evcil hayvan sıkıntısı

Bütçeniz maalesef kedi ve köpek için yeterli değil, ayrıca çok büyük sorumluluk bu canlar. Yıllardır kedi ve köpek besleyen biri olarak söylüyorum. Ben grip olduğumda hastaneye gitmiyorum ama evladım hastalanınca koşa koşa veterinere..

Ben Allahtan çalıştığım zaman dolar yükselmeden mama,ilaç, aşılar vs stok yapmıştım.

Kedi ve kuş meselesine gelince birlikte büyümeleri gerekir yani ikisi de yavruyken alışması gerekir yoksa bir gün bir bakmışsınız kuşunuz kedinizin ağzında. :bicak:

Hayvan satın alma olayına girmiyorum, zira arkadaşlar söylemişler. Mümkün olduğunca can sahiplenmeye çalışın, forumlarda, gruplarda. Petshop hayvanlarının maalesef psikolojik durumları çok vahim ve üzücü.

Hayvan haklari savunuculari “biz alsak da almasak da sektor devam ediyor” diye dusunmezler. Siz o sekilde dusunurseniz ben o sekilde dusunursem sektor var olmaya devam eder. Bir hayvansever ve hayvan haklari savunucusu olarak bu dusunce yapisindan cikmanizi oneririm. Cins hayvan olsun,su papagani bu kedisi olsun diye diye suni ortamlarda uretiliyor bu zavallilar,birileri satin aldi ve almaya devam ediyor diye. Yapmayin. Egitimli,bilgili,kulturlu insan yapmaz boyle.

İlla almak istiyorsaniz cins hayvanlardan evet pahalilar. Kimse evinde cins hayvan uretip de ucretsiz vermez. Cunku amac para kazanmaktir.

Ek olarak ucretsiz sahiplendirme yapan kisiler var,internetten bunlara da ulasabilirsiniz. Kedi bakan arkadasimin kuslari da vardi. Farkli ortamlarda tutarsaniz bir sorun olmuyor ama kedinin de bakimi masraflidir. Sokaktan da alsaniz asilari var,tedavisi,mamasi vs vs. Hasta olursa ilaci var. Aylik masrafi 500-600 buldugunu soyledi arkadasim. Ama tabii hayvana gore degisiyor bu durum da.
fikirlerinize saygı duymakla birlikte çok ütopik buldum ama haklısınız keşke o zaman petshop şartlarını iyileştirmek veya petshoplarda hayvan satışını yasaklamak gibi çalışmalar yapsak daha gerçekçi olur gibi geliyor.siz ne kadar almasanızda bilinçli bireyler yetiştirsenizde sizin on katınız bu hayvanları almaya devam edecek.yasaklarda insanları caydıramaz.insanlar bu sefer yasa dışı şekilde merdiven altı üretime devam ederler şimdikinden bile fazla.en iyisi şartları iyileştirmeye çalışmak gibi geliyor bana.katı yasaklar çözüm değil.kedi beni aşar gibi duruyor şimdilik zaten muhabbet kuşu alma sebebim kedinin hakkını veremem diye düşünmem.papağanın masrafı 400-500 aşmıyorsa sahiplenmek istiyorum.kedileri seviyorum fakat çevremdeki insanlar çok fazla masraf çıkabileceğini söyledi kedim Allah korusun bir hastalığa yakalanır 1000 tl masraf cıktı diyelim ben bunu karşılayamazsam o hayvanın hakkına girmiş olurum.

