Doğuma Hazırlık Evde Doğum, Suda/Suya Doğum İsteyenler/Deneyimi Olanlar

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

icefrezya

🌼
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2013
925
1.740
ÖNEMLİ:
Herkese merhabalar. Evde doğum olarak planladığım doğumumu, doğuma son 2-3 hafta kala hastanede yapmaya karar vererek değiştirirdim. İşinin ehli bir ebeyle anlamıştım lakin, eşimle istişare ettik ve en ufak bir olumsuz durumda müdahale şansının az ya da yetersiz olması, ya da hastanede çok basitçe halledilecek bir sorunun evde büyük bir hale dönüşmesi riski bizi evde doğum fikrinden uzaklaştırdı. Bunun yerine istediğim doğum şeklini sağlayabilecek en uygun hastanenin Ankara Şehir Hastanesi olduğuna kanaat getirdik, b planı olarakta takipli olduğum özel hastane seçeneğimiz vardı.

Gelelim doğum hikayeme:
39+3 haftalıkken sabah erken saatlerde kasılmalarıma güçlü sayılabilecek ağrılar eşlik etmeye başladı. Ağrılar belimden ve bacaklarımdan giriyordu. Saat 15.00 a kadar evde pilates topunda ve duşta karşıladım kasılmalarımı. Ardından saat 16.00 gibi hastaneye geçtik, acilen giriş yaptım. Muayene sonucu 4 cm açılmam vardı ve doğumum başlamıştı. Yatış verilip, doğum odasına çıkarıldım. Burada eşimle birlikte kasılmalarımı karşılamaya devam ettik ancak benim için oldukça zorlayıcı oldu. Bu arada saat başı muayene edildim, suyum oradayken patlatıldı. Akşam 20.30 sularında açıklığım 8 cm olmuştu. Bu arada kanamam başlamıştı bir hemşire muayenelerden kaynaklı olduğunu, normal olduğunu söyledi ancak ben artık dayanılmaz ağrılar çekiyordum. Kasılma, bacak, bel ve kasık ağrısı bir arada, hiç bir şekilde hafiflemiyor ve ara vermiyordu. Açıkcası normal doğum için okuduğum, dinlediğim her şeyden farklı ve fazlaydı çektiğim ağrılar. Ve bi anormallik olduğunu hissediyordum.
Saat 20.50 civarı ıkınma hissim geldiği için doktorlar ve ebeler kalabalık bir grup halinde geldiler. Nstye bağlandım hemen ve o an bir aksilik olduğu farkedildi. Biraz müdahale ettiler ancak bebek kalp atışlarında sorun vardı. Acilen sezaryene alındım. Saat 20.55 te sezaryen kararı alındı, 21.05 te oğlum doğdu. Plasenta dekolmanı sonucu strese girmiş bebeğim. (bu şekilde 8 cm açıklıktan sonra gelişmesi çok nadir bir durummuş ve sebebi bilinmiyor)
Genel anestezi ile bebeğim doğdu ve direk yoğun bakıma yatırıldı bense 4 gün hastanede yattım, crp yüksekliği ve kan kaybından dolayı. Bebeğim hipertermi tedavisi gördü 72 saat boyunca. Beyin mr çekildi ve onun sonucunu bekliyoruz. Ancak şuana kadar inşallah bir sorun çıkmamış, bebeğim aktif bir bebek ve ağızdan beslenmesi gayet iyi. En kısa zamanda birlikte evimize döneceğiz inşallah.

Bir de doktorumun dediği iyiki evde değildin, bebeğini kaybedebilirdin hatta bu tablo anne ölümü, rahim kaybı gibi tablolara sebep olabiliyor. Ve bizde dedik ki iyiki evde değildik.

