Düğün Eve gelenlere hediye verilir mi?

Yaxgxmurseli

Üşüyorum kapama gözlerini
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2008
1.916
5
Sevgili görmüş geçirmiş arkadaşlar,

Annemin dediğine göre evlendikten sonra eve gelenlere hediye verilirmiş :uhm:

Nasıl yani derseniz şöyle : İşte ne bileyim iç çamaşırı,fular falan

Ben öyle ev gezmesine gitmediğim için bilemiyorum.Bir de çok hoşuma gitmedi

Sanki onlar alamıyor da iç çamaşırı ben veriyorum ayıp değil mi ya

Sizin böyle oldu mu?

Olduysa ne verilir biraz bilgili lütfennnnnn :hulya:

ALLAH ALLAH valla ilk defa duydum,eve gelenede hediye verilirmiymis,asil onlarin sana vermesi gerekir,,cok acayipCADIARZU

benim bildiğim evlendikten sonra yeni evliler yemeğe çağırılır her yerde oluyormu onuda bilmiyorum neyse seni yemeğe çağıran kişilere giderken çember,patik,havlu gb şeyler hediye götürülür ama eve gelene verilirmi onu bende duymadım hiç

ben hiç böyle birşey duymadım bizde adet yeni gelin evine gelen eli boş gelemez ayıptır ve sen karşılığında birşey vermezsin sizin yörenize özel birşey olabilirmi

Bilmiyorum ki annem kime gitse o gelin kendince bir şeyler veriyor.

Arkadaşın da dediği gibi patik oluyor,fular oluyor,oyalı eşarplardan oluyor

Öyle pahalı şeyler değil yoksa sizi çağırırdım evime delikafadulden

Ben de 3 ay önce evlendim.Ve düğünüme gelemeyenler ramazanda davet ettik.Ya da hediyelerini vermek için ya da tebrik için geldiklerinde ben de tülbent ,patik ,havlu ve keseden oluşan 4'lüyü herkese şık bir poşette verdim giderken.Hatta bazı genç kızlara da daha önce çok uyguna almış olduğum eşarplardan verdim.Anlatırken tuhaf gelebiliyor ama annenize hak verdim herkes çok memnun ayrılıyor.Zaten o kadar tülbent hediyelik için yapılıyor .Ben tesettürlü olmama rağmen oyalı tülbent takmayacağımdan zaten bu amaçla yapılmıştı.Evlerine gideceğimizi bildiğimiz kişilere de zaten aynı şekilde giderken götürdük.

yemene falan ver gitsin..
annene hazırlat bolca..
madem öyle olması gerekiyormuş annene göre
bana sorarsan hiç öyle adet duymadım..

ben duymadım daha önce ama bazı yerlerde tebrik günleri yapıyorlar gelen hediye getirir ama

benim bildiğim evlendikten sonra yeni evliler yemeğe çağırılır her yerde oluyormu onuda bilmiyorum neyse seni yemeğe çağıran kişilere giderken çember,patik,havlu gb şeyler hediye götürülür ama eve gelene verilirmi onu bende duymadım hiç

bzdede öyle yemeğe alana verilir
eve gelene verilmezki:bbo:
eve gelen hediye getirir isterse bnm bildiğim opuyorumnanaktan:lepi:
ama tabi heryerin adeti başka :1ninca:

Benim merak ettiğim herkes yapıyor muydu

Yanıtladığınız için teşekkür ederim opuyorumnanaktan

yakın akrabası var yaşlı ona verilir bazı yerlerde gelene tülbent yazma verilir o kadar ince ayrıntı değil ufak anı kalsın diye yoksa yemeğe çağrılana verilir

ilk defa duyuyorum canım hiç olurmu öyle şey onların sana getirmesi lazım.patik iç çamaşır lif bile verilmez yani ne kadar ucuzda olsa onların vermesi gerekir senin değil ben hiç ne gördüm ne duydum:1shok:

gelenlerin sana hediye getirmesi lazım, ilk defa duyuyorum böyle bir şey, acaba benden de bekleyen olmuşmuydu ki, elimiz boş döndük diyen felan kaydirigubbakcemile3

aa ilk defa duydum bizde genelde tersi oldu eve gelenler ve yemeğe çağıranlar hediye verdi bana

Bir arkadaşım vardı ,Konya'da yaşıyor.Onlarda adetmiş.Düğüne gelenlere sonradan battaniye,yazma vs gibi şeyler dağıtmışlar.Çok garibime gitmişti,gülmüştüm hatta. kaydirigubbakcemile3

olurmu canım öyle şey...
ya farkındamısınız insanlar yenie vlenenlerden ne de çok şey istiyor..ya bir sürü masraf yapıp evleniyorsun ,birde ıvır zıvır masraflar çıkıyor..abi evlendin bi harçlık ,abi tebrikler eee bizide görürsün,yok eve gelenlere hediye ,arabayla gidersin 2 kuruş için yol keserler bilmem ne...ne sinir bozucu

Gel de bunu benim anacığıma anlat

Olmaz diyor illa bir patik matik verecekmişim

%95 yok dediğine göre bana gelen de sanırım beklemez hihoyyyt

Hiçbir şey veremeyeceğim valla kaydirigubbakcemile3

bizim burdada yemeğe gidilir giderkende küçük bi bohça gbi bişey yapılır ama eve gelene hiçç duymamıştımm ama bi arkadaşıımda çeyiz asmasına gelenlere havlu falan vermiştii düğünden önceydi ama :):)

X