arkadaşlar uzun süredir moralim bozuk bana yoldaş olsun diye bir evcil hayvan arayışındayım ama bu nasıl birşey evcil hayvan beslemek bile aşırı maliyetli olmuş.2 muhabbet kuşum var herşeyin en iyisini aldım ve eğittim.bütün gün salıklar ve gerçekten çok sevimli hayvanlar ama daha uğraştırıcı beni meşgul edebilecek yakınlık kurabileceğim bir evcil hayvan araştırayım derken pakistan veya monk papağanı almaya karar verdim fakat fiyatlar aşırı uçmuş.en az 700 tl,yeme yeni düşmüş istersen 1500-2000tl diyen var.bu hayvanları besleyenler varsa istanbulda yavru ve sağlıklı bir şekilde nereden alabilirim?eminönüne gittim fakat durum içler acısı orada en az 700 tl istiyorlar o parayı vereceksem hiç değilse daha hayırlı bir yere gitsin.kedi almayı çok istemiştim fakat insanlar gözümü korkuttu bakamazsın edemezsin çok masraflı diye şimdi zaten alamam 2 muhabbet kuşum için sıkıntı olur.papağan besleyenler aylık masrafınız nedir?kuşunuzu nereden temin ettiniz bana bir yardımcı olun.2.üniversiteyi okuyorum son sınıftayım öğrenciyim yani ondan bütçem kısıtlı.kedi ve muhabbet kuşunu birlikte besleyen var mı?buarada annem hiçbirini istemiyor fakat ayrı evde yaşıyoruz yani onun ne dediği çok önemli değil aşırı masraflı olmadığı sürece.
Kedi bakmanında aşırı bir maliyeri yok..kumu maması ayda en fazla 150 tl tutmaz..yavru kedi sahiplenirseniz ilk yıl sık sık aşısı oluyor o da aralıklı olunca çok göze batmıyo..ama bir hastalık durumu olunca veteriner maliyetleri çok yüksek.kedim hastalandığında binlerce lira tedavi ücreti ödedim ve ona rağmen kurtaramadık kuzumu feda olsun keşke yaşasaydı da bütün paramı verseydim..daha evvel kuşlarımda olmuştu çokta alışmışlardı konuşuyorlardı falan ama kediyle oluşan bağ bambaşka..yok böyle bir sevgi..benim oğlum avcı ruhluydu kuşumuza sürekli saldırma halindeydi.ama arkadaşımın kedisi kuşla arkadaş gibiydi kafesin başında bekler oyun oynarlardı..yani kuşlarınıza alışabilmesi birazda kedinin karakterine bağlı..birde tavsiyem o paraları satın almak için vermeyin nolur..barınaktan almasanız bile sosyal medyada sahiplendirme grupları var her şehrin..oradan çol güzel bir bebek bulabilirsiniz kendinize..

Duzeltme...
Mesajı kedi almak istiyorsunuz diye düşünüp uzun bir mesaj atmıştım ama tekrar okuyunca anladım ki kuşmuş.
yok kedi düşündüm zamanında altından kalkamam diye vazgeçtim amacım papağan bakmış olan insanlardan bilgi almak fakat bilip bilmeden yazıyor insanlar genel olarak.sizin için demiyorum.

Siz yoldaştan çok cins kuş arıyorsunuz sanırım.
Kedi masraflı bir hayvan değil sokaktan dahi sahiplenebilirsiniz. Kedilerin Ense damlası, iç parazit hapı, kum ve mama dışında bir ihtiyacı yok ve gerçekten yoldaş. Benim kedim var kedi canını yediğim 25 lira ense damlasına gidiyor o da sene de 2 kere pirelenmesin diye.. 7 litre kedi kumu 15 lira marketlerde 9 liraya bile satılan markalar var. 4 paket kum benim kedime rahat rahat bir ay yetiyor. Mama kısmına gelirsek ben sokak kedisi sahiplendim mama asla yemediğinden insan gibi biz ne yiyorsak ondan yemek istiyor ve öyle besleniyor. Bir de tarak alıp düzenli tarayacaksınız tarak zaten bir kere alınıyor.
ve kedili ev gerçekten bambaşka oluyor. Gece birlikte uyuyoruz evin çocuğu gibi. Kedilerle kanatlıların pek arası yok bilgin olsun boşluğunu yakalarsa boğar. Sinek bile sevmiyor kediler.
kuşların hepsi cins zaten.yada yurt dışındaki gibi kötü şartlardan kurtarılmış papağanları sahiplenme seçeneğimiz yok.kedi için çok düşündüm daha önce yavru kedi baktım sokaktan bulduğum sahiplendirene kadar 4-5 ay.masrafları çok olmamıştı fakat şimdi çevremde kedisi olan insanlar çok aşırı masrafı var sakın alma etme diyorlar ondan bende kuş aldım.kuşlarım olduğu için kedi değil daha çok papağan bakan insanlardan bilgi almak amacım.

