Evde Hijyen Sağlamanın Püf Noktaları

Bulasik makinasinabsirke koymayin ya rezidansimi ne parcaliyormus bana gelen serviste soyledi iki tane tanidigimda var onlarda hep kullanmis onlarnda parcalanmis .cok seviyorum ama bnde makinandan olursun tavsiyem.
Öylemi makinamıda gecen sene yenilemiştim saol canm tavsiyen için parlatıcıya devam o zaman napayım

Öylemi makinamıda gecen sene yenilemiştim saol canm tavsiyen için parlatıcıya devam o zaman napayım
Evt bnde kullaniyordum cunku yeni makinamda bi ara servis cagirnistim o soyledi pek inanmadin ama etrafimdanda duudum rezidansmi ne parcalanmis islevini yitiriyormus yani bnde biraktim. Biobelinda jel kullaniyorum bitkisel ama parlatici finish aslinda kimyasal istemiorm parlatici zararli ztn ama cozum bulamadim daha ;/

Evt bnde kullaniyordum cunku yeni makinamda bi ara servis cagirnistim o soyledi pek inanmadin ama etrafimdanda duudum rezidansmi ne parcalanmis islevini yitiriyormus yani bnde biraktim. Biobelinda jel kullaniyorum bitkisel ama parlatici finish aslinda kimyasal istemiorm parlatici zararli ztn ama cozum bulamadim daha ;/
Evet şirkenın zarar verdiğini bende duydum. Bn genelde bi kaç damla çamaşır suyu döküyorum bardakları kaşıkları parlatıyor. Biobelinda nsl iyi yapıyo mu Yeni duydum da

Camasir suyu cok zararli hemde yemek yedigimiz kaplara temas ediyor asiri durulanmasi lazim oda mumkun degil biobellinda jel guzel hem parlatiyor hemde guzel kokutuyor birde cok ekonomik bir atli kasigi kullaniyorsun

Bir arkadasim amwayin cihazlari var ona girmisti tirnak aralarinda 3 gun once kullandigi camasirsuyu kalintilari cikti o gunden beri camasir suyu kullanmiyorum onun yerine biobellindayi kullaniyorum butun islerimi goruyor camasir suyuna gerek bile kalmiyor

Bir arkadasim amwayin cihazlari var ona girmisti tirnak aralarinda 3 gun once kullandigi camasirsuyu kalintilari cikti o gunden beri camasir suyu kullanmiyorum onun yerine biobellindayi kullaniyorum butun islerimi goruyor camasir suyuna gerek bile kalmiyor
O amwayin cihazı biraz da ürünleri satılsın diye fazla abartıyor gibime geliyor ama emin değilim :KK70: Bende cilt lekeleri, siyah noktalar için girmiştim de korkmustum kendimden :KK70:

Bende korktum kendimden ama tirnak aralarinda camasir suyu cikmasi tuhaf geldi oyuzden camasir suyunu hayatimdan cikardim onun yerine baska urunler kullaniyorum hem isimi goruyorum hemde camasir soldurma sorunum yok

Ben kapı kollarını sabunlu bezle her hafta yaptığım temizlik öncesi(bu da genelde akşamdır) gezerim. Kapıları ayda bir silerim. Mutfak dolapları ın kapaklarını leke gördükçe silerim. Senede iki üç kere komple temizlerim. Haricinde gözüme çarparsa o bölümü temizlerim. Buz dolabını senede bir kez komple temizler kalan zamanlarda ise kirlendiğini düşündüğümde günlük bölümü silerim. Tuvaleti banyoyu ve mutfak tezgahını hafta da bir kez mutlaka çamaşır suyu ile yıkarım. Duş bölümünü her duştan sonra tuvaleti günlük elime hangi deterjan geçerse bir kaç dakikada yıkar durularım. Ayakkabılarımı her hafta genelde temizliğin öncesindeki akşam temizlerim. Kiri belirgin ( çamurlu ıslak) ayakkabıları ayakkkabılığa koymamaya özen gösteririm. Vestiyer dolabını mutlaka hafta da bir gün havalandırırım. Çarşafların genelde hafta da bir istisna olarak terlediğimde değiştiririm. Evde olmadığım sürece camlarım açık evimi havalandırırım. Bu günlük en az dört beş saati bulur. Yaz kış istisnasız. Kardolabı kapaklarım evde olmadığım sürece en az bir kapağı açıktır. Yemek yenilen bölümde şarzlı el süpürgesi ile yemeğin hemen sonrasında süpürür.

Ay ne guzel ya ben temizligi cok seviyorum ama uyku disinda 6 saat evdeyim ondada ancak yemek ve cocuklarla ilgilenip evi toplayabiliyorum hafta sonu tatildede wvin tozunu alip silme ve supurme yapabiliyorum

Merhaba 30 yaşındayım. 4 yaşını yeni bitiren oğlum, 9 ayına yeni giren bi kızım var allahım tüm görünen görünmeyen kötülüklerden esirgesin hepimizin evlatlarını geceleri düzgün uyuyamıyorum çocuklarıma gece gündüz baktığım için gurbetteyim bi yakınımda yok yanımda şu çocuğumu 2 dk. Tut şu işimi halledip gelim diyeceğim bir kişi bile yok. oğlum değilde kızım fırsat vermiyor gece gündüz uykusunda sessizlik gerekiyor bir düZen tutturamıyorum hem uykusuzluk hem yorgunluk birde evi dağınık görüp yapamayınca hayat çekilmez oluyor. Bana evi düzenli tutmanın temizlik programı yapmama yardımcı olacak tecrübeli arkadaşlar tavsiyeler verebilecek var mı?
Merhaba, kadinlarbilir.com'da hem aile hayatına dair hem de temizlik ile ilgili işinizi kolaylaştıracak içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Evet rendeleyerek. lavoboyu ovdugum süngere biraz koyuyorum sünger ıslak olunca çekiyor zaten içine çift kadar beyaz yapıyor ve kıyafet toz alma bezlerimi beyaz sabunla yıkıyorum tertemiz oluyor

Temizlik çok pis bir iş ya..
Hele banyo lavabo tuvalet klozet temizliği...

