Para konusu, eş ailesi

Açıkçası ben de bunu düşündüm. Ama bence her iki tarafta en azından birkaç takı takarak destek olmalı yeni evlenen çifte. Ben böyle düşünüyorum. Onların aileleri öyle mi yapmış? Düğününü derneğini evini barkını kurmuşta evlendirmiş. En azından çocuklarına bir takı takabilirler. Bir çeyrekte mi takamadılar? Şimdi yedi kat ele düğüne giderken gram vs bişeyler götürülüyor. Her şeyi de çalışıyorsunuz diye yeni evlenen çifte yıkmak doğru değil. Her şeyi yapsınlar demiyorum bakın ama kimse de soğan kabuğundan çıkmadı her iki tarafta destek olmalı.
Evet isteyen yapsın, ne güzel borçsuz evlensinler ama yapmayana da niye yapmadın denmesin. Evlenirken konuşulsun sorulsun senin ailen ne takacak diye, eş adayı ailem takmayacak ben takacağım bileziğini altınını derse kabul edilmesin ayrılsınlar o halde. Kendi ailesi ne yapmış ne takmış hiç yazmamış. Her şeyi eşim yaptı diyor. Ben mesela ezik hissederdim her şeyi karşı taraf yapsaydı. Hem adamla evlenip hem de ailesi şunu bunu yapmadı diye laf söylemenin alemi yok. Bu şartlarda seninle evlenmem çünkü ailen bana altın takmayacakmış desin mesela? Düşük faizli kredi bulmuşlar, ben olsam krediden kazandığım miktara sayardım altını takıyı.

Kayınvalide çok iyiymiş, iyi davranıyormuş eksik gedik bırakmıyormuş, geldiklerinde elleri dolu gönderiyormuş Bunların hatırı yok mu? Ben de evlenirken babamın işleri iyi değildi, ben alıp verdim bana takacakları bilezikleri. Kardeşim evlenirken de durumları düzelmişti ona yapabildiler. Ekonomi hayat eskisi gibi değil, en düşük emekli maaşı yeni 10 bin TL oldu. Millet doğalgaz ısınma, elektrik su faturası mı ödesin aidat mı ödesin yoksa mutfak alış verişi mi yapsın bununla? Kendi evleri değilse kira olayına girmiyorum bile. Evet artık evlenmek isteyen ailesine güvenmeyecek maalesef. Eskiden bolluk varmış artık yok.

Evet isteyen yapsın, ne güzel borçsuz evlensinler ama yapmayana da niye yapmadın denmesin. Evlenirken konuşulsun sorulsun senin ailen ne takacak diye, eş adayı ailem takmayacak ben takacağım bileziğini altınını derse kabul edilmesin ayrılsınlar o halde. Kendi ailesi ne yapmış ne takmış hiç yazmamış. Her şeyi eşim yaptı diyor. Ben mesela ezik hissederdim her şeyi karşı taraf yapsaydı. Hem adamla evlenip hem de ailesi şunu bunu yapmadı diye laf söylemenin alemi yok. Bu şartlarda seninle evlenmem çünkü ailen bana altın takmayacakmış desin mesela? Düşük faizli kredi bulmuşlar, ben olsam krediden kazandığım miktara sayardım altını takıyı.

