Evlenirken aile evi ile maddi paylaşım

ben aile evinde yaşarken alınan şeylerin aileden geri alınması taraftarı değilim, yani aileniz tamam durumlari kotuymuş vs ama yan gelip yatmamış kimse babanizda bir sekilde az maasiylada olsa gecime katkida bulunmuş ilerde rahmetli olduklarinda paylaşırım biter.
nişanlınızı ilgilendiren bir durum yok bu sizin evli iken edindiğiniz mal herşeyide bilmek zorunda degil sana 10 senelik evli tecrubemle soyluyorum bunu bu konuya nişanlını dahil etme

Liseden beri para kazanıyormuşsunuz zaten. Kendi hayatınızı idame ettirmissiniz her zaman. Ev sizin arabanın üçte ikisi sizin.BEn anlamadım mesleğiniz nedir sizin. Nasıl kadın başınıza iki iste çalıştınız bunları basarabildiniz ya da babaniz ne yaptı bu durumda. Simdi de arabayı SAT parasını paylaşalım evi de bırak ooh ne güzel. Var mi böyle dünya ya. Ceyiziniz falan hazır değil mi. Eminim ailenizin de beş kuruş faydası olmamıştır çeyiz düzerken gerçi hem bunları yapıp hem nasıl çeyiz hazırlığı yapacaksınız ki. Parazit gibi yaşayıp sırtını aileye dayayan eli ekmek tutan erkekler öyle itici ki.
Hemşireyim kamuda çalışıyorum kendi işimde da sürekli fazla çalıştım ve dışarda özel hasta baktım aylarca uyku yüzü görmedim. Çeyizde işte tabak çanak aldım kendim. Tüm evi nişanlım halletti zaten kendi evi vardı. Bir yandan beni okuttular diyorum babamın çok borcu vardı yıllarca borç ödendi iflas etmişti. Cesaretsiz babam birazda ilk araba alırken resmen bir servet demişti alma demişti annem destekledi yani tüm borç bana aitti zaten ama annem ben demesen araba ev almazdın sen diyor. Ben olmasam elinde bişey yoktu şimdi diye konuşuyor. Benim vicdan yaptığım konu aile evinde yaşadığım için rahattım ödemelerde o konu haklarını yiyormuşum gibi geliyor

Arkadaşlar selam. Biz üç kardeşiz ben ve erkek kardeşlerim. Çocukluğumuz maddi sıkıntılarla geçti. Babam iflas etti annem gündelik işlerde çalıştı bende liseden sonra hep çalıştım. Ünv bile kendi paramla yazıldım. Sonrasında hiç maddi destek almadım ailemden ve hemen atandım ailemin yanında yaşıyorum 37 yaşımdayım. Aileme hep maddi destek oldum ama direk ellerine para vermedim düzenli olarak. Önce araba aldım sonra kiracı olarak oturduğumuz evi aldım krediyle. Babamın bir tane evi vardı kentsel dönüşüme gitmişti ve beş yıl önce teslim edildi. Küçük kardeşim yirmi altı yaşında hala okuyor. Ortanca kardeşim bu arada ünv önlisans okudu sonra az çalışıp kendi dersaneye gidip lisans tamamladı yani altı yıl okudu. Sonra çalıştı benden borç alarak bir araba aldı (üçte ikisini ben verdim kalanı annemle tamamladılar) her ay düzenli öderim dedi ama ödeyemedi. Bende arabamı satmıştım kardeşim bu arada evlendi babamın evine oturdu. Babam ablan evlenene kadar oturun sonra sizde kendinize ev alın bu arada çıkın, arabada ablana kalsın dedi. 4 yıl geçti ben iki aya evleniyorum. Eş adayımın evi ve arabası var maddi durumu iyi. Ama annem ve babam arabada payları olduğunu söylediler ve ev konusunda sanki kendi evleri gibi düşünüyorlar. Kardeşinin arabadaki payı ne olacak diye soruyorlar. Kardeşin ev alsa da orayı kiraya versek şu kadar gelir falan diye bende hani bana verecektiniz kirasını dedim yarısını sen alsan yarısını biz diyor ben öyle deyince annem. (Ben mezun olunca tüm aileye desteğimi esirgemedim hemen salon takımı aldım. Tatile çıksak herşeyi tüm aile ben ödedim. Ben araba aldım tüm aile o araçla ehliyet aldı ve kullanmayı öğrendi büyük maddi hasarlı kazalarda hep ben ödedim o arabamın değeri baya düşmüştü hor kullanıldığı için. Kardeşim okulu bitirdi ve hemen evlendi bir çekirdek dahi almadı. Bir yemeğe dahi çıkarmadı. Şimdi annemlerin onun hakkını yiyormuşum gibi davranması çok canımı sıkıyor. Arabanın bana verilmesi babamın isteğiydi.) şimdi araba satılsın yarı parasını verip kalanını onlara vermek ve evimin değeri ne ise o kirayı almak istiyorum ama ailemi de kırmak istemiyorum. Babam en düşük kademede emekli ve çalışıyor şu anda. Annem evde. Kardeşimin bir bebeği oldu iki yaşına girecek eşi ben evleneceğim diye tekrar çalışmaya başladı. Sanki onların hakkını yiyorum gibi vicdan yaptım. Sizce ne yapmalıyım?
Bence evi bırakın arabayı alın..bizde kardeşimle beraber annemlere ev almıştık çoğunluğu kardeşim verdi ama o noktaya kadar 5 yıl evi ben tek gecindirmistim evden hak istemem şu an annem babam oturuyor

