Para konusu, eş ailesi

Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Bence bu konulara girme. Evliliğinden bir sorun yoksa aile size bir sorun yaratmıyorsa boşver. Bunları devamlı düşünerek kendini doldurma. Elinle aranda problem yaratma bence

Evlenecek olan sizsiniz, artık anlayın hicbir ailenin görevi değil düğunde altın yapmak, maddi yardımda bulunmak.
Kendi aileniz ortalıkta yokken karşıdan beklemekte saçma ayrıca

Yorumunuz için sağ olun, bakış açınız da gerçekten güzel bunun farkındayım. Ama şu var bence ben eminim annenizin durumu oldugu her koşulda her durumda sizi destekler, sizi dışarıya karşı mahçup etmez. Eşim yıllarca zaten ailesine, ailesinin evine, ailesinin iş yerine hem iş gücü ile hem de maddi olarak (ki bu fazla miktarlar) yardımcı olmuş. Aileler belli nokta da çocugumuz evlenmiş biz de destek olalım derler (eğer durumları varsa) ki onların var. Olay bilezik değil sadece. Yani inanın büyükler daha iyi biliyor neyin nasıl oldugunu. Annem vefat etti bu arada. Yaşarken hep derdi ki, kızım senin bi evin olmasını istiyorum derdi kimseye muhtaç olma diye. Belki gücü hiç yetemedi bi şey yapmaya ama hep dilindeydi. Neden? Çünkü aile böyle bi şeydir. Kendileri eşime kendileri almış gibi koluma taktıkları altınları aldırıp taktıklarında onu borca soktular ve eşim uzakta çalışıyor, eşimle evliliğimin ilk yılında uzak kaldım. Ha sonunda altınımız olmuş oldu ama o dönem ben anlamadım ne oldugunu. Aklım olsa alma sen de derdim. Bence kendi aile değerlerinizle her aile değerlerini bir tutmayın.
Bence siz bir talepte bulunmayarak mi diyim bilemedim ama genelde istemeyen kıymetsiz isteyen kıymetli olur mu diyim yada aileyi el üstünde tutani sevmezler tutmayani severler yada masrafsız olan ezilir masraflı olan sevilir gibi gibi bir çok şey . Hayat böyle imtihanlarla dolu. Bana göre düşüncelerinizde haklısınız ama bunu eşinizin düşünmesi gerekiyor . Siz konusursaniz haksız olursunuz gibi geliyor bana. Bence zamana bırakın zaman herkesin aklını başına getirir. Siz kendinizi üzmeyin. Huzurunuz içinde yapmaya devam edin .

Yorumları çoklu alıntılayamadım ama bu eş ailesi takı takmadı masraf yapmadı diyen arkadaşların hepsi için yazıyorum. Evlenmeme imkanınız vardı. Bu düğünden sonra anladığınız bir şey değil ki. Daha en baştan beğenmediğiniz insanların yetiştirdiği çocuklarla evlenmeyin. Evlendiyseniz de insan şunu yapar, insan bunu yapar diye beklemeyin. Çocuk doğur, yetiştir. Koca adam olduğunda gelin şıkır şıkır gezsin, dyson süpürge alsın diye kenardaki 3 kuruşuna göz dikilsin. Sizin için bunlar çok önemliyse o zenginlikte ve bunu geliniyle paylaşmaya niyetli ailenin çocuğuyla evlenirsiniz.

Konu sahibi sizin ailenizin durumu yokmuş, belki eşinizin ailesinin de başka bir sıkıntısı vardı. Ya da eşiniz kıyamadı. Ama ne olursa olsun o zaman yapılmadı, şimdi yapılırsa diye gerilmek hoş değil. Hadi eşiniz dert etse neyse, sizlik hiçbir durum yok. Yaşlı başlı insanlara giderken harcadığınız paranın lafı bile olmaz. Oldu olacak arabanın mazot fişlerini saklayın, gidince tahsil edersiniz:olamaz:

Son düzenleme:
Eş ailesinin maddi durumları nedir peki,evleri kira gelirleri falan var mı?. yoksa emekli maaşıyla yaşamaya çalışan insanlar mı?eger emekli insanlarsa ,emekli ailelerden birşey beklenmesini doğru bulmuyorum, emekli maaşları yeni 10 bin oldu zaten..,gram altın desen 2bin..adamlar nasıl bilezik alsın ,oğulları onlar adına alıp takmış olabilir bunda sorun yok..kendi halinde geçinen insanlar bana beyaz eşya alsa kullanırken üzülürüm, acaba sıkıntıya girip mi aldılar diye....eşinizle aranız iyi ise ,ailesi de iyi insanlar ise böyle şeylere takılıp huzursuz olmanın anlamı yok

Yeni nesil gelinler de bir bahaneyle eş ailesiyle görüşmemenin yolunu arıyor diye düşünüyorum artık böyle konular okudukça. Eş ailesini yılda bir ziyaret ediyorsunuz, bir de bunun lafını yapıyorsunuz hiç hoş değil. Size sorun çıkaran insanlar değillermiş hem eskinin hesabını yapıp yapıp suyu bulandırmanın ne anlamı var? Yok takı yok eşya falan filan o kadar önemsiz şeyler ki... Dünya malı için can sıkmaya değmez yine günün sonunda manevi ilgi ağır basar.

Hanımlar merhaba, birilerine sormak istedim. Çünkü kendimde bi şey fark ettim. Şimdi eşimin ailesi anlayışlı kendi halinde insanlar, diğer insanlar gibi sorun yaşamıyorum. Ama maddi olarak aklıma takılanlar var. Mesela düğünümüzde bana bi altın bilezik takmadılar. Ki ben düğün istememiştim kendileri istediler. Beni başka bi şehire gelip istediler ve nikaha katıldılar. Orda biraz para harcadılar ama onlar yerine bilezikleri eşim aldı. Ev eşyalarını eşim aldı, düğün salonu fotoğrafçı vs hep eşimdeydi. Kendileri misafirleri karşıladılar ve onların giderleri onlarda oldu. O dönem takılmadım ellerinde yoktur dedim düşünmedim zaten kpss sürecindeydim halimde yoktu. Ama sonradan pekçok şey için (acil olmasa bile) kendileri için çeşit çeşit kredi çektiler.
Bize iyilikleri bizim için bi kredi çekmeleri oldu o sayede kendimize küçük bi araba alabildik ama o krediyi onlar sayesinde faizi az bi şekilde çektik ama krediyi zaten biz ödüyoruz hala. Ve o kredinin içinden kendilerine de çektiler ve onu bile pekçok sefer bize ödettiler, borç olarak sonra verdiler. Ben bunların hiçbirine takılmadım ama zamanla birikti. Diğer çocukları için planlarından bahsettiler yanımızda içimden hep madem bunları yapabilecek gücünüz vardı bizim için niye çabalamadınız dedim. Ha iyilikleri de oldu, işte çok güzel küçük ev eşyaları getirdiler özellikle kayınvalidem çok düşünceli ve iyi biri. Pekçok şey yaptı kadın kendince ona bi laf etmiyorum. Pekçok kere yanlarından dönünce yemeklik vs gıda çok koydular haklarını yiyemem. Ama evlenmeden önce eşim tonla şey yapmış onlar için. Evlendikten sonra da eskisi gibi şeyler talep etmiyorlar ama düzenli olarak küçük küçük borçlar alıp geç ödüyorlar. Eşimin ailesi diye bi şey demek istemiyorum. Aslında dürüst olayım kimseden bi beklentim de yok ama kimse de bizden artık bi şey beklesin istemiyorum. Çünkü bizi kimse düşünmüyor. Ama her yıl mutlaka onlara gidiyoruz tonla masraf yapıp çünkü çok uzaktayız. Ama bazen sorguluyorum bizi kimse düşünmüyor ki ben neden bunu yapıyorum diye. Size sorum şu, sizce ben bu konuya maddi olarak bakıyorum ya, sizce maddiyat yönünden bakmam kötü bi şey mi, iyi yönden düşünüp bana kötü davranmıyorlar daha büyük sorunlar olurdu diye düşünmem mi lazım? Soğudum ve içimde bunlar kaldı unutmuyorum nedense.
Bunun la ilgili konu açıcaktım tam baktım burası var bende çok dertliyim , sizin gibi sorguluyorum sürekli acaba bu konuya bu kadar takılmalımıyım yoksa hayatıma devam mı etmeliyim çünkü eşimden git gide soğuyorum , eşimin ailesinin bitmek bilmeyen istekleri verdikçe istemeleri beni canımdan bezdirdi , eşim 16 yaşından çalışıp ailesine bakmış kardeşlerini okutmuş hatta birini hala okutuyoruz bitmedi daha , canıma tak etti ama yeter , ev aldılar araba aldılar kardeşlerine sürekli para yada telefon yada… alması artık çok canımı sıkıyor benim tahammül edemiyorum ben artık ne yapmam gerekiyor onu da bilmiyorum çok yoruldum kendimi yorgun his ediyorum, eşimle ailesi hariç gerçekten bi sıkıntımız yok , yani bi tek sorunum ailesi ve istekleri , dediğiniz gibi iyi insanlar ailesi ama sürekli bizim onlara para göndermemiz gerekiyor oda az değil , nerdeyse çıkarının yarısını veriyor her ay , ne yapmalıyım , bazen kapıyı vurup canın cehenneme diyip gitmek istiyorum ama yeni bebeğim oldu ve gerçekten hiçbi sorunumuz yok ailesi dışında ne yapmalıyım