Kayınvalide çok iyiymiş, iyi davranıyormuş eksik gedik bırakmıyormuş, geldiklerinde elleri dolu gönderiyormuş Bunların hatırı yok mu? Ben de evlenirken babamın işleri iyi değildi, ben alıp verdim bana takacakları bilezikleri. Kardeşim evlenirken de durumları düzelmişti ona yapabildiler. Ekonomi hayat eskisi gibi değil, en düşük emekli maaşı yeni 10 bin TL oldu. Millet doğalgaz ısınma, elektrik su faturası mı ödesin aidat mı ödesin yoksa mutfak alış verişi mi yapsın bununla? Kendi evleri değilse kira olayına girmiyorum bile. Evet artık evlenmek isteyen ailesine güvenmeyecek maalesef. Eskiden bolluk varmış artık yok.
O zaman borç isteyip uzun süre sonra ödeme gibi bir olay da yapmayacaklar. Kredi faizini borçları ödeme sürelerine sayabilirler. Benim kvler de hiçbir şey yapmadı ama kene gibi sürekli araba isterler. Utanmasalar borç isterler ki onu da yaptılar. Balayında bile para istediler. Bunları da yapmayacaklar o zaman. Ben o yüzden kvlerle samimi olmam. Bana bi yararın olmadı şimdi de zararın olmasın kafasındayım. Muhtaç kalsalar 1 lira vermem çünkü onlar bana vermedi. Hala da vermezler. Evime gelir bir kutu süt getirmez. Konu sahibiyle bizimkiler aynı değil o yüzden ben çok objektifte bakamıyorum.

Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Siz evlenirken en azından aile olarak bir iki beyaz eşya, bir altın bilezik almaları iyi olurdu bence. O konuda haklısınız.

Borç alıp geri ödüyorlar sonuçta geç de olsa laf etmeye gerek yok. Ne kadar miktarlarda oluyor ne kadar sure sonra ödüyorlar. 100 bin TL alıp 5 sene sonra oderlerse kuşa döner evet ama küçük miktarlarda sorun değil.

Her sene onların yanına gidiyoruz bir sürü masraf yapıp demişsiniz bu konuda aşırı haksızsınız. Eşiniz uzakta diye ailesini görmeyecek mi senede bir kere? Bu düşünceniz baya saçma ve bencilce.

Bence sorununuz yokken sorun aramayın.

O zaman borç isteyip uzun süre sonra ödeme gibi bir olay da yapmayacaklar. Kredi faizini borçları ödeme sürelerine sayabilirler. Benim kvler de hiçbir şey yapmadı ama kene gibi sürekli araba isterler. Utanmasalar borç isterler ki onu da yaptılar. Balayında bile para istediler. Bunları da yapmayacaklar o zaman. Ben o yüzden kvlerle samimi olmam. Bana bi yararın olmadı şimdi de zararın olmasın kafasındayım. Muhtaç kalsalar 1 lira vermem çünkü onlar bana vermedi. Hala da vermezler. Evime gelir bir kutu süt getirmez. Konu sahibiyle bizimkiler aynı değil o yüzden ben çok objektifte bakamıyorum.
Sizin beni anladığınızı hissettim. Açıkçası diğer yorumlarda da haklılık payları var. Sadece hani ellerinde olmasa derim ki evet ellerinde yok, bunların derdine düşmem. Ama zaman içerisinde aile içinde gereksiz pekçok şey için kredi çekildi, yanımda diğer çocukları için yok ev yapıcaz yok araba alıcaz gibi planlar yapıldı. Allah fazlasını da versin. Hani ben eşim için de bunları isterdim. Örnek veriyorum, ben başka bi şehirde kına yaptım düğün gibiydi, oraya mesela ailesinden kimse gelmedi. Sırf ikinci kere masraf olmasın diye. Hani çocuklarıdır sonuçta ben de gelinleriyim olay para değil, sadece değerli değilmişim gibi hissediyorum. Yani ben her sene onların yanına değer verip gidiyorsam, yollarda yoruluyorsam tonla masraf yapıyorsam (ki buna nasıl bunun hesabını yaparsın demişler) ama bakın bana hemen hesap yapıyorsun diyorlar, yahu hayat pahalı ise onlar cocuklarına yapmıyorsa (isteseler bi şekilde yaparlar) ben neden gelin olarak bunu düşünmeyeyim, bize de yazık değil mi biz de can değil miyiz? Dediğim gibi beni anlayan tek yorum sizindi. Ha bunlar yüzünden ben trip atmıyorum ya da yansıtmıyorum, yine gidiyorum ziyarete. Kötü asla olmam. Ama içimden değer görmedim mi diyorum ya da diğer kardeşlere çok destek oluyorlar eşime niye olmuyorlar diyorum.o kadar.

