Eşimin derdi ne?

Takıntılı olduğunun farkında mı?
Bu evi satsanız başka evde da aynı olacaktır.
Müstakil eve çıksanız yan komşulara takar eminim.
Takacak bir şey illa ki bulur.
Çok zor bir kişilik.
Öncelikle kendisinin farkında olmalı ve bunun bir kişilik bozukluğu olduğunu kabullenmeli.
Yoksa ömrün onu ikna etmeye çalışarak geçecek. Onun Taktığı konular değişir ama senin mücadelen aynen devam eder.
Bu sorunu halletmeden çocuk düşünme.

Takıntılı olduğunun farkında mı?
Bu evi satsanız başka evde da aynı olacaktır.
Müstakil eve çıksanız yan komşulara takar eminim.
Takacak bir şey illa ki bulur.
Çok zor bir kişilik.
Öncelikle kendisinin farkında olmalı ve bunun bir kişilik bozukluğu olduğunu kabullenmeli.
Yoksa ömrün onu ikna etmeye çalışarak geçecek. Onun Taktığı konular değişir ama senin mücadelen aynen devam eder.
Bu sorunu halletmeden çocuk düşünme.
Gerçekten zor bir kişiliği var hep öyleydi ama bu tip değil. Ne bileyim zor beğenir zor seçerdi hep. İkili ilişkimizde bu konu açılmadığı sürece hiçbir sorun yok ama artık açıldıkça benim de tepem atıyor. Tersleniyorum ya da dinlemiyorum. Çocuk zaten şimdilik istemiyorum o da saygı duyuyordu, bu tip durumlar varken olacak iş de değil haklısın.

Bundan önceki evinizde nasıldı
Ya da annesi hep susun komşular şikayet eder diye mi yetiştirdi acaba
Nerden geliyo bu takıntı
Kayınvalideler ne diyo bu duruma
40 yaş sendromu da olabilir

Merhaba herkese, yıllardır üyeyim ama ilk defa fikir almak için konu açıyorum.
Ben 30 yaşındayim 3 senelik evliyim, çocuğumuz yok. Eşim 40 yaşında, uzun bir ilişki sonrasinda evlendik geçen yıl da evimizi aldık şükür. Yaklaşık 7 aydır oturuyoruz. Ev en üst kat. Alt katta 3 daire var.
İkimiz de çalışıyoruz güzel islerimiz var sabah gidip akşam dönen insanlarız, e çocuk da olmayınca zaten akşam en fazla mutfakta yemek yapma, salonda film izleme sesi oluyor. Evde terlik bile çok giymeyiz kalın tabanlı çorap giyeriz ki aşağıya ses olmasin.
Ama eşim komşularla kafayı bozdu. İnsanlık hali elimizdenden bişey yere düşse ve sonrasında alt kattan herhangi bir ses gelse "bak bak görüyor musun bize tepki yapıyorlar, az önce düşürdük ya karşılık ses yapıyorlar" diyordu.
Apartmanda duvarlar kağıt gibi o yüzden yatak odasında falanda çok çok çok dikkatliyiz ama eşim bunlar kesin bizi dinliyor diyor.(bu yüzden cinsel hayatımız da berbata doğru ilerliyor, sürekli dikkati dağılıyormus) Alt katta yaşlı birileri ve öğrenciler var. Yahu herkesin kendi hayatı var niye dinlesinler ses mi yapıyoruz sanki diyorum, yok. Bak bunlar bizi şikayet ediyor olabilir diyor, rahatsızlık veriyorsak kapımıza gelip güzellikle söylerler biz de daha dikkat ederiz ama doğmamış çocuğa don biçmek seninki diyorum, sen beni ciddiye almıyorsun diyor bu sefer. (Çünkü ciddiye alınacak tarafı yok yani parmağımin ucunda yürüyorum evde, daha önce üst kat komşunun terliği koşması çok çektiğimiz için fazlasıyla dikkatliyiz de napayım uçayim mi evde?)
Lafı uzattım ama şimdi de ben bu evden soğudum, ben burada tedirginim, ben bu evde mutsuzum demeye başladı. Böyle ömür mü geçer, nefes alsak duyuluyor falan diyor. Komşularla pandemi dolayısıyla en fazla kapıda karşılaşsak selamlaşma oluyor tabii ki ama çok sıcak davranıyorlar, hiçbir şikayet yok, genelde yaşlı insanlar çoğu, evimi çok seviyorum, içine çok olmasa da tadilat yaptırdık biraz borcu da var. Her yere yakın güzel de bir semt. Ki eşimle ayıla bayıla aldık evi. Yıllardır istediğimiz semt eşimin yabancısı olmadığı ailesine yakın sayılan bir yer. Benim ailem farkı şehirde zaten.
Şimdi bu evi satalım yine yakınlarda başka ev alalım diye tutturdu. Ev almak satmak kolay değil, taşınması şusu busu gereksiz bir ton masraf. Daha 1 sene olmamış evi niye satıyorsunuz demezler mi alıcılar bir problemi olduğu düşünülür. Onu geçtim sevdiğim sorunu olmayan mis gibi yerlestigim çiçek gibi evi niye bırakıyoruz?
Şimdi her gün her dakika gündem bu, yavaştan kavgaya başladık. Önce güzel dille anlattım saçma olduğunu, şimdi kestirip atıyorum daha 1 yıl geçmeyen evi satıp elimde bavul gezemem diye ama en fazla yaz sonuna kadar dururuz sonra kendini hazırla diyor.
Paranoya yapıyor dedim, takıntılı dedim, gitsek gittigimiz yerde de aynısı olacak gibi geliyor. Herkes kendi hayatında biz milletle kafayı bozmuş durumdayız.
Fikirlerinizi almak istiyorum böyle iş mi olur? Çok saçma değil mi? Ben mi yanlış düşünüyorum?
Bence masrafi siz terapi için harcayın. Bebek olsa kafayı yicek eşiniz. Çocuğun ağzına bant falan takar heralde. Bizim bebek gece gündüz hep aglio. Alt kattaki komsu napsin. Hiç bişey demiyor. Normal bazı şeyler. Sizdeki abartı. Eşin psikologa gitsin. Başka takintisi var mı