Yaşadığım bu tecrübeden ötürü artık evde doğuma teşvik etmem mümkün değil. Normal doğum için okuyun, öğrenin, çabalayın elbette ama doğum seçeneklerinizi iyice düşünün.
Hamileliğim asla riskli değildi, hiç kanama yaşamadım, gebelik boyunca aktiftim. Ancak son anda böyle bir tablo gelişti. Çok nadir bir durum yaşadığım evet, ama yaşadım işte. Eğer kararımızı değiştirmemiz olsaydık bu tabloyu daha farklı sonuçlarla yaşayacaktık. Elhamdülillah Rabbimize bize bağışladı evladımızı.
Tüm arkadaşlarıma hayırlı gebelikler ve sağlıklı güzel doğumlar diliyorum.

Selametle kalın.

Arkadaşlar merhaba, tüm gebelerimize sağlıklı ve huzurlu gebelikler ve doğumlar diliyorum. Evlat isteyen ve bekleyen tüm arkadaşlarıma da tez vakitte hayırlı haberler almalarını canı gönülden diliyorum.
Gebelik sürecini fiziksel ve ruhen en sağlıklı biçimde geçirmeye çalışıyoruz, çabalıyoruz ancak ben doğum kısmının da çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Doğumun olabildiğince müdahalesiz , anneye ve bebeğe zaman tanınarak, saygı duyularak olmasından, sürecin doğal işleyişi içinde ilerlemesinden yanayım. Bunun için araştırmalar yapıyorum, okumalar yapmaya başladım.
Evde doğum, doğal doğum, müdahalesiz doğum, Suda/suya doğum gibi çeşitleri hala öğrenme sürecindeyim ve her şey yolunda giderse
inşallah doğum tercihim bunlardan yana olacak. Tabi şuan sürecin çok başındayım ancak bu konularla ilgili gerekli bilgileri öğrenmek ve sindirmek çok önemli düşünüyorum.
Bu konularda tecrübesi olan arkadaşlar, ebeler, doulalar ve hatta doktorlar varsa sitede umarım bilgilerini bizimle paylaşırlar.
Ben bu konularla ilgili okuduğum ve okuyacağım kitapları güncelleyeceğim zaman zaman. Ayrıca doğuma hazırlık eğitimi, videoları gibi tecrübelerim olursa da paylaşacağım. Sizden de bu konularda destek bekliyorum.

Bazı sorularım var, lütfen sizler de sorularınız oldukça yazın. Cevaplayan arkadaşlarımızda lütfen detaylı ve doyurucu ve gerçek bilgilerle ve mümkünse kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşsınlar. (Eltim evde doğurdu, görümcem suya doğurdu gibi cümleler bilgi ve tecrübe içermiyor ama sürece yakından tanıklık ettiyseniz tüm bilgi ve tecrübeleri yazarsanız seviniriz).

Sorularım:
1) Doğuma hazırlık eğitimlerine ne zaman başlamalıyız, bu eğitimlerin nitelikli ve doyurucu olanlarına nereden, nasıl ulaşabiliriz?
2) Ebe, doula desteğine ne zaman başvurulmalı, bu konuda resmi bir prosedür var mıdır?
3) Hastaneye hangi sıklıklarla gidilmeli? (bunu genel soruyorum gebelik süreci ile ilgili)
4) Her ihtimale karşı herhangi bir hastaneyle anlaşılmalı mı?
5) İstediğimiz doğum şeklimizi doktorumuzla ne zaman konuşmalıyız ya da konuşmalı mıyız?
6) Her özel hastanenin belirli bir ebe ekibi var mıdır, süreci hastaneyle birlikte yönetebilir miyiz?

Ben 3 tane kitap önerisi buldum bu konuyla ilgili size de yazayım isimlerini:

1)

Dr. Hakan Çoker'le 100 Soruda Doğal Doğum​

2.)

HypnoBirthing​

Yazar: Marie F. Mongan
Yayınevi: Gün Yayıncılık

3)
İna May Doğuma Hazırlık Rehberi (bu kitap pahalı 200 tl civarında, mümkünse pdf araştırın.)