Eşinizin maddi durumu diğer kardeşlerden daha mı iyi?
Belki eşiniz ailesine ben yapayım olmazsa siz destek çıkarsınız dedi.
Bu arada evin eşyasını eşim aldı küçük ev aletlerini kaynanam getirdi demişsiniz kız tarafı neleri aldı? Bizim orada ya yatak odasını ya da beyaz eşyaları kız tarafı alır tabi mutfak eşyalarını (küçük ev eşyaları da dahil) zaten kız tarafı alıyor genelde.
İyilerse sizi de maddi olarak çok zora sokmuyorsa aldıkları küçük borçlar görmezden gelinebilir onlarda size kredi çekmişler. Zaten çocuk olduktan sonra anne bizde de yok deyip vermezsiniz.

Uzakta olan aileye gitmeyi maddi yük olarak görmeniz konusunda haksızsınız. Evlenirken ailesinin uzakta olduğunu biliyordunuz. Ben ailemden uzaktayım senede 2 kere falan gidebiliyoruz eşimin bazen yol gözünde büyüyor gitmeden önce onun bile lafını ettirmiyorum gel o zaman yakın bir ile taşınalım gözünde büyümez diyorum.

Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Senden önce eşinin yaptığı seni ilgilendirmez.esinin sorunu.
Düğünü eşinin yapmasi zaten olması gereken.
Kredi çekmişler ama geri odemisler.
Bundan sonrası için kardeşine yapılanlardan dolayı huzursuzluk çıkarmanın anlamı yok.

Zaten evlenen iki kişi. Ben ailelerden neden beklenti olduğunu hiç anlayamıyorum. Koskoca evlilik çağına gelmiş insanlara aileleri ne yapmalı,ne vermeli mesela? Ben çocuğumu okutmuşum,adam etmişim,evlenecek güce eriştiğinde buyur evlen der geçerim. Bilezikmiş bilmem neymiş bunlar kaldı mı hala? O bilezikleri takıp gezenlerin bile aklından zoru olduğunu düşünüyorum ben. Para bu kadar önemliyse zengin adam bulacaktınız arkadaşım,darılmayın ama öyle. Ailesine ufak tefek para verse ne vermese ne? Sizi zora sokuyorsa okey vermesin eşiniz. Ama yarın anneniz sizden bir şey istese vermeyecek misiniz? Gücünüz yetse ailenize bir şey almayacak mısınız? Evleniyorsunuz diye insan bu kadar soyutlanmamalı bence ana babadan. Ben 40 yaşına geldim,hala elim annemin üzerindedir. Eşim lafını etse bir daha yüzüne bakmam o kadar net söyleyeyim size. Ailelerden bir şey beklenmez,yaş itibariyle bizler genciz,bizim onlara hayrımız dokunmalı bana göre.

