Ev sahibim evi satılığa çıkarıyor ne yapmalıyız?

O zaman iyi ya bizim zaten 6 7 aya ihtiyacımız var ve kontrat da tam 6 ay sonra bitiyr
Sizin kontratınız bittikten 6 ay sonra çıkmanız gerekiyor. Kontratınız devam ettiği sürece de çıkaramaz sizi yeniev sahibi de hemen çıkaramaz diyelim ev satıldı, bir süre müddet vermek zorunda o da 6 7 ay gibi bir süre

Komtra
Sizin kontratınız bittikten 6 ay sonra çıkmanız gerekiyor. Kontratınız devam ettiği sürece de çıkaramaz sizi yeniev sahibi de hemen çıkaramaz diyelim ev satıldı, bir süre müddet vermek zorunda o da 6 7 ay gibi bir s

Sizin kontratınız bittikten 6 ay sonra çıkmanız gerekiyor. Kontratınız devam ettiği sürece de çıkaramaz sizi yeniev sahibi de hemen çıkaramaz diyelim ev satıldı, bir süre müddet vermek zorunda o da 6 7 ay gibi bir süre
Biz evi tutalı 6 ay oldu yani normalde daha 6 ay sonra kontrat bitiyor . 6 içinde de zaten satilmamis olursa süreç uzarda uzar sanirim

Herkese merhaba. Yaklaşık 6 ay önce ev tuttuk kontratimiz devam ediyor düzenli kiramizi ödüyoruz. Ancak ev sahibim evi satmak zorunda olduğunu söyledi satılığa çıkarıcaz ne zaman satılır bilmiyoruz haber verelim mağdur olmayın dedi. Şimdi benim eşimde yurt dışında ev almak için zaten para biriktiriyoruz ama daha 6 7 aydan önce alamayiz. Ve zaten kontrat da normal de 6 ay sonra bitiyor. Bizden önce birisi almak istersen bizi apar topar çıkarırlar mi yoksa zaman isteme hakkımız var mı? Çünkü ben hamileyim arkadaşlar iki ay sonra çocuğum olacak şu durumda benim içinde tasinmak da çok zor olacak bebekle birlikte yani bu konularda bilgisi olan var mı süreç nasıl isliyo? Hemen alıcı çıkarsa biz apar topar çıkmak zorunda miyiz.
Ha bu arada amacım kotumsemek değil yanlış anlaşılmasın ama evi tutarken de bız aceleyle tuttuk kirası uygun diye bina ve evin için biraz eski girişten iki kat aşağıda kolay kolay satılır mı bilmiyorum uyguna verirlerse satılır anca şu piyasada inşallah biz başka bir ev alana kadar satılmaz :KK43:
Sanirim satildiktan sonra 6 ay icinde noterden size yazi gelecek. Iciniz ferah olsun ama, benim de evimde kiraci var ve onun rizasini alarak satiliga koydum ev sirf kiracili diye kimse gormeye bile gelmiyor. Ki kiracidan cidden izin istedim rizasini aldim o da tabi evi gosteririm dedi ama emlakciya sordugumda kimse kiracili ev istemiyor dedi.

Sanirim satildiktan sonra 6 ay icinde noterden size yazi gelecek. Iciniz ferah olsun ama, benim de evimde kiraci var ve onun rizasini alarak satiliga koydum ev sirf kiracili diye kimse gormeye bile gelmiyor. Ki kiracidan cidden izin istedim rizasini aldim o da tabi evi gosteririm dedi ama emlakciya sordugumda kimse kiracili ev istemiyor dedi.
Evet çünkü sonuçta evi biri bile alsa benim kontratim 6 ay sonra bittiği için beklemek zorundalar sanırım. Ama ev sahibi kendim oturcam derse bilmiyorum onuda demezz

Kiracının, ev satılmadan önce imzalamış olduğu sözleşme devam ederken ev sahibinin evi bir başkasına satması durumunda, önceden imzalanan sözleşme ve şartları aynı şekilde devam eder. Kira Hukukunda, böyle bir kiracılı evin satılması durumda kiracının mağdur edilmemesi esas alınmıştır. İmzalanan kira sözleşmesi korunur.

Kiracı, evin yeni sahibi ile eski kontrat çerçevesinde ev sahibi, kiracı ilişkisini korumaya devam eder. Yeni ev sahibi ile tekrar kontrat yapılmasına ihtiyaç yoktur. Yeni ev sahibinin onaylı yeni hesap numarası ile tapunun onda olduğuna dair belgeyi bildirmesi yeterlidir. Kısacası kira hukukunu içine alan yasalara göre evin sahibinin kiracılı evi satılması durumunda, kiracının evi hemen boşaltma zorunluluğu yoktur.
Ev sahibinin satın alındığı 1 ay içinde ihtar çekerek 6 ay içerisinde çıkartma hakkı var diye biliyorum.