NOT: LÜTFEN NEGATİF TECRÜBELERİ PAYLAŞMAYINIZ, ANCAK RİSKLERDEN BAHSEDEBİLİRSİNİZ!

🌻

İhtiyaç olabilecek linkler:
1) İstanbul Doğum Akademisi
2)

Düzenleme 1: Konya’dan bir ebeye danıştım, bana 32-34. Haftalara kadar doktora devam etmemi , bu süreçte de üstteki 3 kitabı okumamı önerdi

Başka bir hanımdan da (bu işlerle ilgilenen) fiyat bilgisi aldım. Türkiye geneli 2000-4000 TL arasında değişiyormuş ücretler. Ebeye göre fiyat biraz artıp, azalabilirmişte.

Son düzenleme:
Öncelikle 37. Haftadan merhaba diyorum. Hala doğum şeklim belli değil. Çünkü bebek yeni döndü. Ama kanala tam girmemiş. Şimdiden evde doğuma odaklanıp hevesiniz kursağınızda kalabilir. Siz her ihtimali görüşün tabi ama heveslenmeyin. Şimdi çok erken. Ve doğumlar maalesef eski insanlar kadar sağlıklı olmadığımız için zor oluyor artık. Ben komplikasyonsuz vajinal doğum duymadım son on yıldır. Ama yine de her şey yolunda giderse deneyeceğim elbette. Bir de çatı müsaitliğimiz var. Yine bebek kanala tam girmediği için olamadım umarım bu hafta olurum ve vajinal doğuma uygun muyum değil miyim öğrenir değilsem sezaryen günü alırım diye bekliyorum. Bir de bebenin kilo mevzusu var son 2 kontroldür dengelendi şükür. Ama 3 hafta önceki hızla kilo almaya devam etseydi şu an ortalama 3700 civarı olacaktı. Bunu da normal doğurmaya çalışmak beni korkuturdu. Ve çatı müsaitliğim daha kısıtlı olabilirdi.

Hastaneye de ayda bir gittik. 28. Haftadan sonra 3 haftada bir gittik 2 kez. Sonra 2 haftada bir gittik. 36da bile dokrorum nstde hiç sancı çıkmadığı için 2 hafta sonra gel dedi ama ben o kadar bekleyemem bir hafta sonra gelirim dedim. 🤣

Evde doğum için komplikasyon mevzusunun altını da ayrıca çizmek istiyorum. Allah korusun doğurduğunuzda hazırda müdahale için bekleyen ekip, küvöz bulunması bile çok iç rahatlatıcı. Kötü şeyler yazmayın dediğiniz için detaya girmiyorum.

Öncelikle 37. Haftadan merhaba diyorum. Hala doğum şeklim belli değil. Çünkü bebek yeni döndü. Ama kanala tam girmemiş. Şimdiden evde doğuma odaklanıp hevesiniz kursağınızda kalabilir. Siz her ihtimali görüşün tabi ama heveslenmeyin. Şimdi çok erken. Ve doğumlar maalesef eski insanlar kadar sağlıklı olmadığımız için zor oluyor artık. Ben komplikasyonsuz vajinal doğum duymadım son on yıldır. Ama yine de her şey yolunda giderse deneyeceğim elbette. Bir de çatı müsaitliğimiz var. Yine bebek kanala tam girmediği için olamadım umarım bu hafta olurum ve vajinal doğuma uygun muyum değil miyim öğrenir değilsem sezaryen günü alırım diye bekliyorum. Bir de bebenin kilo mevzusu var son 2 kontroldür dengelendi şükür. Ama 3 hafta önceki hızla kilo almaya devam etseydi şu an ortalama 3700 civarı olacaktı. Bunu da normal doğurmaya çalışmak beni korkuturdu. Ve çatı müsaitliğim daha kısıtlı olabilirdi.

