Evde calisan yardimci

Arkadaşlar herkese merhaba. Kimseden akil alamadığım birde tanımadığım insanlara denizayımda objektif yorum alayım dediğim bir konu var.

Evimizde 6 aydır çalışan bir yardımcı var ben gündüz çok yoğun çalıştığımdan eve geldiğimde resmen bitmiş oluyorum. Birde küçük bebeğim var onu her gün anneme birikiyorum ona yardımcımız bakmiyor.oglen 11_12 gibi gelip aksam 18_19 gibi gitmesi yönünde anlastik.malum andemi olduğundan is çıkışı çok kalabalığa kalmasın diye bu ara 5 de çık dedim.

Ama her gün gelmesine rağmen hiç bir şey düzene girmedi. Yemek yapılacak mesela yalandan en kolay neyse o yapiliyor.bi gün temizlik yapacaksa ertesi gün ütü yapıyor süpürge bile .pazara gidersin diye konuşmuştum ya msj atiyor şu eksik sipariş verirmişsiniz diye yada en yakın marketten aliyor ki porsumuş oluyor her şey.
Esimde haliyle kızıyor para veriyorsak istediklerini söyle senin yüzün yumuşak diyor.
Kurutma makinesinin içindeki tüyleri 2 kurutmada bir temizlememiz gerekiyor diye belirtmeme rağmen haftalarca kaldığı oluyor.En son ben temizliyorum makina bozulmasın diye.
Ütünün kireç haznesi deseniz yine öyle. Çocuğun çamaşırında yemek lekesi çıkmamışsa öylece ütüleyip dolabına kaldırıyor.
Sabah 5 de kalkıp 6 da yola çıkıyorum aksamda 7 yi buluyor eve gelmem.O saatten sonrada eşim söylenmesin diye resmen kadının arkasını topluyorum kalbini kırmak istemiyorum ama ben tükeniyorum.Bi akıl verin ben ne yapayım.

Kadını değiştirin, işini iyi yapacak birini bulun.

Arkadaşlar herkese merhaba. Kimseden akil alamadığım birde tanımadığım insanlara denizayımda objektif yorum alayım dediğim bir konu var.

Evimizde 6 aydır çalışan bir yardımcı var ben gündüz çok yoğun çalıştığımdan eve geldiğimde resmen bitmiş oluyorum. Birde küçük bebeğim var onu her gün anneme birikiyorum ona yardımcımız bakmiyor.oglen 11_12 gibi gelip aksam 18_19 gibi gitmesi yönünde anlastik.malum andemi olduğundan is çıkışı çok kalabalığa kalmasın diye bu ara 5 de çık dedim.

Ama her gün gelmesine rağmen hiç bir şey düzene girmedi. Yemek yapılacak mesela yalandan en kolay neyse o yapiliyor.bi gün temizlik yapacaksa ertesi gün ütü yapıyor süpürge bile .pazara gidersin diye konuşmuştum ya msj atiyor şu eksik sipariş verirmişsiniz diye yada en yakın marketten aliyor ki porsumuş oluyor her şey.
Esimde haliyle kızıyor para veriyorsak istediklerini söyle senin yüzün yumuşak diyor.
Kurutma makinesinin içindeki tüyleri 2 kurutmada bir temizlememiz gerekiyor diye belirtmeme rağmen haftalarca kaldığı oluyor.En son ben temizliyorum makina bozulmasın diye.
Ütünün kireç haznesi deseniz yine öyle. Çocuğun çamaşırında yemek lekesi çıkmamışsa öylece ütüleyip dolabına kaldırıyor.
Sabah 5 de kalkıp 6 da yola çıkıyorum aksamda 7 yi buluyor eve gelmem.O saatten sonrada eşim söylenmesin diye resmen kadının arkasını topluyorum kalbini kırmak istemiyorum ama ben tükeniyorum.Bi akıl verin ben ne yapayım.
Benzer şeyleri yaşadık dikiş tutmaz artık yeni birilerine bakın. Yeni çalısanınızla mesafelı olun, samimi olundugunda belli süreden sonra sallamamaya başlıyorlar maalesef. İnşallah iyi insanlara denk gelirsiniz.

Ne maaş veriyorsunuz bilmiyorum ama bu işi hakkıyla yapacak bir çok insan var. Bence yeni birini bulun. Sonuçta memnun değilsiniz.

