 yaş büyük o zaman yeni doğurmuştu o da hiç muhatap olmadı benle o zaman sevgiliyiz eşimle. mutfağa gitti bende sohbet olsun diye yanına gittim sigara içiyor mutfağın balkonunda abla bebekle aran nasıl dedim iyi dedi sen sigara içiyormusun dedi hayır dedim yaaaa Fatma olsaydı şimdi onla içerdik dedi tabi o diğer elti sinirim bozuldu geçtim yine salona 2 eltide fos çıktı halbuki en çok onu sevmiştim çocuğuna bebek minderi altım sürpriz Kargola dım kendi çalışamıyor diye altının taktım üstelik ailenin içinde bile değilim en çokta o laf etti arkamdan 3. Elti biraz kilolu ben kışın hasta oldum yabancı memleket kimsem yok eşim geldi baktı o zaman sevgilim tabi ben 50 kiloyum telefonda konu açılmış eşime demiş beni yağlarım koruyor ben hasta olmam felan diye laf etmiş biz sevgiliyken evlenmişlerdi 3. Eltim bende ev hediyesi eşimle neskafe takımı gönderdim şık birşey telefonda ne gerek vardı çokta çiçekliymiş felan dedi anlıycağınız 3. Eltide güm... Neyse daha bir sürü fesatlık olay 2 yıllık ilişkimizde sonra nişanlandım 1 ay içinde tayin istedim kaynanam ben tayin istedim diye düşman oldu bunca sıkıntılı insana yakın yaşamak istemedim evliliğimde huzurum kaçar diye bursa dan antalya ya geldim vay efendim ben kardeşleri ayırmışım onlara ayak uyduramamışım diğer gelinler beni istemiyor diye artık kaynanamıda nasıl doldurdular o da düşman oldu Karadenize çaya gittik sabh akşam öğürdüm gebelikten 1 kere yanıma gelip nasılsın demedi bebeğin olacak hayırlı olsun kızım demedi tuttuğu gelini benden önce gebeydi eşimi arıyordu müjdemi isterim abinin çocuğu olacakmış diye bize eşimle hiçbişi demedi o ailede sadece eşimin ablası bana iyi davranıyor onu da diğer gelinler dışlıyor o da çok üzülüyor o 3 gelin hem birbirinin ardından konuşuyor hemde beraberken kanka oluyorlar ben ordaysam yokmuşum gibi davranıp herşeyi 3 yaparlar bende yanlarına hiç gitmiyorum evlendim farklı Bi ile geldim 3 yıl olacak hiç gitmedim eşimede dedim ben gitmicem eşimle ilk evlendiğimizdr annemi babamı kardeşlerimi niye aramıyorsun diyordu bende onlar beni kaç kez aradı şimdiye kadar 1 kez bile aramadı dedim o zaman çok kavga ediyorduk şimdi ses çıkarmıyor ama bazen görüntülü arıyorlar ben kalkıp başka odaya gidiyorum hiç beni sormazlar hamileyim ablası dışında Hiç kimse arayıp hayırlı olsun demedi sürekli yoksayıyorlar aslında kardeşleri iyi ama karıları yola gelmiyor hatta abisinin biri o yılana konuşmuş kıza niye böyle davranıyorsun diye sevmiyorum demiş geçmiş tam bir fesat ben sevgiliyken hepsine adım attım bayramlarda aradım evlerine gittim ama hiç bir zaman akarşılığını görmedim eşimi seviyorum beraber çok iyi anlaşıyoruz ama 5 yıldır bu aile sorunu aramızda artık ne arıyorum ne gidiyorum Bi çay zamanı diğer eltiler Karadenize gitmediği zaman eşime yardıma gidiyorum onlar yokken kaynanamla aynı evde 2 cümle etmeyiz zaten normalde ayda 2 kez kaynanamı arayıp halini hatrını sorardım ben 3 yıllık evliyim bir kez bile aramadı en son hamile kalınca Bi hayırlı olsun demediği için çok gücüme gitti artık onuda aramıyorum kısacası ablası dışında Hiç kimseyi ne görmeye ne duymaya tahammülüm yok ben adım attım zamanında ama benimde gururum var nereye kadar birgün eşinle aramızda bu sorun daha büyüyücrk diye korkuyorum çünkü şimdilik sadece üstünü örtüyoruz eşimde böyle napcam bilmiyorum tek tesellim uzaktayım yılda en fazla 1 kez 1 hafta göreceğim ama lütfen bana idare edin demeyin çok ağız yüz yapıyorlar onca insanın içinde yalnız kalmak sohbet edecek insan yok eltilerim hal ve hareketleri zaten sinirliyim patlarsam gemileri yakıcam diye korkuyorum siz olsanız

