Görümceler...

İftar için arayıp çağırdıkları kısmı ben göremiyorum nedense.
Eve çağırdıklarını yazmış ya ordayken iftarda yaparlar işte. Görümcelerin hiçbir kabahati yok kim ne derse desin. Tek kabahatleri eve gelmek istemediklerini söylemelerine rağmen çağıran abilerine git karın ve çocuğunla kendin ilgilen dememeleri. Onun dışında zaten çağırmasalar kızlar çok memnun kalır. ancak evdeki erkek kişisine hizmetçi olarak iki tane kadın yetmediğinden paşamızın elinin altında iki kişi daha varken onları da çağırıyor.

Eve çağırdıklarını yazmış ya ordayken iftarda yaparlar işte. Görümcelerin hiçbir kabahati yok kim ne derse desin. Tek kabahatleri eve gelmek istemediklerini söylemelerine rağmen çağıran abilerine git karın ve çocuğunla kendin ilgilen dememeleri. Onun dışında zaten çağırmasalar kızlar çok memnun kalır. ancak evdeki erkek kişisine hizmetçi olarak iki tane kadın yetmediğinden paşamızın elinin altında iki kişi daha varken onları da çağırıyor.
Eski konuya bakınca koca tam bir odun kendi iş yaptı diye ortalık yangın yerine çevirmiş

Bu sizin yorumunuz ama ök*z herifin çağırdığı gün geldiler ve iftar yaptık demiyor.

Eski konuya bakınca koca tam bir odun kendi iş yaptı diye ortalık yangın yerine çevirmiş
Tüm kadınlar alıştırmış adamı o da kullanıyor bu durumu. Karısı burda bize adamı savunuyor, kardeşleri de orda abisini savunuyor. Herkes adamın bir yemek ısıtmaktan bile aciz oluşunu gayet normal karşılıyorken adam şımarır tabi. Burda bile kocan neden emri vakiyle görümceleri eve çağırdı diye sorgulamak yerine görümceler hizmet etmedi diye saydıran üyeler var. Bu adam böyle nasıl yontulsun?

K KIR PAPATYASII sende ya hamilelik öncesi ya da hamileyken böyle düşünüyordun. Senle bir konuda uzun uzun tartışmıştık.
Eşim geceleri baktı mı bebeğe?
Ayy kız iki yaşına girecek dört ay sonra Nau Nau vallahi neye tartıştık unuttum 🤣
Geceleri şöyle oldu . Eşim sabah erken kalkıp işe gidiyordu ilk sekiz ay ondan ben ona ellemedim kendim kalktım . Sonraki süreçte de eşim evden çalışıyor o yardımcı olmak için çok defa kalktı ama benimki geceleri asla uyumayan meme isteyen bir bebek , babasını kabul etmiyor. Nefessiz kalana kadar ağlıyor . Malesef hala geceleri çoğu zaman on kere kalkarak sürece devam ediyoruz .

K KIR PAPATYASII sende ya hamilelik öncesi ya da hamileyken böyle düşünüyordun. Senle bir konuda uzun uzun tartışmıştık.
Eşim geceleri baktı mı bebeğe?
Şimdi üstteki yorumu okudum ama ben erkek yardımcı olamaz dememistim ki . Geceleri erkn kalkan bir adam bebek bakamaz dedim . Gerçekten o süreçte bakamazdi sabah altıda kalkiyordu onun haricinde her konuda yardım etti ve hala ediyor . Şimdi evdeyken de aynı şekilde ama yine yüzde yetmiş sorumluluk bende çünkü sektör değiştirdi aşırı çalışıyor

Çok teşekkür ederim beni anladığınız için..
Ben de bunu anlatamıyorum işte ben kimseden yardım istemedim, sadece lohusa kadınlar 40 gün tek kalmaz derler bizim büyüklerimiz ben o kalacak kişinin annem olmasını istedim, 40 gün duş alıcam, uykusuz kalcam, yorgun olucam, bebeği banyo yaptırmayı bilmiyorum, bir sıkıntı çikarsa belki yardımcı olur onun yanında sıkıntı çekmeden rahat rahat emziririm diye düşündüm. Ama göğüslerimi görmeyen kalmadı.