Es ailesinden düğünde birşeyler beklemek eskide kaldı bence,eskiden aieler bir arada yaşadığı için çocuk da o eve çalıştığı ve orda yaşayacakları için eş ailesi yapardı, şimdi insanlar çocukları mi okutsun düğün mü yapsın ? Okutmuş yetiştirmiş kendi parasını kazanan insan düğününü de yapsın canım, ailenin durumu iyidir yardım eder ne güzel, zaten imkanı olan da yardım etmeli ama yoksa ne yapacaksın ki ?

Bunun la ilgili konu açıcaktım tam baktım burası var bende çok dertliyim , sizin gibi sorguluyorum sürekli acaba bu konuya bu kadar takılmalımıyım yoksa hayatıma devam mı etmeliyim çünkü eşimden git gide soğuyorum , eşimin ailesinin bitmek bilmeyen istekleri verdikçe istemeleri beni canımdan bezdirdi , eşim 16 yaşından çalışıp ailesine bakmış kardeşlerini okutmuş hatta birini hala okutuyoruz bitmedi daha , canıma tak etti ama yeter , ev aldılar araba aldılar kardeşlerine sürekli para yada telefon yada… alması artık çok canımı sıkıyor benim tahammül edemiyorum ben artık ne yapmam gerekiyor onu da bilmiyorum çok yoruldum kendimi yorgun his ediyorum, eşimle ailesi hariç gerçekten bi sıkıntımız yok , yani bi tek sorunum ailesi ve istekleri , dediğiniz gibi iyi insanlar ailesi ama sürekli bizim onlara para göndermemiz gerekiyor oda az değil , nerdeyse çıkarının yarısını veriyor her ay , ne yapmalıyım , bazen kapıyı vurup canın cehenneme diyip gitmek istiyorum ama yeni bebeğim oldu ve gerçekten hiçbi sorunumuz yok ailesi dışında ne yapmalıyım
Senin durumun konu sahibinden daha farklı , sen tepki gostermelisin konu sahibine şuan maddi zararları yok, ziyarete gittiğinde ki masrafı sorun ediyor 😒 ya eşinle adam akıllı konuş ya da çok masraf yap göndermesin başka yolu yok

Bir de konu sahibi yol masrafi vs demişsin, eşine söyle o zaman çok masraf oluyor ben gelmeyeceğim istersen sen git de...ailesini ziyaret masrafını da sorun etmeyin, evet uzaktan gelmek masraf artık ama ona eşiniz karar versin

Benzer durumdayız. Bizde üstelik bizden 2 yıl önce evlenen ağbisi.vardı eşimin. A dan Z ye herşeyi yapılmıştı. Biz doğu görevindeydik nişanlandık. Ertesi yaz evlenicez. Kv dedi ki size de doğu görevinden döndüğünüzde alırız eşyaları. Şansa tam düğün öncesi de tayinimiz çıktı batıya. Tabii kv hiç sesini çıkarmadı eşya konusunda. Ben de birşey demedim.
Ama kaldı içimde siniri..
Onlar bişey demiyorsa, benim ailem biz şunları alıyoruz. Sizde bunları alın vs. gibisinden konuşmalıydı.
Ama ben şu an memnunum durumdan. İyi ki de herşeyimi kendim yaptım. Kimseye minnetim yok.

X