Evde Alkali Su Nasıl Yapılır

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
233.397
461.394
40
maxresdefault.jpg

Alkali Su Nasıl Yapılır
Vücudumuzun bir saat gibi tıkır tıkır ve sorunsuz çalışabilmesi için sağlıklı olması şarttır. Bu şartlardan birisi de Ph değerinin belli bir standartta olmasıdır ki bu durum bağışıklık sistemini ayakta tutar ve güçlü kılar. Bağışıklığı ayakta ve dengede tutacak Ph değeri 7.4 olarak hesaplanmıştır.

Hücre yenilenmesi, sağlığın daimi olması, enerjik olmak ve dahası kolay kilo verebilmek için ve verilen kilolardan sonra aynı düzgün formu koruyabilmek için alkali su tüketmek gereklidir. Alınan gıdaların da alkali özellikte olması yaşam kalitesi için son derece mühimdir.

Peki o halde alkali su nasıl elde edilir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Alkali su yapımı oldukça kolaydır. Alkali suyu günlük hazırlamak ve taze taze tüketmek en doğrusudur. Sadece içme suyunuzu değil, hazır damacanalarla aldığınız suları da alkali içerikli hazırlayarak yemeklerinizde de alkali su kullanma alışkanlığı edinebilirsiniz.

Alkali su yapımı için taze su ve karbonata ihtiyacınız var. Belirli oranlarda karıştırılan su ve karbonat, alkali suyunuzu hazırlamak için yeterli.

Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?
Alkali su hazırlamak için öncelikle içtiğiniz suyun Ph değerinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sık kullanılan suların Ph değerleri; Erikli 7.5 Ph, Damla 7.73 Ph, Pınar 7.8 Ph, Abant 7.47 Ph, Hamidiye 6.96 Ph şeklindedir.

Suyun Ph değeri, aynı zamanda ne kadar asidik olduğunu da gösterir. Ph değeri 7’den az ise o su asidik, 7 seviyesinde ise nötr, 7’den fazla ise baz olduğunu belirtir. Vücudumuzun asit dengesini korumak için Ph değeri 7’nin üzerinde olan suları içmeliyiz. İdeal Ph değeri ise 8 yahut 9 olan değerdir.

 • Karbonatla Alkali Su Hazırlama: Alkali su yapımı için, 2 litre temiz ve güvenilir marka suyun içerisine, eczaneden alınmış 1 çorba kaşığı karbonatı ilave edip, suya tam anlamıyla çözünene kadar karıştırın. Kullanacağınız suyun miktarına göre karbonat oranını ayarlayın ve ihtiyacınıza göre hazırlayın. Yüksek tansiyon ve buna benzer bir rahatsızlığınız varsa, sodyum içeren karbonatı tüketmeniz çok da doğru olmayacaktır.
 • Limonla Alkali Su Hazırlama: Limon her ne kadar asitli bir meyve olsa da ve asit dengelemek için hazırlanacak alkali suyun içeriğinde asitli bir maddenin kullanılması çelişkili gözükebilir; ancak limon anyoniktir. (eksi elektrik yüklü) Bu da eksi yüklü iyon oluşturduğu ve sindirildikçe alkali suhaline geldiğidir.
 • Ph Damlaları: Eczanelerde satılan ve alkali su damlaları da denilen Ph damlaları da evde alkali su hazırlamak için farkli bir alternatif olabilir. Fakat bu yöntem, diğerlerine göre biraz pahalıdır. Ph damlalarını, 1 aylık, 2 aylık 3 aylık kullanımlık paketlerde satın alabilirsiniz.
Eğer çeşme suyu tercih ediyorsanız, suyunuzun Ph değerini ölçtürmeniz gerekecek. Bunun için de iki seçeneğiniz var. Biri, suyu bir laboratuvarda tahlil ettirerek Ph değerlerini öğrenmek; diğeri de eczanelerden temin edebileceğiniz Ph ölçer kitlerden satın alarak suyunuzun Ph değerini kendiniz ölçmek.

alkali-su.jpg


Alkali Su İle Zayıflama
Uzmanlar, vücudun asit baz dengesini alkali düzeye çıkararak metabolizmaya hız kazandırılabileceğini, bunun da karbonatlı su ile yapılabileceğini vurguluyor. Eğer et ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız, vücudunuzda asit birikecektir. Bazı kimselerin ne yaparsa yapsın kilo verememesinin altında yatan sebep bu olabilir. Karbonatla hazırladığınız sudan günde 3 litre kadar içebilirsiniz. Her yemekten yarım saat önce içmek fayda sağlayacaktır. Öğünlerden 1 saat sonra tekrar içeceğiniz karbonatlı su, hızlı ve tam randımanlı bir sindirim sağlayacaktır. Yemek sırasında su içmemeye özen gösterin. Vücudunuzda ödem ve şişkinlik problemi yaşıyorsanız, karbonatlı suyun faydasını hissedeceksiniz.

Ahmet Maranki Alkali Su
Alkali diyetinin buluşunu Prof. Dr. Ahmet Maranki yapmıştır. Maranki, alkali diyetini, vücudun Ph değerlerine uygun olarak beslenmek ve her gün alkali su içmek olarak özetler. Asidik besinlerin, metabolizmayı yavaşlatmak suretiyle kilo vermeyi engellediğini savunan Prof. Dr. Maranki, bu diyetiyle Deniz Seki, Bergüzar Korel, Çağla Kubat, Hadise gibi ünlüler başta olmak üzere pek çok kişiye ayda 7-8 kilo verdirmiştir.

