Esin ailesine para göndermesi ve anlaşmazlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hadi bea

White & Black
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
23 Ağustos 2020
5.964
11.120
Henüz dili tam bilmediğim calismiyorum , ama öğreniyorum
Bu durumda sizde kocanızın üzerinden geçiniyorsunuz ... eşinizin ailesinin çalışmama sebepleri iş imkanlarından dolayı olabilir mi acaba ? Ayrıca evlenmeden önce durumumlarını biliyor olmanız gerekiyor du . Yoksa ben evleneyim önce nasıl olsa onu yola getiririm , diye mi düşündünüz ?

damdan

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
27.009
62.842
Aldıkları maas esimin maaşından daha düşük ancak yaşadıkları bölge çok daha ucuz ve onlara yetiyor maaşları. Benim düşüncem mesela 5 yıl daha calissin ailesi (cunku o yasta insanlar hep calisiyor bu normal bisey) ve biz 5 sene icinde kenara bir birikim yapalım. Sonra maasinin yüzde yirmisini kenarda en azından bir güvencemiz olunca versin aylık

İyi de o birikim de birikim sayılmaz ki yani 5 ayda bir maaş atılırsa kenara 5 yılda zaten tatminkar bir birikim olmaz ki

Yani adamın 5 k maaşı varsa 60 k para eder, bir yıllık maaşı, bunun için ailen 5 yıl daha çalışsın diyemem

ama birikecek 600 k ise olabilir belki yani bir şey edinilebilecek ise o parayı kenara koyunca

Doraemon

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2019
61
19
Bu durumda sizde kocanızın üzerinden geçiniyorsunuz ... eşinizin ailesinin çalışmama sebepleri iş imkanlarından dolayı olabilir mi acaba ? Ayrıca evlenmeden önce durumumlarını biliyor olmanız gerekiyor du . Yoksa ben evleneyim önce nasıl olsa onu yola getiririm , diye mi düşündünüz ?
Esimin ailesinin isi var yani calisabiliyorlar. Ancak esim onlara para gönderince isi tamamen birakacaklar. Evlenmeden once bu durumu biliyordum ancak esim bana gelirinin su anki gelirinden en az iki kati fazla olacagini söylemişti ve ben o yüzden kabul ettim. Cunku gelirimiz fazla olsa idi bu miktar beni etkilemezdi. Yani evleneyim de yola gelsin gibi bir düşüncem yoktu. Bu arada esimin uzerinden geçindiğimi pek sanmıyorum cunku ona bir çok seyde yardimci oluyorum. Mesela evimizde cogu seyi o yorulduğu icin ben yapıyorum. Su an yabancı bir ülkede oldugum icin kolay is bulamıyorum. Tabiki is bulunca ev masraflarının üstüme dusen kisimini üstleneceğim :) Bu arada esime ekstra bir masraf cikarmiyorum bile çok elzem olmadıkça

Doraemon

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2019
61
19
İyi de o birikim de birikim sayılmaz ki yani 5 ayda bir maaş atılırsa kenara 5 yılda zaten tatminkar bir birikim olmaz ki

Yani adamın 5 k maaşı varsa 60 k para eder, bir yıllık maaşı, bunun için ailen 5 yıl daha çalışsın diyemem

ama birikecek 600 k ise olabilir belki yani bir şey edinilebilecek ise o parayı kenara koyunca
Cok birsey birikmese bile mesela bir sağlık sorunumuz vb olursa en azından kucuk bir güvence olur diye düşünüyorum. Bir de ailesinin yaşı hala genc ve sagliklilar , 50 yaşında insanların calisabilecegini düşünüyorum

Tavuk_suyu_

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2015
9.108
21.961
Eski konunuza baktım da …
Nişanlınızın taktığı 3 bileziği annenizle bozdurup abinize vermişsiniz nişanlınızdan habersiz. Adam ona bile ses çıkarmadıysa , eşinizin kazandığı paranın bir kısmını ailesine vermesine de siz ses çıkarmayın….

Ayrıca adam net konuşmuş ister kabul et ister etme demiş size . Karar sizin ya kabulleneceksiniz ya da ayrılacaksınız.

damdan

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
27.009
62.842
Cok birsey birikmese bile mesela bir sağlık sorunumuz vb olursa en azından kucuk bir güvence olur diye düşünüyorum

Bunda haklısınız da geri kalan paradan hiç mi artmıyor

Miktarları bilemiyoruz örneğin geçim 5 k ise eş 2 k aileye verip 3 k kenara atarsa olur ama geçim 5 k iken 1 k alleye gider sıkıp ay sonu zor gelirse sorun

Bekarken vermiş mi hiç mi birikim yok ev araba bankada para vs

Kültür farklı olabilir tabii biz ülke şartları gereği birikim düşünürken onlar günü doldurmayı düşünebilir

Tahin Helva

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2021
2.819
18.474
33
Esimin ailesinin isi var yani calisabiliyorlar. Ancak esim onlara para gönderince isi tamamen birakacaklar. Evlenmeden once bu durumu biliyordum ancak esim bana gelirinin su anki gelirinden en az iki kati fazla olacagini söylemişti ve ben o yüzden kabul ettim. Cunku gelirimiz fazla olsa idi bu miktar beni etkilemezdi. Yani evleneyim de yola gelsin gibi bir düşüncem yoktu. Bu arada esimin uzerinden geçindiğimi pek sanmıyorum cunku ona bir çok seyde yardimci oluyorum. Mesela evimizde cogu seyi o yorulduğu icin ben yapıyorum. Su an yabancı bir ülkede oldugum icin kolay is bulamıyorum. Tabiki is bulunca ev masraflarının üstüme dusen kisimini üstleneceğim :) Bu arada esime ekstra bir masraf cikarmiyorum bile çok elzem olmadıkça
Eşinizin maaşından göndereceği miktar ile gecinebilecekler mi peki işten çıkınca?

O belirttiği miktar artadabilir yetmeme durumunda.

Cicek kiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2018
4.089
11.352
Ailesi böyle birseyi nasıl kabul ediyor, onlar birikim yapmamış yemiş içmiş gezmiş bunun sonucunda siz herşeyden ödün vermek zorunda kalacaksınız.
Onlar çift maaş siz tek? Hangi akla hizmetle böyle birşey düşünür eşiniz.
Peki siz yaşlanınca ne yapacakmışsınız, sizde çocuğunuzun maaşından alırsınız artık.
Böyle problemler sadece Türkiyede var sanırdım 🤦‍♀️

biyoist

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2014
2.669
3.293
Ben ülkemin kıymetini anladım konunuzu okuyunca. Emeklilik gerçekten çok kıymetli bir nimetmis.

delifisek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2020
1.703
3.515
32
ben sadece türkler böyle sanırdım. italyan mıdır yunan mıdır bu adam bize çok benziyor:)
madem bu değişmez bi kural haline gelmiş, siz de çalıştığınızda aynı miktardaki parayı yalnızca kendi keyfiniz için harcayın kocanıza koklatmayın. oldu bitti.

CeReNnnKeskn

Annesinin bebeği💗💗
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2018
978
1.356
Konu silmek yasak değilmi Mune Mune

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 290 gün geçti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.