Ev alma fikri ve eşim

10 mayıs da yine artacağını dusunuyorum ben. Halk bankası davası vardi sanirim o zaman. Onun sonucuna göre yine yabancı para çıkışı olur.
Ben 3 iken artacağını dusunup tum birikimimi dolar yapmistim. Hic bir altını da bozdurmayip altında tutmustum. Neredeyse 3 katına çıktı birikimim.
Simdi de ev alacaktık ama mevcut ekonomik şartlar nedeniyle vazgeçtim. Maalesef ekonomi cok kotu. Özellikler esnaflar cok zor dönemler geciriyor. Piyasa da cok fazla ev var ve satılmıyor. Ev fiyatları bos bir balon gibi sis durumda. Bir sure sonra da dusuk fiyatlardan satılmaya başlanacak diye dusunuyorum.
Bu surecye o nedenle nakit para tutuyorum. Yatırım yapiyorum. Gayrimenkul almiyorum su an.
Bizimde.birikimleri yediğimiz bi dönem oldu olmak zorundaydı, şimdi yeniden birikim yapicaz ama parayi hangi yolla tutmaliyim konusuna gelince orasi cidden cok karisik her seyden biraz biraz.ortaya karisik yapmayi bile dusundum ama dolar mantikli geliyor cunku dolarben.kendimi bildim bileli artan bir şey, altın da öyle ama bu sefer durum karışık.

Bizimde.birikimleri yediğimiz bi dönem oldu olmak zorundaydı, şimdi yeniden birikim yapicaz ama parayi hangi yolla tutmaliyim konusuna gelince orasi cidden cok karisik her seyden biraz biraz.ortaya karisik yapmayi bile dusundum ama dolar mantikli geliyor cunku dolarben.kendimi bildim bileli artan bir şey, altın da öyle ama bu sefer durum karışık.
Benim dolar altin ve euro var. Dolar düşerse dolara devam edicem almaya.

Çark döndükçe batma diye bir şey de olmaz , bankalar da aynı sisteme sahip , kaldiki bankaların dahi batma riski var , Imar bankası batmamış miydi ? Insanlar paralarını tahsil edebilmisler mi ?
300 olan ev 500 oluyor durumuna bir.sey diyemem çünkü orda kafanızı kullanmanız ve şartlarınıza göre durumu iyi ayarlamanız gerekiyor. Durumu iyi olan da kredi ceksın ödesin ne diyim .
Ama bankadan parayı alıyosun sonra Geri ödüyosun, bunlara ise parayı verip sonra geri almayı bekliyorsun. Batma durumundaki ilk fark bu.

Ama bankadan parayı alıyosun sonra Geri ödüyosun, bunlara ise parayı verip sonra geri almayı bekliyorsun. Batma durumundaki ilk fark bu.
Banka ve firmanın diğer farkıda enflasyon. Kredi de ödediğiniz kredi enflasyona yenik düşüyor, firmalarda ev fiyatları yeni düşüyor.

Bankadan krediyi çekersem banka batarsa borcumu ödemesem de olur gibi bi yorum oldu bu , sonuçta faiziyle geri ödüyorsunuz krediyi ...evime ödediğiniz peşinat yani kapora gibi olan para alacağınız evin parasına ekleniyor belirlenen miktardan da düşülüyor. Hava parası diye verilen bi para var o da çok fazla bir şey değil hatta bizde şöyle oldu hava parası vermiştik bizimle ilgilenen temsilci değişti o değişince sözleşmeyi inceledi ve fazla para alinmiş onu size iade etmeliyiz diye aradılar gittik aldık üstüne yatabilirlerdi. Çünkü o eleman başka kurumda ise başlamış gitmiş sonuçta insanlar neden ceplerinden para çıkarıp versin ? Şu an için batma durumları yok ülke ekonomisi çökerse bankalar da çöker ve batma denen şey her sistem için geçerli diye düşünüyorum ben çünkü dünya öyle değişiyorki alışmak tabiki zor ama ilerleyen zamanlarda ekonomi dünyası inanılmaz değişecek. Kaldiki kredi çekip ev alıyoruz evi aldığımız adam dolandırıcı çıkıyor ve insanlar ortada kalıyor batma dolandırma her yerde var , yahu bankaya bir fatura odemesi başına 2 tl kesiliyor 2 lira deyip geçmeyin bunun büyüğü küçüğü yok açıkça dolandiriciliktir.

