Eşimle ilk kavgamız nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum...

Aynen devam... Asla ama asla kendinize özgür alan bırakmayın..

Umarım bir gün eş olmanın dışında vasıflarınız olduğunu ve ayrı birer birey olduğunuzu anlarsınız.
Bu özgür olmamak değil bence. Biz de böyleyiz, evlenince de böyle oluruz. İki tarafın da diğerini kısıtladığı yok asla. Ayrı kaldığımızda hep birbirimizi düşünüyoruz, keşke o da burda olsaydı diyoruz. Arkadaşlarla ya da ailemizle güzel bir yere gidersek aklımıza ilk gelen şey “x’le de buraya gelelim” oluyor. Birlikte gezmeyi, birlikte vakit geçirmeyi sevmek birey olamamak değil asla.

Bu özgür olmamak değil bence. Biz de böyleyiz, evlenince de böyle oluruz. İki tarafın da diğerini kısıtladığı yok asla. Ayrı kaldığımızda hep birbirimizi düşünüyoruz, keşke o da burda olsaydı diyoruz. Arkadaşlarla ya da ailemizle güzel bir yere gidersek aklımıza ilk gelen şey “x’le de buraya gelelim” oluyor. Birlikte gezmeyi, birlikte vakit geçirmeyi sevmek birey olamamak değil asla.
Çok işsiz anıma denk geldi yine 😂
Sizinkiyle bahsi geçen arkadaşınki aynı durum değil bence
Ben okuduğum mesajdan çok keyifle başlayan bi süreç izlenimi almadım
Valla evlendigimiz ilk zamanlar arkadaslarla bir yerlere gitme konusunda biz de cok tartistik.
Cok sukur bizde ben galip geldim, benden baska kimseyle bi yere gitmemeye alisti mutlu mesut yasiyoruz.

