Eşimin verdiği cevaplara bakar mısınız?

Ben nedense eşinizin kişiliğinin bu olduğunu düşünüyorum

Eşinizin çocukluktan beri fazla asosyal ve çekingen olduğunu düşünüyorum kimseyle fazla arkadaşlık yaşamadığı için insan ilişkileri nasıl yürüyor bilmiyor sanki.
Ailesi ilgisiz mi peki? Onlar da ilgilenmediyse PC oyunları oynaya oynaya gerçek dünyada nasıl konuşulur nasıl iletişim kurulur kısmını azala azala gitmiştir. Valla pandemide 2-3 sene kısıtlı yaşadık insanlarla nasıl sosyalleştiğimizi unutmuştuk
Eşim tek cocuk. Anne babası ilgisiz değil aslında. Ama orta okuldayken falan anne baba calıstıgı için evde sürekli yalnız kaldıgı dönemler olmuş.

Eşimle esin tek yumurta ikizi olabilr mi acaba? Aynı benim adam. Bir bana değil sessizliği çevreye karşı da öyle.aman kimsenin hakkı geçmesin bana ama benim hakkımı yerlerse de yesinler maddi manevi .. şuan tahammül sınırimin sonlarindayim bende.. 3 aydir evde müthiş bı huzursuzluk var,dün destan yazdım yolladım mesaj olarak eve gelmiş çay içer misin diyo,yok diyince de biseymi oldu hastamisin diyor.gelde sinirlenme. Seni çok çok iyi anlıyorum şuan.
Offf cok sinir bozucu. Peki siz konuyu açsanız sana yazdıklarım hakkında bir şey demeyecek misin diye sorsanız? Ne der?

Yanlış anlamayın bu şekilde konuşan birini 5 yıl boyunca tanıyamadıysanız bence kendinizi sorgulayın.
Adam sorunlardan bir haber kendi dünyasında yaşıyor yada öyle davranıyor. 0-5 yaş grubunda küçük çocukmus gibi hareketleri var.
Sanki herkese her şey öğretiliyor. Bilemedim, "bu bana öğretilmedi, her şeye bilmiyordum" diyen biri evlenmeyi ve 5 yıl boyunca ilişki sürdürmeyi nasıl başardı diye düşüyor insan.
O Zamanlar belki de tolere edebiliyordum.Ya da bir sekilde kendimi kötü hissetmiyordum. Ama artık tolere edemiyorum işte. Etrafımda ki ilişkileri gördükce sorgulamaya basladım. Sorgulamaya basladıkca da mutsuz degersiz hissettim

Geçenlerde bir kızın diğer bir kıza annesinin ona kötü davranması hakkında yakınmalarına kulak misafiri olmuştum. İçimden ona "İyi aile şanstır, senin şansın kötüymüş, şansına küs." demek gelmişti ama tabii ki cesaret edememiştim. Şimdi size aynısını diyorum. İyi bir ilişki ve aile hayatı kişinin kaderidir. Elinizden ne geliyorsa yapın, asla değiştiremezsiniz. Kaderiniz kötü ise bir milim iyiye, iyiyse de bir milim kötüye itemezsiniz, çekemezsiniz. Şizoid bir kişiliğe sahip olmak eşinizin tercihi değildi, bu onun kaderi. Değişmez. Sizin de onun eşiniz olmanız sizin kaderiniz. Nietzsche'nin dediği gibi o halde: Amor Fati (Kaderini Sev) diyorum ben de. Kaderiniz kötü de olsa onu kabullenin, çünkü sizi var eden o; siz onu var etmediniz. Kabullenin.
Bİr uzanana gidip bu konuda danısacak kendisi. Bakalım ne cıkacak. İnanın kabullenmekle olmuyor. Çünkü baya tükendim

Bu kadar komplike olduğunu düşünmüyorum, baya sizi dinlemiyor bence. O anda sizinle tartışmaktansa bilg oynamak daha cazip geliyor. bunu kardeşimde yapıyordu. Çabalaması gerektiğinin bile farkında değil.
YAptıgım konusmayla artık düzeltmesi gerektiğini söyledim. Bakalım gözlemleyeceğim. Thammülüm neredeyse bittş ama son kalanıyla caba göstericem ben de. Eğer olmuyorsa hala degersiz hissettiriliyosam en azından ben elimden geleni yaptım der hayatından cıkarım