Sizin beni anladığınızı hissettim. Açıkçası diğer yorumlarda da haklılık payları var. Sadece hani ellerinde olmasa derim ki evet ellerinde yok, bunların derdine düşmem. Ama zaman içerisinde aile içinde gereksiz pekçok şey için kredi çekildi, yanımda diğer çocukları için yok ev yapıcaz yok araba alıcaz gibi planlar yapıldı. Allah fazlasını da versin. Hani ben eşim için de bunları isterdim. Örnek veriyorum, ben başka bi şehirde kına yaptım düğün gibiydi, oraya mesela ailesinden kimse gelmedi. Sırf ikinci kere masraf olmasın diye. Hani çocuklarıdır sonuçta ben de gelinleriyim olay para değil, sadece değerli değilmişim gibi hissediyorum. Yani ben her sene onların yanına değer verip gidiyorsam, yollarda yoruluyorsam tonla masraf yapıyorsam (ki buna nasıl bunun hesabını yaparsın demişler) ama bakın bana hemen hesap yapıyorsun diyorlar, yahu hayat pahalı ise onlar cocuklarına yapmıyorsa (isteseler bi şekilde yaparlar) ben neden gelin olarak bunu düşünmeyeyim, bize de yazık değil mi biz de can değil miyiz? Dediğim gibi beni anlayan tek yorum sizindi. Ha bunlar yüzünden ben trip atmıyorum ya da yansıtmıyorum, yine gidiyorum ziyarete. Kötü asla olmam. Ama içimden değer görmedim mi diyorum ya da diğer kardeşlere çok destek oluyorlar eşime niye olmuyorlar diyorum.o kadar.
Atladığınız bir şey var, yapmadıkları kişi siz değilsiniz eşiniz. O halinden memnunsa, ailem yapmadı etmedi bileziği bile ben aldım demiyorsa size laf düşmüyor. Kaç kişi sorduk, sizin aileniz ne yaptı diye cevap vermediniz. Küçük ev aletleri çeyiz sayılır niye siz değil kayınvalide aldı? Değerli değilmişim gibi hissediyorum diyorsunuz 2 tane bilezik takılınca mı değerli hissedeceksiniz? Kadın elinden geleni yapıyormuş, evinizin eksiğini alıp, siz gidince eliniz boş göndermiyormuş. Bunlar yetmiyor mu değerli hissetmenize? Aileniz eşinizi nasıl değerli hissettirdi, ne verdiler ne taktılar? Bunları bilirsek farklı yorum yaparız

Zaten evlenen iki kişi. Ben ailelerden neden beklenti olduğunu hiç anlayamıyorum. Koskoca evlilik çağına gelmiş insanlara aileleri ne yapmalı,ne vermeli mesela? Ben çocuğumu okutmuşum,adam etmişim,evlenecek güce eriştiğinde buyur evlen der geçerim. Bilezikmiş bilmem neymiş bunlar kaldı mı hala? O bilezikleri takıp gezenlerin bile aklından zoru olduğunu düşünüyorum ben. Para bu kadar önemliyse zengin adam bulacaktınız arkadaşım,darılmayın ama öyle. Ailesine ufak tefek para verse ne vermese ne? Sizi zora sokuyorsa okey vermesin eşiniz. Ama yarın anneniz sizden bir şey istese vermeyecek misiniz? Gücünüz yetse ailenize bir şey almayacak mısınız? Evleniyorsunuz diye insan bu kadar soyutlanmamalı bence ana babadan. Ben 40 yaşına geldim,hala elim annemin üzerindedir. Eşim lafını etse bir daha yüzüne bakmam o kadar net söyleyeyim size. Ailelerden bir şey beklenmez,yaş itibariyle bizler genciz,bizim onlara hayrımız dokunmalı bana göre.
Yorumunuz için sağ olun, bakış açınız da gerçekten güzel bunun farkındayım. Ama şu var bence ben eminim annenizin durumu oldugu her koşulda her durumda sizi destekler, sizi dışarıya karşı mahçup etmez. Eşim yıllarca zaten ailesine, ailesinin evine, ailesinin iş yerine hem iş gücü ile hem de maddi olarak (ki bu fazla miktarlar) yardımcı olmuş. Aileler belli nokta da çocugumuz evlenmiş biz de destek olalım derler (eğer durumları varsa) ki onların var. Olay bilezik değil sadece. Yani inanın büyükler daha iyi biliyor neyin nasıl oldugunu. Annem vefat etti bu arada. Yaşarken hep derdi ki, kızım senin bi evin olmasını istiyorum derdi kimseye muhtaç olma diye. Belki gücü hiç yetemedi bi şey yapmaya ama hep dilindeydi. Neden? Çünkü aile böyle bi şeydir. Kendileri eşime kendileri almış gibi koluma taktıkları altınları aldırıp taktıklarında onu borca soktular ve eşim uzakta çalışıyor, eşimle evliliğimin ilk yılında uzak kaldım. Ha sonunda altınımız olmuş oldu ama o dönem ben anlamadım ne oldugunu. Aklım olsa alma sen de derdim. Bence kendi aile değerlerinizle her aile değerlerini bir tutmayın.