Bakayım ilan vereyim olmazsa valla zor işmiş onu anladım.Bazen görüyorum millet kaç üniversite mezunu bilem kaç dil biliyo bi ton sertifikası vs var iş bulamıyor.Benim talebim rutin evim temiz olsun 2 kap yemeğim olsun oda dert oluyor çok garip

Aksine yardımcı kadın bulmak 3 dil bilen mühendis, hem tıp hem hukuk diplomalı öğretmen (!) filan bulmaktan daha zor.

gerçekten ülkede bir vasıfsız işgücü sorunu var. gerçekten iş beğenmiyor gerçekten temizlik, yemek gibi görevleri ciddiye almıyorlar sigorta da yapsanız fark etmiyor.
vasıflı olan da kendine uygun iş bulamıyor.

yani bu işler zor. insan çalıştırmak o kadar zor ki ben günde 20 saat mesai yapsam da her işimi kendim yapıyorum. yapacak bir şey yok, bu hanımlarla uğraşmaya dayanacak bir sinir sistemim yok.

kendinizi bu kadar sıkmayın ama başka bir üye de yazmış 7. kadında ancak aradığını bulmuş :) cidden bu işler böyle. siz ne kadar deneme süresi yaptınız? referansı var mıydı? referanslı da olsa, deneseniz de 3., 4., 5. elemanı denemeyi göze alarak başlamanız lazım bu "macera"ya... hele iş yaptırmaya yatkın bir mizacınız yoksa zaten tümden 6., 7., 8.yi denemeye razı olmak zorundasınız. o kadar insanı eve sokmak, tartmak, o kadar risk almak...biliyorum inanılmaz bir şey. ama gerçekten bakın, kaç kişiden dinledim bu durumu. ülkede işini hakkıyla yapan temizlikçi/bakıcı bulmak atom fiziği profesörü bulmaktan zor.

burada her "yardımcı kadın" konusunda hemen "carlamalar" başlar..."ama sigorta yapmalısın", "ama 3 bin yetmez 5 bin vermelisin" (oldu!). ben bu konulara hep aynı şeyi söylerim: arkadaşlar etmeyin eylemeyin, ülkede bu işleri doğru düzgün yapan kadın bulmak, bunun için harcanan emek belli gelirler belli ve bu kadınların yaptığı işler de belli. bir de deniyor ya "ne ihtiyacı olan insanlar var, birini bul". aha! gerçekten mi?, diyesi geliyor insanın. şahane fikir de işte, arayınca yok o ihtiyacı olan insanlar. neredeler ben de bilmiyorum. biliyorsunuz madem bi el atsanız da biz de bulsak keşke.

neyse çok uzattım da 2 yolunuz var:

ya robot süpürge vs alacaksınız (evi de biraz sadeleştirirseniz bu arada süper olur), sorup soruşturup haftada 1 gelip büyük temizlik yapacak birini bulacaksınız, ev yemeği yiyebilmek için de ev yemeği menüsü şeklinde aylık anlaşma yapılan yerler var onlara bakabilirsiniz, böyle tek kişide bitmeyen ama beğenmediğinizi değiştire değiştire işinizi görecek bir kombinasyon tutturmaya çalışacaksınız. mesela temizliğe gelen kadını beğenmediniz bir daha çalıştırmazsınız, olur biter.

ya da o tek kadını aramaya devam edecek ama bunun böyle olduğunu baştan kabul edeceksiniz. ha bir de bu kadını çıkaracaksanız istifa etmesi gerekiyor, malum zira işten çıkartmak yasak- daha doğrusu külfetli. o yüzden bence whatsapp'tan yazılı olarak bugün şu şu şu işleri yapmadığınızı gördüm, bu size son ihtarım filan yazın. (hatta aslında yazılı belge olarak yapın diyeceğim de bilmiyorum yapabilir misiniz?) zira kadın istifa etmezse, çıkaramazsınız, elinizde patlar!