Yanlış anlamayın bu şekilde konuşan birini 5 yıl boyunca tanıyamadıysanız bence kendinizi sorgulayın.
Adam sorunlardan bir haber kendi dünyasında yaşıyor yada öyle davranıyor. 0-5 yaş grubunda küçük çocukmus gibi hareketleri var.
Sanki herkese her şey öğretiliyor. Bilemedim, "bu bana öğretilmedi, her şeye bilmiyordum" diyen biri evlenmeyi ve 5 yıl boyunca ilişki sürdürmeyi nasıl başardı diye düşüyor insan.
İşine gelince sevişmeyi bilir ama..
Karnı acıkınca yemek yemeyi..
Cok tuhaf bahaneler ve yalanlar duydum ama bu en sacmalari arasinda ilk 3'e girer.
Onca zamanlik sevgililik doneminde karşılıklı duygu akışı gerçekleşirken anliyordun da şimdi mi anlamaz oldun be adam derler yani
Hiç kusura bakmasın ama konu sahibinin eşi bence gayet sağlıkli hatta fazla zeki.

İlişkimiz de sorunlar vardı hep zaten. Ama eşim tartısma da hep susuyor (bilgisayarda oyun oynamaya devam ediyor) ve sonrasında da asla gelip konusmaya, cözmeye calısmıyordu. Öylece kapanıyordu konu. Hem de uyarıyordum böyle susarsan olmaz sabrım tükeniyor artık diye. Bir süre sonra yalnızlasmaya basladım, degersiz hissetmeye basladım. Artık tükendiğimi hissettiğim ve ayrılmayı düşündüğüm için tekrar aldım karsıma konustum. Neden böyle yapıyorsun? diye. Neden susuyorsun tartısma sırasında? O da dedi ki' o an aklıma hiç bir sey gelmiyor söylenebilcek, beyaz ekran cıkıyor beynimde. Ben böyle biriyim zaten o an' Sonra dedim ki günlerdir seninle konusmuyorm yine gelip konusmuyorsun sormuyorsun neden? Diyor ki 'kızgın oldugun için'. Ben sana susarsan tartısmazsan sorunlar çözlmez dediğim halde neden bir seyler yapmaya calısmadın? Diyor ki ' o an sorun oldugunu farkedemedim, böyle düşğndüğünü bilemedim' . Sonra sordum tekrar , Bizim sorunlarımızın oldugunu nasıl sorgulamadın hiç? Bu kız günlerdir susuyor suratı asık. ben ne yapabilirm? Neden böyle yapıyor? Ben de ne sorun var acaba? Diye sorgulamadın hiç bunca yıldır dedim. O da dedi ki ' bunun nasıl yapacagımı bilmiyorum ki. Nasıl sorgulamam gerekiyor kimse öğretmedi bana'. Ben de bozulan bilgisayardan örnek verdim onu düzeltebilmek için nasıl sorguluyorsan, senin ilişkini sorgulamayı nasıl bilmiyorsun? O da dedi ki bir sorun oldugunu bilmezsem nasıl sorgulamayı düşüneyim? Ben de dedim ki bşr sorun oldugunu nasıl görmedin gözünün önün yaşananlara bakarak? Hissederek? Demek ki ilişkiyi ben tek başıma mı yaşadım? Artık beklentim yok senden sanki değişssen de önemi yok benim için dedim. Bakalım ne yapacak diye bekliyorum zamanla. Bir yanım bekle bir yanım umutlanma diyor. Aldıgım cevaplar sizce tatmin edici mi? Bir erkek ya da insan neden bu sekil cevap verir? Bu arada eşim normalde iyi bir insan , her dediğime tamam olur der kırmaz o konuda.5 yıl sevgiliydik simdi 1 bucuk yıldır evliyiz.Çok istiyorum iyi yönlerine tutunup gecirtirmeyi bu sorunu ama yapamıyoruk neden? Tükenmişlik hissediyorum.Sürekli ağlamaklıyım.
Bir zeka problemi yoksa, sizi umursamıyor demektir. Sorun olduğunun farkına varmaması için zeka geriliği şart.