Valla sizin gibi tepkisel bir elitim olsa ben de çıldırtmak için elimden geleni yaparım çünkü çok kolay gaza geliyorsunuz

çok tepkisel davranmışsınız onları ve davranışlarını taktığınızı çok belli etmişsiniz...

eşiniziin telefonundan gruba mesaj atmak nedir mesela???
gruptan çıkmak nedir şak diye...
biraz cool olsaydınız keşke...

şu zaman haset çağı... herkes bir diğerinde olana göz dikmiş ben de nıye yok diyor... sizin eşinizle muhabbetinizi bile kıskanmış olabilirler güzelliğinizi işinizi eşinizi ikna edişinizi...

şükredin ben kayınvalidemi gün aşırı arıyorum... aramazsam laf ediyor biliyorum ya da o arayıp laf sokuyor he he deyip geçiyorum.. benim için oğlu önemli..

Biraz akıl oyunları lütfen.. siz çok duygusal davranmışsınız...
Kendinizi yanlızlaştırmışsınız... halbuki herkesi arkanıza alsaydınız sıkıntı olmayacaktı...

Ailesini istemezseniz zaten bugun olmasa yarin gider. Ailesine gitmeyende baska birine gider cunki siz ona vefasizligi ogretmis olursunuz ailesine sirtini donen size cok daha kolay doner. O yuzden aile baglari iyidir
Allah böyle aileyi sana verse İnan sende istemezdin ve ben aşiret gibi ailede büyüyen biriyim büyüklerle ama bunlar bambaşka küfür hakaret dövmeye kalkma düğün bile yapmadılar ki umrum değil babam yaptı gurursuz haysiyetsiz insanlar eşim de biliyor bhnlar böyle diye

Bence sen yine de onlara kin bağlama eşinin ailesi sonuçta küslük yapma sadece konuşmada mesafeli ol ,
Elti olarak ilişkiler hayal ettiğin gibi zaten olmayacaktı , bunun farkında olman iyi olur zamanla seni olduğun gibi mecbur kabul edecekler bir defa yeni gelin olduğun için dışlanmışsın ama sende hemen tavır yapmışsın o kadar da kafaya takma elti olayını herkes bu şekilde yaşıyor bence davranışın şu şekilde olsun

Ne kebap yansın ne de şiş
En iyi tarif bu eltili ilişkilerinde

Öf bu eltiler ne olacak benimde bi tane eltim var dillere destan anlattıklarının hiçbirini yapmaz ama o da beni çileden çıkarıyor genel bir problem galiba bu ne yaptıkları pek önemli değil 🤦🏻‍♀️

Ben önceden aileyi görmedim
Hic muhatap olmadim
Oyuzden kendimi suan hatalı görüyorum
Belki tanısam ogrensem bu işe hic girmezdim
Aynı ben ama işte nasip olunca bi şekilde yine olurdu benim eşim de beni tanıştırmamıştı ısrar etmeme rağmen bana değer vermediği için tanıştırmıyor zannediyordum hatta terk bilr ettim o zMan şimdi evliyiz evlendikten sonra bana benim ailem böyle eğer tanısaydın önceden evlenmezdin benle dedi ve ailesinin nasıl bir aile olduğunu bildiği halde onları savunuyor bana ve sürekli kavga ediyoruz onlar yüzünden eşimdende ailesinden de soğudum katlanamıyorum artık

yüz göz olmamak en iyisi . gidip bir şey demeyin belli etmeyin umursamadığınızı düşünsünler :KK66:

Aynı ben ama işte nasip olunca bi şekilde yine olurdu benim eşim de beni tanıştırmamıştı ısrar etmeme rağmen bana değer vermediği için tanıştırmıyor zannediyordum hatta terk bilr ettim o zMan şimdi evliyiz evlendikten sonra bana benim ailem böyle eğer tanısaydın önceden evlenmezdin benle dedi ve ailesinin nasıl bir aile olduğunu bildiği halde onları savunuyor bana ve sürekli kavga ediyoruz onlar yüzünden eşimdende ailesinden de soğudum katlanamıyorum artık
Benimki tanistirmama değil de kendim merak etmedim hiç çünkü ne kadar sık gorecem dedim ortalama insanlardir dedim kendi kararini vermis ailesine ölüp bitmiyor diye dusundum
Hiç telde vs arayip rahatsız etmiyorlardi tek okumuş esim ayrı dünyası var geldi bana.
Ama aileye katlanmak olanaksız

Amaan o onu dedi bu bunu dedi. Baktınız size uygun kültürde değiller mesafenizi koyacaksınız. Eş seçiminde ailelerin uyumu çok önemli. Sevgililik dönemimde görmüşsünüz de. Neden o aileye gelin gittiniz ki. Eşinizle aranız ne kadar iyi olursa olsun... kimsenin kıymetli kız çocugunu kimseniin ailesinin ezmeye hakkı yok. Dünyanın en mükemmel eşi de olsa. Seviye koyun. Ortamdan uzaklaşın.

Bence problem sizde. İçiniz nefret ve kıskançlık dolu hatta kin. Kac sene once yemegi doktü dedi diye 3 yıl gitmemişiniz. Bir de iyi davraniş bekliyirsunuz. Baştan muhtemelen sevmediler sizi kendini begenmiş bir karaktersiniz belli. Es ailesi der insan bi bayramda seyranda gider 3 yil gitmemek nedir allah aşkına. Kendi ailenizle hic mi sürtüşmeniz olmuyor. Attınız mı hemen onları yok. Ama es aolesine tahammul sıfır. Eşinizden de adam olmaz belli sizden de gelin olmaz zaten. Siz görüşmeyin eş ailesiyle rahat etsinler. Kinlenip kinlenip oturun evinizde

Bir Karadenizli olarak size tavsiyem eşiniz sıkıntı çikarmayip kök aileden uzağa sizinle bir düzene geldiğine göre; çay zamanı ,bayram seyran gibi günlerde eltilerle eltileri görmezden gelin kayinvalidenize saygıda kusur etmem ama beni sevsen iyi olur oğlunun neslini ben yetistirecegim mesajını (üstü kapalı bir biçimde tabiki :) ) toplu aile ortamlarında iletin eli ekmek tutan gelinden korkuyordum kaynananiz heleki size dis geceiremeyecegini anladiysa size tavirlidir ama torun olduktan sonra değişir muhtemelen kültür farkı olsa da torun olduktan sonra artık siz o aileden sayılırsıniz eltilerle iyi geçinmek çabasını kayınvalide ile iyi geçinmeye harcayan karlı siz çıkarsınız :)

