Evi satıp topraktan eve girmek ?

Eşim inşaat sektöründe, senelerdir yarım ev alıp tesliminde satarak kazanç elde eder. Ama hiç bir evi değerinin altında almadı. Zurnanın zırt dediği yer de burası iste. Biraz bizim insanimizda da var, biri çıkıyor ucuza ev vereceğim diyor, arsanın yeri belli değil, firmanın adı belli değil, maket üzerinden ev beğenip varını yoğunu yatırıyor. Satıcı fırsat daire, kelepir ev gibi sözlerle kandırıp paraları alıp kaçıyor. Ev gibi bir malı kimse ederinin altına satmaz. Şimdi linç yiyeceğim ama ucuza mal sahibi olma sevdası insanları bu duruma getiriyor. Bkz. çiftlik bank. Benim yaşadığım ilde 4 tane büyük firma vardır, yıllardır iş yaparlar şükür mağduriyet yaşayan da olmadı.
Biz zaten işini hakkıyla yapanlara bir şey demiyoruz lakin yeri yurdu belli, devam eden inşaatları da olan büyük inşaat firmaları da mağdur edebiliyor, isimlerini vermeyeceğim tvde boy boy reklamları yapılan, ünlülerin bile tanıtımlarını yaptığı, lüks rezidanslar yapan en az 2 inşaat firması biliyorum hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla dava açılan.
Velhasıl mevzu sadece ilgili kuruma gidip ücreti mukabili müteahhitlik belgesi alan isimsiz kişiler değil, gayet isimli ünlü firmalarında mağdurları var.

Eşiniz işini olması gerektiği gibi yapıyordur ama herkes eşiniz değil çevrem inşaat kaynıyor, bugün ben evimi beğendiğim başka bir evin müteahhitine giderek takas yapalım desem asla ederinde almazlar, malınızı başka bir malla takas etmeye kalktığınızda ederin altında fiyat verirler, bu ev için de böyle araç için de böyle, ki müteahhitlerin de veya galerilerin de açıklamalarını gayet mantıklı da buluyorum, adam sizin 2. el aracınızı veya evinizi takas kabul ederken alayım kenarda dursun diye almıyor alacak satacak üzerinden para kazanacak, 2. el malınızı siz 1 liraya satabiliyorsanız takasta sizden niye 1 liraya alsın, üstüne kar koyup satamayacağı malı alıp ne yapacak, ben bireysel satıcıyım alım satım yapmıyorum, o vergi veren tüzel kişi.

Mesele bu da değil aslında işime gelmiyorsa evimi veya arabamı takasa sokmam, mesele artık insanların zar zor kazandığı, yeri geldiğinde kursaklarından kıstığı, eşten dosttan döviz, altın borcu alarak kredi çekerek hayalini kurduğu evi almaya çalışırken bilindik veya bilinmedik firmalar tarafından dolandırılıp mağdur ediliyor olması.

Yazıktır bu insanlara, yüz binlerce mağdur var senelerdir ne paralarını geri alabiliyorlar ne ev sahibi olabiliyorlar.

Hepinize merhaba.Hemen konuya giriyorum.Oturduğumuz daire yaklaşık 2 milyon ediyor.Topraktan alacağımız daire ise 1 milyon 350 bin ve iki sene sonra teslimat yapılacak.Borçlarımız olduğu için aradaki parayla hem borçları ödeyip hem de iki sene için çıkacağımız evin kirasını ayırmak istiyoruz.

Alınacak daire oturduğum daireden küçük olacak bu arada ama kaliteli olacağı için her iki daire de iki sene sonra hemen hemen aynı fiyata gelirmiş.(Oturduğum evin malzemeleri kalitesiz,dubleks olduğu için akıtıyor ve site sorunları bitmiyor)

Sunu da söylemeden geçmiyim.Görümcem ve kayınvalidemle şu an aynı sitede oturuyoruz ve konuşmuyoruz.Bu durum da beni aşırı rahatsız ediyor ve burada kalmak istemiyorum.Ama düzenim bozulacak diye de korkuyorum açıkçası.Tavsiyelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

Yapacağımız iş mantıklı mı olur yoksa saçma mı ? Hepinize teşekkürler
İnşaatı bitip iskan belgesini almamış bir yere kesinlikle paramı bağlamam, evet alan var mı var ama işin içinde olan biri olarak bu tür işlerde çok hassasım, mağdur olan çok insanlar gördüm.

