Ev Kararsizligi

Siz olsaniz hangi evi secersiniz?

• 1. Ulasima yakin ama dar evi

OY: 2 11,1%
  • 2. Ulasima uzak ama genis evi

OY: 16 88,9%

• Ankete Katılan
    18
  • Anket Kapalı .
Merhaba bayanlar önümüzdeki 3 gün icerisinde bir ev almak icin karar verecegiz. Istanbul da yasiyoruz ve ulasimi kolay yerlerde malumunuz evler pahali. Esimle bu konuyu konus konus bir türlü cözemedik :)
Esyalarim 2+1 seklinde
oturma odam: tv ünitesi+koltuk takimi+ masa takimi (tv ünitem ve masam normalden daha büyük)
yatak odam: Oldukca büyük bir takim, normal ya da dar odalarda her sey üst üste biniyor.
cocuk odasi: Kizimin odasi ikea dan oldugu icin portatif ama bir de hemnes divanimiz var ayrica misafir yatagi olarak kullandigimiz o da kizimin odasinda.
bunlara ek olarak acilabilen bir mutfak masam var.
Esyalarim bu kadar.
Simdi ev icin iki secenegimiz var.
1. Secenek: Ulasimi kolay bir bölgede ama zemin kat ve 2+1. Yatak odam sigmiyor. Yemek masam ya da mutfak masam da sigmayacak. Akilli sehpa alarak masa sorununu cözebilirim ancak yatak odam tikis tikis olacak. Artisi ise ulasimi kolay merkezi konumda. Zemin kat oldugu icin günesi direk almiyor ama gayet aydinlik ve tam pencereli. Semt pahali oldugu icin genis ve üst katlar bizim bütcemizi asiyor.
2. Secenek: Ulasim olarak metro ya da metrobüs yakini degil. Metroya bir vasita ile 10-15dk. Ev ters ise ters dubleks ve 3+1. Normalde ters dublekslerde rutubet ya da isinma sorunu olabiliyor ama bunun garantisini veriyorlar. Söyle ki müteahhit kendisi ve annesi icin yapmis bu ve karsisindaki ters dubleksi ama sonra vazgecmisler. O yüzden evi aksama kadar aydinlik olacak sekilde ,iki katini da tam pencereli yapmis. Kullanilan mazemeler de cok kaliteli. Mutfagi genis, masam rahatca sigiyor. Oturma odasi da keza ayni sekilde. Yatak odasina esyalarim sigar hatta bir de calisma kösesi yapabilirim. Kizimin odasi normal büyüklükte olacak ve bir de misafir icin oda kalacak. Asagi katta yatak odalari üst katta ise yasam alanlari seklinde ayrilmis. Alt katta tuvalet-banyo var üst katta sadece tuvalet var. Konum olarak da okul bir sokak üstünde, hastane cok yakin, a101, bim gibi marketler cok yakininda. Semti gayet güzel.

Ikinci evi cok begendim ama esim ulasimdan dolayi diger ev diyor. Bizim bir kizimiz var ve ilerisinde 2 cocuk daha düsünüyoruz. Yani dar ev alsak simdilik sigsak da sonra sigamayacagiz.

size sorum su siz olsaniz ne yapardiniz? Bu arada arabamiz var ve ev alirken satmayacagiz.

Not: Lütfen bu da dert mi demeyin. Artik esimle tartismaya basladik fikirlerimiz uymayinca. Tabiiki sizin demenizle gidip ev almayacagiz ama biz objektif olamiyoruz sizin görüsleriniz daha saglikli karar vermemizi saglayacak. Hemen cevap yazamazsam kusura bakmayin, kizim 10 aylik oldugundan ilgi bekliyor. Tüm cevaplari okuyacagim ve benim icin kiymetli.
Okudugunuz icin de simdiden tesekkür ederim :)
Yıllarca 1. katta oturduk o yüzden zemin katı tercih etmem,sokağın gürültüsü tüm gün evinizde oluyor ki gerçekten çekilmez bir hal alıyor,üst katların gürültüsü evinizde olur,çöp atma,halı vs silkeleme olabilir,üst katların boruları tıkansa sular sizin evinizden çıkar,güneş almayan evde karanlık olur.

2. seçenek ters dubleks te sanırım yine en alt katta siz olacaksınız o yüzden onuda istemezdim.

2. çocuk ile yeniden ev mi arayacaksınız? Bu şekilde bile sığamayız diyorsunuz üstelik. İşe yarım saat erken çıkarsınız ama eve gelince rahat edersiniz en azından. O yüzden geniş ev diyorum.

İlk evi alırsanız da eşyaları değiştirme bakın. Üst üste ev insanı boğuyor. Temizlik bile yapılmıyor rahatça.

Bence ikisi de güzel değil, eşinizle kavga etmenizin sebebi de bu bence. Bir ev alırken içinize sinmeli, "İşte bu o ev" demelisiniz. Ama bu iki evde de böyle olmamış. Kötünün iyisini seçmeye çalışıyor gibisiniz. Ben olsam araştırmaya devam ederdim ama yok biz illa bu iki ev arasında kaldık derseniz ikinci. Ama kötünün iyisi olarak seçtim.

