Eskiden yaptığım hiçbir şey zevk vermiyor tek yapmak istediğim eve erken gidip balonda müzik dinlemek

yalnizkus_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
565
470
Merhabalar sizi sıkmadan direk konuya girmek istiyorum. Eskiden arkadaşlarıyla görüşmekten, planlar yapmaktan, kalabalık ortamlardan zevk alan bir insandım kapanmadan sonra ev ortamına çok fazla alıştım, adapte oldum ve arkadaş ortamlarından, tatillerden, hoş sohbetlerden, akraba ziyaretlerinden iyice elimi ayağımı çektim. Pandemi süreci de dikkate alınırsa bu iyi bir şey tabi ki ama iyice içime kapanmama, insanlarla iletişimimde sıkıntılara, iş hayatında insanlarla yakın ilişkiler kurmaya karşı tahammülsüzlüğe ve sıkıcı, monoton bir yaşam tarzına yol açtı aynı zamanda. Sabahları erken uyanıp kitap okuyup spor yaptıktan sonra işe gidiyorum ve mesai çok erkende bitse tek yapmak istediğim eve gidip varsa işlerimi halledip balkonda kendimi, müziği dinlemek oluyor. Aniden komşu falan gelirse ciddi rahatsızlık duyuyorum eskiden sevinir kendimi sohbetin akışına bırakırdım. Bu değişim normal mi sizce?

Düzenleme: daha önce 13 - 14 yaşlarımda benzer problemle karşılaşmıştım ve sosyal fobi teşhisi konmuştu. Annem sürekli gezdirip insan içine çıkararak fobiyi tamamen yenmemi sağlamıştı şimdi yine nüksetti.

Son düzenleme:
Kaplumbağa sendromu (yanlış hatırlamıyorsam) diye yeni bir sendrom tanımlamış psikiyatri derneği yakın zamanda. Özellikle beyaz yakalı çalışanların evden çalışma sürecinde geliştirdiği bir sendrommuş. Evden çıkmak, sosyalleşmek istememe gibi belirtileri var. Pandemi süreciyle alakalıysa bu soyutlamanız muhtemelen nur topu gibi bir sendromunuz var.

Bence sizin normal haliniz böyle, siz yapı itibariyle içine kapanık ve bencil bi insansınız. Ama hiic anlamadığım şey, her konunuzda istikrarla vurguladiginiz "spor yapıyorum, yürüyüş yapıyorum, işten önce spor yapıyorum, işten sonra yürüyüş yapıyorum, ben spor yapıyorum" falan gibi söylemler. Tamam, spor çok güzel bişey, eminim çok da sagliklisinizdir bu yüzden, ama bunu neden bu kadar vurguladiginizi, neyi ispatlamaya çalıştığınızı anlayamıyorum?

Bence sizin normal haliniz böyle, siz yapı itibariyle içine kapanık ve bencil bi insansınız. Ama hiic anlamadığım şey, her konunuzda istikrarla vurguladiginiz "spor yapıyorum, yürüyüş yapıyorum, işten önce spor yapıyorum, işten sonra yürüyüş yapıyorum, ben spor yapıyorum" falan gibi söylemler. Tamam, spor çok güzel bişey, eminim çok da sagliklisinizdir bu yüzden, ama bunu neden bu kadar vurguladiginizi, neyi ispatlamaya çalıştığınızı anlayamıyorum?
Bazı üyelerin nickini hatırlamasam bile açtıkları her konuda araya sıkıştırdığı cümlelerden tanıyorum. Bir tanesi de derdiyle ne kadar alakasız olursa olsun arabası olduğunu yazıyor konu açarken 😂