Insaat malzemeleri inanilmaz pahalilasti. Müteahhitler arsalari aliyor ancak insaata baslayamiyor. Cogunlukla temel atip, moloz kaldirip birakiyorlar. Guvenmiyorsaniz bu ise girismeyin

Birde 2023 icin ekonomi genel olarak daha da düsecek deniliyor. Birde tecrübesizlerse. Aklima yaprak dökümündeki sevket geliyor hep

Sekiz yıl önce topraktan girdiğimiz, yaşadığım şehirde gayet bir firmadan evimizi 8 yıl sonra teslim alabildik bu yıl. Yatırımlık almıştık, hali hazırda oturduğumuz evimiz, kira derdimiz olmamasına rağmen oldukça stresli bir süreçti. Kimseye tavsiye etmiyorum hele hele yaşadığınızYaşadığınız evi satıp, kiraya çıkacak şekilde bir adım atmanız çok mantıksız olur.

Birde 2023 icin ekonomi genel olarak daha da düsecek deniliyor. Birde tecrübesizlerse. Aklima yaprak dökümündeki sevket geliyor hep
Cok bilindik insaat firmalari haricinde(onlarda cok luks daireler yapiyor) henuz zamaninda teslim edeni gormedim. Belli bir noktaya kadar insaat ilerliyor sonrasinda malzeme fiyatlarindan dolayi duruyor.

Konu sahibi şunu goz onunde tut: insaat sadece beton ve demirden ibaret degil. Müteahhit elektrik, su tesisatı icin baskalariyla calisacak, parkesi dusa kabini, seramigi hepsini baskalarindan alacak. Tum malzemeleri toplasa bile tesisat icin simdiden sabit fiyat alamaz. Kaba is bittiginde yeni fiyatlarla tesisat dosenecek. Ayrica otopark asansor zorunlulugu vs var. Hepsini yapabilecek gucte bir firma mi iyi arastie.

Biz zaten işini hakkıyla yapanlara bir şey demiyoruz lakin yeri yurdu belli, devam eden inşaatları da olan büyük inşaat firmaları da mağdur edebiliyor, isimlerini vermeyeceğim tvde boy boy reklamları yapılan, ünlülerin bile tanıtımlarını yaptığı, lüks rezidanslar yapan en az 2 inşaat firması biliyorum hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla dava açılan.
Velhasıl mevzu sadece ilgili kuruma gidip ücreti mukabili müteahhitlik belgesi alan isimsiz kişiler değil, gayet isimli ünlü firmalarında mağdurları var.

Eşiniz işini olması gerektiği gibi yapıyordur ama herkes eşiniz değil çevrem inşaat kaynıyor, bugün ben evimi beğendiğim başka bir evin müteahhitine giderek takas yapalım desem asla ederinde almazlar, malınızı başka bir malla takas etmeye kalktığınızda ederin altında fiyat verirler, bu ev için de böyle araç için de böyle, ki müteahhitlerin de veya galerilerin de açıklamalarını gayet mantıklı da buluyorum, adam sizin 2. el aracınızı veya evinizi takas kabul ederken alayım kenarda dursun diye almıyor alacak satacak üzerinden para kazanacak, 2. el malınızı siz 1 liraya satabiliyorsanız takasta sizden niye 1 liraya alsın, üstüne kar koyup satamayacağı malı alıp ne yapacak, ben bireysel satıcıyım alım satım yapmıyorum, o vergi veren tüzel kişi.

Mesele bu da değil aslında işime gelmiyorsa evimi veya arabamı takasa sokmam, mesele artık insanların zar zor kazandığı, yeri geldiğinde kursaklarından kıstığı, eşten dosttan döviz, altın borcu alarak kredi çekerek hayalini kurduğu evi almaya çalışırken bilindik veya bilinmedik firmalar tarafından dolandırılıp mağdur ediliyor olması.

Yazıktır bu insanlara, yüz binlerce mağdur var senelerdir ne paralarını geri alabiliyorlar ne ev sahibi olabiliyorlar.
Eşim müteahhit değil, müteahhitler adına iş yapan alt yüklenici bir firmada çalışan sadece.

Benim söylemeye çalıştığım şey, insanlar dolandırılmıyor değil, sağlam bir firma bulunursa sorunsuz alırlar. TV de ünlülerin reklamını yaptığı evler kooperatif usulü üye toplayıp, peşinat ve ara ödemelerle ev vaadinde bulunanlar, bir sürü insandan milyonlar toplayıp kayboluyorlar. Benim bahsettiğim ise yap sat modeli evler(bir tane evden indirdiği parayla nereye kaçacak adamlar) Bu evler inşaatına başlanmış, teslimi belli olan(2 3 ay gecikebiliyor) yapılar, yapan firma buradan arsa sahibine, hatta alt yüklenicilere barter usulü ev veriyorlar. Hatta biz evler inşaat halindeyken tapularımızı alabildik.

On yıl içinde yap sat evler alıp satarak evimizi arabamızı aldık, Kp. ve babam evlerini büyüttüler. Risk yok mu her şeyde olduğu gibi bunda da var, en büyük risk de firmanın batması, o parayla iş kursanız onun bile riski mevcut.

Benim tepki gösterdiğim şey, konu sahibi bir yola çıkmış hep birden aman yapma dolandırılırsın deyip hevesini kırıyoruz. Başta eşime de çok dediler yapma elindeki evden de olursun diye, şimdi o sözleri söyleyenler bizim evi satsak da bize de ev bulsan diyorlar.

Konu sahibinin burada yapacağı şey iyi araştırıp hesaplayıp ona göre hareket etmek. Rastgele bir firmayla başına ne geleceği belli olmaz, hele hele kooperatiflere hiç bulaşmasın ya da inşaatı başlamamış proje üzerinden satış yapanlara güvenmesin.

Cok bilindik insaat firmalari haricinde(onlarda cok luks daireler yapiyor) henuz zamaninda teslim edeni gormedim. Belli bir noktaya kadar insaat ilerliyor sonrasinda malzeme fiyatlarindan dolayi duruyor.

Konu sahibi şunu goz onunde tut: insaat sadece beton ve demirden ibaret degil. Müteahhit elektrik, su tesisatı icin baskalariyla calisacak, parkesi dusa kabini, seramigi hepsini baskalarindan alacak. Tum malzemeleri toplasa bile tesisat icin simdiden sabit fiyat alamaz. Kaba is bittiginde yeni fiyatlarla tesisat dosenecek. Ayrica otopark asansor zorunlulugu vs var. Hepsini yapabilecek gucte bir firma mi iyi arastie.

Bazen Türkiyede olsam bir cok yarim kalan bina görüyorum. Bazilari kocaman böyle is yeri olarak düsünülüp yarim birakilmis. Zor isler. Ablam gil burda (Almanyada) ev yaptirdi mesela. Sirket geciktirse ceza parasi ödüyor anlasmaya göre, o yüzden sira disi durumlar haric zamaninda bitirmeye calisiyorlar hep

Hepinize merhaba.Hemen konuya giriyorum.Oturduğumuz daire yaklaşık 2 milyon ediyor.Topraktan alacağımız daire ise 1 milyon 350 bin ve iki sene sonra teslimat yapılacak.Borçlarımız olduğu için aradaki parayla hem borçları ödeyip hem de iki sene için çıkacağımız evin kirasını ayırmak istiyoruz.

