Ev temizliği

armchair99

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2020
19
5
31
Herkese merhaba. Ben yeni evli bir bayanım. Baba evinde bir premses olduğum için hiç ev işi yapmadım daha önce. O yüzden ev temizliği ile ilgili birkaç sorum var onları sormak istiyorum size.
1.Toz aldığımın ertesi günü ev sanki hiç toz alınmamış gibi tozlu oluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ya da bu normal mi her gün toz almak mı gerekir? Ev 20 yıllık bir bina o yüzden olabilir mi? Yeni evler belki daha az tozlanıyordur.
2.Çamaşırları sıvı deterjan ile yıkıyorum. Deterjanın üzerinde belirtilen miktar kadar koyuyorum ama azcık güzel kokuyor çamaşırlar. Hiç buram buram kokmuyor. Kurutup ütüleyene kadar hiç kokusu kalmıyor hatta. Daha mı fazla deterjan koymalıyım, ne yapmalıyım?
3. Koyu renklileri 30 derecede ve koyu renkli kıyafetler için olan deterjandan kullandığım halde renkleri atıyor. Bunu önlemek için ne yapmalıyım?
4. Mutfak eviyesi nasıl temizlenir? Çamaşır suyu ile siliyorum ama yeterince temiz olmuyor?

Herkese merhaba. Ben yeni evli bir bayanım. Baba evinde bir premses olduğum için hiç ev işi yapmadım daha önce. O yüzden ev temizliği ile ilgili birkaç sorum var onları sormak istiyorum size.
1.Toz aldığımın ertesi günü ev sanki hiç toz alınmamış gibi tozlu oluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ya da bu normal mi her gün toz almak mı gerekir? Ev 20 yıllık bir bina o yüzden olabilir mi? Yeni evler belki daha az tozlanıyordur.
2.Çamaşırları sıvı deterjan ile yıkıyorum. Deterjanın üzerinde belirtilen miktar kadar koyuyorum ama azcık güzel kokuyor çamaşırlar. Hiç buram buram kokmuyor. Kurutup ütüleyene kadar hiç kokusu kalmıyor hatta. Daha mı fazla deterjan koymalıyım, ne yapmalıyım?
3. Koyu renklileri 30 derecede ve koyu renkli kıyafetler için olan deterjandan kullandığım halde renkleri atıyor. Bunu önlemek için ne yapmalıyım?
4. Mutfak eviyesi nasıl temizlenir? Çamaşır suyu ile siliyorum ama yeterince temiz olmuyor?
Toz aldığınızın ertesi günü hiç toz almamış gibi olması biraz garip geldi. Acaba süpürme-silme sıralamanızdan kaynaklanıyor olabilir mi? Yani toz aldıktan sonra süpürge falan mı açıyosunuz? Ya da eviniz çok cadde kenarı da camlar açık olabilir sürekli. Bir de alttan ısıtma evler çok fazla toz oluyo. Camaşır deterjanı çamaşırı kokutmaz zaten. Yumuşatıcı kullanmanız lazım, buram buram kokması için. Mutfak tezgahınızın malzemesi veya eskiliğiyle alakalı olabilir. Ama tavsiyem cilalı bi yüzeyse çamaşır suyu kullanmayın. Kısa vadede temizliyo ama uzun vadede cilayı erittiği için yüzeyin daha çok kir tutmasına neden oluyor. Belki farklı marka mutfak temizleyicilerini deneyebilirsiniz. Bi yakınım bimde satılan meşhur sarı spreyi önermişti ama henüz denemedim.

Evi temizlerken önce toz mu alıyorsunuz belki ondan kaynaklı olabilir eğer böyle yapıyorsanız en son toz alın.Eviniz cadde kenarı ise ondan da kaynaklı olabilir evin yeni yada eski olmasıyla alakası yok.

Çamaşır koksun diye yumuşatıcı kullanmanız gerek eğer kullanmiyorsaniz birde 1 kapak yerine 1.5 kapak koyabilirsiniz.

Evyeyi çift camasir suyu ile temizleyebilirsiniz evyeniz mermer ise düzenli temizlenmesi gerek .

Eviyeniz çelikse, metal temizleyiciler güzel iş görüyor. Cifle ovup en son çamaşır suyu da dökebilirsiniz.

Tadilat sonrası eve girdiyseniz boya badana yapılmadan duvarlardan toz iner. Duvarları kuru mopla silebilirsiniz. Makineniz sıvı deterjana uygun bir makine değilse belki kapağa koyup tamburun içine koyabilirsiniz. Renk atması için de, acaba çok sıcak mı yıkıyorsunuz ki?

İlk önce süpürge açın sip bucak iyice süpürün daha sonra toz alın
Çamaşır deterjanınızı değiştirin ve makinaya biraz daha az çamaşır koyun deterhan olçüsünü biraz daha arttıtın
Siyahlar için perwol gibi siyahlar için sıvı deterhçjan kullanın ve en hassas yada narin programda yıkayın renkleri atmaması için

X