Hastaneye de ayda bir gittik. 28. Haftadan sonra 3 haftada bir gittik 2 kez. Sonra 2 haftada bir gittik. 36da bile dokrorum nstde hiç sancı çıkmadığı için 2 hafta sonra gel dedi ama ben o kadar bekleyemem bir hafta sonra gelirim dedim. 🤣

Evde doğum için komplikasyon mevzusunun altını da ayrıca çizmek istiyorum. Allah korusun doğurduğunuzda hazırda müdahale için bekleyen ekip, küvöz bulunması bile çok iç rahatlatıcı. Kötü şeyler yazmayın dediğiniz için detaya girmiyorum.
Yanıt için teşekkürler. Aslında komplikasyon ve bir sürü olumsuz durum doğumlarda o kadar yaygınlaşmış durumdaki dolayısıyla bunları çok içselleştirdik ve sanki normali buymuş gibi oldu. Elbette tüm açılardan bakarak bu sürece gireceğiz. Ancak pozitife ve olması gerekene odaklanmak bence çok mühim.
çevremde evde doğum yapan oldukça fazla arkadaşım var şuan onlara gebeliğimi bildirmediğim için önerilerini alamıyorum, onlarında bilgi ve tecrübelerini paylaşırım inşallah burada. Ben eskisi gibi sağlıklı değiliz o yüzden doğumlarımız sorunlu kısmına katılmıyorum. Kadınlar fazla müdahaleli ve acele doğumlara zorlandıkları için sıkıntılar oluşuyor. Kendi Sürecinde, rahat ortamda, mahremiyetin sağlandığı ve sakin olunan bir ortamda doğumlarımızın gayet güzel ve sağlıklı olacağını ben ve dünyada ve ülkemizde de bir çok insan deneyimliyor ve düşünüyor. Bu konularda yazılmış kitaplara bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ben 3 tane kitap önerisi buldum bu konuyla ilgili size de yazayım isimlerini:

1)

2.)

HypnoBirthing​

3)
İna May Doğuma Hazırlık Rehberi (bu kitap pahalı 200 tl civarında, mümkünse pdf araştırın.)

Yanıt için teşekkürler. Aslında komplikasyon ve bir sürü olumsuz durum doğumlarda o kadar yaygınlaşmış durumdaki dolayısıyla bunları çok içselleştirdik ve sanki normali buymuş gibi oldu. Elbette tüm açılardan bakarak bu sürece gireceğiz. Ancak pozitife ve olması gerekene odaklanmak bence çok mühim.
çevremde evde doğum yapan oldukça fazla arkadaşım var şuan onlara gebeliğimi bildirmediğim için önerilerini alamıyorum, onlarında bilgi ve tecrübelerini paylaşırım inşallah burada. Ben eskisi gibi sağlıklı değiliz o yüzden doğumlarımız sorunlu kısmına katılmıyorum. Kadınlar fazla müdahaleli ve acele doğumlara zorlandıkları için sıkıntılar oluşuyor. Kendi Sürecinde, rahat ortamda, mahremiyetin sağlandığı ve sakin olunan bir ortamda doğumlarımızın gayet güzel ve sağlıklı olacağını ben ve dünyada ve ülkemizde de bir çok insan deneyimliyor ve düşünüyor. Bu konularda yazılmış kitaplara bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ben 3 tane kitap önerisi buldum bu konuyla ilgili size de yazayım isimlerini:

1)

2.)

HypnoBirthing​

3)
Biraz daha doğum sonrasına odaklandım ben okumalarda. Faydalanan olacaktır yazdıklarınızdan. Ama ben zaten doktorumla doğurmak istiyorum hastanede.

Başlık da sanırım arkadaşlarınızla bilgi paylaşımı yapınca daha verimli olacaktır siz ve sizle aynı plandakiler için.

Biraz daha doğum sonrasına odaklandım ben okumalarda. Faydalanan olacaktır yazdıklarınızdan. Ama ben zaten doktorumla doğurmak istiyorum hastanede.