fikirlerinize saygı duymakla birlikte çok ütopik buldum ama haklısınız keşke o zaman petshop şartlarını iyileştirmek veya petshoplarda hayvan satışını yasaklamak gibi çalışmalar yapsak daha gerçekçi olur gibi geliyor.siz ne kadar almasanızda bilinçli bireyler yetiştirsenizde sizin on katınız bu hayvanları almaya devam edecek.yasaklarda insanları caydıramaz.insanlar bu sefer yasa dışı şekilde merdiven altı üretime devam ederler şimdikinden bile fazla.en iyisi şartları iyileştirmeye çalışmak gibi geliyor bana.katı yasaklar çözüm değil.kedi beni aşar gibi duruyor şimdilik zaten muhabbet kuşu alma sebebim kedinin hakkını veremem diye düşünmem.papağanın masrafı 400-500 aşmıyorsa sahiplenmek istiyorum.kedileri seviyorum fakat çevremdeki insanlar çok fazla masraf çıkabileceğini söyledi kedim Allah korusun bir hastalığa yakalanır 1000 tl masraf cıktı diyelim ben bunu karşılayamazsam o hayvanın hakkına girmiş olurum.
Utopik midir bilemiyorum ama gercekci :KK66: satisin yasaklanmasi mumkun degil cunku devlet bundan para kazaniyor vergi alarak. Pek cok istihdam saglaniyor yan kollari ile vs vs. Dolayisiyla altin yumurtlayan tavugu kimse kesmek istemiyor,bu da olayin baska bir boyutu. Serbest piyasa oldugu surece de kimse kimsenin dukkanina ve o dukkanin kosullarina karisamiyor elbette. Derin meseleler.

Hastalik aninda asiri masrafi olabiliyor bir hayvanin. Ben sadece sokaktakileri beslemekle yetiniyorum. Hasta veya yarali olanlar icin veterinerler ucret almiyor burada. Veya cuzi miktarlar aliyorlar.

Sultan papağanı ve hint bülbülü eşzamanlı besledim. Aynı kafeste olmadıkları takdirde (e heralde yani) iyi geçinirler. Muhabbet kuşlarıyla da böyle olur. Kuşlar acayip sosyal ve cana yakın canlılar. Kedi diye baskı yapanlar olmuş ama ne alaka yani? Kuş kuştur kedi kedidir. İkisi de farklı. Ama kuştan da çok iyi arkadaş olur. Kuş bakmayan bilmez.
sonunda beni anlayan biri çıktı:halay:kuşun arkadaşlığı başka kedinin köpeğin çok başka.hepsinin masrafı zorluğu ayrı.

Hayvanlar sizin yalnızlığınızı paylaşacağınız oyuncaklar değiller. Alın bi tekir kedi desem almazsınız yok bilmemne papağanı şu kedi bu kedi. İnstagrama da fotoğraf lazım çünkü. Valla çok sinirleniyorum siz bakmayın
Kedi bakmanında aşırı bir maliyeri yok..kumu maması ayda en fazla 150 tl tutmaz..yavru kedi sahiplenirseniz ilk yıl sık sık aşısı oluyor o da aralıklı olunca çok göze batmıyo..ama bir hastalık durumu olunca veteriner maliyetleri çok yüksek.kedim hastalandığında binlerce lira tedavi ücreti ödedim ve ona rağmen kurtaramadık kuzumu feda olsun keşke yaşasaydı da bütün paramı verseydim..daha evvel kuşlarımda olmuştu çokta alışmışlardı konuşuyorlardı falan ama kediyle oluşan bağ bambaşka..yok böyle bir sevgi..benim oğlum avcı ruhluydu kuşumuza sürekli saldırma halindeydi.ama arkadaşımın kedisi kuşla arkadaş gibiydi kafesin başında bekler oyun oynarlardı..yani kuşlarınıza alışabilmesi birazda kedinin karakterine bağlı..birde tavsiyem o paraları satın almak için vermeyin nolur..barınaktan almasanız bile sosyal medyada sahiplendirme grupları var her şehrin..oradan çol güzel bir bebek bulabilirsiniz kendinize..

Nasil baktigina gore degisir. Dogru durust bakiliyorsa 150tlden az tutmaz. Benim kedimin sadece yaş mama parasi aylik 100-120TL ediyor.
Kuru mamasinin 1,5 kilosunu 142 TL ye aliyorum.
Esimin işlerinin bozuldugu donem veteriner masraflari icin gram altinlari bozdurdugumu biliyorum. Oyle herhangi bir mamayla besleyip, herhangi bir veterinere goturseydim daha masrafsiz olurdu muhtemelen ki herhangi bir veterinerin bile fiyatlari cook uygun olmuyor biliyorsunuz.

kedi için satın alma asla olmaz zira her yer kedi dolu ihtiyaç sahibi biri mutlaka bulunur.o paralarda benim araştırmam sonucunda ulaştığım papağan fiyatları.kedileri seviyorum aylık masrafı sorun olmazdı diye düşünüyorum fakat benim korkumda başına bir iş gelse veteriner masrafı yani onu ödeyemezsem hayvana yazık etmiş olurum vicdan azabı olur benim için.bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

bir köpeğin tahlilleri düzgün güvenilir pet hastanelerinde 300-400 tl en az, ve bir insandan çok daha fazla hastlanıyorlar. siz en iyisi balık alın en az masraflı balık olur.

kaliteli veterinerim+ mamaları+ bakımı+ ilaçları aylık 500- 600 lira civarında benim kızımın.. eğer maddi imkanınız çok uygun değilse kedi önermiyorum.. bunun yanında kimseye güvenemeyip bırakmadığım için 2 senedir tatile gitmiyorum.. evde hiç gece yalnız kalmadı çünkü ağlayıp depresyona giriyor.. olay bu yani, kendinizi ona ayarlamanız gerek alacaksanız..

cinsi önemli değil daha önce kısa süreliğine yavru kedi baktım sokaktan bulduğum ama kedi kuş aynı yerde olur mu?birde aylık masrafı 400-500 geçer mi?bakamayacaksam almak istemem.

Biraz kediye bağlı masrafları. Misal bizimkine bir kez iç dış parazit yaptırdık 40 tl verdik, fıtık ameliyatı oldu 300 verdik. Ameliyat sonrası ilaçlarını aldık 125 tl verdik. İki defa mama aldım, biri royal canindi 85 tl verdim 2 kilosuna, biri proplandı, 3 kilo 400 gr 126 tl verdim. Kumu oluyor, 3 ayda 20 kilo kum kullandık. Gibi gibi yani. Düzenli kontrol, mama, kum masrafları rutin zaten. Hastalık vs olmadıkça aşırı masraf olmaz. Benim kedim obur değil, o yüzden aşırı mama tüketimi yok. Ama bakıcımın kedisi obur, o daha hızlo tüketiyor mesela. Eğer ekonomik olarak belli bir miktarı her ay ayıramayacaksan beslemeni önermem. Çünkü ne masraf çıkacağını bilemezsin.

bir köpeğin tahlilleri düzgün güvenilir pet hastanelerinde 300-400 tl en az, ve bir insandan çok daha fazla hastlanıyorlar. siz en iyisi balık alın en az masraflı balık olur.
balıkla bir yakınlık kurulmuyor.kedi köpek zaten beni aşar benim amacım papağan besleyenlerden bilgi almak yinede teşekkür ederim.

Kablumbaga alin en masrafsiz o gibi. Ciddiyim evde beslenen kaplumbagalar var, cok guzeller.
kaplumbağam vardı fakat sonradan öğrendim ki bu canlıların aslında çok geniş bir alana ihtiyacı varmış öyle sandığımız gibi fanusta yaşayan hayvanlar değillermiş.ben o kadar geniş bir ortam sağlaymayacağım için hayvanlara yazık olur.kuşlarım için kendileri küçük olmasına rağmen papağan kafesi diye tabir edilen büyük bir kafes aldım ve bütün gün salıklar.kafese tek girdikleri zaman uyudukları zaman ve evde kimse olmadığı zaman.bizim ev nadiren boş kaldığı için hep dışardalar diyebilirim.bu imkanları kaplumbağa,hamster...gibi hayvanlara sağlamam mümkün değil.kuş gibi değiller evde kaybolurlar.aslında ben hayvan tavsiyesinden çok papağan besleyenlerin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum.çevremde papağan besleyen yok kedi,köpek besleyen çok.

