Evlendikten sonra değişmek isteyen eş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

knickerbockerbande

Guru
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2013
2.620
4.527
Merhaba kızlar, şimdi size sormak istediğim bir şey var. Eşimle 10,5 yıllık bir sevgililikten sonra evlendik. Yaklaşık 6 yıldır da bu evliyiz. İlk 2 yılı saymazsak da oldukça iyi giden bir evliliğimiz var ama eşimle dini konularda sıkıntı yaşamaya başladık.
Dini içerik yazmak yasak olduğu için ve taraflı cevap vermemeniz için şöyle açıklayayım evlenirken merkez fikirlere sahiptik ama A kesimine daha yakındık adam birden B kesimi ile aynı olmak istemeye başladı. Yani 15 yıl farklıydı şimdi ise daha başka bir yoldan gitmek istiyor. Siz ne düşünürdünüz? Ben bu durumdan hiç hoşlanmadım çünkü sonuçta insan evleneceği kişiyi bunları da hesaba katarak seçiyor ve resmen boşanmayı düşünmeme sebep oldu bu durum.
Ortada sebep yok gibi ama büyük bir sebepte var gibi. Kendimi kandırılmış hissediyorum. Bir yanım kimsenin inanç özgürlüğüne karışmazsin diyor, diğer yanım sen devlet misin sonuçta evlenirken bu şekilde oluşu da onu eş olarak secmende etkendi diyor.
Fikirlerinizi yaziverin kızlar çok kafama taktım bu konuyu.
Edit: Dinlerimiz aynı olsa da mezheplerimiz farklı yani ikimizin dinden anladığı bsey kesinlikle aynı değil.

Son düzenleme:
Evlenmeden önce değişmeyi düşünüp sizden sakladıysa hatalıdır. Yoksa şartlar sonucu değişm geçirdiyse yapılabilecek bir şey yok. İnsan inandığı gibi yaşamak ister çünkü. Siz de ya uyum sağlayacaksınz yapamıyorsanız da kendi yolunuzu çizeceksiniz yapacak bir şey yok.

Merhaba kızlar, şimdi size sormak istediğim bir şey var. Eşimle 10,5 yıllık bir sevgililikten sonra evlendik. Yaklaşık 6 yıldır da bu evliyiz. İlk 2 yılı saymazsak da oldukça iyi giden bir evliliğimiz var ama eşimle dini konularda sıkıntı yaşamaya başladık.
Dini içerik yazmak yasak olduğu için ve taraflı cevap vermemeniz için şöyle açıklayayım evlenirken muhafazakardi ve dini vecibelerini yerine getirmeyi bıraktı ya da evlenirken daha merkezdeydi şimdi 5 vakit namaz kılmaya başladı gibi. Yani 15 yıl farklıydı şimdi ise daha başka bir yoldan gitmek istiyor. Siz ne düşünürdünüz? Ben bu durumdan hiç hoşlanmadım çünkü sonuçta insan evleneceği kişiyi bunları da hesaba katarak seçiyor ve resmen boşanmayı düşünmeme sebep oldu bu durum.
Ortada sebep yok gibi ama büyük bir sebepte var gibi. Kendimi kandırılmış hissediyorum. Bir yanım kimsenin inanç özgürlüğüne karışmazsin diyor, diğer yanım sen devlet misin sonuçta evlenirken bu şekilde oluşu da onu eş olarak secmende etkendi diyor.

Zamanla insanlar değişebilir. Bu değişimden memnun değilseniz , bundan sonra ne yapacağınıza karar vermeniz gerekecek.

Dini içerik yazmak yasak olduğu için ve taraflı cevap vermemeniz için şöyle açıklayayım evlenirken muhafazakardi ve dini vecibelerini yerine getirmeyi bıraktı ya da evlenirken daha merkezdeydi şimdi 5 vakit namaz kılmaya başladı gibi. Yani 15 yıl farklıydı şimdi ise daha başka bir yoldan gitmek istiyor. Siz ne düşünürdünüz? Ben bu durumdan hiç hoşlanmadım çünkü sonuçta insan evleneceği kişiyi bunları da hesaba katarak seçiyor ve resmen boşanmayı düşünmeme sebep oldu bu durum.
Size herhangi bir baskı yapmıyorsa kendi inancı doğrultusunda hareket etmesinin ne sakıncası var?

bu durumdan bu kadar rahatsızsanız eşinizle paylaşıp boşanmayı düşünebilirsiniz

Size herhangi bir baskı yapmıyorsa kendi inancı doğrultusunda hareket etmesinin ne sakıncası var?

bu durumdan bu kadar rahatsızsanız eşinizle paylaşıp boşanmayı düşünebilirsiniz
İyi de siz eşinizi seçerken kendi inanışıniz doğrultusunda secmediniz mi? Bu yaşantınızdan tutun çocuk yetistirmenize, siyasi fikrinize, hayat tarzınıza hatta tatil yapma şeklinize bile sirayet edecek bir durum değil mi? Nasıl ne sakıncası var diyebilirim ki? Arkadaşım olsaydı istediğini yapar beni hiç etkilemez derdim ki her iki taraftan da arkadaşlarım var ama eş için aynı şeyi söylemek nasıl mümkün olur bilmiyorum..

