Evde Blond Me ile Kuru & Kalın Telli Saç Açma, Boyama ve Bakım Tecrubelerim.

Tembeliko

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Mart 2015
12
0
27
Pigmentasyon veya cila işlemini yaptım( Sonuç En başta ki)
Ciladan sonra saçımı yıkadım ve grilikler yeşermeler gitti. Ancak tekrar çiğ sarılık çıktı.
İgor 10.14 saç boyasına 0.11 kattım ve 20 volüm ile saçımı boyadım. Sanırım bebek sarısı tonunu yakalayabildim.
Yumuşak güzel bir renk. Yarın fotoğrafları tekrardan güncelleyeceğim.
IMG_20220802_135034.jpg
Güncelleme: Son hali bu oldu arkadaşlar okuyanlara şimdiden teşekkürler :)
unknown.png

Ben açma&boyama işlemlerini evde yaptım ve ilk kez yaptım.
Kameraya bazı dorelikler çiğlikler yansımayabiliyor. Mesela ikinci açışımda harika bir krema rengi elde etmişim gibi duruyor ama o yeşil ve civciv sarısı dore haldeydi xD Çok çiğ... kötü bir sarısı vardı. Son halinde o yok ama hala yeşillenme mevcut ve o yeşil çiğlikte resimde pek belli olmamış xD

Blond me ile 20 volümlük yine aynı markanın açıcısını kullandım. Bakırımsı koyu boya (yeni yapılmıştı) üzerinden açtım.
  • En sağdaki ilk açışım. Koyu bakır renkten açmıştım. 40 dk kadar açıcıyla bekleyip yıkamıştım.
  • İkinciyi elde etmek için ise (ortadaki) açıcıyı yaklaşık 60 dk beklettim. Uçlar daha hızlı açılsın diye plastik eldiveni geçirip son 15 dk öyle beklettim.
En soldaki ise pigmentasyon yapılmış hali.
  • Göz kararı su ekledim ve blond me oksidan ile İgor 0.11 rengini bire bir kattım. Argan yağı ve saç bakım kremi de yine azar azar göz kararıyla ekledim. Yaklaşık 30 dk. beklettim. Fazla beklettiğim için yer yer küllülük oldu. Amacım sadece renk tonu eşleyip doreliği almaktı ama yeşermiş küllü boya yapmışım gibi oldu. Yine de çoğu dore turuncu tutamı yok edebildim.​
Umarım akar.
Grilikler ve yeşillikler aktı. Ancak önceki çiğlikte olmasa bile sarılıklar bayağı geri geldi. Artık asıl boyamayı gerçekleştireceğim.

Saçlarım artık çok fazla yıprandığı için en az 1 ay işlem yapmayı planlamıyorum.

  • John Frieda Full Repair İşlem Görmüş Saçlar için onarıcı Şampuan aldım. Kardeşim ince telliler için olanını severek kullandığından bende bunu alayım dedim. Şampuanlar çok etki etmiyor diyorlar ama genelde şampuanlar saçımı yıpratıcı etki gösteriyor o yüzden hiç değilse yıpratmaz diye aldım.
  • Şampuan etkiliymiş arkadaşlar saçlarım da kıvırcıklarım kalmamıştı son resimde gördüğünüz gibi dalgalar şeklinde geri dönüyor.

  • Maske olarak, Organic Shop Argan yağlı saç maskesini uzun zamandır zaten kullanıyorum, saçlarıma çok iyi geliyor. Şimdi bakalım toparlayabilecek mi saçımı ona bakacam.
  • Aşırı kuru, keçe olup hareket etmeyen saçlarımı duşta yumuşattı ancak duştan sonra saçımı kurutunca kuruluk geri geldi.
  • Duş sonrası Panten argan yağı ve Gliss yıpranmış & kırık saç uçları için sıvı saç kremini kullanıyorum. Zaten bir süredir kullanmakta olduklarım yani bu yıpranmış saça ne kadar etki edecek göreceğiz.
  • Argan yapı harika iyi geldi, bu dönemde saçımı normal saça benzetebilen yegane şey oldu. Gliss de fena değildi ama 1 haftada hepsini bitirdim. -_-
Bakım içinse;
  • İlk olarak zeytinyağı+ argan yağı+ saf papatya suyu+ jelatin(hayvansal) + bal + glıss sıvı saç bakım spreyi(4-5 fıs) + beeo + lavanta esansı. Maalesef pek doğal olmadı bu maskem ancak denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Çok güzel kıvam alıyor ancak ben saf papatya suyunu fazla ekleyip sprey şişesinden sıktım saçlarıma. Balı eklemeden önce karışımı dinlendirin, öyle bal ekleyin. Kıvam yoğun olacak gibiyse balı önce ılık suyla seyreltin öyle ekleyin karşıma. Bekletebildiğim kadar bekletme niyetindeyim ama genelde 3 saati geçemem. (Baş ağrısı&migren yapıyor
3 saati fazla fazla fena halde geçtim ve saçımı inanılmaz güzel hale getirdi. Ancak uzun süreli etkisi olmuyor. 2. yıkamadan sonra saçlar eskiye dönüyor.
İ
lerleyen zamanlarda burayı güncelleyip ne yaptım, ne yapmadım veya ne, ne kadar etkili oldu? gibi soruların cevaplarını yazmaya devam edeceğim. Çünkü artık çoğu işimizi evde yapıyoruz ve deneyimlerin aktarılmasının çok önemli olduğu kanısındayım. Bire bir fikir nasla veremez ama üç aşağı beş yukarı sizin de başınıza ne gelebileceğine dair fikir elde etmenin yararının büyük olduğuna inanıyorum :) .

İmkanım olursa(çünkü şu an işssiz ve beş parasızım) Olaplex no:0 ile no:3 ünü birlikte alıp kullanacağım.

Bana şans dileyin kızlar :)
 
Son düzenleme: