Ev esyası, ev kurma ve maliyet hesapları

Papua

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2017
307
596
Tayinim çıktı, yeni bir sehire yerlesecegim. Yaklasık 20 gun gibi bir zamanım var ev tutma, esya alma ıvır zıvırlar icin. Ortalama esyalar bakıyorum, evi cok doldurmaya da niyetim yok lakin benim baktıgım zaruri, kesinlikle luks olmayan mutevazı esyalar dahi o kadar pahalı ki. İcimden bu kadar insan nasıl evleniyor, nasıl esya alabiliyor dedim.

Universitede evim vardı ama esyalı tutmustum, 2 senedir de ailemin yasadıgı sehirde calısıyorum dolayısıyla ev duzme tecrubem yok.

Bir kac model begendim kurumsal magazalardan. Baktıgım urunler:

Yatak odası icin:
bir cift kisilik yatak: 2 bin
5 kapılı gardrop: 2500 tl
Makyaj masası/sifonyer 700 tl

Salon:
6 sandalyeli yemek masası: 2 bin
Bir l koltuk: 3 bin

Buzdolabı, camasır makinası, ankastre toplam 6-7 bin

Bunlardan uygunu olmaz sanırım.

Ki ufak tefek de alınacak epey bir sey var. Kitaplık, tv, tv sehpası, utu, supurge cart curt.

Sizce az maliyetle bu isler nasıl halledilir?
Kesinlikle al/alma dediginiz esyalar var mı?
Uygun ve duzgun mobilya, beyaz esya markası tavsiyeniz var mı?

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Arkadaşım Yüksekova’da öğretmen. Gitmeden önce orada memur olanların üye olduğu bir Facebook sayfasından başka şehre atandığı için ayrılan ve eşyalarını satmak isteyen biriyle anlaştı. Eşyaları ondan satın aldı, kiralanan eve de yeni kiracı olarak girdi. Ne nakliye masrafı oldu ne taşınma derdi ne de aşırı bir masraf. Ayrılırken de başkasına satacak eşyaları. İkinci el kullanmakla ilgili bir sorununuz yoksa deneyin derim. Okullar kapanıyor evini boşaltan öğretmen, atanıp başka yere giden memur illa vardır gideceğiniz yerde. Hayırlı olsun yeni işiniz :)

Yalnız yaşayacaksanız , 5 kapılı gardrop , 6 kişilik yemek masası , çift kişilik yatak neden sorması ayıp .

Konuda en onemli ayrıntı bu muydu yani?

İş için resmi giyiniyorum, ceketiydi cartıydı curtuydu epey yer kaplıyor ve gunluk kıyafetlerin de oyle. Kabanlarımı, pardesulerimi de dolap icinde muhafaza ediyorum, cantalarımı vs de. Su anki dolabım 6 kapılı, kabanlarım pardesulerim cantalarım ayrı bir dolapta olmasına ragmen- ancak sıgıyorum.

Ailemin evindeki yatagım da cift kisilik. Oyle rahat ediyorum. Ailem/arkadaslarım ziyaretime geldiginde yatırabilecek yer alternatifim olur hem.

Yalnız yasamam evime konuk gelmeyecegi anlamına mı geliyor? İnsanlara yer sofrasında mı yedireyim? Zaten masa almam lazım, mesai sonrası evde calısmak icin bir masaya ihtiyacım var, masalar minimum 4 sandalyeli, almısken 2 de fazla alayım yani.

Konuda en onemli ayrıntı bu muydu yani?

İş için resmi giyiniyorum, ceketiydi cartıydı curtuydu epey yer kaplıyor ve gunluk kıyafetlerin de oyle. Kabanlarımı, pardesulerimi de dolap icinde muhafaza ediyorum, cantalarımı vs de. Su anki dolabım 6 kapılı, kabanlarım pardesulerim cantalarım ayrı bir dolapta olmasına ragmen- ancak sıgıyorum.

Ailemin evindeki yatagım da cift kisilik. Oyle rahat ediyorum. Ailem/arkadaslarım ziyaretime geldiginde yatırabilecek yer alternatifim olur hem.

Yalnız yasamam evime konuk gelmeyecegi anlamına mı geliyor? İnsanlara yer sofrasında mı yedireyim? Zaten masa almam lazım, mesai sonrası evde calısmak icin bir masaya ihtiyacım var, masalar minimum 4 sandalyeli, almısken 2 de fazla alayım yani.
Maliyeti azaltmaktan bahsediyorsunuz tabiki ayrıntı buydu , neyse size kolay gelsin .

Arkadaşım Yüksekova’da öğretmen. Gitmeden önce orada memur olanların üye olduğu bir Facebook sayfasından başka şehre atandığı için ayrılan ve eşyalarını satmak isteyen biriyle anlaştı. Eşyaları ondan satın aldı, kiralanan eve de yeni kiracı olarak girdi. Ne nakliye masrafı oldu ne taşınma derdi ne de aşırı bir masraf. Ayrılırken de başkasına satacak eşyaları. İkinci el kullanmakla ilgili bir sorununuz yoksa deneyin derim. Okullar kapanıyor evini boşaltan öğretmen, atanıp başka yere giden memur illa vardır gideceğiniz yerde. Hayırlı olsun yeni işiniz :)

Tesekkur ediyorum, ben de oyle dusunmustum, kendi gorev yerimdeki tayini cıkan meslektaslarımla da iletisim kurdum, bu tarz platformlara da baktım ancak cesitli sebeplerde mumkun olmadı. Yoksa ben de esyalı ev ya da birilerinden esya devralmak istiyordum

tek başınıza bu büyüklükte eşyaları alırsanız pahalı olur tabi :işsiz: 5 kapılı dolaba ne gerek var? 700 liralık makyaj masası mı zaruri ihtiyaç? 6 sandalyeli yemek masasını napıcaksın her öğün farklı bir sandalyesine otursan yine çok gelir.

Tesekkur ediyorum, ben de oyle dusunmustum, kendi gorev yerimdeki tayini cıkan meslektaslarımla da iletisim kurdum, bu tarz platformlara da baktım ancak cesitli sebeplerde mumkun olmadı. Yoksa ben de esyalı ev ya da birilerinden esya devralmak istiyordum
Anladım. Daha önce ev kurmadığım için farklı bir önerim olamayacak maalesef. Kolay gelsin. :)

tek başınıza bu büyüklükte eşyaları alırsanız pahalı olur tabi :işsiz: 5 kapılı dolaba ne gerek var? 700 liralık makyaj masası mı zaruri ihtiyaç? 6 sandalyeli yemek masasını napıcaksın her öğün farklı bir sandalyesine otursan yine çok gelir.

Yukarıda yazmıstım baska bir hanımefendi de aynı seyleri sormustu.
İs yerinde oldukca resmi giyiniyorum. o kadar yer kaplıyor ki kıyafetler. Ailemin evinde 6 kapılı dolaba ancak sıgabiliyorum. Kırısmaması, deforme olmaması, kirlenmemesi icin duzgun muhafaza etmem sıkıs tepis dolaba koymamam lazım. Ceketler normal bir tisort gibi kolayca yıkanmıyor utulenmiyor cunku.

Minimum 4 sandalyeli yemek masaları, ben +2 daha alacagım. Sonradan aynı takımın sandalyesini bulma ihtimalim olmayabilir. Bu esyaları senelerce kullanacagım allah omur verirse. 6 kisilik dediysem zebellah gibi bir sey hayal etmeyin. Orta buyuklukte bir sey.

Guzel bir sehire gidiyorum, is ortamımdan, ailemden, arkadaslarımdan misafirlerim olacak ve tabi ki bir sofrada guzelce agırlamak isterim.

Gardrobun cekmecesi yok, mKyaj masası 6 cekmeceli, ic camasırı cart curt icin lazım.