Bankadan krediyi çekersem banka batarsa borcumu ödemesem de olur gibi bi yorum oldu bu , sonuçta faiziyle geri ödüyorsunuz krediyi ...evime ödediğiniz peşinat yani kapora gibi olan para alacağınız evin parasına ekleniyor belirlenen miktardan da düşülüyor. Hava parası diye verilen bi para var o da çok fazla bir şey değil hatta bizde şöyle oldu hava parası vermiştik bizimle ilgilenen temsilci değişti o değişince sözleşmeyi inceledi ve fazla para alinmiş onu size iade etmeliyiz diye aradılar gittik aldık üstüne yatabilirlerdi. Çünkü o eleman başka kurumda ise başlamış gitmiş sonuçta insanlar neden ceplerinden para çıkarıp versin ? Şu an için batma durumları yok ülke ekonomisi çökerse bankalar da çöker ve batma denen şey her sistem için geçerli diye düşünüyorum ben çünkü dünya öyle değişiyorki alışmak tabiki zor ama ilerleyen zamanlarda ekonomi dünyası inanılmaz değişecek. Kaldiki kredi çekip ev alıyoruz evi aldığımız adam dolandırıcı çıkıyor ve insanlar ortada kalıyor batma dolandırma her yerde var , yahu bankaya bir fatura odemesi başına 2 tl kesiliyor 2 lira deyip geçmeyin bunun büyüğü küçüğü yok açıkça dolandiriciliktir.
Borcu ödememe kısmını nerden çıkardınız anlamadım 😂 ‘Batmayan’ bir firmadan kendi parasını çekmek için aylarca uğraşıp bide değer kaybeden parasını kırpılmış şekilde alan tanıdığım olunca.. Kendime karşı taraftan daha çok güveniyor ve alıcı değil verici taraf olmayı tercih ediyorum diyelim.

Borcu ödememe kısmını nerden çıkardınız anlamadım 😂 ‘Batmayan’ bir firmadan kendi parasını çekmek için aylarca uğraşıp bide değer kaybeden parasını kırpılmış şekilde alan tanıdığım olunca.. Kendime karşı taraftan daha çok güveniyor ve alıcı değil verici taraf olmayı tercih ediyorum diyelim.
O tanidiginizin hikayesini dinlemek isterim anlatırsanız çünkü ben batan bi yerle anlaşmadım bi sorunla "henüz" karşılaşmadığım için ne desem boş

O tanidiginizin hikayesini dinlemek isterim anlatırsanız çünkü ben batan bi yerle anlaşmadım bi sorunla "henüz" karşılaşmadığım için ne desem boş
Batmadı zaten yahu o yer 😂😂😂
İnşallah da herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız, ama ‘bence’ insanların faize girmeme düşüncesini kullanıp kendinden başka kimseye faydası olmayan oluşumlar bunlar. Siz fayda görürsünüz umarım. Ben risk almadım, çevremdekilere de almasını önermem. Ama herkes tercihlerinde özgür elbette...