Çok masraf yazıp sokaktan hayvan "kurtarmak" isteyenleri, sokaktan yaşam arkadaşı edinmek isteyenleri soğutmasak? Tamam tabiki bunlar olması gerekenler ama diyelim mi siz en kaliteli mamayı alırsınız, tabiki masrafı da ona göre olur, ama ben daha ucuzunu alırım ve kendim evde hazırladıklarımdan da takviye yaparım, bi şekilde daha bütçeme uydurmaya çalışrım, mühim olan sokaktan can kurtarmak. Eminim evin en kötü şartları, sokağın şartlarından yeğdir o canlara. Çorbama ekmek doğrar o canı doyururum ama sokakta onu bile bulamıyorlar.
Bir de konu sahibine çok yüklenilmiş, evet hayvan ticaretine ortak oluyoruz ama alternatif olarak balık da denmiş mesela, balık can değil mi, konu canlı ticaretiyse?
Burada eminim pek çok kişinin kuşu vardır, biz onları nereden aldık? Çoğumuz parayla aldık, doğru mu? Evet kuşum var ve evet parayla aldım, napiyim, kim kime ücretsiz veriyor, ben de maalesef evde küçük bir soluk olmadan duramıyorum, aldım. Zaten o kuş o dükkana gelmiş, ben o kötü şartlardan kurtarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum en azından.

Benim kedim var asla aylık 300-500 arası bir masraf olmuyor şaşırdım buradaki yorumlara :) aşıları yapılıyor kesinlikle bunu ihmal etmem, kum alıyoruz 20 kg.suna 32 TL verdik internette daha ucuz diye. Mamasini da büyük boy aldık bayadir gidiyo 10 kg fiyatını hatırlamıyorum epey oldu. Kedi arada pişmiş et tavuk balık peynir gibi bizim yediklerimizden de yiyor, secmiyor. İlk zamanlar aşıları masraf oluyor ama surekli olan bisey degil, en basta sık sık oluyor sonra aşı araları açılıyor. en başta kapalı kedi tuvaleti aldık. Bunların dışında ciddi bir masrafı yok. Hele ki siz ayda 300-400 TL gözden çıktıysaniz iki kedi bile beslersiniz. Gerçi benimki tekir, cins olanlar belki her mamayı yemiyodur onu bilemem.

sonunda beni anlayan biri çıktı:halay:kuşun arkadaşlığı başka kedinin köpeğin çok başka.hepsinin masrafı zorluğu ayrı.

Ya burda bir üye vardı, sultan papağanları vardı galiba, evcil hayvan bölümünü bir araştırın, sık sık rastlıyordım orda ama nickini hatırlamıyorum şu an. O bölüme bir baksanız.

Çok masraf yazıp sokaktan hayvan "kurtarmak" isteyenleri, sokaktan yaşam arkadaşı edinmek isteyenleri soğutmasak? Tamam tabiki bunlar olması gerekenler ama diyelim mi siz en kaliteli mamayı alırsınız, tabiki masrafı da ona göre olur, ama ben daha ucuzunu alırım ve kendim evde hazırladıklarımdan da takviye yaparım, bi şekilde daha bütçeme uydurmaya çalışrım, mühim olan sokaktan can kurtarmak. Eminim evin en kötü şartları, sokağın şartlarından yeğdir o canlara. Çorbama ekmek doğrar o canı doyururum ama sokakta onu bile bulamıyorlar.
Bir de konu sahibine çok yüklenilmiş, evet hayvan ticaretine ortak oluyoruz ama alternatif olarak balık da denmiş mesela, balık can değil mi, konu canlı ticaretiyse?
Burada eminim pek çok kişinin kuşu vardır, biz onları nereden aldık? Çoğumuz parayla aldık, doğru mu? Evet kuşum var ve evet parayla aldım, napiyim, kim kime ücretsiz veriyor, ben de maalesef evde küçük bir soluk olmadan duramıyorum, aldım. Zaten o kuş o dükkana gelmiş, ben o kötü şartlardan kurtarmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum en azından.

Ailemle yasiyorken ve pek param yokken evde kedi bakmadim. Elimde olanlarla oyle veya boyle mama alip disarda besledim. Yatacaklari yer yaptim derme catma da olsa. Muhim olan karinlarini doyurmaksa bunun icin illa eve sokmak gerekmiyor (Hasta, yarali vs) degilse.
Eve alip kapatacaksam herseyini iyi bir sekilde karsilamam lazim diye dusunuyorum ve öyle yapiyorum.
Evdeki haric yine disardakilere de mama almaya devam ediyorum.

X