Eşimle 5 yıl önce tanıştık şimdi 2.5 yıllık evliyiz ve 5 aylık hamileyim eşimle ilgili şahsi hiçbir sıkıntım yok anlayışlı yardımcı bir adam beni kırmaz sinirli yapısı yok. Benimse hayatım kolay geçmedi malesef sinirlerim yıpranık ve tahammül sınırım az. Şöyle eşim Karadenizli ben egeliyim 5 kardeşler ben tek çocuğum ilk başlarda ailesinle kültür uyuşmazlığı yaşadım onlar. Nasıl diyim biraz lağbali bende hiç hoşlanmam en önemlisi 3 eltim var hepsi bana düşman ne yaptın derseniz yemin ederim hiçbir kötü lafım olmadı beni gördükleri andan bu yana yokmuşum gibi davranıyorlar evlerine giderim oflar poflarlar Bi nasılsın demezler kıçını dönüp otururlar hepsi benden 2-3yaş büyük genciz hepimiz iş güç sahibiyiz abisinin evine ilk gittiğimde o zaman eşimle çıkıyoruz tanışma amaçlı gittim yeni atanmıştım memur olarak ilk maaşımdan hiçbirşey kalmadı evime yemek masası alamadım eşim arada geliyordu yer sofrasında kahvaltı ediyorduk o gün yemekte abisi bana neden o gün bizi kahvaltıya çağırmadın dedi bende henüz düzenimi oturtamadım masa felan alayım çağıracağım yemeğe dedim tabi ben tanışmaya gittiğim için bakımlı gittim normal de kendime bakarım bana şöyle bir baktım sen kuaföre ne kadar veriyosunki Bi masa alamadınmı dedi benim yediğim ekmek boğazıma dizildi ki ben hiç kuaföre gitmem herşeyim kendim hallederim ki gitsem ona ne onamı hesp vericem sonra benim morelim bozuldu tabi ağzının payını verdim efendice kalktım masadan eşimde anladı karısına eline sağlık dedim tabağımı kaldırdım biraz yemek kaldı amacım sadece tabağımı temiz bırakmak onu çöpe döktüm salona geçtim onlar mutfakta kaldı karısı sinsi hiçbişi demiyor sonra arkamdan laf etmiş emek emek yaptığım yemeği çöpe döktü diye. Sonra diğer abisinin yanına gittim onunki ev hanımı bende 7-8 yaş büyük o zaman yeni doğurmuştu o da hiç muhatap olmadı benle o zaman sevgiliyiz eşimle. mutfağa gitti bende sohbet olsun diye yanına gittim sigara içiyor mutfağın balkonunda abla bebekle aran nasıl dedim iyi dedi sen sigara içiyormusun dedi hayır dedim yaaaa Fatma olsaydı şimdi onla içerdik dedi tabi o diğer elti sinirim bozuldu geçtim yine salona 2 eltide fos çıktı halbuki en çok onu sevmiştim çocuğuna bebek minderi altım sürpriz Kargola dım kendi çalışamıyor diye altının taktım üstelik ailenin içinde bile değilim en çokta o laf etti arkamdan 3. Elti biraz kilolu ben kışın hasta oldum yabancı memleket kimsem yok eşim geldi baktı o zaman sevgilim tabi ben 50 kiloyum telefonda konu açılmış eşime demiş beni yağlarım koruyor ben hasta olmam felan diye laf etmiş biz sevgiliyken evlenmişlerdi 3. Eltim bende ev hediyesi eşimle neskafe takımı gönderdim şık birşey telefonda ne gerek vardı çokta çiçekliymiş felan dedi anlıycağınız 3. Eltide güm... Neyse daha bir sürü fesatlık olay 2 yıllık ilişkimizde sonra nişanlandım 1 ay içinde tayin istedim kaynanam ben tayin istedim diye düşman oldu bunca sıkıntılı insana yakın yaşamak istemedim evliliğimde huzurum kaçar diye bursa dan antalya ya geldim vay efendim ben kardeşleri ayırmışım onlara ayak uyduramamışım diğer gelinler beni istemiyor diye artık kaynanamıda nasıl doldurdular o da düşman