Ahmet Maranki, bu diyette diyet süresince alkali su tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Ph seviyesi 7.4’ün üzerinde olan 2 litre hacmindeki suya 2 çorba kaşığı İngiliz sodası yahut normal karbonat karıştırılarak gün boyunca bu su tüketilmeli.Alkali diyeti boyunca sadece alkali su içmek değil, alkali gıdalar da tüketmek gereklidir.

Ispanak, brokoli, börülce, bamya, lahana, pırasa, domates, kereviz, barbunya, taze fasulye gibi taze sebzeler; ananas, muz, şeftali, portakal, mandalina, üzüm gibi meyveler ve fındık, badem gibi kuruyemişler ve tüm baharatlar alkali gıda sınıfındadır ve sıklıkla tüketilmelidir.

Bunun dışında kalan et, süt, peynir, hazır gıdalar, rafine gıdalar, şeker ve şekerli gıdalar, kızartmalar, un, çay ve kahve gibi yiyecek içecekler asidik sınıftadır ve diyet boyunca uzak durulmalıdır.

Alkali Su Nasıl İçilir?
Alkali suyu yemeklerden yarım saat evvel ve yemekten 1 saat sonra içmek en doğrusu. Yemek sırasında içmemek kaydıyla gün içinde yaklaşık 2.5-3 litrelik alkali suyu yavaş yavaş tüketmekte fayda var. Alkali su her gün taze hazırlanmalı ve o gün içinde hepsi tüketilmelidir. Ne çok sıcak, ne çok soğuk, normal oda ısısında tüketilecek alkali suyun faydası kısa süre içinde hissedilebilir.

Alkali-Su-Nasıl-Yapılır1.jpg


Alkali Su Markaları
Ambalajlı sular raporuna göre içilebilecek alkali su markaları şöyle açıklanmış:

 • Buzdağı
 • Taşkesti
 • Tekir
 • Kalabak
 • Abant
 • Nazlı
 • Kipa
 • Erpınar
 • Efemsu
 • Karlık Madran
 • Fuska
 • Şırlan
Alkali Su Faydaları
 • Alkali iyonize su, bağışıklık sisteminin koruyucusudur.
 • Hücrelerde yoğun nemlenme sağlar
 • Hücre yenilenmesinde rol oynayarak gençlik, dirilik ve tazelik sağlar.
 • İçeriğindeki negatif iyonlar sayesinde hastalık ve erken yaşlanmaya sebep olan serbest radikalleri bloke eder.
 • Vücutta yılların birikimi olan asidik toksinleri nötralize eder ve arınma sağlar.
 • Alkali su temiz ve bakterisiz yapıdadır. Diğer sulara göre 2 kat daha fazla oksijen içerir.
 • Vücudun, Ph dengesini korumasına yardımcı olan alkali su, hastalıkları da önler. Vücuttaki zararlı bakteri ve iltihaplanmalara karşı savaşır.
 • Vücutta detoks sağlar, enerji ve zindelik verir.
 • Alkali su vücut yorgunluğunu alır.
 • Alkali su, kanın oksijen kapasitesini arttırdığından, kanserli organizmaların yaşamını güçleştirir.
 • Kemoterapiden sonra oluşan asidik ortamı temizlemek için alkali su içmek iyi gelir.
 • Asidik ortamın artışıyla, kemik içi boşalma, yaşlanma belirtileri, yüksek tansiyon, romatizma, alerji, diyabet, kolesterol gibi rahatsızlıkların temeli atılır. Alkali su içmek tüm bu rahatsızlıkları geriletir.
 • Stres, sıkıntı, depresyon, üzüntü ve tüm olumsuz hisler ve duygular, vücuttaki asidik ortamı arttırır.
 • Kronik hastalıkların başlamasını engeller.
 • Peki alkali su zararları açısından irdelendiğinde karşımıza nasıl bir tablo çıkar, alkali suyun faydaları yanında zararları da var mıdır? sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:Kimi uzmanlara göre alkali beslenmenin ve alkali su tüketiminin kilo kaybına hiçbir faydası yok!
  “Mükemmel ve teklemeden tıkır tıkır çalışan “doğal savunma” sistemlerine sahibiz. Bu, asit-alkali dengesi için de geçerli. Doğal “asit tamponlama sistemlerimiz” Ph dengemizin asit tarafına kaymasını rahatlıkla engelliyor” diyen Osman Müftüoğlu, içtiğimiz sulara İngiliz tuzu ekleyerek sorunun çözülemeyeceğini, hatta İngiliz karbonatının içinde bulunan fazla miktardaki sodyumun, vücutta su tutulmasına, ödeme, selülite, yüksek tansiyona çanak tutacağını belirtiyor.
 

deadia

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2015
232
125
Harika bilgiler canım, çok teşekkürler... :KK60: Alkali diyeti tam aradığım şeydi Ahmet Maranki'yi yakından takip ediyorum zaten, son dönemlerde uyguladığım bir diyeti var; Ahmet Maranki "biberiye yağı ile 1 haftada göbek eritme kürü" onu uyguluyorum sporla birlikte gerçekten işe yarıyor. :KK76: alkali diyetini de uygulayacağım...
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 943 gün geçti.

mininap

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
31 Mart 2016
16
12
28
Çiçek, Taze Nane ve Limon dilimleri ile çok güzel alkali su yapıyorum ve süper ödem attırıyor :)
 

speedygonca

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2017
6
0
34
Burada suyun tek başına alkali olması yeterli değildir aynı zamanda iyonize olması gerekir. Doğal kaynak suları kimisi alkali kimisi asidiktir ancak hepsinin ortak özelliği yeryüzüne ilk çıktığı anda iyonize haldedir. Prof. Ahmet Maranki neyin profesörü ise o konu hakkında konuşsun, bir kanalda izledim su ile ilgili verdiği bilgiler hatalı maalesef