Alınacak daire oturduğum daireden küçük olacak bu arada ama kaliteli olacağı için her iki daire de iki sene sonra hemen hemen aynı fiyata gelirmiş.(Oturduğum evin malzemeleri kalitesiz,dubleks olduğu için akıtıyor ve site sorunları bitmiyor)

Sunu da söylemeden geçmiyim.Görümcem ve kayınvalidemle şu an aynı sitede oturuyoruz ve konuşmuyoruz.Bu durum da beni aşırı rahatsız ediyor ve burada kalmak istemiyorum.Ama düzenim bozulacak diye de korkuyorum açıkçası.Tavsiyelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

Evinizi satacaksiniz.Topraktan başka ev için bekleyeceksiniz.Ya o ev çok geç teslim edilirse ya da adam inşaat maliyetleri çok arttı diye yarım bırakırsa .Siz o sırada evinizde de olmuş olacaksınız aylarca belkide yıllarca kiramı verec eksiniz.Fazla riskli bir durum.pirince giderken bulgurdan olmayın.illa o sitede oturmak istemiyorum derseniz o evi kıraya verin .siz o fiyata denk başka yerde kiraya geçin.ya da evi satıp krediyle ev alın.

Benim tepki gösterdiğim şey, konu sahibi bir yola çıkmış hep birden aman yapma dolandırılırsın deyip hevesini kırıyoruz. Başta eşime de çok dediler yapma elindeki evden de olursun diye, şimdi o sözleri söyleyenler bizim evi satsak da bize de ev bulsan diyorlar.
Şahsen kimsenin kararına karışamam, hepimiz fikrimizi yazıyoruz konu sahibeleri kendileri karar verir😌
İlk mesajımda da dediğim gibi istediği kadar sağlam firma olsun babamın oğlu olsa her şeyi tastamam imarı iskanı alınmış satışa hiçbir engeli olmayan yarın içine girebileceğim ev dışında bir ev almam, topraktan ev almak sağlam dahi olsa bir firmaya bel bağlamak benlik değil çünkü sizin de söylediğiniz gibi her zaman bir risk var, en sağlamı bile batıyorken riske girmek istemem, mizaç olarak beklemeyi de sevmiyorum, bekle ki 1-2 sene sonra ev bitsin işleri bana göre değil🤷‍♀️

Çıkın oradan maneviyat önemli zaten karşılığında daha iyisini de alacakmissiniz.

Şahsen kimsenin kararına karışamam, hepimiz fikrimizi yazıyoruz konu sahibeleri kendileri karar verir😌
İlk mesajımda da dediğim gibi istediği kadar sağlam firma olsun babamın oğlu olsa her şeyi tastamam imarı iskanı alınmış satışa hiçbir engeli olmayan yarın içine girebileceğim ev dışında bir ev almam, topraktan ev almak sağlam dahi olsa bir firmaya bel bağlamak benlik değil çünkü sizin de söylediğiniz gibi her zaman bir risk var, en sağlamı bile batıyorken riske girmek istemem, mizaç olarak beklemeyi de sevmiyorum, bekle ki 1-2 sene sonra ev bitsin işleri bana göre değil🤷‍♀️
Tabi ki kimsenin kararına karışmaya da kimseyi etkilemeye de hakkımız yok. Konu sahibi de belli bir yaşa gelmiş yanlışı doğruyu ayıracak biridir. Herkes olumsuz cevap verince olumlu sonuç almış biri olarak yazma gereği duydum. Belki olumsuz düşünenlere uyup fırsatı kaçıracak, belki de olumlu düşünenlere kulak verip yanlış yapacak bilemeyiz. Her iki adımı da riskli maalesef. Karar vermeden önce iyice araştırıp ölçüp biçmesi lazım. Bazıları garanticidir konfor alanı hiç bozulmaz, bazıları da risk almayı, fırsatları kovalamayı sever konfor alanını genişletir, hayata bakış açısıyla alakalı, saygı duymak lazım sanırım.