Öncelikle günaydın herkese.
1 yıl 4 aylık evli, 4,5 aylık gebeyim. Yaklaşık 5-6 aydır da çalışmıyorum evdeyim. Eşimle aramız çok iyidir genel anlamda zaten uzun yıllar birliktelik sonucu evlendik. Gelelim dün yaşadığımız olaya. Dışarıda yemek yedik beraber hava çok güzeldi ben de sürekli evde olduğum için değişiklik oldu.
Neyse evimize geldik akşam saat 7 buçuk gibi arkadaşı aradı. (Bu arkadaşından hiç hoşlanmam kendisi de sevmediğimi bilir, adam hakkında bayağı kötü duyum aldık ama kendisinin çocukluk arkadaşı olduğu için vazgeçemiyor) Bir grubun konseri varmış bir kafede eşimi ona davet etti, ben de madem gitmek istiyorsun beni de götür ben de güzel bir ortam göreyim evde çok sıkılıyorum biliyorsun dedim. O da kafenin nasıl bir yer olduğunu neyle karşılaşacağımızı bilmediğini o yüzden beni götürmek istemediğini söyledi, ben de madem öyle sen de gitme bilmediğin yere dedim. Öyle böyle derken gitti. Aradan bir saat geçti görüntülü aradım inanın sırf kafeyi merakımdan. Gösterdi işte 'kahveye benziyor baksana önümüzde tabureler var biramizi böyle içiyoruz' falan dedi. Ortamı görünce aslında fena değilmiş keşke beni de götürseydin dedik yuzum düştü. Bencillik yaptığını söyledim. Bunun üzerine bekle eve geliyorum yazdı.
Eve geldi dedi ki şu an çok kavga edesim var ama bana bulaşma ben de konuşalım böyle olmaz diye ısrar ettim sesini yükseltti. Bana düzgün bir iki çift söz söylesen kavgaya gerek kalmaz dedim. Sen misin bunu diyen. Ben senin üzerine titriyorum sen nasıl bir insansın sana bana bulaşma dedim bayağı bir yükseldi ve yerdeki zigon sehpayı yere çaktı paramparca oldu. Ben korkudan ağladım tabiki ve hemen anneme gitmek istediğimi söyledim. (Burda yanlış mı yaptım bilmiyorum inanın) Bir üst noktası bana zarar vermek olabilir diye korktum açıkçası. Taksiye bindik beni anneme bıraktı taksideyken mesaj yazdı 'bizim bizden başka kimsemiz varmış demek...' diye. Şimdi beni görmek istemediğini eve de bir süre gitmememi söylüyor nasıl davranmalıyım ilk defa başıma böyle birşey geldi lütfen yardımcı olun.
Uzun olduysa özür dilerim şimdiden fikir verecek olan hanımlara teşekkür ederim
Birbirinize birkaç gün süre verin ve sonra ona bir adım atın derim. Arada sevgi varsa zaten karşılıklı özlem devreye girecek ve yaralar sarılacaktır. Sizin gebelik nedeniyle hormonsal olarak veya her kadın gibi kaybetme iç güdüsüyle olayda biraz fevri davrandığınızı hissettim ama yine diyorum arada sevgi varsa ve şuan gebesiniz aranızda yepyeni yeni bir bağ var madem çözülecektir. Birkaç gün (max 3 gün) bırakın kafasını dinlesin. Sonrasında aramazsa bile siz adım atın. Eve gitmek istediğinizi ve sizi almasını isteyin, özledim diyin mesela... Sizden güzel söz duymak istemiş ve kavga etmek istemediğini söylemiş bu adam sizden ne kadar uzaklaşabilir ki bence iki gönül alacak söz her şeyi iyileştirecektir. Şöyle ki siz nasıl devamlı evdesiniz sıkılıyorsunuz emin olun o da dış dünya ile mücadelen sıkılmış olur. Sizi sevdiği için bu mücadelenin yorgunluğunu size hissettirmemeye çalışıyor olabilir. Sevgi aslında saygı ve anlayış üzerine kurulu muhteşem bir duygu. Yıpratmayın ve tadını çıkarın. Ve kendinizi üzüp bebeğinize de zarar vermeyin. Lütfen... Umarım en kısa süre de çözüme ulaşır sorununuz. Ama Mevlana'nın da sevdiği gibi "Seven sevdiğine sevdiğini söylesin" sevginizi hissettirin. Her şey güzel olacaktır.

Birbirinize birkaç gün süre verin ve sonra ona bir adım atın derim. Arada sevgi varsa zaten karşılıklı özlem devreye girecek ve yaralar sarılacaktır. Sizin gebelik nedeniyle hormonsal olarak veya her kadın gibi kaybetme iç güdüsüyle olayda biraz fevri davrandığınızı hissettim ama yine diyorum arada sevgi varsa ve şuan gebesiniz aranızda yepyeni yeni bir bağ var madem çözülecektir. Birkaç gün (max 3 gün) bırakın kafasını dinlesin. Sonrasında aramazsa bile siz adım atın. Eve gitmek istediğinizi ve sizi almasını isteyin, özledim diyin mesela... Sizden güzel söz duymak istemiş ve kavga etmek istemediğini söylemiş bu adam sizden ne kadar uzaklaşabilir ki bence iki gönül alacak söz her şeyi iyileştirecektir. Şöyle ki siz nasıl devamlı evdesiniz sıkılıyorsunuz emin olun o da dış dünya ile mücadelen sıkılmış olur. Sizi sevdiği için bu mücadelenin yorgunluğunu size hissettirmemeye çalışıyor olabilir. Sevgi aslında saygı ve anlayış üzerine kurulu muhteşem bir duygu. Yıpratmayın ve tadını çıkarın. Ve kendinizi üzüp bebeğinize de zarar vermeyin. Lütfen... Umarım en kısa süre de çözüme ulaşır sorununuz. Ama Mevlana'nın da sevdiği gibi "Seven sevdiğine sevdiğini söylesin" sevginizi hissettirin. Her şey güzel olacaktır.
Ne kadar güzel insanın içini ısıtan şeyler yazmışsınız. Evet çok seviyorum eşimi onun da sevgisinden şüphem yok gerçekten. Bu akşam konuşup halledeceğiz inşallah 🙏