Vallahi sunları acıkladıgıma inanamıyorum.

Gonul ister minimumda halledeyim, ancak bazı seylerin oluru vardır. Bez dolapta is gorur pekala ama ben bir tık da duzgun olmasını istiyorum.

Bence doğru yoldasınız👍 Esyalarınızı alabildiğince kullanışlı alın. Medeni durumunuz bekar sanırım evlilik düşünürseniz yine bu esyaları kullanabilirsiniz.
Esya konusunda verebileceğim tek tavsiye kullanışlı olmaları ben Malesef alırken görselliği ön planda tuttum şimdi pişmanım. Beyaz esya konusuna gelince, yıllarca değişik markaları kullandım bosch profilo ariston ama Samsung en güzeli. Mesela geçen yıl Samsung beyaz esya aldım ama uygun olsun diye 2015 modellerden bakıp aldım🤭
Yeni görev yerinizde mutluluklar dilerim❤️

Hangi şehire atandınız? Biz de doğuda bir ile atandık da o yüzden sordum. Eşyalı ev tutmayı düşünmüyorsunuz anladığım kadarı ile. İkinci el eşya kullanmakla ilgili sorununuz var mı?

Maalesef her şey çok pahalı. Kilim mobilya arada bi düğün paketi yapıyor bir bakın isterseniz

Yukarıda yazmıstım baska bir hanımefendi de aynı seyleri sormustu.
İs yerinde oldukca resmi giyiniyorum. o kadar yer kaplıyor ki kıyafetler. Ailemin evinde 6 kapılı dolaba ancak sıgabiliyorum. Kırısmaması, deforme olmaması, kirlenmemesi icin duzgun muhafaza etmem sıkıs tepis dolaba koymamam lazım. Ceketler normal bir tisort gibi kolayca yıkanmıyor utulenmiyor cunku.

Minimum 4 sandalyeli yemek masaları, ben +2 daha alacagım. Sonradan aynı takımın sandalyesini bulma ihtimalim olmayabilir. Bu esyaları senelerce kullanacagım allah omur verirse. 6 kisilik dediysem zebellah gibi bir sey hayal etmeyin. Orta buyuklukte bir sey.

Guzel bir sehire gidiyorum, is ortamımdan, ailemden, arkadaslarımdan misafirlerim olacak ve tabi ki bir sofrada guzelce agırlamak isterim.

Gardrobun cekmecesi yok, mKyaj masası 6 cekmeceli, ic camasırı cart curt icin lazım.

Vallahi sunları acıkladıgıma inanamıyorum.

Gonul ister minimumda halledeyim, ancak bazı seylerin oluru vardır. Bez dolapta is gorur pekala ama ben bir tık da duzgun olmasını istiyorum.

Merhaba, malasef eli yüzü düzgün olsun dersenir maliyetli oluyor.
Belirli eşyaları iyisinden alin- ben yurtdışındayim burda en uygun mobilya İkeadan alınıyor. Ben toplam 7 metrelik dolabimi (14 kapaklı) ordan aldim ve icini istediğim gibi düzdüm (cekmeceleri, askilari vs.) Kiyaslarsam cok cok ucuza geldi. Yaşadığınız yerde varsa kesinlikle uğrayın.

Mağazaların teşhir ürünlerinde ciddi indirim oluyor. Hele kurumsal mağazalar stoklu çalışıyorsa teşhirden ya da depoda kalanlardan uygun fiyata sıfır eşya almanız mümkün olur.

koçtaşda falan uygun mobilyalar oluyor. 2. el de bakabilirsiniz ama nakliye sorun olur. esyalari biraz azaltabilirsiniz aslinda. ev halki genisledikce benim herseyi atasim geldi. masa dahil. eskiden yer sofrasinda yerdik. genis bir alan olurdu o kucuk evlerde. simdi adim atmaya yer kalmiyor. yatagiminda degistirecegim zaman daha kucugunu alacagim. ne kadar az esya o kadar rahatlik.

X