Kaplumbağa sendromu (yanlış hatırlamıyorsam) diye yeni bir sendrom tanımlamış psikiyatri derneği yakın zamanda. Özellikle beyaz yakalı çalışanların evden çalışma sürecinde geliştirdiği bir sendrommuş. Evden çıkmak, sosyalleşmek istememe gibi belirtileri var. Pandemi süreciyle alakalıysa bu soyutlamanız muhtemelen nur topu gibi bir sendromunuz var.
Benimki evden çıkmak istememe istediğinden ziyade yalnız kalma isteği daha çok. Dışarda farklı bir ortamda tek başıma olacaksam seve seve çıkıyorum
Aaa siz erkek arkadaşına zaman ayırmak yerine bdv’de takılmayı, eski türk dizisi izlemeyi tercih eden üyesiniz. Pandemiden değil sizinki, normal haliniz bu değil mi zaten?
Erkek arkadaşlarımla telefonla iletişim kurmak yerineydi yalnız birebir görüşmek yerine değil. Yüz yüze görüşmelere seve seve giderdim arkadaşlarımla, akrabalarımla sürekli iletişim halindeydim
Bencil olduğum kanısına nasıl vardınız, erkek arkadaşımla uzun süreli telefon görüşmelerinden sıkılmamdan mı? O halde sizin de ciddi ön yargılı olduğunuzu söylemek zorundayım bu da en az bencillik kadar kötü bir problem.
Spor konusuna gelince; tek başıma da zevk aldığım, severek yaptığım etkinliklerin olduğunu belirtmenin, problemin çözümüne yönelik fayda sağlayacağını düşündüğüm için gün içinde yaptığım genel faaliyetleri belirtme gereği duydum sadece spor konusuna takılmanız benim sorunum değil. Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sanıyorum o kadar yoğun spor da çok sağlıklı bir şey değil profesyonel sporcu değilseniz.

Ben de biraz boyleyim. Ama benimki etrafimda pek kafa dengi kimse olmayisindan. Komsuluk denen bir sey zaten yok, hoslandigim da soylenemez. Zaten habersi cat kapi gelen komsum veya yakinim olsa hic de keyif almam. Yakin arkadaslarim da uzakta. Pandemi basladigindan beri hicbiriyle bir araya gelmedim. Ama artik biraz kabugumu kirmak icin bir tatil organizasyonu ayarladik bizim gibi cocuklu bir cift olan arkadaslarimizla. Biraz caba gosterin, sevdiklerinizle acik alanlarda bulusun, piknik vs yapin. Iyi gelecektir.

Benimki evden çıkmak istememe istediğinden ziyade yalnız kalma isteği daha çok. Dışarda farklı bir ortamda tek başıma olacaksam seve seve çıkıyorum

Erkek arkadaşlarımla telefonla iletişim kurmak yerineydi yalnız birebir görüşmek yerine değil. Yüz yüze görüşmelere seve seve giderdim arkadaşlarımla, akrabalarımla sürekli iletişim halindeydim

Bencil olduğum kanısına nasıl vardınız, erkek arkadaşımla uzun süreli telefon görüşmelerinden sıkılmamdan mı? O halde sizin de ciddi ön yargılı olduğunuzu söylemek zorundayım bu da en az bencillik kadar kötü bir problem.
Spor konusuna gelince; tek başıma da zevk aldığım, severek yaptığım etkinliklerin olduğunu belirtmenin, problemin çözümüne yönelik fayda sağlayacağını düşündüğüm için gün içinde yaptığım genel faaliyetleri belirtme gereği duydum sadece spor konusuna takılmanız benim sorunum değil. Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Chill out, spor konusuna takilmam tabii ki sizin sorununuz değil tıpkı sizin bencil biri olmanızın benim sorunum olmaması gibi. Hakaret ya da eleştiri olsun diye söylemedim, bencil olduğunuz kanısına da erkek arkadaşlarınızla telefonda konuşmak istememenizden varmadim. Sadece konusmalarinizdaki ufak nuanslar, detaylar, üslubunuz, bunun gibi bi çok şey sizin bencil biri olduğunuz izlenimini uyandırıyo, böyle düşünen tek kişi ben değilim üstelik ve bu bi önyargı değil, izlenim. Sizi itham etmedim yani, şu sayfayı kapattıktan sonra unutacak olduğum bi izlenimimi aktardım. Ama siz samimi anlamda "nereden bu kanıya vardığımi" sormadiniz, benim sizi itham ettiğimi düşünüp samimi bi sorgulama içine girmek yerine siz de beni önyargılı olmakla itham edip aklinizca bana "karşılık" verdiniz. Yalnızca bu bile, yüzeysel bi bakış açısına sahip olmayan kişiler için sizinle ilgili pek çok özelliğe ışık tutuyor. Rica ederim hep siz mi sadece kendinize vakit ayiracaksiniz, biraz da ben size ayirayim ne çıkar.

Bazı üyelerin nickini hatırlamasam bile açtıkları her konuda araya sıkıştırdığı cümlelerden tanıyorum. Bir tanesi de derdiyle ne kadar alakasız olursa olsun arabası olduğunu yazıyor konu açarken 😂
Di mi, işte bize bi mesaj veriyo bu ayrıntılar kişinin karakteriyle ilgili, ama ne? 😂

Chill out, spor konusuna takilmam tabii ki sizin sorununuz değil tıpkı sizin bencil biri olmanızın benim sorunum olmaması gibi. Hakaret ya da eleştiri olsun diye söylemedim, bencil olduğunuz kanısına da erkek arkadaşlarınızla telefonda konuşmak istememenizden varmadim. Sadece konusmalarinizdaki ufak nuanslar, detaylar, üslubunuz, bunun gibi bi çok şey sizin bencil biri olduğunuz izlenimini uyandırıyo, böyle düşünen tek kişi ben değilim üstelik ve bu bi önyargı değil, izlenim. Sizi itham etmedim yani, şu sayfayı kapattıktan sonra unutacak olduğum bi izlenimimi aktardım. Ama siz samimi anlamda "nereden bu kanıya vardığımi" sormadiniz, benim sizi itham ettiğimi düşünüp samimi bi sorgulama içine girmek yerine siz de beni önyargılı olmakla itham edip aklinizca bana "karşılık" verdiniz. Yalnızca bu bile, yüzeysel bi bakış açısına sahip olmayan kişiler için sizinle ilgili pek çok özelliğe ışık tutuyor. Rica ederim hep siz mi sadece kendinize vakit ayiracaksiniz, biraz da ben size ayirayim ne çıkar.

Bu üyeye burada herhangi birinin herhangi bir şekilde yardımcı olabileceğini düşünmüyorum ben açıkçası. Daha önce de sayfalarca yazıldı, hala aynı yerde.

Bu üyeye burada herhangi birinin herhangi bir şekilde yardımcı olabileceğini düşünmüyorum ben açıkçası. Daha önce de sayfalarca yazıldı, hala aynı yerde.
Yardım istemiyo ki zaten, sanırım onaylanmak istiyo, ne istediğini tam olarak ben de anlayamadım

pandemi döneminde evde çalışmaya alışmasına rağmen kendini sokaklardan sokaklara atmak isteyen, rakamlar X'e düşünce eve girmem haberiniz olsun diye tek beyaz yakalı benim sanırım.
Biz dün konuştuk beyimle yarın dışarı çıkalım hatta denize gidelim dedik. Sabah kalktık amaaan boşver hafta içi gideriz kalabalıktır şimdi dedik evde oturuyoruz. Resmen ev kuşu olduk. Sinirim bozuluyor ama çıkamıyorum da.

Biz dün konuştuk beyimle yarın dışarı çıkalım hatta denize gidelim dedik. Sabah kalktık amaaan boşver hafta içi gideriz kalabalıktır şimdi dedik evde oturuyoruz. Resmen ev kuşu olduk. Sinirim bozuluyor ama çıkamıyorum da.

ben sabah aşımı oldum. bi cengaverlik geldi

Bende de oldu bu gene. Zaten yapı olarak fazlasıyla içe dönük bir insanım. Eve hatta yatağa gömüleyim istiyorum ama ben kendimi zorluyorum. Okula gidince iş arkadaşlarım eve gitmeden gitmiyorum evime, onlarla oturup muhabbete katılıyorum. İlk yarım saat iç ses sürekli dürtüyor "eve git eve git, aç dizini, al kitabını, ay sosyalleşmek mi ıyk, eve eve çabuk eve" diye, aldırış etmiyorum sonra bi bakmışım gülüp eğleniyorum, buna da ihtiyacımız var çünkü biliyorum. Yani, durumunuzu "sorun" olarak görüyorsanız zorlalayacaksınız başka çaresi yok. Günün belli bi kısmını sosyalleşmeye insanlarla iletişim kurmaya ayıracaksınız, dengeyi ayarlayacaksınız. Dışarda da akan bir hayat var, ve yeni insanlarla tanışmak her zaman enerji verir, güzeldir. Tamam içimizi beslememiz çok güzel ama dışarıyla bağlantıyı tamamen kesince de çürümeye başlayabiliriz, dediğim gibi dengeli bir şekilde arkadaşlarla dostlarla paylaşımlarda bulunmak lazım.

X