Evet yardımcı oldular her konuda ama bir o kadar da iş çıkardılar, annem belki 3 kişilik yemek yapacaktı, 8 kişiye yapmak onların bulaşığını yıkamak zorunda kaldı, ve benim annem yorulup dinlenmek istediğinde, ee ama görevi bu, bunun için geldi, bizde uyumana destek oluyoruz deyip annemin yaptıklarının hiçe sayılması beni çok kırdı. Her şeyden önce ben ondan büyüğüm ve yengesiyim, karşisinda zaten abisinin eşi var, sevmiş ki evlenmiş ve çocuk yapmış değil mi? Bana sanki ben abisine düşmanmışım gibi bırbırbır ama sizde şöylesiniz böylesiniz diye yorum yapmasını uygun bulmuyorum, sen bir dur evlilik hakkında tecrüben yok, hamilelik lohusalık hakkında yok yaşın benden küçük, annemin yaşı sende büyük öyle her yerde her aklına geleni söylemezsin.
Ve eşim de ısrarla benim onlara ayıp yaptığımı savunuyor hâlâ. Ben bebeği hışımla aldığım için öyleymiş ben onlara ayıp yapmışım..
Ya bana yapılan yanlış olmuyor mu herkese ben yanlış yapıyorum dedim.

Hem yanlışsınız ama lohusasınız buda sizi kısmen doğru yapar. Annenizin yanınızda kalması anlaşılır fakat o kadar çok insana gerek yok ki çocuğun burnu tıkanmış. Görümcelere hiç gerek yoktu bence ki kendilerinde hak görmüşler. Meraktan ve annelik duygusuyla ben bebeğimin başından hiç ayrılmadım mesela ki onun tek istediği sizsiniz. Bende sezeryandım, gece uyumadım, eşime bir hafta izin al yanımda dedim. Gece annemi uyandırmadım eşime söyledim mesela.

Böyle akrabalardan, anneniz dahil ederek söylüyorum yardım isterseniz sizin eğitmenize de karışırlar. Bakmanıza da, herşeye. Anneniz de gidince o bebeği siz bakacaksınız yavaş yavaş alışın ki başbaşa kaldığınızda bunalmayın. Benim annem bit hafta kaldı. Mesela kayınvalidem çok yakın oturur bana 5 dakika mesafede 1 saat 2 saat görmeye gelir geri giderdi.

Eşinizim Hiçbir şey yapmayıp sonra da söylenme hakkı yok. Lohusayken Ben adamın ağzına sıçtım somurttugunu hatırlamıyorum.

böyle çok kadınlı evlerde yaşayan erkekler maalesef hiçbir şeye elini sürmemeye alıştırılmış. eşin baksın, eşin yapsın yazanlara hak veriyorum fakat benim eşim de sülaledeki tek, biricik, sadece bir tane olduğu için konu sahibini çok iyi anlıyorum. annem bırakın 40 gün kalmayı bence iki yılın bir yılı bizde kalmıştır. çünkü bebek bakmayı bilmeyen biri, sezaryen yada normal doğum olsun, ki ben normal doğum yaptığım halde ilk bir hafta zorlandım ve bilmiyorsun deli gibi çocuk ağlıyor sütüm yokmuş mesela. ilk günlerden doktorlara gidiliyor yok sarılık olmasın şu bu. annem yemek yapardı ben dinlenirdim ki sütüm gelsin. maalesef çok katmanlı bir yol. ha ikinci çocuğum oldu diyelim bu kez kimse gelmesin tek bakarım derim. insanlar size yardımcı olsun istiyorsunuz evet ama kimse bunu düşünmez, düşünmeyecek. düşünselerdi zaten yemek yapıp getirilerdi, misafirliğe gelmek yerine.

annem yemek yapardı daha çok, akşam başlayan dizileri olduğu için benden bu kadar derdi, eve doluşan sülale vs insanlar merak ediyor bebeği geliyorlar, yiyor, içiyorlar onları da ben toplardım. gece evi temizlerdim. uzaktan gelmeyin dersin olur biter demek kolay çat kapı geliyor insanlar, kahve de yapıyorsunuz arkalarını da topluyorsunuz. işler bu raddeye geliyor. yeni doğum yapan birine yüklenmek de çok ayıp, alttan alıp yardımcı olmak zor çünkü konuşmak kolay. eşin bi şekilde yardımcı olacak, annene saygı duyması gerek ayrıca. gitsin annesinde yesin gelsin yemeğini, sesini çıkarıyorsa ütüyü de ver ütücüye gömlek annem ütülerdi çoğunu ne varsa annelerde var kendi annesi de gelip ütüleyebilirdi ama niye gelsinler gelmiyorlar. ütücüye verirsin yetişmediğinde. başkasında da bir şey bekleme, eşinle aran bozulmasın istiyorsan annenden başka herkesi yardım etme konusunda unut, bebeğe de işten gelince yardım etsin bi zahmet.

X