Ev hayalim

evhayalim

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2021
871
700
Herkese merhaba,bişey sormak istiyorum size.Yaklaşık 30 yıldır kiradayım.çok istedim ev almayı ama kısmet olmadı.Ben diyorumki ist buldan ev alamıyorum bari başka şehirden ev alsam olurmu kiraya veririm en azından diye düşünüyorum.Buradan artık ev almam imkansız gibi bişey oldu artık.Sizce nasıl olur?teşekkür ederim şimdiden.Rabbim ev almak isteyen herkese yardım etsin kolaylık versin inşallah🤲🤲

Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama İstanbul' dan 1 ev fiyatına, Ege ve Akdeniz bölgesinin küçük şehirlerinden yerine göre 2-3 tane daire alınabiliyor. Kira gelirleri de yaklaşık 1500-2500 TL arasında.

Dün 1+1 lere baktım; yeni hangi evleri koymuşlar ilanlara diye(ara ara bakıyordum) Neyse 500 binlerde olan evleri 600-700 lere çıkarmışlar, 1+1 sin sen yaa ;şaka gibi😂😂 Almak hayal oldu gerçektende 🙈

Son düzenleme:
Dün 1+1 lere baktım; yeni hangi evleri koymuşlar ilanlara diye(ara ara bakıyordum) Neyse 500 binlerde olan evleri 600-700 lere çıkarmışlar, 1+1 sin sen yaa ;şaka gibi😂😂 Almak hayal oldu gerçektende 🙈
Ayne doğru söylüyorsunuz,misal bugün bakıyorum 1 hafta sonra o ev katlanmış anlamıyorum bi türlü.

Olabilir ama kiradayken oturmayacağınız evi almayı çok iyi düşünmelisiniz. Kredi kullanacaksanız sadece kiraya güvenmeyin. Ev boş kalabilir, kiracı ödeme yapmaz çıkartmaya uğraşırsınız. Kiracıyı çok iyi seçip, kenarda da kötü gün parası tutarsanız yapılabilir. Borçsuz alacaksanız zaten kafanız daha rahat olur.

Bencede en azından bi kira geliriniz olur. ilerde de satıp üstüne biraz daha ekleyip orta yollu bi ev de alma imkanınız olabilir

Pesinatiniz var mi? Ne kadar kredi cekebiliyorsunuz ve faiziyle beraber geri odemesi ne kadar olacak? En kotu ihtimalle aldığınız evin kirasi, aylik kredi taksitini karsilamasi lazim. Aksi takdirde hem kira hem de oturmayacaginiz eve kredi odeyeceksiniz

Pesinatiniz var mi? Ne kadar kredi cekebiliyorsunuz ve faiziyle beraber geri odemesi ne kadar olacak? En kotu ihtimalle aldığınız evin kirasi, aylik kredi taksitini karsilamasi lazim. Aksi takdirde hem kira hem de oturmayacaginiz eve kredi odeyeceksiniz
Var peşinatım kredi çekmeyi düşünmüyorum biraz eş dostdan borç alacağım.Alacağım yerde kiralar 1200 1300 civarıymış birazda üstüne koyup borç ödücem.Bakalım kısmet.

yatırımlık ev almanın diğer yatırımlarda olduğu gibi riski var. kiracının kirayı ödememesi, eve zarar vermesi, evin kiracısız kalması falan derken bunları çok iyi düşünmek lazım. aniden çıkan ve ev sahibine düşen masraflar olabiliyor bunları karşılayacak paranız pulunuz var mıdır mesela? bir de kiracıyı soktunuz, kirasını banka üzerinden düzenli ödeyen biriyse kira artışını maksimum yasal oranlara göre yapacağınız için çevredeki evlerin fiyatları artarken sizin evin kirası atıyorum 1-2 sene sonra pek avantajlı olmayabilir. kiracıya da kafaya göre zam yapamayacak, evden çıkaramayacağınıza göre bunu da düşünmelisiniz. kiralar çok arttı, ben bundan kar ederim mantığı genelde öğrencilere verilen kiralık evler için geçerli oluyor çünkü onlar 1-2 sene oturuyorlar vs kiracı sirkülasyonu çok ama onlar da evi hor kullanıyorlar. eşyalı olursa daha yüksek kiraya verirsiniz ama eşyaların da yıpranma, bozulma durumlarını düşünmeniz lazım.

annem de bu tarzda bir ev almak istiyor çünkü oturmak için almak istesek bize uygun evler aşırı pahalı. 1+1'lere falan krediyle gücümüz anca yetiyor :KK70: ama son dönemde düşündükçe oturmayacağım evi almak bana cazip gelmez oldu. gerçekten kiracı olmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum biz de kiradayız çünkü, ev sahipleri çok kafalarına göre davranmak istiyor. ev sahibim evime girip evi temiz mi tutuyoruz pis mi tutuyoruz bunu teftişe kadar götürdü mesela işi, evden memnun olmasak anında çıkardık. eve çiçek gibi bakıyoruz, ödemelerle alakalı tek bir gecikme, aksama yok ama yine de yaranamıyoruz :)

Artan ev fiyatları İstanbul'a göçü engelleyecek sanırım ellerinde patlasın da o evleri görelim o zaman.
Başka ilden alın kesinlikle ama hiç bilmediğiniz bir yer olmasın vardır bilgisi olanlar.

Artan ev fiyatları İstanbul'a göçü engelleyecek sanırım ellerinde patlasın da o evleri görelim o zaman.
Başka ilden alın kesinlikle ama hiç bilmediğiniz bir yer olmasın vardır bilgisi olanlar.
Dün sosyal medyada bir sohbete denk geldim; vatandaşın biri 650 bine favorilerine eklediği bir evin(haziran 2021) şuan 1.720 civarı olduğu bir ekran görüntüsü atmış. Birileri sizin gibi yorum yapmış, diğer vatandaşta cvp vermiş; emlakçıyım haftada 10 ev satıyorum kimsenin elinde patladığı yok demiş… Bu fiyatlar bize yüksek geliyor ama sonraki senede bu fiyatlar uygun gelcek sanırım😂

Dün sosyal medyada bir sohbete denk geldim; vatandaşın biri 650 bine favorilerine eklediği bir evin(haziran 2021) şuan 1.720 civarı olduğu bir ekran görüntüsü atmış. Birileri sizin gibi yorum yapmış, diğer vatandaşta cvp vermiş; emlakçıyım haftada 10 ev satıyorum kimsenin elinde patladığı yok demiş… Bu fiyatlar bize yüksek geliyor ama sonraki senede bu fiyatlar uygun gelcek sanırım😂
Tıpkı piyasa fiyatları gibi. Markette 35 tlye pahalı dediğim domatesi 25 tl ye bulunca ucuz deyip aldım. Yerleştirdiler beyinlere artık :)

Bence de çok mantıklı. Benim yaşadığım yerde de kiralar pahalı. Muğladayız. İstanbulu düşünemiyorum bile.

Trakya bölgesinde bütçenize göre ev vardır kiralarda ortalamadır heralde tam bilmiyorum
İstanbulu tabiki karşılamaz ama ev sahibi olursunuz
Trakya bölgesi artik ates pahasi :) bence asya tarafina bakilda daha iyi olur gibi sakarya falan

X