İşine gelince sevişmeyi bilir ama..
Karnı acıkınca yemek yemeyi..
Cok tuhaf bahaneler ve yalanlar duydum ama bu en sacmalari arasinda ilk 3'e girer.
Onca zamanlik sevgililik doneminde karşılıklı duygu akışı gerçekleşirken anliyordun da şimdi mi anlamaz oldun be adam derler yani
Hiç kusura bakmasın ama konu sahibinin eşi bence gayet sağlıkli hatta fazla zeki.
Valla kendisine şizoid ve otizm olabilir mi acaba sen de diye sordum. Arastırıp okudugm seyleri ona da okuttum. Kendisi bana gidip test yaptırayım psikiyatriyle falan görüşelim dedi. Hani kendisi de arastırdı okudu. Ama kendisini şizoid e daha yakın hissettiğini söyledi. Bilmiyorum artık.

Benimle çok öfkeli sekilde asla tartısmadı. Ama normalde de kavgacı biri değil baskasına karsı da.Sadece 3 yıl önce falan bir konuda sesli tartıstık bagırarak ama o kadar da korkutucu değildi mesela o tartısöa

Bizim ilişkimizin basından beri evet baskın taraf benim.Fakat ben her konu da tartısma yaratan bir insan değilim.Kendi mi de sorgulayan bir insanım zaten karsımda ki insanı sorgularken.Eşimin kendi özel alanlarına da haklarına da saygı duyan biriyim ve onu çok fazla kısıtlayan bir tip değil olmadım en bastan beri.Kendimi sorguladıgımda gercekten beni sinirlendiren üzen durumlar karsısında tepkilerimi dile getiren biriyim.Önemsiz konuları büyüten biri değilim.O zaman bir sorununuz oldugunda eşiniz sizi üzdüğünde siz hislerinizi anlatırken, olaya tepkinizi verirken, eşiniz yan odada kulaklıkla oyununu oynadıgında anlarsınız bu durumu.Ama hiç istemem bu denli yok sayılmanızı degersiz hissettirilmenizi. Umarım yaşamazsınız
Sizde onu yok sayın. Salin gitsin birkaç hafta birkaç ay.... Yatıp kalkmayın yemekler bile bağımsız saatlerde yenildin. Belki o zaman devrelerde bir aksaklık olduğunu düşünür beyfendi

Sizde onu yok sayın. Salin gitsin birkaç hafta birkaç ay.... Yatıp kalkmayın yemekler bile bağımsız saatlerde yenildin. Belki o zaman devrelerde bir aksaklık olduğunu düşünür beyfendi
Benim 1 hafta konusmadıgım oldu eşimle.Bugün mesela neden gelil konusmadın diyorum. Cünkü kızgın görünüyordun dedi. Ee dedim kızgınlıgım gecince senle konusmaya geri döndüğümde yine günlük hayatta, neden o zaman konuyu açıp sormadın diyorum. Bilmiyorum diyor. Sorun oldugunu farkındaydın o halde kızgın oldugumu sana biliyordun yani diyorum. Evet ben bir sey yaptım ve sen kızdın o yğzden konusmak istemiyorsun sanıyordum dedi. Ama sonra niye gelmedin soruju çözmek için dedim. Bilmiyorum diyor. İçinden mi gelmedi? Görmezden gelmek sorunu sana daha mı iyi hissetiriyor , neden mesela sorun çözmeye konuşmaya çabalamadın diyorum. Orasını bem de bilmiyorum diyor. Değer mi vermiyorsun bana? Ya da beni bir eş ,sevgili ye duyula aşk olarak mı deger vermiyorsun, iyi insan oldgum için mi sevşyorsun o zaman diyorum. %70 seni aşk olarak seviyorum tabi ki orası agır basıuor dedi. O zaman seviyorsan deger veriyor olman lazım deger veriyorsan görmezden gelemiyor ya da sorun çözmek için cabaya girmeb gerekiyor diyorum. Haklısın evet şimdi farkına vardım seni seviyorum gercekteb deger veriyorum ama hareketlerim böyle olmuyor karsı dedi. Düzeltmem gerektiğini görüyorum suan dedi.

Bence klasik erkek davranışı. Sorunun olduğunu anlamıyor,anlamadığı işin çözüm bulamıyor çünkü ona göre ortada bir şey yok.