Hijyen konusunda asıl dikkat edilmesi gereken konular çoğu kimsenin gözünden kaçıyor bence. Mesela neden tuvalete girmeden önce eller yıkanmıyor? Çıktıktan sonra yıkansın deniyor ama, girmeden önce de yıkanmalı. Özellikle hanımlar ürogenital bölgelerinin temizliği için öncelikle ellere, tuvalet kağıtlarına oturdukları klozete dikkat etmeliler. Beylerin klozeti nasıl kullanması gerektiğiyse tam bir açmaz. Büyük tuvalet için oturması gerektiğinde idrarı da gelirse ne yapacak? Küçük tuvaletini klozete oturarak zaten nasıl yapacak? Hem kendi hijyeni, hem ondan sonra tuvaletini kullananların hijyeni için, nasıl kullanılması en doğrusu ve kaç erkek biliyor bunları, kaçı dikkat ediyor. Banyolara idrar damlatılmıyor mu acaba hiç? Damlayan idrara basılıp evde dolaşılıyor mu öyle? Sonra sirkeli suyla silsen nolucak. Her gün bi kaç defa bütün yerler silinecek değil ya.. Eskisi gibi banyolarda ayrı terlik mi kullansak acaba..

Klozetlerin musluklarının da arka duvara konması ayrıca bir sinir bozucu konu. Müteahhit kardeşim neden yana koymazsın bu musluğu, süsü mü bozulur banyonun. çocuğu var yaşlısı var arkaya uzanmak zor geleni var.. Arkaya uzanayım derken kazak kollarıyla etrafın kir pasını silip süpüren ve o kazakla gidip çamaşır toplayan, katlayanlar da var. Hem şu eski tip klozetlerin girinti çıkıntıları iç kısımda ayrı dert dışta ayrı.. Her yeri kir pas mikrop doluyor. Neden düz, temizlenmesi kolay yapmamışlar bilmem. Şimdilerde askı modeli ve giriftleri fazla olmayanlar da var. Altı da paspasla temizlenebiliyor. Bi de muslukları yan duvara alsınlar. Klozetlerin arka tarafında yerde de gider olmalı. Gider taa banyonun öte köşesinde olmamalı. Allah akıl fikir versin.

Ayrıca.. Evin en ıslak yerleri olan banyolar ve tuvaletler neden güneş görmez, neden sokağa bakmaz pencereleri de uyduruk baca gibi bir havalandırması olur? Bu tür mikrop çoğalması en çok olan yerlerin güneş görmesi, temiz hava alması şart. Müteahhitler de yerden kısıtlıycaz diye düşünüp insanları böyle sağlıksız ortamlarda yaşamaya mahkum etmemeliler. Herkes bu konuları gündeme getirsin ki toplumun isteğine göre yapılsın binalar. Birilerinin ceplerini düşünüp yaptığı kullanışsız yerlerde oturmak ve "başımızı soktuk ya buna da şükür" demek insanca ve rahat yaşama hakkını savunmamak demek. Toplum bilinçli olursa ona göre evler yaparlar. Yaptıkları şeye razı olmak zorunda kalmaz kimse de.

Peki şu tezgahlı lavabo veya evyeleri düşündünüz mü hiç? Granit tezgah veya mermerin altından geçen evyeler veya lavaboların o birleşme yerlerinde ne kadar çok kir ve bakteri biriktiğini farketmiyor olamazsınız sanırım. Şu 1. fotoğraftaki gibi alttan lavaboları diyorum. Temizliği de ayrıca zor.
1.jpg

Olması gereken tezgahla bütün olan lavabo ve evyeler, ya da tezgah üstünden takılanlar. Alttaki iki örnekte olduğu gibi. 2 ve 3. fotoğraflar.
2.jpg
3.jpg

Bir de Lavabonun kullanışını hiç düşünmeyenler var. Lavaboyu açıp el yıkadıktan sonra, musluğu temizlemiycek miyiz? Elimiz kirliydi, unluydu, topraklıydı ve saire diyelim. Öyle olmasına bile gerek yok, o musluk mutlaka yıkanır, bi su dökülür en azından biz öyle öğrendik. Peki şu alttaki örnekte olduğu gibi ahşap zemin üstünde tabak şeklinde duran ve de musluğu kendi üstünde bile olmayıp alttaki tezgahtan başlayanlara ne demeli? Yıkadın su olduğu gibi tezgaha gitti. Bi de tezgah sil.
4.jpg

Bunlar gibi öyle çok aslında önemli ama pek önemsenmeyen şey var ki hijyene dair. Öyle çamaşır suyuyla cam yer silmeyle olmuyor. Sen kapı kolunu silersin, az sonra biri gelir eve, çizmelerini çıkarır tabanlarından tuta tuta. Sonra gider o temiz kapı kolunu tutar açar girer banyoya, ellerini yıkadıktan sonra o artık kirlenmiş kolu tekrar tutar gelir yemeğe oturur.

Bunlar aileden verilmesi gereken bilgiler. Abartı mı dediniz? Belki.. Yapılamadığı için öyle geliyor belki.. Doğru değil mi? Doğru bence.

Eklentiler

• 4.jpg
    4.jpg
    20,2 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
X