Eski Kiyafetler... Gururum Incindi...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mery_

Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2023
148
198
32
Merhaba kizlar, nasilsiniz? Sizden baska paylasabilecegim kimsem yok. Simdiden okuyan okumayan herkese tesekkur ederim. Ben otuzbir yasindayim. Cocukken oz annemden hem psikolojik hem de fiziksel siddet gorerek buyudum. (Bu konu acilinca kendimi tutamayarak aglarim...) 6 yasimdayken kahvaktiyi kurmadim diye dovmus, kalkip kuruncada aglamayi kes gulerek kahkaha atarak yapicaksin gibi turlu turlu iskencelerine maruz kaldim. Bunu anlatmamin sebebi bir kisi saygisizlik ya da uzulebilecegim bir sey soyleyince cocukluktan gelen travmalarimdan dolayi ne yapacagimi anlik bilemeyip hemen ort pas edip, ani gecistiriyorum. Cok uzerinde ugrastim degismek icin ama olmuyor. Bunun sıkıntısını yillarca yasadim. Daha sonra severek evlendim. Esimin yurtdisinda yasama fikrinden dolayi gecen eylul ayinda teyzesinin yasadigi ulkeye geldik. Esim burada yuksek lisans goruyor su an. Ulkemde guzel bir isim vardi severek calistigim. Uc dort bavul kiyafetimi ihtiyac sahiplerine dagitarak geldim buaraya. Su an buraya geldikten sonra dil kursuna gidiyorum, bir yandanda part-time bir yerde calisiyorum . Konuyu anlatayim. Teyzesinin hali vakti yerinde. (Allah daha cok versin:nazar: ) Yeni ev aldi, eski bulasik ve halilarini, yastiklarini degistirip yenilemis, eskilerinide bizim icin muhafaza etmis, ben buna sevindim cunku burada kalip kalmayacagimiz su an belli olmadigi icin sifirdan alirsam burada cope gider endisesiyle. Acikcasi cok az birikmisle gelmistik zaten. Kendisi bir firmada genel mudur, sık sık yurtdisina cikar, bu yil kısın ve baharda toplamda iki ay kopegini bana emanet etti birakacak kimsesi olmadigi icin. Ben de kirmadim, kopek fobimi bu yavrucakla yendim, yalnizligimada yoldas oldu. Teyzesi baska bir ilde yasamakta, bizim icin ulkenin bir ucuna kac kere arabasiyla gelip kiralik ev aradi sag olsun, iyilikleri cok uzerimizde. Ama ilk geldigimizde evinde misafirken yanima gelip kullanip artik giymedigi , hic zevkim olmayan uc adet pantolonunu ve iki adet eski kazagini verdi. O an tutuldum yine, bir sey diyemedim. Tesekkur edip gecistirdim. Iki hafta sonra esimin teyzesinin kizi evleniyor burada, dugune gidecegiz. Kabalik da olmamasi adina acaba elbiseler icin ben bunlari ikinci elden satmak icin almistim senden, satamadim, sen ihtiyaci olan birisine versen daha uygun olur mu desem? Alternatif olarak tavsiye edebileceginiz onerilere acigim kizlar. Bu arada benim kendi aile ve akrabalarim arasinda birbirlerine giyilmis kiyafet verilmez, yeni geline asla verilmez, ben bunu hic gormedim , istemeden de olsayabanciliyorum bu durumu ama esimin ailesinde var boyle hem annesi hem anneannesi boyleler. Anneannesi 20 yil onceki topuklu ayakkabisini vermeye calismisti , esimin anneside 1980 lerden kalma bol kazaklarini :KK43: :KK43: :KK43: :KK43:

Son düzenleme:
Gecen ay sadece selam verdigim komsum kizim icin küçülen kullanılmış(temiz) giysi getirdi. Zaman zaman hem aile icinde hemde eski esimin ailesiyle de yaptigimiz seylerdi bunlar. Kotu niyetli oldugunu düşünmüyorum açıkçası. Biseyi satmak yerine bende baskasina teklif ederim, begenmiyosa oda baskasina verebilir. Hic gurur kirici bisey olarak dusunmemistim bunu.
Baska yorumlarida merak ediyorum acikcasi.