Tabi ki kimsenin kararına karışmaya da kimseyi etkilemeye de hakkımız yok. Konu sahibi de belli bir yaşa gelmiş yanlışı doğruyu ayıracak biridir. Herkes olumsuz cevap verince olumlu sonuç almış biri olarak yazma gereği duydum. Belki olumsuz düşünenlere uyup fırsatı kaçıracak, belki de olumlu düşünenlere kulak verip yanlış yapacak bilemeyiz. Her iki adımı da riskli maalesef. Karar vermeden önce iyice araştırıp ölçüp biçmesi lazım. Bazıları garanticidir konfor alanı hiç bozulmaz, bazıları da risk almayı, fırsatları kovalamayı sever konfor alanını genişletir, hayata bakış açısıyla alakalı, saygı duymak lazım sanırım.
Elbette🥰 herkesin yatırıma bakış açısı da farklıdır, ev, arsa vb mülk edinmek benim için yatırım aracı değildir, ki uluslararası yatırım araçları arasında da ev arsa yoktur, bizim ülkede yatırım sayılıyor onun da sebeplerine girersem burası ekonomi topiğine döner 😂
Aslında insanlar evi arsayı güvenli liman, risksiz diye almak istiyor ama maalesef çok tatsız şeyler yaşanıyor.

Herkes bildiği yoldan gitsin lakin dikkatli de olsunlar çünkü çoğu insan bir mülke nakit para veremediği için topraktan alayım projeden alayım hem uyguna gelsin hem de taksit taksit öderim diye düşünüp şartlarını zorluyor, mağdur edildiklerinde ister istemez bizler de üzülüyoruz, sonuçta hiçbiri parayı ağaçtan toplamıyor alın terleriyle kazandıkları paranın da birileri tarafından hiç edilmesi üzücü olur.

Şu zamanda topraktan ev alma çok riskli. Gayet bilinen köklü inşaat firmaları da battı son zamanda. Bir de maliyetler sürekli artıyor. Bu nedenle ek ödemeler falan isteniyor vs. Bitirip teslim edecekleri ne malum. Aynı fiyatlara bitmiş teslime hazır bir ev bulabiliyorsanız alın bence. Yoksa çok riskli.

Bir ahpabım 2019 senesinde girdi topraktan bir eve İstanbul’un iyi bit semtinde o zamanın parası 250 binden . Dev bir site yapılacaktı güya. 4 yıl geçti çivi çakılmadı. En az 300 kişiden o paraları toplamış belki de dolara bastı milletin parasını parasına para kattı . Şu geldiğimiz ekonomide o komik fiyata ev yapıp millete teslim edileceğini düşünmek de hayal ötesi. Zarar eder adam. Onun yerine herkese aldığı parayı geri verecekmiş . 250 bin lira çöp oldu. Garaj bile alınmaz o fiyata artık.
Firma da güvenilir firma bu arada.

Hazır bir ev alin burayi satip. Yani 2 yil beklememis olursunuz.

Bundan 8 yıl önce topraktan ev almış biri olarak asla tavsiye etmiyorum. Arada aracılar tanıdık olmasına rağmen çok problem yaşadık alıcılar olarak sonuç itibariyle evi teslim aldım ama projeye uygun yapılmadı bu yüzden iskanıda alınamadı bina içi ve daire içi bıraktığı eksiklikleri saymıyorum bile iskan alınamadığı için elektrik su faturaları ortaktı yaşadığımız kargaşa 5 yıl sürdü Allahtan af çiktıda daire sahipleri bir olup problemi çözdük size tavsiyem hazır bitmiş bi yere bakın

Evi satıp ya da takasa koyup yeten parayla yeni olmasa da güzel bir ev alın. Topraktan ev alma riskine gitmeyin kesinlikle. Yeni evde de akıtma vs olabilir ve evin masrafı sadece almak değil. Balkon kapatma kombi alma ankastre vs bir sürü stressle uğraşacaksınız ne kadar güvenilir olursa olsun. atıyorum 5 yıllık olsun ev. sıfır evlerde de şimdi hep sıkıntı çıkıyor

Tooraktan ev almak risk hele şu zamanda. İnşaat malzemelerine gelen zamlar ile o kadar çok yarım kalan ev oldu ki. Birde oturum izni hemen alamayan müteahhitler oluyor işin birde orda ki maddi boyutu var. Suyu elektrigi dert oluyor resmen. Şu zamanda ben bitmiş oturumu alınmış eve ancak cesaret ederim açıkçası.

X