Nerden geliyo bu takıntı
Ben daha ne kendi annemlere ne kayinvalidelere hiçbir şey söylemedim. Baştan ona da tembihledim bunu kendi aramızda bir şeye bağlayana kadar kimseye bişey demeyelim diye. Çünkü söyleyince her lafa dahil etmiş oluyoruz onları da. Ailesi eşimi arasa o bir açıklama yapmayacak bu sefer her gün beni arayacaklar naptınız noldu diye. Önceki evimiz küçük ve kötü bir evdi. Eşimin bekarken yatırım olsun diye aldığı bir evdi. Kendimizi toparlayana kadar oturalım demiştim. Ailesi hep kirada oturmuş belki dediğiniz gibi uyarılarla büyümüş olabilir tam bilmiyorum bunu.

Nerden geliyo bu takıntı
Ben daha ne kendi annemlere ne kayinvalidelere hiçbir şey söylemedim. Baştan ona da tembihledim bunu kendi aramızda bir şeye bağlayana kadar kimseye bişey demeyelim diye. Çünkü söyleyince her lafa dahil etmiş oluyoruz onları da. Ailesi eşimi arasa o bir açıklama yapmayacak bu sefer her gün beni arayacaklar naptınız noldu diye. Önceki evimiz küçük ve kötü bir evdi. Eşimin bekarken yatırım olsun diye aldığı bir evdi. Kendimizi toparlayana kadar oturalım demiştim. Ailesi hep kirada oturmuş belki dediğiniz gibi uyarılarla büyümüş olabilir tam bilmiyorum bunu
Bence masrafi siz terapi için harcayın. Bebek olsa kafayı yicek eşiniz. Çocuğun ağzına bant falan takar heralde. Bizim bebek gece gündüz hep aglio. Alt kattaki komsu napsin. Hiç bişey demiyor. Normal bazı şeyler. Sizdeki abartı. Eşin psikologa gitsin. Başka takintisi var mı
Temizlik düzen takıntısı vardır ve baştan beri hep zor seçen zor beğenen bir adamdır. Kurallara uygun yaşamak ister etraftan da bunu bekler. Kendisi büyük küçük demeden çok saygılıdır,herkesten de saygı bekler hatta bunu biraz abartır bile. Sonuçta herkesten kendin gibi olmasını bekleyemiyorsun. Ben onun bu haline güler geçerdim kendine yapıyorsun sonra kendin üzülüyorsun diye. Haklısın aslında derdi.
Ama şimdi bunun mantıksız ve saçma olduğunu asla düşünmüyor görmüyor.

Ohooo herşeyi kafaya takmaya kalkarsa eşiniz yandınız ben evlenmeden önce yan dairemizin duvarları bitişikti yattım yatağın hemen dininde sanırım başka biride yatıyor sabahları 06.30 a alarm kuruyordu alarm seslerimiz ve kalkışlarımız aynı olduğu için ben alarm kurmayı bırakmış onun alarmını kullanıyordum oda benim gibi erteliyordu biraz 3 4 çalmadan sonra kalkıyordum , gece 3 4 te bi anda doğum günü kutlamalarına başlıyolardı yani herkesin bi hayatı var büyük şehirler çok fazla müdahale edemiyorsun

Ben daha ne kendi annemlere ne kayinvalidelere hiçbir şey söylemedim. Baştan ona da tembihledim bunu kendi aramızda bir şeye bağlayana kadar kimseye bişey demeyelim diye. Çünkü söyleyince her lafa dahil etmiş oluyoruz onları da. Ailesi eşimi arasa o bir açıklama yapmayacak bu sefer her gün beni arayacaklar naptınız noldu diye. Önceki evimiz küçük ve kötü bir evdi. Eşimin bekarken yatırım olsun diye aldığı bir evdi. Kendimizi toparlayana kadar oturalım demiştim. Ailesi hep kirada oturmuş belki dediğiniz gibi uyarılarla büyümüş olabilir tam bilmiyorum bunu

Temizlik düzen takıntısı vardır ve baştan beri hep zor seçen zor beğenen bir adamdır. Kurallara uygun yaşamak ister etraftan da bunu bekler. Kendisi büyük küçük demeden çok saygılıdır,herkesten de saygı bekler hatta bunu biraz abartır bile. Sonuçta herkesten kendin gibi olmasını bekleyemiyorsun. Ben onun bu haline güler geçerdim kendine yapıyorsun sonra kendin üzülüyorsun diye. Haklısın aslında derdi.
Ama şimdi bunun mantıksız ve saçma olduğunu asla düşünmüyor görmüyor.
Saygılı olması özverili olması iyi bişey. Bunu abartmasi hastalık haline gelir.