Merhaba kizlar, nasilsiniz? Sizden baska paylasabilecegim kimsem yok. Simdiden okuyan okumayan herkese tesekkur ederim. Ben otuzbir yasindayim. Cocukken oz annemden hem psikolojik hem de fiziksel siddet gorerek buyudum. (Bu konu acilinca kendimi tutamayarak aglarim...) 6 yasimdayken kahvaktiyi kurmadim diye dovmus, kalkip kuruncada aglamayi kes gulerek kahkaha atarak yapicaksin gibi turlu turlu iskencelerine maruz kaldim. Bunu anlatmamin sebebi bir kisi saygisizlik ya da uzulebilecegim bir sey soyleyince cocukluktan gelen travmalarimdan dolayi ne yapacagimi anlik bilemeyip hemen ort pas edip, ani gecistiriyorum. Cok uzerinde ugrastim degismek icin ama olmuyor. Bunun skntisini yillarca yasadim. Daha sonra severek evlendim. Esimin yurtdinda yasama fikrinden dolayi gecen eylul ayinda teyzesinin yasadigi ulkeye geldik. Esim burada yuksek lisans goruyor. Konuyu anlatayim. Teyzesinin hali vakti yerinde. (Allah daha cok versin:nazar: ) Yeni ev aldi, eski bulasik ve halilarini, yastiklarini degistirip yenilemiz, eskilerinide bizim icin muhafaza etmis, ben buna sevindim cunku burada kalip kalmayacagimiz su an belli olmadigi icin sifirdan alirsam burada cope gider endisesiyle. Acikcasi cok az birikmisle gelmistik zaten. Kendisi bir firmada genel mudur, sık sık yurtdisina cikar, bu yil kısın ve baharda toplamda iki ay kopegini bana emanet etti birakacak kimsesi olmadigi icin. Ben de kirmadim, kopek fobimi bu yavrucakla yendim, yalnizligimada yoldas oldu. Teyzesi baska bir ilde yasamakta, bizim icin ulkenin bir ucuna kac kere arabasiyla gelip kiralik ev aradi sag olsun, iyilikleri cok uzerimizde. Ama ilk geldigimizde evinde misafirken yanima gelip kullanip artik giymedigi , hic zevkim olmayan uc adet pantolonunu ve iki adet eski kazagini verdi. O an tutuldum yine, bir sey diyemedim. Tesekkur edip gecistirdim.Iki hafta sonraesimin teyzesinin kizi evleniyor burada, dugune gidecegiz. Kabalik da olmamasi adina acaba elbiseleri ben bunlari ikinci elden satmak icin almistim satamadim, sen ihtiyaci olan birisine versen daha uygun olur, giyer mi desem. Alternatif olarak tavsiye edebileceginiz onerilere acigim kizlar

Kadın size vermiş, ister giyin ister başkasına verin; kadına geri götürmek mantıksız değil mi ?

Ben art niyeti olduğunu düşünmüyorum bence hiç bir şey söylemenize gerek yok istemiyorsaniz giymeyin. Özelliklerinizi bilemem ama kolu sıktı göbeğimi çıkarttı vs diyerek geri verebilirsiniz çok isterseniz. Ya da makinede saçma sapan bir programda yıkayıp çekti bunlarda diyebilirsiniz sorarsa. Ama tekrar diyorum bence bunların hiç birine gerek yok

Sessiz anlaşmalar ilişkilerimizin temelini oluşturuyor, hareketlerle çizilen sınırlardan bahsediyorum. Biraz böyle olmuş birazda hayır denmemiş. Size bu tarz bir davranışta bulunduğunda kibarca ihtiyacı olan birine verelim benimde aklımda olsun biri olursa diye gibi bi cevap verilebilir. Burda sorun şu ki siz cevap verdiğinizde yanlış anlaşılacağınızdan korkuyor gibisiniz. Hayır demek çok sağlıklı birşey kendi hakkınıza girmeyin..