Büyük ev bence. Yani İstanbul un heryerı merkezi durumda nerdeyse, illaki vasıta bulunur, araba vs ya da başka seçenek araştırmaya devam edin. Zemın katta tıkış tıkış dar bır evı kesınlıkle dusunmeyın, sıkıyor bir sure sonra ferahlık ıstıyorsun

Çekmeköy derim, bundan 30 yıl evvel Kavacık diye bir yer yoktu tarlaydı her yer ama FSM köprüsü'nün yapılacağı haberiyle beraber tüm Kavacık'a piyango vurdu, keza Çekmeköy daha düne kadar 250-300 kişilik nüfusuyla bir köydü, bulunduğu bölgede Ümraniye, Ataşehir, Üsküdar gibi ilçelere göre daha geniş bir yüzölçümüne sahip, inşaat sektörü için avantajlı, emlak piyasası için yıldızı parlayan bir yer, size ev için kaç lira dediler bilmiyorum ama bundan 5-10 yıl önce İstanbul'da çok ucuz sayılacak fiyatlara ev satılıyordu orada, tercih edilmeye başlandıkça fiyatları arttı, Üsküdar'da bulduğunuz ev kaç yıllık? Evin eskisi yenisi olmaz gerçi ama belirtmek istediğim konu Üsküdar'da sıfır bina bulma şansınızla Çekmeköy'de sıfır bina bulma şansınız aynı değil, biri eski binalardan oluşan bir yer, biri yeni yeni binaların yapıldığı gelişmekte olan bir yer, Anadolu yakasında gelişmekte olan yerler eski yerleşim yeri olan ilçeleri bin kere katladı, bakınız Ömerli orada hayatta 200-300 bin liraya ev bulamazsınız artık, evler trilyonla satılıyor, bakınız Ümraniye, bundan 15 yıl önce Ümraniye'ye büyük siteler yapıldığında otobüs hatları bile yoktu doğru dürüst, Çakmak ve civarına gitmeye korkuyordu insanlar, o kadar ıssız yerlerdi ama şimdi Ümraniye aldı başını gitti, ev fiyatları da uçtu.

Taşınmaza yatırım yaparken bunları da göz önünde bulundurun, Çekmeköy'ü birkaç sene sonra tanıyamacaksınız çünkü, ben mazisini biliyorum, arada dağlar kadar fark var.

Secenek cok diyen arkadaslar, butceniz kisitliysa bulacaginiz tum secenekler ayni ozelliklerde olacaktir, emsalleri neyse fiyatlar odur cok fark etmez yani.
Konu sahibi seni cok iyi anliyorum, bende benzer bir terxihle iki ev degistirdim. İlk evim bodrum kattaydi, ama konumu daha iyiydi, guzel gunes aliyordu ama cocuk fikrinden sonra sigmayiz filan diye orayi satip alrernatifleri degerlendirmek durumunda kaldim, aylik odeyebilecegim tutarla alabilecegim genis ve guzel evler toplu tasimalara cok sapa, toplu tasimaya yakin evler ise cok kucuk ve kotuydu. Ben sansimi guzel ama sapa kalan evlerden yana kullandim ki benim arabam yoktu, en yakin otobus duragina ulasabilmek icin 20 dakika dik bir yokus cikmam gerekiyordu, cidden buyuk sikinti olmasina ragmen pisman degilim. Simdi bir de araba aldik, ulasim sorunumuz buyuk olcude cozuldu. Sizin arabaniz zaten varmis hic dert degil o zaman. Sadece ben calisirken annem cocuguma baktigi icin onun eve donerken o yokusu tirmanmak zorunda olmasina uzuluyorum ama hallediuoruz bi sekilde simdilik.

Demem o ki icinde guzel ve ferah yasayabileceginiz evi tercih ederseniz daha huzurlu olabilirsiniz

Demeyin öyle ev bakmaktan usandim, cok uzun zamandir bakiyoruz. O kadar cok tercih var ki artik yilmis durumdayiz. Hem yeni bina hem odalari sekilli hem günes alan hem bütcemize uygun.... derken derken hic bir evde karar kilamadik.
Biz Çekmeköy'den Küçükyalı-Maltepe'ye kadar uzanan geniş bir bölgede tam tamına 1 yıl boyunca ev aradık. Demem o ki herkes geçiyor bu zorlu süreçlerden...

Cok tesekkür ederim kk hatunlari yorumlariniz icin. Ikinci ev icin ev sahibi ile anlastik bayram sonrasi tapu islemleri hallolacak insallah.
Zemin kat icin borularin tikamasi durumu da yokmus burada cünkü kanalizasyona aynri borudan bagliymis bu evler. Benim cok icime sindi insallah tasininca da ayni düsünürüm :))

X