Başlık da sanırım arkadaşlarınızla bilgi paylaşımı yapınca daha verimli olacaktır siz ve sizle aynı plandakiler için.
Sağlıklı huzurlu doğumlar diliyorum. 🍀🌹 😌

Merhaba,bende çok istiyorum evimde doğal doğum yapmayı dün bir ebeyle görüştüm hatta şehir dışından gelecek 5000+ yol dedi. Biraz daha arasticagim doğuma kadar hastanelere çok güvenemiyorum hep olumsuz şeyler duyuyorum çevremden doğumla ilgili. İnşaallah istediğimiz gibi doğum yaparız 🙂

Merhaba,bende çok istiyorum evimde doğal doğum yapmayı dün bir ebeyle görüştüm hatta şehir dışından gelecek 5000+ yol dedi. Biraz daha arasticagim doğuma kadar hastanelere çok güvenemiyorum hep olumsuz şeyler duyuyorum çevremden doğumla ilgili. İnşaallah istediğimiz gibi doğum yaparız 🙂
Amin inşallah.🤗 Şöyle düşünmek daha iyi olabilir aslında evlerimiz, kendi şartlarımızı, ihtitaçlarımızı, mahremiyetimizi rahatlıkla sağlayabildiğimiz ortamlar olduğu için- sağlıklı ve her şeyin yolunda olduğu bir gebelik süreci için- doğuma en uygun ortamlar. Elbette bir profesyonel destekle birlikte. Hastanelerde de yoğunluk ve biraz işe mühendislik gibi bakılması neticesinde mekanik ilerliyor süreç. Annenin ve bebeğin duyguları, ihtiyaçları ön planda olmuyor maalesef. İnşallah daha güzel deneyimlerin olduğu yere doğru dönüşür hastanelerde.

Görüştüğünüz ebe hangi ildeydi?

Amin inşallah.🤗 Şöyle düşünmek daha iyi olabilir aslında evlerimiz, kendi şartlarımızı, ihtitaçlarımızı, mahremiyetimizi rahatlıkla sağlayabildiğimiz ortamlar olduğu için- sağlıklı ve her şeyin yolunda olduğu bir gebelik süreci için- doğuma en uygun ortamlar. Elbette bir profesyonel destekle birlikte. Hastanelerde de yoğunluk ve biraz işe mühendislik gibi bakılması neticesinde mekanik ilerliyor süreç. Annenin ve bebeğin duyguları, ihtiyaçları ön planda olmuyor maalesef. İnşallah daha güzel deneyimlerin olduğu yere doğru dönüşür hastanelerde.

Görüştüğünüz ebe hangi ildeydi?
Evet dediklerinize katılıyorum beni hastane ortamı geriyor zaten o stresle zor doğururum diye düşünüyorum ve güvenmiyorum çoğu doktor hastaneye hamileliğin doğal döngüsüne saygı duyan çok az doktor var biran önce doğum bitsin işimize bakalım istiyorlar. Konyadaydi senayyazici

Evde dogum yapan ebeler ve doktorlar var. Bir tanidigjm yakin zaman da yapti ama ben korkuyorum kordon dolanirsa ters gelirse falan diye. Cok erken oldugu icin bu yazilari okumak istemiyorum. Ama ciddi arastirmalar yapmak ve iyi bir destek lazim

Evet dediklerinize katılıyorum beni hastane ortamı geriyor zaten o stresle zor doğururum diye düşünüyorum ve güvenmiyorum çoğu doktor hastaneye hamileliğin doğal döngüsüne saygı duyan çok az doktor var biran önce doğum bitsin işimize bakalım istiyorlar. Konyadaydi senayyazici
Bende ona mesaj attım. Fiyat almadım ama 32-34. Haftaya kadar doktora devam et dedi, 3 kitabında oku dedi.

Evde dogum yapan ebeler ve doktorlar var. Bir tanidigjm yakin zaman da yapti ama ben korkuyorum kordon dolanirsa ters gelirse falan diye. Cok erken oldugu icin bu yazilari okumak istemiyorum. Ama ciddi arastirmalar yapmak ve iyi bir destek lazim
Tamam

X