oldu Karadenize çaya gittik sabh akşam öğürdüm gebelikten 1 kere yanıma gelip nasılsın demedi bebeğin olacak hayırlı olsun kızım demedi tuttuğu gelini benden önce gebeydi eşimi arıyordu müjdemi isterim abinin çocuğu olacakmış diye bize eşimle hiçbişi demedi o ailede sadece eşimin ablası bana iyi davranıyor onu da diğer gelinler dışlıyor o da çok üzülüyor o 3 gelin hem birbirinin ardından konuşuyor hemde beraberken kanka oluyorlar ben ordaysam yokmuşum gibi davranıp herşeyi 3 yaparlar bende yanlarına hiç gitmiyorum evlendim farklı Bi ile geldim 3 yıl olacak hiç gitmedim eşimede dedim ben gitmicem eşimle ilk evlendiğimizdr annemi babamı kardeşlerimi niye aramıyorsun diyordu bende onlar beni kaç kez aradı şimdiye kadar 1 kez bile aramadı dedim o zaman çok kavga ediyorduk şimdi ses çıkarmıyor ama bazen görüntülü arıyorlar ben kalkıp başka odaya gidiyorum hiç beni sormazlar hamileyim ablası dışında Hiç kimse arayıp hayırlı olsun demedi sürekli yoksayıyorlar aslında kardeşleri iyi ama karıları yola gelmiyor hatta abisinin biri o yılana konuşmuş kıza niye böyle davranıyorsun diye sevmiyorum demiş geçmiş tam bir fesat ben sevgiliyken hepsine adım attım bayramlarda aradım evlerine gittim ama hiç bir zaman akarşılığını görmedim eşimi seviyorum beraber çok iyi anlaşıyoruz ama 5 yıldır bu aile sorunu aramızda artık ne arıyorum ne gidiyorum Bi çay zamanı diğer eltiler Karadenize gitmediği zaman eşime yardıma gidiyorum onlar yokken kaynanamla aynı evde 2 cümle etmeyiz zaten normalde ayda 2 kez kaynanamı arayıp halini hatrını sorardım ben 3 yıllık evliyim bir kez bile aramadı en son hamile kalınca Bi hayırlı olsun demediği için çok gücüme gitti artık onuda aramıyorum kısacası ablası dışında Hiç kimseyi ne görmeye ne duymaya tahammülüm yok ben adım attım zamanında ama benimde gururum var nereye kadar birgün eşinle aramızda bu sorun daha büyüyücrk diye korkuyorum çünkü şimdilik sadece üstünü örtüyoruz eşimde böyle napcam bilmiyorum tek tesellim uzaktayım yılda en fazla 1 kez 1 hafta göreceğim ama lütfen bana idare edin demeyin çok ağız yüz yapıyorlar onca insanın içinde yalnız kalmak sohbet edecek insan yok eltilerim hal ve hareketleri zaten sinirliyim patlarsam gemileri yakıcam diye korkuyorum siz olsanız napardınız
Karadeniz kadını (genel olarak) kıskanç bir mizaca sahiptirler bende karadenizlilere gelin oldum benide görmezden geliyorlar tuhaflık onların genlerinde var diye düşünüyorum farkettiğim kadarıyla bu tutumları her karadenizlide var havasından mı suyundan mı bilemiyorum ama mesafe herzaman iyidir ben bayramlarda giderim vazife gibi bişey yani eşimin hatrına 3 maymunu oynuyorum genelde tabi canımı çok sıkıyorlar bazen acıtıyorlar ama sırf onların bu insana yakışmayan tavırları yüzünden eşimden vazgeçemem ki eşim onlar gibi değil cahil oldukları için çok sığ bakıyorlar hayata ... onlar istiyorki aile içi olsun evlilikler dışardan gelin almayalım fln yok öyle dünya oğlunuzu sevdim aldım dedim bir seferinde yani onları böyle bozacaksın ben yeni yeni öğreniyorum bşyler ama hâla onların mertebesine ulaşamadım kesinlikle bir sanat yapıyorlar insan ezmede 1 numaralar 😅😆

X