Atladığınız bir şey var, yapmadıkları kişi siz değilsiniz eşiniz. O halinden memnunsa, ailem yapmadı etmedi bileziği bile ben aldım demiyorsa size laf düşmüyor. Kaç kişi sorduk, sizin aileniz ne yaptı diye cevap vermediniz. Küçük ev aletleri çeyiz sayılır niye siz değil kayınvalide aldı? Değerli değilmişim gibi hissediyorum diyorsunuz 2 tane bilezik takılınca mı değerli hissedeceksiniz? Kadın elinden geleni yapıyormuş, evinizin eksiğini alıp, siz gidince eliniz boş göndermiyormuş. Bunlar yetmiyor mu değerli hissetmenize? Aileniz eşinizi nasıl değerli hissettirdi, ne verdiler ne taktılar? Bunları bilirsek farklı yorum yaparız
Annem kanser hastasıydı, bi o vardı ben kendim çalıştıgımla kendim çeyiz aldım. Annem alamadı bi şey çünkü durumumuz iyi değildi. Ben kendim eve belli eşyaları alabildim. Çok katkım olmadı doğru (çeyizim vardı yıllardır aldıgım) ama benim aile üyelerim, zor durumda olmalarına rağmen düğünde beni mahçup etmediler. Zaten evlendiğim sene de kpss kazandım atandım. Ve eşime fazla fazla destek oluyorum bizim için. Ben sadece değerlendiriyorum, bazı şeyler yapılabilirdi ama yapılmadı bunun sebebi benim hasta annemin bi şey yapamamış olması mıydı? Yani kız tarafı yapmadı bizde yapmayalım mı dediler. Onu bilemiyorum işte.

Yorumunuz için sağ olun, bakış açınız da gerçekten güzel bunun farkındayım. Ama şu var bence ben eminim annenizin durumu oldugu her koşulda her durumda sizi destekler, sizi dışarıya karşı mahçup etmez. Eşim yıllarca zaten ailesine, ailesinin evine, ailesinin iş yerine hem iş gücü ile hem de maddi olarak (ki bu fazla miktarlar) yardımcı olmuş. Aileler belli nokta da çocugumuz evlenmiş biz de destek olalım derler (eğer durumları varsa) ki onların var. Olay bilezik değil sadece. Yani inanın büyükler daha iyi biliyor neyin nasıl oldugunu. Annem vefat etti bu arada. Yaşarken hep derdi ki, kızım senin bi evin olmasını istiyorum derdi kimseye muhtaç olma diye. Belki gücü hiç yetemedi bi şey yapmaya ama hep dilindeydi. Neden? Çünkü aile böyle bi şeydir. Kendileri eşime kendileri almış gibi koluma taktıkları altınları aldırıp taktıklarında onu borca soktular ve eşim uzakta çalışıyor, eşimle evliliğimin ilk yılında uzak kaldım. Ha sonunda altınımız olmuş oldu ama o dönem ben anlamadım ne oldugunu. Aklım olsa alma sen de derdim. Bence kendi aile değerlerinizle her aile değerlerini bir tutmayın.
Annemin bana yaptıkları veya yapmadıkları ile neden mahcup olayım ki? Ben kendi başıma bir bireyim,evlenen benim. Eşimle beraber el ele yaparım ne yapacaksam. Ki akıllı davranmak gerektiğini düşünüyorum evliliklerde. Mesela bilezik için eşim uzakta çalışsın istemem. Saçma bir şey çünkü. Bunun aile değerleriyle hiç alakası yok,aile değerini siz yaratıyorsunuz. Elalem be der diye siz önemsiyorsunuz ve karşılığında zarar gören yine sizsiniz bakın o elalemin umrunda bile değil sizin kolunuzdaki altınlar.