Ben hamileyken corona bulaşır diye burnumu çıkarmazdım
Siz konsere gitmek istemişsiniz
İyi cesaret
Eşiniz de yüzde 95 hatalı
Korona konusunda haklısınız ama inanın evde oturmaktan insanın psikolojisi bozuluyor. Herşeyi yapıyorum temizlik yemek film ders çalışıyorum kpssye. Ama insan bir hava almak değişik bir ortam görmek istiyor. :KK43:

O evden bir kere cikildi mi bir daha geri donulmemeli. Her rartisma sonrasi anneye gidilir, sonra da barisinca geri donulurse bu hep boyle devam eder. Cok buyuk bir tartismada bile gittiginuzde nasilsa geri doner diye dushnmeye baslar. Ayrica neden siz gittiniz, onu gonderin ama bu bir kere yapilmali, bir daha da geri donusu olmamali, yani bu davranis herseyin bittigi zamanda yapilir. Yeni evlisiniz ufak tefek tartismalar olur. Sorunlar konudularak cozulur. Karsi taraf konusmak istemiyorsa o an, sizin ille de konusup problemi cozmek istemeniz karsi tarafi daha da gerer. Boyle durumlarda yalniz birakmali, dusunmek icin karsi tarafa zaman vermeli. Sehpayi yere vurmasi, kirmasi siddet egilimi oldugunu gosteriyor. Umarim bunu bir daha yapmaz. Kendi sorunlarini cozemeyen hirsini esyadan mi cikariyor?
Hamilesiniz. Hormonlarin da etkisiyle asiri duygusal olmaniz normal. Birakin biraz sakinlessin, oturup dusunsun.

Ben hamileyken corona bulaşır diye burnumu çıkarmazdım
Siz konsere gitmek istemişsiniz
İyi cesaret
Eşiniz de yüzde 95 hatalı

Adam konsere sağa sola giderken konu sahibinin evden burnunu cikartmamasinin anlami yok ki. Eş hasta olup hastaliği eve getirir, konu sahibi de eve kapanip hasta olduguyla kalir. 😬

Ne kadar güzel insanın içini ısıtan şeyler yazmışsınız. Evet çok seviyorum eşimi onun da sevgisinden şüphem yok gerçekten. Bu akşam konuşup halledeceğiz inşallah 🙏
İnsan insana ilaç olmalı dert değil, siz yapılan olumsuz yorumlara bakmayın.
Yuva yapmak zor, yıkmak bir söze bakıyor. Siz anlayışlı olunca onunda size karşı değişeceğini göreceksiniz. Her şey gönlünüzce olsun. Bebeğinizde sağlıkla doğsun inşAllah :)

O anı hiç yaşamadığınız bayağı belli anlayamıyorsunuz nasıl bir durum olduğunu. Telefonum, en kıymetlim. Sinir krizi anında fırlattım ikiye ayrıldı kendime geldiğimde bunu nasıl yaptım diye oturup ağladım. İstemsiz oluyor bunun kendimden güçsüz bir şeye şiddet uygulamakla alakası yok. Refleks gibi düşünün tamamen istemsiz.

Herkesin ve her ilişkinin dinamikleri farklı, kendi fikirlerimizi tek doğru olarak dayatmak ise manasız. En başından beri benim anlatmaya çalıştığım da bu. Ortak noktaya varabildik sonunda.
Birçok kez sinir krizi geçirdim, bir kez bile herhangi bir şeyi kırmadım, fırlatmadım. Bu tamamen öfke kontrolü ve sakinleşmeyi bilmekle alakalı. Öfkesini kontrol etmeyi bilmeyen insan da şiddete eğilimli oluyor. Duvar/kapı yumruklamak, telefon kırmak, sehpa kırmak da şiddet eğilimidir. Zarar verdiğiniz şeyin canlı olmaması şiddet uygulamadığınız anlamına gelmez.