Hayır evinizi göstermek zorunda değilsiniz. O sizin inisiyatifinizde iyi niyetle alacağınız bir karar. Siz o evin kirasını ödüyorsunuz, kullanım hakkı sizin. Tutup da sergi gezer gibi kafasına göre evinize insanları sokamaz. O konuda alttan almayın. Sizle değil eşinizle görüşsünler ve reddetsin. Ben de hamileyim, doğum süreci ne olacak evde bebekle uğraşırken elaleme ev mi göstereyim yani , ve güvenli de değil hırlı hırsız arsız ne diye göstereceğim. Eşiniz ile kabul ederseniz size uymak zorundalar. Sizi evi göstermiyor diye suçlama hakları yok.
Yasal olarak haftada iki kez göstermek zorunda. Kirasını ödüyorum gösteremem gibi bir durum yok

Komtra

Biz evi tutalı 6 ay oldu yani normalde daha 6 ay sonra kontrat bitiyor . 6 içinde de zaten satilmamis olursa süreç uzarda uzar sanirim
Uzar tabi ki ve evler şu zamanda satışlar çok zor yapılıyor kaç tane emlakçı arkadaşım var hepsi bu durumdan şikayetçiler. Ev satamıyorlar kolay kolay satılmaz. Dedipin gibi satılsa bile sizi hemen çıkaramaz yasa gereği

Yasal olarak haftada iki kez göstermek zorunda. Kirasını ödüyorum gösteremem gibi bir durum yok
Böyle bir sayı hiç öyle bir karar okumadım, evi göstermediği için dava açarsa mahkemenin belirlediği zaman aralığında göstermek zorunda. Ama orada da yasal bir kiracılık söz konusu mu kim bilir çoğu şey kağıt üstünde ama illegal. Yoksa 10 sene evvelden önce çoğu kişi evden kiracıyı çıkaramıyor. Yenilerde ev sahipleri uyandığı için tahliye taahhütnamesi imzalatıp işini sağlama alma derdinde. İki taraflı farklı mağduriyetler 🤷🏻‍♀️
Kararı incelemek lazım

Böyle bir sayı hiç öyle bir karar okumadım, evi göstermediği için dava açarsa mahkemenin belirlediği zaman aralığında göstermek zorunda. Ama orada da yasal bir kiracılık söz konusu mu kim bilir çoğu şey kağıt üstünde ama illegal. Yoksa 10 sene evvelden önce çoğu kişi evden kiracıyı çıkaramıyor. Yenilerde ev sahipleri uyandığı için tahliye taahhütnamesi imzalatıp işini sağlama alma derdinde. İki taraflı farklı mağduriyetler 🤷🏻‍♀️
Kararı incelemek lazım
Davalar malesef çok uzun sürüyor.
Emlakçımın bana söylediği gibi internette bulduğum bilgileri aynen kopyalıyorum

Kira ilişkisi hukukumuzda Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiştir. TBK'nın 319. maddesinde “Kiracı, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür

Kiracı Evi Göstermezse Ne Yapılır? Kiracının evi gösterme yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde ev sahibi dava açma hakkını kullanabilir. Bu dava kiracının evi gösterme yükümlülüğüne ilişkin davadır
.

Der. Niye diyemesin? İsteyenin bir yüzü kara.
Ama yasal olarak böyle bir şey yok
Kabul etmezsiniz olur biter. Zorlayamsz.
Yani yasal yolunu bilemem insanlar yüzsüz olmuş dediğiniz gibi ben kabul etmem özel eşyalarım var dedim zaten sürekli gelmez herhalde bı foto çekmek için gelecektir emlakçı bide alıcı cikarsa

Yani demek istediğim özel eşyalarım var sonuçta emlakçı veya ev sahibi müsait degilim dediğimde anahtarı verin göstereyim gibi birşey diyemez degl mi
Hayir siz olmadan olur mu hiç. Müsait olduğunuz günü ve saati söylersiniz o zaman eve bakmaya gelirler. Siz yokken anahtarı ver gösteriyim diyemez kimse. İsterlerse vermeyin sakın. Zaten siz veya eşinizde yanlarında olursunuz hemen odalara bakıp çıkarlar uzun sürmez

Hayır evinizi göstermek zorunda değilsiniz. O sizin inisiyatifinizde iyi niyetle alacağınız bir karar. Siz o evin kirasını ödüyorsunuz, kullanım hakkı sizin. Tutup da sergi gezer gibi kafasına göre evinize insanları sokamaz. O konuda alttan almayın. Sizle değil eşinizle görüşsünler ve reddetsin. Ben de hamileyim, doğum süreci ne olacak evde bebekle uğraşırken elaleme ev mi göstereyim yani , ve güvenli de değil hırlı hırsız arsız ne diye göstereceğim. Eşiniz ile kabul ederseniz size uymak zorundalar. Sizi evi göstermiyor diye suçlama hakları yok.
yanlis biliyorsunuz belirli bir gun ve saatte evi gostermeleri gerekiyor

İnşallah Allah nasip ederse en geç sonbahara kadar almayı düşünüyoruz ve istiyoruz yani en azından bir 6 ayımız var en kotu oda ev satılırsa. Ola ki satamadik kendimiz gelicez oturcaz derse yine çıkarabilir mi
Orada çok fazla değişken devreye girer. Ev sahibinizin o ilde başka evi yoksa yine size süre tanıyarak evden çıkartabilir ancak verdiğim örnekteki gibi yarın satılsa en erken eylül'de çıkartabilir. Siz yine de b planınızı yapın şimdiden, kolay gelsin

Yani müsait olamazsam anahtarı isteyip ben göstereyim de demez umarım onu çünkü kabul edemem sonuçta özel esyalarim var benim
Hayır bunu yapmak zorunda değilsiniz, sizin de müsait olmanız önemli sadece art niyet ile birden çok kez erteleme yaparsanız muhakkak hukuki boyutu vardır yanlış bilgi vermek istemem. Ayrıca ev sahibi de evden herhangi bir şeyin kaybolması sorumluluğunu almak istemeyecektir.

L
Lütfen yanlış yönlendirmeyin.

L

Lütfen yanlış yönlendirmeyin.
Alt mesajlarda okursanız ben de aynısını belirttim zaten. Yanlış bir şey yok ortada. Kapıya gelip de e biz bakacaktık diyemez, kiracıya göre yapacaklar o işi.

X