Batmadı zaten yahu o yer 😂😂😂
İnşallah da herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız, ama ‘bence’ insanların faize girmeme düşüncesini kullanıp kendinden başka kimseye faydası olmayan oluşumlar bunlar. Siz fayda görürsünüz umarım. Ben risk almadım, çevremdekilere de almasını önermem. Ama herkes tercihlerinde özgür elbette...
"Bence sence" işte bundan öteye gidemiyoruz hani somut bir ornek olsa , guven kisisel bir mesele iste donup dolasip ayni yere geliyoruz ihtimallerin benim için bir değeri yok.
su an o kurum işliyor öyle ya da böyle .risk almadan göremeyiz ben risk aldım sonucundan da olumlu da olsa olumsuz da haber vericem mutlaka .🤗

gayet mantıklı. Bankacılık lisansı olmayan yerlerle iş yapmayın asla. Batabilirler, parayı alıp kaçabilirler her şey olur. Bankacılık lisansı olmayan bir yer paranızı sigortalayamaz, asla güvenmeyin. Batarlarsa hiçbir güvenceniz yok, paranız gider alamazsınız.
Bunu kamu spotu olarak yazdımi tekrar yazıyorum:

BANKACILIK LİSANSI OLMAYAN YERLERLE İŞ YAPMAYIN
Lisans verildi , resmî gazete yayinlandi , şartlar devletin istediği şekilde yeniden oluşturuldu bu yerler vergiye bağlandı. açıp haberi okuyabilirsiniz .

Sizin yerinize olsam kac senelik kredi cekeceksem kredi ve faiz oranini ay orani ile hesaplardim.
2. Olarak da kredi cekeceginiz yil kadar ne kadar kira odenecek onu hesaplayip kar zarar oranina bakardim. Bana faiz odemektense kira da kalip maasi kenara atmak daha mantikli geliyor. Ev sahipleri yolunacak kaz olarak goruyor musteriyi. Arttikdikca arttiriyor. Biz evi cok uyguna aldik. 160 bin idi. 80 bin kredi cektik. 2 senede odedik. Suan 350 bin eder. Ama suan 70 m ev bile 350 bin. Haddinden fazla.

Duydum ama tam bilmiyorum
Onlarla ilgili geçen Twitter'da dolandırıldık yazanlar vardı. Sebebini bilemiyorum ama memnun kalanlar da çok. Hayatta her şey pahalanıyor bence peşinatınız iyi sayılır tayin durumunuz yoksa alabilirsiniz. Faizler düştüğü anda en az 40 bin eklerler ev fiyatlarına. Şu anda ev alma durdu gibi alacaksanız iyi pazarlık yapın. 2 sene önce Bursa'da 240 bine ortalama 3+1 ev varken şimdi 400 binden aşağı düzgün ev yok. Hatta semt ve ev biraz güzel olsun dersek 500 bin. Sıfır ev baktık geçen 650 bin dediler 🤦🏻‍♀️. Hayal gibi bir şey bize şu anda.
Bizim tayin durumu kesin olmadığı için erteledik ev konusunu. Bana kalsa 5 yıl kira vereceğime ev almak isterim eşim bir ton faiz ödeyeceğiz aynı şeye denk diyor ama 10 yıl sonunda sen o evin sahibi olamıyorsun kiradaysan.

Cevaplarınız için teşekkürler. Kaldığımız evde sorun yaşadık yine kiraya çıkmaktansa ev aldık. Yaklaşık 170 bin kredi çektik ödeyeceğiz inşallah.
Başka türlü biriktirip alma vs şansımiz yoktu. Kredi faizleri yüksek evet ama ne zmn düşücek vd fikrimiz yoktu pek alınmış alınmıştır diyip aldık

Cevaplarınız için teşekkürler. Kaldığımız evde sorun yaşadık yine kiraya çıkmaktansa ev aldık. Yaklaşık 170 bin kredi çektik ödeyeceğiz inşallah.
Başka türlü biriktirip alma vs şansımiz yoktu. Kredi faizleri yüksek evet ama ne zmn düşücek vd fikrimiz yoktu pek alınmış alınmıştır diyip aldık
Çok sevindim sizin adınıza. Çektiğimiz kredi aynı. Emin olun zamanla ödediğiniz miktar eriyip gidiyor. Güle güle oturun.

Güle güle oturun.
Yaz sonu piyasada hareketlilik adına faizler düşebilir diye söyleniyor.
Yapılandırma yaparsınız siz de düşük faizden.
Faiz düştugu an ev fiyatları da artar çok büyük ihtimal.

X