Kusura bakmayın ama siz akıllanmazsınız hevesle akşam yapacağınız konuşmayı okuyayım diye son sayfaya geldim ama yine kadın golünü atmış gitmiş, bi daha sert yapsanız da ciddiye mi alır sizi. Burda basiretsizliğinizi okuyup saç baş yolamam konuyu takipten çıkıyorum valla :KK51:

Eşiniz yönetimi ele almış olsun ve onunla bir program yapmış olun
Hem topu eşinize atmış olursunuz
Hemde işiniz hallolur

Her akşam ertesi gün yapmasını istediklerinizi yazın
Yemek temizlik alışveriş vs
Detaylı yazın ve kontrol edin

Eşinizin sırf bu şart ile yardımcı çalıştırmaya devam edeceğini aksi halde çıkarmak zorunda kaldığınızi söyleyin

Kabul ederse ne ala hayat güzel olur
Etmezse yolu açık olsun
Yenisini bulun ve onunla da ilk bu plan program konusunu konuşup oturtun

Çözüm bu kadar basit ...

Eve temizlik için gelen hanım, halıları, koltukları, camları siliyor. Kapı, pencere, tuvalet banyo yani dip bucak temizlik 200 lira. Koca koca halıları silip silip balkona atar her seferinde. 5 gün alsam 1000 lira.
O da 10 da başlar 6.30 gibi biter işi. Demek istediğim günlük altı saatte rutin temizlik, alış veriş ve yemek haydi haydi biter. Çocuk yok, evde kimse yok. Bu nedir. Arkasını toplayacaksam niye para vereyim o kadar. İyilikten maraz doğar. O paraya ihtiyacı olan ve işini hakkıyla yapacak başka birini bulun bence.
Eşinizin adını kullanarak konuşun. X bu durumdan hiç memnun değil. Bu işler yapılmayacaksa niye para vereyim diye beni darlıyıyor diyin. Eğer yapamayacaksan yollarımızı ayırmak zorundayım diye konuşun. Sizi arayana kadar bir zahmet siparişleri versin ya da çıkıp alsın. Bu ne rahatlık. Makine bile boşaltılmıyor oh ne ala.
3500 lira kazanmak için bu devirde insanlar ne kadar ağır işlerde çalışıyorlar. İyi niyetinizi takdir ediyorum ama enayi yerine konmakla arasında ince bir çizgi var.
Ay hangi şehir hangi semtte yardimciniz valla bulamıyorum böyle biri.

Son durum geldigimde konustuk dikkat edecegini soyledi ama bulasik makinasini gider ayak yine bana kitledi.bakalim yarin bosaltacakmi

pandemiden önce haftada 1 gün kadın geliyordu. İnan çekmece dolap içlerime kadar her yeri mis yapıyordu. Halı bile siliyordu. 2 haftada 1 alırken haftada 1e çıktım ve ev bal dök yala oldu ne ütüsüz kıyafet sorunu yaşadım ne toz.
hadi sen haftada 2 gün al. Çocuk da varmış ev daha hareketlidir daha büyüktür belki. Başka arkadaşlar da demiş Robot süpürge al. Ev hiç kirlenmez. Bir tek yemek derdi kalıyor ki onu hiç bilemedim valla. Her gün dışardan yemek bayar. Tek yemek için de 3500 harcamak çok.

gereksiz iyi niyetli davranıyorum bende farkındayım ama kırar mıyım acaba yada ne bileyim öyle hiç emir veremem zaten.İş yerinde de altımda çalışan arkadaşlardan daha çok çalışıyorum ne olacak sonum bilmiyorum
Yapılacak listesi verin. Planlı olun. Planli olmasını isteyin.

10 maddelik bir iş planı belirleyin.
Ne yemek yapılması gerektiğine kadar.

Eline kağıdı verin.

Bu çizelge hem onun hem sizin faydaniza olacaktır.

Hiç tereddüT etmeyin çıkarın yeni birini buluncaya kadar eve bişey olmaz herhalde sabah beşte çıkıyosunuz evden
Kolay mı kazanıyosunuz parayı da çöpe atar gibi veriyorsunuz
Benim görÜmcem de yardımcı veya bakıcı olarak çalışıyordu bıraktı o da sizin aksinize hep fazlasını isteyenlerle karşılaştı artık çalışmıyor emeğimin karşılığını alamıyorum diye
Bu işler böyle kimin yÜzü yumuşaksa kullanılıyor
Umarım gönlünüze göre biriyle karşılaşırsınız

Kadının karşılığında para aldığı halde tek basına yarım yamalak yaptığı işin daha fazlasını yüzlerce kadın hem yemeklerini yaparak hem de çocuk bakarak yapıyor. Değiştirin mutlaka. Evi süpür, sil, toz al wc banyo temizliği gibi işler zaten rutin ve günlüktür ve devamlı yapıldığı sürece en en fazla 2 saat alır. Geri kalan sürede yemek de yapılır ütü de yapılır. Hatta haftada, iki haftada bir perde halı koltuk vs dahi temizlenir. Gerçekten değiştirmelisiniz iş disiplini yok.