Evlenmeden önce değişmeyi düşünüp sizden sakladıysa hatalıdır. Yoksa şartlar sonucu değişm geçirdiyse yapılabilecek bir şey yok. İnsan inandığı gibi yaşamak ister çünkü. Siz de ya uyum sağlayacaksınz yapamıyorsanız da kendi yolunuzu çizeceksiniz yapacak bir şey yok.
Evlenmeden önce ne düşündü hiç bilmiyorum. Şuan tam olarak çizgisini değiştirmedi ama değiştireceğini söylüyor sanırım o güne kadar bekleyeceğim ama değiştiğinde benim de kendi yoluma bakmam gerekiyor.
Hala inanamıyorum bu duruma ama evlilikten baklentim iki ayrı hayat yaşayan insan değil.

Size göre etkense yollarınızı ayıracaksınız hem ayırmayıp hemde bu şekilde kabul etmiyorum demeniz olmaz çünkü o bir birey istediği inancı seçmekte özgür mesela ben inançsızım , bende inançsız biriyle evlensem ve sonra 4 4 lük bir müslüman olmak istese bana karışmadığı müdehale etmediği sürece sıkıntı olmaz ben onu buna göre seçmem çünkü daha gerçekçi örnek isterseniz ex eşim müslümandı oruç falan tutardı bayram namazları cuma vs bu benim için evlenirken iyi ya da kötü bir etkiye sahip olmadı o yüzden çıkıp ben peynire tapcam bile dese yine bir etkisi olmazdı ama sizde oluyorsa yolları ayırmaktan başka çare yok

Evlenmeden önce ne düşündü hiç bilmiyorum. Şuan tam olarak çizgisini değiştirmedi ama değiştireceğini söylüyor sanırım o güne kadar bekleyeceğim ama değiştiğinde benim de kendi yoluma bakmam gerekiyor.
Hala inanamıyorum bu duruma ama evlilikten baklentim iki ayrı hayat yaşayan insan değil.
İnsan inandığı gibi yaşayabilmeli ne olursa olsun. Sizin için istemediği bir hayat tarzını zorlama yaşaması daha kötü olur. Tolere edilemeyecek bir seviyede olacaksa yollarınızı ayırmaktan başkaçare yok gibi görünüyr.

Size göre etkense yollarınızı ayıracaksınız hem ayırmayıp hemde bu şekilde kabul etmiyorum demeniz olmaz çünkü o bir birey istediği inancı seçmekte özgür mesela ben inançsızım , bende inançsız biriyle evlensem ve sonra 4 4 lük bir müslüman olmak istese bana karışmadığı müdehale etmediği sürece sıkıntı olmaz ben onu buna göre seçmem çünkü daha gerçekçi örnek isterseniz ex eşim müslümandı oruç falan tutardı bayram namazları cuma vs bu benim için evlenirken iyi ya da kötü bir etkiye sahip olmadı o yüzden çıkıp ben peynire tapcam bile dese yine bir etkisi olmazdı ama sizde oluyorsa yolları ayırmaktan başka çare yok
Peki çocuklarınızı nasıl yetiştirirdiniz? Bu benim için önemli tam da 2. Çocuğu düşündüğümüz bir donemdeydik ama şuan mideme bir kaya yerleşmiş gibi.

Ateistseniz boşanin, muslumansaniz sevinin

Peki çocuklarınızı nasıl yetiştirirdiniz? Bu benim için önemli tam da 2. Çocuğu düşündüğümüz bir donemdeydik ama şuan mideme bir kaya yerleşmiş gibi.
İşte sorun bu sizin için önemli olduğu için aslında bizim fikirlerimiz bir anlam ifade etmiyor sizin kendinizle bu konuyu halletmeniz lazım
Ben zaten inançı bir insanken de çekirdekten müslüman bir birey yetiştirme taraftarı hiç olmadım çocukluğu kur’an kurslarında geçmiş biri olarak söylüyorum bunun kendi kararını veremeyecek bir insanda resmen istismar olduğunu düşünüyorum küçükken tesettür küçükken anlamadığı halde arapça kuran okutmak yok cennet cehennem falan ya da kendi şu anki inancımı alttan alta empoze etmek vs eşit şekilde yanlış geliyor çünkü beyni boş bir levha ben ne verirsem ister istemez onu kabullenecek doğru bilecek bu yüzden seçenek sunmak hep daha mantıklı bence. Ben hep öğretirim gösteririm neyi seçeceğine o karar verir diyordum asla doğru budur diyerek tek yöne çekme taraftarı hiç olmadım bu yüzden eşim isterse öğretebilir uygulatabilir bende kendi bildiğimi anlatırım öğretirim diğerlerini de öğretiriz araştırır ondan sonra neye inanmak istiyorsa inanır o da beni bağlamaz hayat onun inanç onun .
Kızım gibi büyüttüğüm küçük kız kardeşim var anne kızız abla kardeşten çok zamanında oruç tuttu onla tuttum namaz kıldı eşlik ettim inanmadığım halde hiç sorgulamadım bile belli bir yaştan sonra inanmıyorum dedi ona da okey dedim hayat onun çünkü benim değil benim onu büyütmem onun benim doğru bildiğim her şeye doğru diyip hayatını o yönde çevirmesini gerektirmez