Bir komedyen anlatıyordu. Kocamın erkek olduğu için böyle olduğunu sanıyordum terapiste gittik kocam otistik çıktı demişti. Otizmli biriyle odun erkek arasında pek ayrım olmuyor. Benim koca da hiç susmaz boş konuşurdu. Terapi alıyoruz

Bence klasik erkek davranışı. Sorunun olduğunu anlamıyor,anlamadığı işin çözüm bulamıyor çünkü ona göre ortada bir şey yok.
Benim 1 hafta konusmadıgım oldu eşimle.Bugün mesela neden gelil konusmadın diyorum. Cünkü kızgın görünüyordun dedi. Ee dedim kızgınlıgım gecince senle konusmaya geri döndüğümde yine günlük hayatta, neden o zaman konuyu açıp sormadın diyorum. Bilmiyorum diyor. Sorun oldugunu farkındaydın o halde kızgın oldugumu sana biliyordun yani diyorum. Evet ben bir sey yaptım ve sen kızdın o yğzden konusmak istemiyorsun sanıyordum dedi. Ama sonra niye gelmedin soruju çözmek için dedim. Bilmiyorum diyor. İçinden mi gelmedi? Görmezden gelmek sorunu sana daha mı iyi hissetiriyor , neden mesela sorun çözmeye konuşmaya çabalamadın diyorum. Orasını bem de bilmiyorum diyor. Değer mi vermiyorsun bana? Ya da beni bir eş ,sevgili ye duyula aşk olarak mı deger vermiyorsun, iyi insan oldgum için mi sevşyorsun o zaman diyorum. %70 seni aşk olarak seviyorum tabi ki orası agır basıuor dedi. O zaman seviyorsan deger veriyor olman lazım deger veriyorsan görmezden gelemiyor ya da sorun çözmek için cabaya girmeb gerekiyor diyorum. Haklısın evet şimdi farkına vardım seni seviyorum gercekteb deger veriyorum ama hareketlerim böyle olmuyor karsı dedi. Düzeltmem gerektiğini görüyorum suan dedi.

Bir komedyen anlatıyordu. Kocamın erkek olduğu için böyle olduğunu sanıyordum terapiste gittik kocam otistik çıktı demişti. Otizmli biriyle odun erkek arasında pek ayrım olmuyor. Benim koca da hiç susmaz boş konuşurdu. Terapi alıyoruz
Evet burda da söyleyen yazan cok oldu bana. Eşime gittim sence olabilir misin bir oku dedim. Arastırdıgım yazıları okuttum. Eger istersen gidip test yaptıralım sorun yok benim için dedi. Bunu onun için kendisini ve hayatını algılaması için yaptıgımı, kendisini daha iyi hissedeceği için çözüm bulunca, ya da sorunu bulunca arastırdgımı söyledim ona. Kendisi zaten genelde her dedğime tamam olur diyor. Buna da olur yaptıralım psikayriye gidelim diyor. Tabi ki farklı konularda benim bilmediğim anlamadıgım bir sorun olunca bana öğretir anlatır. Hatta aslında gercekten kafası cok iyi calısır günlük hayatta sorun çözmeye. Ordan oraya kosturur arastırır falan. Ama ilişkimiz de böyle olması tuhaf geliyor

Merhaba. İlk başta bende yorum yapanlar gibi düşündüm eşiniz için ama son mesajlarınızdan sonra acaba sorun çok fazla ekran başında olmasından kaynaklı olabilir mi diye düşündüm.
Çocuklarda ekran fazlalığı otizm benzeri bulgulara sebep oluyor ya benzer bişey yani evlilik ilişkisi yok gibi ama sebebi eşinizin zihinsel problemlerinden çok oyun alışksnlığı yüzünden gibi geldi. Anlattıklarıniza göre yemek yemek dışında çift aktiviteniz yok. Psikolojik destek alırken bunu lütfen belirtin. Psikiyatristten sonra da çift terapisine başlamalısınız bence. Ve bu süreçte eşinize karşı anlayışlı olmaya çalışın tamam benim için sorun yok yapalım demesi duygusal olarak kötü hissetmeyeceği anlamına gelmez. Eğer bu evliliği kurtarmak gibi bi çabamız varsa ki son çabanızı sarfettiğinizi söylüyosunuz o zaman bu süreçte eşinize destek olmayı ihmal etmeyin. Daha kolay atlatmanızı sağlıyıcaktır.

X