Sessiz anlaşmalar ilişkilerimizin temelini oluşturuyor, hareketlerle çizilen sınırlardan bahsediyorum. Biraz böyle olmuş birazda hayır denmemiş. Size bu tarz bir davranışta bulunduğunda kibarca ihtiyacı olan birine verelim benimde aklımda olsun biri olursa diye gibi bi cevap verilebilir. Burda sorun şu ki siz cevap verdiğinizde yanlış anlaşılacağınızdan korkuyor gibisiniz. Hayır demek çok sağlıklı birşey kendi hakkınıza girmeyin..
Haklisiniz, hayir demek icin ugrasiyorum.

her yerde ihtiyaç fazlasi giysilerin konulduğu konteynerler var, oraya koyun.
Geri vermek cok sacma olur, en bastan istemiyorsanız red edebilirdiniz, tarziniza uymadığını söyleyebilirdiniz.
Aldiktan sonra vermek olmaz.
Ayrica ikinci el kiyafeti gururla bagdastirmayin. Ben, imkanım fazla fazla olmasina ragmen cocuklarima ikinci el kiyafet pazarlarindan alirim, Almanyada herkes böyle alir cocuklari icin. Bisikletten tutun, oyuncaklara kadar cocuklar kendileri satarlar hatta.
Bunun normallestirilmesi lazim.

Bunda alınacak ne var ki? Depremden sonra bize gönderilenleri gorseydiniz ağlama krizine girerdiniz herhalde. Ne paçavralar gördü bu gözler. Biz bunlara mi layigiz diye kaç kişi göz yaşı döktü. Geri vermek çok ayıp. Reddedilecekse o an reddedilmeliydi. İhtiyaç sahibi birine verin gitsin.
benim kendi aile ve akrabalarim arasinda birbirlerine giyilmis kiyafet verilmez,geline asla verilmez, ben bunu hic gormedim , istemeden de olsayabanciliyorum bu durumu ama esimin ailesinde var boyle hem annesi hem anneannesi boyleler. Anneannesi 20 yil onceki topuklu ayakkabisini vermeye calismisti , esimin anneside 1980 lerden kalma bol kazaklarini :KK43:

her yerde ihtiyaç fazlasi giysilerin konulduğu konteynerler var, oraya koyun.
Geri vermek cok sacma olur, en bastan istemiyorsanız red edebilirdiniz, tarziniza uymadığını söyleyebilirdiniz.
Aldiktan sonra vermek olmaz.
Ayrica ikinci el kiyafeti gururla bagdastirmayin. Ben, imkanım fazla fazla olmasina ragmen cocuklarima ikinci el kiyafet pazarlarindan alirim, Almanyada herkes böyle alir cocuklari icin. Bisikletten tutun, oyuncaklara kadar cocuklar kendileri satarlar hatta.
Bunun normallestirilmesi lazim.
benim kendi aile ve akrabalarim arasinda birbirlerine giyilmis kiyafet verilmez,geline asla verilmez, ben bunu hic gormedim , istemeden de olsayabanciliyorum bu durumu ama esimin ailesinde var boyle hem annesi hem anneannesi boyleler. Anneannesi 20 yil onceki topuklu ayakkabisini vermeye calismisti , esimin anneside 1980 lerden kalma bol kazaklarini :KK43:

Kayınvalidem bana bir elbisesini vermişti, çok da severek giydim vintage olarak. Siz biraz kötü düşünüyorsunuz. Alt tarafı kıyafet değil mi? Yırtık ya da lekeli olmadığı sürece neden gurur yapar ki insan? Aşın bunları bence.

Teyzenizin sizi hor gördüğünü sanmıyorum, hayat tarzları bu şekildedir saygı duymak lazım. Sizin olaya anında müdahale edememe sorununuz asıl canınızı sıkmış bence. En azından travmalarınızdan kaynaklı olduğunun bilincindesiniz, destek aldığınız takdirde çok kısa sürede probleminizin çözüleceğinden eminim 🙏🏻🌹

Peki bunda üzülüp, üzgün ifadesi konulacak ne var ?

Sizin ailenizde olmayabilir; ancak pek çok ailede çocuklara ait küçülen kıyafetler, diğer çocuklara verilir. Benzer şekilde sahibinin kullan(a)madığı bir kıyafet varsa da sen giyer misin diye sorulabilir veya verilebilir.

Sorun kıyafet tarzları mı ?

Kraliyet ailesi fertleri, aile büyüklerinin kıyafetini giyince adı vintage ve moda oluyor da normal vatandaş aynı şekilde giyinince niye üzülünüyor ki ?

Beğeniyorsanız giyin, beğenmiyorsanız giymeyin madem. Bunda gururunuzun incinip, üzüleceğiniz bir şey yok bence.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X