Herkes ister bir evi olsun,ama artık ev almak araba almak çok zor,imkansıza yaklaştı gibi bir şey. Hele ki aileler maaşlı bireylerse onların cebi boştur,nerde kaldı ki size yardımcı olacaklar, daha eşinizden borç alıyorlarmış. Sizce bu insanların kime ne faydası olacaktı? Herkes kendi başının çaresine bakmalı. Evlilik bir kere düğünden ibaret değil. Diyelim ki size dört dörtlük düğün yaptı aileler,dört dörtlğk eşya aldı,ev aldı ,araba aldı. Siz karı-koca geçinmek için yine kendinizle baş başasınız ki. Bir günlük değil ömürlük düşünmeniz lazım. Aradan geçmiş o kadar zaman,evlilik olmuş bitmiş,hala bilezik size dert olmuş durumda. Yapmayın. Bilezik olsa ne olmasa ne? Siz eşinizle geçinmeye bakın. Ve bence kimse kimsenin ailesine yapacağı yardıma karışmasın,ayıp bir şey üç kuruşluk şeylerin hesabını sormak.

Bızde evlenırken esyayı aıleler yaotı ve ucuz yollu oldugu ıcın 2 yıl demeden kırılma cokme eskıme oldu. Ve hıc begenmediğimiz asyalarla 10 yıl yasadık. Sonra bırcla taksıtle ve 3 cocukla tekrar esyalar aldık. Once salon onun botcu bıttı mutfak o bıttı yatak odası k derken cocuk odalarını tamamlıyoruz.
Suankı aklım olsa kımseden bısey beklemezdim. Evlenmeyı bılen esyasını da kendısı alsın
Bu devırde altın bılezık almak ne kadar zor. Esya yapmak ne kdar zor.
Ilerde cocuk evlendiririm dıye kenera para mı atayım, eksıklerımı mı alayım, cocuk mu okutayım, sosyalleseyım mı
Artık baskaları için maddıyat için yasamayı bırakmanın zamanı hala gelmedı mı
Cok tanıdıgım var ayda 1 kere bıle kafeye gitmeyi luks sayıp cocuguna kundaktaylen ceyız yapan.
Dunyaya bır daha gelmıycez. Ne kemdı ne de esınızn aılesınden beklentınız olmasın. Varsa yıyın alın kımseden beklemeyın

Bende istemeden benzer konuma düştüm resmen bir bombanın etrafındayiz kime patlayacak bilmiyorum
Ben haklı bulmadım sizi, olayları birde onların etrafından dinlemek var sebepleri neydi eşiniz ne düşünüyor
Aileye giderken yapılan masraf göze gelmemeli
Benim de eşimin küçük kardeşi evleniyor artık herkes seyirci konumuna düştü
Kpederimi aniden kaybettik. Öncesinde ev yenilediler daha borçları bitmemişti
İlişki uzatmalı ilişki kızın cenazeyi fırsata çevirip evliliğe bağlaması. Düğün yerini kimse görmedi sormadılar 500 kişi 250 bin tl çocuğun kafasında egzama çıktı ilaçla uyuyordu kızın babası cagirmis kızım anlatmadı ben manyakmiyim bu yaptığımız çok ayıp sen benim evladimsin hiç düşünme düğün yeri benim demiş. İstemeye gidilecek bir çiçek 10 bin tl tek seçenek bunu al demiş. Ev tutulacak kızın babası tutuyor çünkü 3+1 istiyor şehir İstanbul.
Şimdiden kolumdaki takıla laf sayıyor host yani hayırdır?
Biz evlenirken karşılıklı karar ile adımlar atıldı imkanlarda farklıydı birikim de vardı.
Eminim kıyas yapıyor eminim kendi kendine kuruyor ama geçen yıl cenazenin 40 i çıkmadan ne olur evlenelim ben nikah ile evlenirim benim evimde otururuz diyende kendisi. Şimdi kv emekli maaşı ile mobilya alacakmış borç odeyemezmis bunu tutturdu.
Kv takıları hazırladı öyle basit azda değil 50 gr kadar bilezik takabilecegi tarz kolye pırlanta aldı ve söz için kelepçe bilezik. Yine de yetmiyor yetmiyor anlamıyorum daha toprak kurumadı canları yaniyor
Gercekten gönül yapmayi bilen herseye karışmayan saygılı insanlar ama şimdiden ortalık kaynıyor Allah hayra çıkarsın diyorum