Bence evi bırakın arabayı alın..bizde kardeşimle beraber annemlere ev almıştık çoğunluğu kardeşim verdi ama o noktaya kadar 5 yıl evi ben tek gecindirmistim evden hak istemem şu an annem babam oturuyor
Ev bir buçuk milyon araba 450 bin ve evin kredisi iki yıl daha devam edecek.

ben aile evinde yaşarken alınan şeylerin aileden geri alınması taraftarı değilim, yani aileniz tamam durumlari kotuymuş vs ama yan gelip yatmamış kimse babanizda bir sekilde az maasiylada olsa gecime katkida bulunmuş ilerde rahmetli olduklarinda paylaşırım biter.
nişanlınızı ilgilendiren bir durum yok bu sizin evli iken edindiğiniz mal herşeyide bilmek zorunda degil sana 10 senelik evli tecrubemle soyluyorum bunu bu konuya nişanlını dahil etme
Aslında bende düşünüyorum ama erkek kardeşime yapılan ayrım canımı sıkıyor. Babamın kumar borcuda vardı okurken akrabaların bana harçlık diye verdiği parayı getirip veriyordum. Bana 10 lirası geçmedi ünv de kız başıma kendimi idare ettim diye çok içerliyorum ama erkek kardeşime sürekli para gönderildi. Bunlar beni ikileme sokuyor.

Hemşireyim kamuda çalışıyorum kendi işimde da sürekli fazla çalıştım ve dışarda özel hasta baktım aylarca uyku yüzü görmedim. Çeyizde işte tabak çanak aldım kendim. Tüm evi nişanlım halletti zaten kendi evi vardı. Bir yandan beni okuttular diyorum babamın çok borcu vardı yıllarca borç ödendi iflas etmişti. Cesaretsiz babam birazda ilk araba alırken resmen bir servet demişti alma demişti annem destekledi yani tüm borç bana aitti zaten ama annem ben demesen araba ev almazdın sen diyor. Ben olmasam elinde bişey yoktu şimdi diye konuşuyor. Benim vicdan yaptığım konu aile evinde yaşadığım için rahattım ödemelerde o konu haklarını yiyormuşum gibi geliyor
Anneniz resmen sizi manipüle etmeye çalışıyor farkında mısınız? Sanki çalışıp ödeme yaptı da ben demesem alamazdın filan demeler ay sanki çocuk kandırıyor

annem ben demesen araba ev almazdın sen diyor. Ben olmasam elinde bişey yoktu şimdi diye konuşuyor.
Okuyan sen, atanan sen, çalışan sen, mesaiye kalan sen, krediyi çeken sen, evi arabayı ödeyen sen.
Ama hiç çalışmamış annen sırf 'al yavrum' diye buyurduğu için kendini hak sahibi mı görüyor?
Keşke almasaydin, bu kadar çok calismasaydin, kendine bir araba alsaydın, onla işe gidip gelip yaz tatillerinde,kış tatillerinde de bir ülke gezseydin. Yine şu anki mal varlığının aynisjna sahip olurdun, yine kimseye yaranamazdin ama en azından gençliğini doya doya yaşardin

Ortanca kardeşim bu arada ünv önlisans okudu sonra az çalışıp kendi dersaneye gidip lisans tamamladı yani altı yıl okudu. Sonra çalıştı benden borç alarak bir araba aldı (üçte ikisini ben verdim kalanı annemle tamamladılar) her ay düzenli öderim dedi ama ödeyemedi. Bende arabamı satmıştım kardeşim bu arada evlendi babamın evine oturdu. Babam ablan evlenene kadar oturun sonra sizde kendinize ev alın bu arada çıkın, arabada ablana kalsın dedi.
Kardeşiniz oturduğu evden çıkacak mı?
ev konusunda sanki kendi evleri gibi düşünüyorlar.
Nasıl yani sizin haftada 40 saatten fazla nöbetlerle parasını ödediğiniz evin nasıl kendilerinin olduğunu düşünüyorlar ki?
Kardeşinin arabadaki payı ne olacak diye soruyorlar.
Kardeşiniz para vermemiş ki onun nasıl payı oluyormuş?

