Evinizde Tuvaletten Bile Daha Mikroplu 9 Yer

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.653
28.556
59
Evinizde öyle yüzeyler var ki, aslında tuvaletteki klozetteki mikroplardan bile daha fazla mikrop ve bakteriyi barındıyıor. Bu yüzeylere sizin dikkatinizi çekmek istiyoruz. Çünkü bu yüzeyleri gün içinde hem çok fazla kullanıyorsunuz, hem temizliği aile sağlığı için çok önemli..

Kesme tahtası

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ortalama bir kesme tahtasında bulunan bakteri sayısının bir kozetten 200 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu kadar çok bakterinin bulunmasının sebebi, çiğ et gibi hayvansal bakterilerin bu tahtalarda bulunması gösteriliyor. Örneğin son olarak tavuk mu kestirniz? Tahtanın üzerindeki küçük kesiklerin arasında binlerce mikroorganizma yaşamaya başlıyor. Sonra başka bir şey keserken bu bakteriler diğer yiyeceklere de geçiyor. Nasıl mı temizlemeniz gerekiyor? Sıvı bulaşık deterjanı ile kesme tahtalarınızı yıkayın. Daha sonra 2 yemek kaşığı çamaşır suyunu 3 litre suyun içine ilave edin. Gece boyunca tahtanızı bu sıvının içinde tutun.Evcil hayvanınızın yemek kaseleri

Evinizin en kirli yüzeylerinden biri evcil hayvanlarınızın mama tabakları olabilir. Bir köpeğin yemek tabağında 2bin 110 bakteri bulunduğunu biliyor musunuz? Evcil hayvanlarınızın kaselerindeki bakterilerden kurtulmak için her yemekten sonra kaseleri yıkayın. Kaseleri yıkarken, karbonat, tuz ve sıcak su karışımını kullanabilirsiniz. Eğer bu temizlemeyi yapmazsanız, hayvanınız sürekli bakterileri maruz kalacak ve bu bakterileri size taşıyacaktır.

Çamaşır makinası

İç çamaşırlarınız yıkama öncesinde en 100 milyon e-coli bakterisi bulundurur. İshal olunması halinde ise bu bakteriler diğer giyim eşyalarına da geçer. Bunun için iç çamaşırlarınız ile giysilerini aynı anda yıkamamalısınız. Çünkü iç çamaşırının yıkanması sırasında bakteriler çamaşır makinasının içine yayılır.. Makinaların içi sürekli nemli olduğu için bakterilerin üremeleri için de uygun zemin oluşturur. Çamaşır makinalarını en az ayda bir kez çamaşır suyu ile dezefekte edebilirsiniz.

Telefon ve tabletleriniz

2013 yılında İngiliz araştırmacıların yaptıkları bir çalışmaya göre, 30 tablet, 30 telefon ve 30 kolozet incelendi. Tabletlerde şiddetli mide hastalığına neden olan “stafilokok” bakterisine rastlandı. Telefonlarda 140 adet tabletlerde 600 adet stafilokok baktaresi bulundu. Normal bir kolozette ise sadece 20 adet stafilokok bakteri bulundu. 2011 yılında yapılan bir başka araştırma rahatsız edici sonuçları ortaya koydu. Amerikalılar e-postalarının yüzde 75’i tuvalette iken gönderiyor. Telefon ve tabletlerinizi temizlemek için temizleme mendillerini kullanabilirsiniz. Ve kesinlikle telefon ve tabletlerinizi tuvaletle kullanmayın.


Halılarınız

Bakteriler ölü derilerin üzerinde var olmaya ve üremeyi çok seviyorlar. Ortalama bir kişinin 1.5 milyon saat yaşadığını düşünürsek, bu kişinin üzerinden dokülen ölü deriler bir halı oluşturabilir. Halılarımızda yaklaşık 200 bin bakteri yaşıyor. (tuvalete göre 700 kat fazla) Halılarımızın bakteri yuvasına haline gelmemesi için elektrik süpürgesiyle derinlemesine temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca yılda bir kez halının üstü ve altı temizleme şirketi tarafından derinlemesine temizlenmesi gerekiyor.Musluk kolları

Banyonuzdaki musluk kollarında tuvalete göre 21 kat daha fazla bakteri bulunabilir. Bunun sebebi de tuvaletten sonra ellerinizi yıkamanız. Ancak ellerinizi yıkadıktan sonra da banyonuzu temizleyerek çıkmanız gerekir.

Bilgisayarınızın klavyesi

Bilgisayar klavyesini sürekli kullanıyorsunuz. Bilgisayar başında yemek yiyor ve içiyorsunuz. İngiliz araştırmacılar, bilgisayar klavyesinde kolozete oranla 5 kat daha fazla bakteri bulunduğunu tespit ettiler. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerine göre 2007 yılında Washington DC ilköğretim okulundaki mide rahatsızlığı klavyeden alınan bakterilerden kaynaklanmıştır.Çantanız

Yapılan araştırmalara göre, çantalar, ofis kolozetlerinden 3 kat daha fazla bakteri taşıdığını ortaya koyuyor. Kadınların kullandıkları çantalarındaki en kirli malzemeler el ve yüz kremleri, ruj gibi makyaj mazlemeler. Çantalarının temizliği için yıkanabilir çantaların tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor. Plastik ve deri çantaların ise ıslık mendillerle düzenli olarak temizlenmesi tavsiye ediliyor.

Mutfak bezi ve süngerler

Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar mutfaklarda 1000 sünger ve mutfak bezi üzerine araştırma yaptılar. Bez ve süngerlerin yüzde 10’unda salmonella bakteri bulundu. Bir mutfak bezinde veya süngerinde yaklaşık 134.630 bakteri bulunuyor. Mutfak bezlerinin temizliği için hafta bir kez çamaşır makinasında yıkayın. Süngerlerinizi ise mikrodalga içinde 30 saniye yüksek ısıta tutun. Süngeri nemli olarak mikrodalga içine koymayı unutmayın.


hayatkolay.com
 
X