Bu nasil bi kelime yahu inançsızım demek de nedir?
Size bi can bi hayat veren Yüce Allah'dır...
Biraz aynaya bakarak empati yapin sizi yaradana o zaman inanırsınız belki Rabbim tez zamanda size sizin gibilere hidayet eylesin..

Biraz aynaya bakarak empati yapin sizi yaradana o zaman inanırsınız belki Rabbim tez zamanda size sizin gibilere hidayet eylesin..
İnançsızım kelimesinde bile eleştirecek ne buldunuz gerçekten merak ediyorum, sanki sizin inancınıza saldırmış gibi havalara girmişsiniz.

Siz de biraz aynaya bakarak dünyada herkesin aynı görüşte olmayabileceğini kendinize söyleyebilir ve farklı görüşlerle empati yapabilirsiniz. Evren tez zamanda size sağduyuluk kazandırsın 🥳

Biraz aynaya bakarak empati yapin sizi yaradana o zaman inanırsınız belki Rabbim tez zamanda size sizin gibilere hidayet eylesin
Hayirli sabahlar.
Yazilan bi kac yorumu okudum ne hale geliyor insanlar die uzuntu icerisindeyim biri kiran kursuna gittim ama inacsizim yazmis vah ki onlarin haline okuduklari halde inancsiz olmayi secmisler..
Akil vermek gibi olmasin dusuncelerim ve bir musluman olarak dini degerlerimize son derece saygi ve sevgi cercevesinde size bi kac bisi demek istiyorum.
Oncelikle bu sizin icin bi imtihan olabilir Yuce Rabbim belkide sizi deniyo bunu biz bilemeyiz sadece Allah bilir. Insanogluyuz hatada gunah da bizler icin ama cok şükür ki Affeden Ve Merhamet eden Yüce Rabbimiz var.
Bol bol abdest alip dua edin zikirler cekin inanin bu sekilde yaparsaniz hersey yoluna girer insallah.
Evladiniz da var bu sebepten dolayi yazilanlar aklinizi karistirmasin sakın.

İnançsızım kelimesinde bile eleştirecek ne buldunuz gerçekten merak ediyorum, sanki sizin inancınıza saldırmış gibi havalara girmişsiniz.

Siz de biraz aynaya bakarak dünyada herkesin aynı görüşte olmayabileceğini kendinize söyleyebilir ve farklı görüşlerle empati yapabilirsiniz. Evren tez zamanda size sağduyuluk kazandırsın 🥳
Inacsizlik kelimesini biraz acin o zaman mesela.neye inanmiyorsunuz.?
Evren de sizin algı kapasitenizi empati yaparak sagduyulu bi sekilde klavye basinda konusmayi kazandirmis sanirim...👏

Size na ayol ?

Ona sen karisamazsin bana kalirsa..
Yani sen de evlendigin gibi kaldin mi ?
Kilo aldin mi ? Sac rengini degistirdin mi ? Eger yapmissan ; duz bir mantikla esine itici gelmen gerekiyor o halde..
Yillar sonra muslumanligi secen yahut din degistiren kimseler de var.
Yani bunlar farkindalikla,tercihle ve iyi hissetmekle alakali.
Seni zorluyorsa,senin de yapmani istiyorsa,sana karsi tavirlari degistiyse,baskici ve yargilayan bir uslup icerisindeyse orada hak verebilirim.Ama bunlar yoksa karisamazsin.İnanc ozgurlugu kisiye sikica bagli haklardan,esi olsan bile mudehale alanin disinda bana sorarsan.

arkadaşımın inancı beni ilgilendirmez ama farklı inançlarda eş olmaz bence. çünkü din bir yaşayış şeklidir. ancak şöyle olabilir. biri müslüman diğer hristiyandır ama ikisi de teoride öyledir ikisinin de dinle alakası yoktur o zaman olur. ama biri dinini yaşıyorsa olmaz. sonuçta birlikte çocuk yetiştirilecek en önemlisi bu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X