Ohooo herşeyi kafaya takmaya kalkarsa eşiniz yandınız ben evlenmeden önce yan dairemizin duvarları bitişikti yattım yatağın hemen dininde sanırım başka biride yatıyor sabahları 06.30 a alarm kuruyordu alarm seslerimiz ve kalkışlarımız aynı olduğu için ben alarm kurmayı bırakmış onun alarmını kullanıyordum oda benim gibi erteliyordu biraz 3 4 çalmadan sonra kalkıyordum , gece 3 4 te bi anda doğum günü kutlamalarına başlıyolardı yani herkesin bi hayatı var büyük şehirler çok fazla müdahale edemiyorsun
Kesinlikle katılıyorum. apartman hayatı bu ister istemez aynı binada yaşıyorsun. Onu tak bunu tak hayat geçmez ki. Hem de birilerini rahatsız ediyorsak gelir söylerler ağızları dilleri yok mu sanki diyorum ama işte......

İnce duvarlı evlerde ses çok gidebiliyor. Ben yan dairemdeki komşunun konuştuğu her şeyi duyabilirim. Üst katımda çocuklu bir aile var. Onların koşma sesleri, bisiklet sürme sesleri, karı kocanın kavga sesleri hiç bitmiyor. Ama bir gün bile bundan şikayet etmedim. Gürültü geliyor mu diye sorduklarında önemli olmadığını, rahatsız olmadığımı söyledim. E haliyle komşularınız da evin durumunun farkındadır. Yürüme sesinden, yere bişeyin düşme sesinden rahatsız olacaklarını sanmam. Her evde olan seyler bunlar, ses olacak diye sessiz sinema oynayacak haliniz yok. Böyle ufak tefek şeyler için kimseye hesap vermek zorunda da değilsiniz. Tabi abartmadığınız sürece

evinizi satmayıp kiraya verebilirsiniz bence bu teklifi eşinize sunun bakalım ne diyecek

Kızlar selam tekrar, eşimle biraz atışma sonunda yalıtım yaptırmayı araştırmaya karar verdik. O şekilde tedirgin olmayacağını söyledi. Benim o evi sevdigimi ve ev satma taşınma vs. İşlerinin zorluğunu kabul etti. Son çare olarak oradan gitmeyi kabul edeceğimi söyledim. Onun rahatlığının önemli olduğunu falan da söyleyince biraz rahatladı. Çünkü biraz onun duygularını önemsemeden sadece evden gitmek istemiyorum gibi algılamış tepkilerimi.
Orta yol bulduk gibi inşallah yeniden sacmalamayiz.
Yorum yapan fikir veren herkese çok teşekkür ederim.

Kışı kendinden bilir isi diye bir söz var, acaba kendide öğrencilik yılları geçirdi de böyle seyler mi yaşadi? Sizi ögrencilerden kıskaniyor olabilir mi? Kafalari daha bu tür seylere calisir genclerin diye mi dusunuyor? Yaslilarla ilgili bir problemi var mi onuda bilemeyiz? Bir insanin birseye bu kadar takmasi, yasanmis birseyi tekrar yasayacagim panigi olabilir, altinda yatan seyleri anlamaya calisin, dogru degil yaptigi ama ses gidiyora takmak, zamaninda ses duyup rahatsiz olma dusuncesini tetikliyor olabilir.

Adamı alt komşuya götür kapıdan sorun sesimiz sizi rahatsız ediyor mu? Geliyor mu size tıkırtı falan diye ! Mutlaka bunu yapın!

Kızlar yeniden yazan olmuş, eşim alt kattaki öğrenci çocuklara sordu geçenlerde, çocuklardan birinin odası bizim mutfağa denk geliyormuş. biz de sabah işe giderken kahveydi ise götürülecek termos atıştırmalık falan biseyler için giriyoruz haliyle mutfağa. Kahvaltı yapmayız normalde haftaici ama sigara kullanıyoruz orda bir kahve sigara içip çıkıyoruz yani az da olsa ses oluyor sabah erken saatte.. Çocuklardan biri gıcık oluyormuş gelen seslere 🤷 ama cidden o kadarına da yapabileceğimiz bir şey yok. Öyle anlı şanlı kahvaltı hazırlayıp yemek değil yaptığımız maximum yarım saat içinde çıkıyoruz zaten evden kalkınca.
Hala becerip zaman bulup yaptiramadik yalıtımı ama zemine komple yapılacak gibi duruyor.

X