Kısmen hak veriyorum.

Ev,eşya,düğün gibi masrafların evlenecek çiftlerin karşılaması gerekiyor bana göre.
Beğenirler hediye getirirler,işime gelirse kullanırım,o ayrı. Ama kendi beklentim olmaz,olmadı da.
Ancak takı isterim,yalan değil. O da yatırımlık değil de hediye babında.
Oraya giderken masraf yapılır,hatta uzun kalıyorsanız yaşadığınız sürede alışveriş de yapmalısınız.
Ayıptır söylemesi biz annemlerin yazlığına hafta sonu giderdik. Akşam için ayrı kahvaltı için ayrı alışveriş yapardık.

Annem kanser hastasıydı, bi o vardı ben kendim çalıştıgımla kendim çeyiz aldım. Annem alamadı bi şey çünkü durumumuz iyi değildi. Ben kendim eve belli eşyaları alabildim. Çok katkım olmadı doğru (çeyizim vardı yıllardır aldıgım) ama benim aile üyelerim, zor durumda olmalarına rağmen düğünde beni mahçup etmediler. Zaten evlendiğim sene de kpss kazandım atandım. Ve eşime fazla fazla destek oluyorum bizim için. Ben sadece değerlendiriyorum, bazı şeyler yapılabilirdi ama yapılmadı bunun sebebi benim hasta annemin bi şey yapamamış olması mıydı? Yani kız tarafı yapmadı bizde yapmayalım mı dediler. Onu bilemiyorum işte.
Annenize Allah rahmet eylesin.
Siz hala onlar-ben diye yazıyorsunuz. Doğrusu: onlar-eşiniz. Adam halinden memnunsa siz niye şikayet ediyorsunuz? Mahçup etmediler dediğiniz altın mı yine? Öyle görünüyor ki 2-3 bilezik taksalar niye set almadılar diyeceksiniz. Aklınızı altınla bozmuşsunuz. Eşinizin anne babası olmasaydı altın takılmayacak diye evlenmeyecek miydiniz? Sizin de durumunuz yokmuş ve eşiniz için hiç bir şey yapmamışsınız. Kız tarafı yapmadı biz de yapmayalım değil, oğlumuz evini düzüp düğününü yapacak durumda diye düşünmüşlerdir hatta belki eşiniz kimse karışmasın ben her şeyi yaparım demiştir?

Böyle ailesi olan adamla evlenmeme seçeneğiniz vardı ama evlendiniz. Darılmayın ama annem ağır hastayken altını evi asla aklıma gelmezdi. Tek istediğim yanımda durup bana destek veren bir eş olurdu. Ailesi anası babası altını malı umurumda bile olmazdı. Yanımda olsun elimi tutsun teselli versin hepsi bu. Eşinizin hiç mi hatırı yok, beni kimseye muhtaç etmedi, eksiklik hissetirmedi, ailesine ezdirmedi, ne gerekiyorsa yaptı demiyor musunuz da bilezik de bilezik diye dertleniyorsunuz? Sizin de maddi olarak şartlarınız evlenmeye uygun değilmiş ama eşiniz iyi bir adammış ve hiç size yansıtmamış.