kadın sıze yardımcı degıl sız ona yardımcısınız aksama kadar sızde oturuyor masallah
bence baska bırı ıcın arayısa gırın derım

sigortasını yaptığınız için öyle kafanıza göre tak diye çıkaramazsınız, yanınızda kaç yıldır çalışıyor, buna bağlı olarak bir ihtar süresi var. Sözlü ihtar oluyor mu bilmiyorum, bir avukat tanıdığınızla görüşün bu konuyu, ablamlar sürekli çalıştırdıkları birisine 15 gün önceden sözlü ihtarla işten çıkaracaklarını söylediler ve zamanı gelince çıkardılar ama neredeyse 3 sene kızın çıkardığı sorunlarla uğraştılar, kız birşey alamadı ama yıpratıcıydı (ilk 3 ay deneme süresinde sigorta yapmamışlardı, kız oradan yüklendi, açılabilecek tüm davaları açtı, yapılabilecek tüm şikayetleri yaptı, işe ailesini karıştırdı vs)

eğer işin "aman ayıp olur" kısmındaysanız ayıp olmaz, böyle hımbıl temizlikçiler o kadar yüzsüzdür ki nihayetinde suçu size atarlar, ben çok çektim yardımcılardan (yardımcı demek istemiyorum, eve temizlikçi olarak aldığımız kişiler). hele şu eşyaları hunharca kullanmaları, sanki kendileri konakta yaşıyormuş gibi herseyi çöpe atma eğilimleri (güzel viski şişeleri, bitmiş ama kullanılabilir sprey kutuları, çöp poşeti olarak kullanılabilecek tüm poşetler, dağınıklık gibi gördükleri ama işe yarayabilecek ıvır zıvırlar vs). Çocuk doğduktan sonra temizlikçinin gün sayısını azaltan nadir kişilerden olabilirim. O kadar çok deterjan kullanıyorlar ki, iyice nefret ettim hepsinden.

üniversite mezunu nitelikli bir mühendis bulmak inanın çok daha kolay. Şirketleri de denedim, hepsi aynı. Temizlikçiler şans işi, en iyisi bile 1 sene sonra yüzsüzleşmeye başlıyor. artık eskisi gibi kibar, yumuşak değilim. İsteklerimi söylüyorum, sadece bir kere uyarı yapıyorum, ikinci kez aynı şeyi yaparsa kusura bakmayın bir daha bunu yaparsanız ben başka birisiyle devam etmek zorunda kalacağım, eşim kızıyor diyorum. Herseyi eşime atıyorum, eşim titiz falan diyorum. Eşimi öne atmadığımda konuşma çok uzuyor, sonra karşı taraftan duygu sömürüsü geliyor, ben çözümü eşi öne atıp sanki o şikayet ediyormuş gibi uyarmakta buldum. Polemik ve gereksiz duygusallık en son istediğim şey.

Son durum geldigimde konustuk dikkat edecegini soyledi ama bulasik makinasini gider ayak yine bana kitledi.bakalim yarin bosaltacakmi
Makineyi boşaltmadan gitmesi bile değişmeyeceğinin göstergesi. Siz bu şekilde davrandıkça sizi arayıp akşama ne yiyeceğiz demesi yakın valla 😄😄

Bence ya başka birini bulun yada zor derseniz akşamdan yapilacak listesi hazırlayıp verin açıkça konuşun bunda kötü bişey yok zaten kiracaginizida sanmıyorum eşiniz haklı para veriyorsunuz

Hiç tereddüT etmeyin çıkarın yeni birini buluncaya kadar eve bişey olmaz herhalde sabah beşte çıkıyosunuz evden
Kolay mı kazanıyosunuz parayı da çöpe atar gibi veriyorsunuz
Benim görÜmcem de yardımcı veya bakıcı olarak çalışıyordu bıraktı o da sizin aksinize hep fazlasını isteyenlerle karşılaştı artık çalışmıyor emeğimin karşılığını alamıyorum diye
Bu işler böyle kimin yÜzü yumuşaksa kullanılıyor
Umarım gönlünüze göre biriyle karşılaşırsınız
Amin çok sağolun

X