Ben konu sahibinin kafeye eşiyle gitmek istemesini tuhaf bulmadım, ya da ben onun yerinde olsaydım o akşam komple gitmemesini isterdim, çünkü birlikte bir gün planlanmış birlikte de bitmeli bana göre, senle takılalım demiştik ama arkadaşlar çağırdı deyip gidilmesi hoş değil.
Baştan gitmesine bişey demeyip sonradan aramak kısmını bilemem, belki gitmesini istemedi ama adam kadını umursamadığı için çözüm yolu olarak arayıp varlığını hatırlatmak gördü bilmiyorum. Hamilelikte de her şey olabilir gibi geliyor bana artık çünkü duygular çok başka çalışıyor.
Ben hatanın yüzde 98inin adamda oldugunu düşünüyorum. Karınla dışarı çıkmışsın bırakıp arkadaşlarının yanına gidiyosun. Hadi kadın aradı sinirlendin ki normal bi seviye sinirlenme değil, kalkıp eve kavga etmeye gelmek nedir. Bu nasıl bi otokontrol eksikliği nasıl bi öfke düşmanlık. Böyle bir durumda max öfke seviyesi telefon kapatmak olmalı. Sonrası zaten kabul edilebilir değil, sehpa kırmalar vs. Kadın aramada hatalı olsa bile tolare edilebilir bir kıskançlık durumu, birkaç saat trip atmalık bi olayken şiddet göstermek, bana vurmadı demeyin eşinizin yaptığı alenen şiddet. Ve bütün bunlar olurken bu kadın hamile, yani ekstra dikkatli davranılması stresten uzak durması eşi tarafından el üstünde tutulması gerekilen dönemde.
Bi de şu evden gitmeler yok beğenmezsen git demeler hemen boşanma lafı açmalar hem kadınlarda hem erkeklerde son dönemde konularda hep gördüğüm bir şey haline geldi ve yadırgıyorum. Evi terketmek, evden kovmak, boşanma lafları etmek bunlar ilk ve son kez, tek kez yapılacak şeylerdir. Lafı geçerse dönüşü olmayan şeyler. İnsanlar nasıl böyle hafife alıyorlar, bu kadar ciddi lafları ele ayağa düşürmeyi hazmediyorlar anlayamıyorum

Ve ben senin yerinde olsam, illa ikinci şans vermek istiyorsam bile, gelip özür dilemedikçe gerçekten pişman oldugunu göstermedikçe dönmezdim. Çünkü şimdi dönersen, kızdı gitti yapamadı tıpış tıpış döndü olacak ve adam sizi bir daha ciddiye almayacak. Ciddi oldugunuzu, sizi korkuttugunuzu ve ilişkiyi sorguladıgınızı kararlı durarak hissettirn. Aşıyla ilgili de ne varsa bi arkadadınız evden alıp getirsin size

Ve ben senin yerinde olsam, illa ikinci şans vermek istiyorsam bile, gelip özür dilemedikçe gerçekten pişman oldugunu göstermedikçe dönmezdim. Çünkü şimdi dönersen, kızdı gitti yapamadı tıpış tıpış döndü olacak ve adam sizi bir daha ciddiye almayacak. Ciddi oldugunuzu, sizi korkuttugunuzu ve ilişkiyi sorguladıgınızı kararlı durarak hissettirn. Aşıyla ilgili de ne varsa bi arkadadınız evden alıp getirsin size
Bir yuvadan bahsediyoruz. ilk kavga olduğu söylenmiş. Ve eşi kavga etmek istemediğini söylemiş ve anlık bir refleks ile sehpayı fırlatmış yapmaması gerekir ama zaman zaman hepimiz öfke patlamaları yaşarız. Empati yapalım ben burada çok fazla şiddet eğilimi olduğunu düşünmüyorum. Ve çift arasında sevgi bağı olduğunu hissediyorum. Bir yuvanın gidişatı söz konusu ve bence konu sahibine gaz vermek değil, düzeltici yönde tavsiye de bulunmamız gerekiyor.

X