Benim ve ailemin durumu yoksa, evlenirken destek olamadılarsa karşı tarafa da yapmadılar etmediler diye kusur bulamam. Küçük ev aletlerini bile kayınvalidem aldıysa altın istemeye yüzüm olmaz.

Esinizin evlenmeden once ailesine yaptigi maddi destekler sizi ilgilendirmez bence. Evlilik sonrasina odaklanmaniz daha saglikli olur.
Evlenirken size yardimci olmak zorunda degiller. Olsalardi guzel olurdu ama zorunluluklari yok.

Bundan sonra size maddi manevi yuk olmamalari daha onemli bence. Ya surekli sizi tirtiklamaya calisan, gelip evinize kapagi atip aylarca gitmeyen bir kayin aileye sahip olsaydınız? Sukur edin ki aranizda seviyeli, sinirlarin asilmadigi bir iliski var. Gecmise takilip bugunu kendinize zehir etmeyin derim ben.

Yilda bir kere yapilan ziyaret masrafina gelince bence bu esinizin evlatlik gorevi. Bunca yillik emekleri var esinizin uzerinde.. yilda bir kere ziyarette etmesin mi anne babasini?

Benim eşimin ailesi hiçbi şekilde maddi destek de bulunmadılar ne düğünde ne ev dizerken, eşim de kardeşinin masraflarını karşıladı düğünümüz olana kadar.. Bütün harcamaları ben yaptım.. Buna rağmen eşimin ailesi her fırsatta para istiyorlar bizden, kendi durumlarıda iyi olmasına rağmen.. Erkek tarafları gerçekten çok pişkin oluyorlar şimdiki zamanda..

Evet aynen öyle kız tarafı yapmadı bizde yapmayalım demişler tam olarak. Erkek tarafı bizde yapmayınca ben de kendi ailemden yardım almadım şahsen. Hala borç ödüyoruz çok şükür geçiniyoruz. Ama bizimkiler sizinkilerden farklı. Kayınvalidem bizi düşünmez, eli kolu dolu gelmez. Daha çok para isterler, araba isterler. Bizi çift maaş olarak görüp zengin kabul ederler. Sadece kv olsa iyi eltimler de onlarla yaşıyor. Abisi bile ister her şeyi. Çok uğraştım çok çabaladım onlardan sıyrılmak için çok acı çektim gerçekten sonunda başardım çok şükür. Valla kimse kusura bakmasın dağda yaşamıyoruz. Destek olmazsın ama insaniyet namına bir eksiğiniz var mı diye sorarsın evlenen çifte. Komşunun çocuğuna bile sorarız biz. O yüzden ben zordayken bana maddi manevi destek olmayan insanlar ben düze çıktığımda da köstek olmasınlar. Ailesi benim düğünüme derneğime misafir gibi gelip gitti. Evime de misafir gibi gelebilirler ancak. Biz evlenirken napıyosunuz köpekler bile demediler evlendikten sonra da oğlumun evi diyemez. Kim ne derse desin valla ben yaşadığımı bilirim. Maddiyatı geçtim kv kapımızı çalmadı bir kere bizim ya nişanlıyken nasılsın demedi. Ben de arayıp sormuyorum şimdi.

Benim eşimin ailesi hiçbi şekilde maddi destek de bulunmadılar ne düğünde ne ev dizerken, eşim de kardeşinin masraflarını karşıladı düğünümüz olana kadar.. Bütün harcamaları ben yaptım.. Buna rağmen eşimin ailesi her fırsatta para istiyorlar bizden, kendi durumlarıda iyi olmasına rağmen.. Erkek tarafları gerçekten çok pişkin oluyorlar şimdiki zamanda..
Önceden kız evi naz eviydi, şimdi tam tersi oldu :rolleyes:

X