gerçekten bu konu beni aşırı sinirlendirdi

O kardeşede ailedeyede tek kuruşunuzu yedirmeyin.erkek evlat ayrimi yapiyorlar sırtlarını size dayamislar.anlamiyorum ben bu aileleri siz çalışırken kardeşinizin karisi mis gibi evde oturmuş rahatina bakmiş elalemin kızı rahat etmiş kendi kızları çalişmış kira hakkınızida alin birazda kardesiniz düşünsün insaf edeyim derseniz ilerde çok pişman olursunuz

Aslında bende düşünüyorum ama erkek kardeşime yapılan ayrım canımı sıkıyor. Babamın kumar borcuda vardı okurken akrabaların bana harçlık diye verdiği parayı getirip veriyordum. Bana 10 lirası geçmedi ünv de kız başıma kendimi idare ettim diye çok içerliyorum ama erkek kardeşime sürekli para gönderildi. Bunlar beni ikileme sokuyor.
o zaman evi arabayi erkek kardeşinize verme ihtimalleri yuzde yuz, sizde buna takılıyorsunuz bu durumda bende bırakmazdım.
soyle yapin tapuyu alın uzerinize evlenmeden istiyorsaniz yine kardeşiniz otursun.
krediyi siz odediginize gore tapu sizdedir gerci zatende

Daha en başından yanlış davranmışsınız. Şimdi onun sıkıntısını çekeceksiniz maalesef. Ben de 30 yaşına kadar aile evinde kaldım,kardeşim yok tek çocuğum, eve bakarken kendime de ayırdım. Mesela annem ev aldığında babamdan olan mirasımı olduğu gibi anneme verdim ama kendime de birikim yaptım,anneme yaparken kendime de yaptım. Ki tek olmam sebebiyle sorun çıkmayacağını bile bile kendime ayrıca ayırdım. Sizin ev kalabalık,daha çok kendinizi düşünmeliydiniz.

Arkadaşlar selam. Biz üç kardeşiz ben ve erkek kardeşlerim. Çocukluğumuz maddi sıkıntılarla geçti. Babam iflas etti annem gündelik işlerde çalıştı bende liseden sonra hep çalıştım. Ünv bile kendi paramla yazıldım. Sonrasında hiç maddi destek almadım ailemden ve hemen atandım ailemin yanında yaşıyorum 37 yaşımdayım. Aileme hep maddi destek oldum ama direk ellerine para vermedim düzenli olarak. Önce araba aldım sonra kiracı olarak oturduğumuz evi aldım krediyle. Babamın bir tane evi vardı kentsel dönüşüme gitmişti ve beş yıl önce teslim edildi. Küçük kardeşim yirmi altı yaşında hala okuyor. Ortanca kardeşim bu arada ünv önlisans okudu sonra az çalışıp kendi dersaneye gidip lisans tamamladı yani altı yıl okudu. Sonra çalıştı benden borç alarak bir araba aldı (üçte ikisini ben verdim kalanı annemle tamamladılar) her ay düzenli öderim dedi ama ödeyemedi. Bende arabamı satmıştım kardeşim bu arada evlendi babamın evine oturdu. Babam ablan evlenene kadar oturun sonra sizde kendinize ev alın bu arada çıkın, arabada ablana kalsın dedi. 4 yıl geçti ben iki aya evleniyorum. Eş adayımın evi ve arabası var maddi durumu iyi. Ama annem ve babam arabada payları olduğunu söylediler ve ev konusunda sanki kendi evleri gibi düşünüyorlar. Kardeşinin arabadaki payı ne olacak diye soruyorlar. Kardeşin ev alsa da orayı kiraya versek şu kadar gelir falan diye bende hani bana verecektiniz kirasını dedim yarısını sen alsan yarısını biz diyor ben öyle deyince annem. (Ben mezun olunca tüm aileye desteğimi esirgemedim hemen salon takımı aldım. Tatile çıksak herşeyi tüm aile ben ödedim. Ben araba aldım tüm aile o araçla ehliyet aldı ve kullanmayı öğrendi büyük maddi hasarlı kazalarda hep ben ödedim o arabamın değeri baya düşmüştü hor kullanıldığı için. Kardeşim okulu bitirdi ve hemen evlendi bir çekirdek dahi almadı. Bir yemeğe dahi çıkarmadı. Şimdi annemlerin onun hakkını yiyormuşum gibi davranması çok canımı sıkıyor. Arabanın bana verilmesi babamın isteğiydi.) şimdi araba satılsın yarı parasını verip kalanını onlara vermek ve evimin değeri ne ise o kirayı almak istiyorum ama ailemi de kırmak istemiyorum. Babam en düşük kademede emekli ve çalışıyor şu anda. Annem evde. Kardeşimin bir bebeği oldu iki yaşına girecek eşi ben evleneceğim diye tekrar çalışmaya başladı. Sanki onların hakkını yiyorum gibi vicdan yaptım. Sizce ne yapmalıyım?
Neye para verdiysen hepsini al ev se inse evide al arabayida al kardesinin sana olan borcuuda al .aileye bak bunlar erkek evlat meraklisi ama kendilerinin bile olmyan mali erkege vermeye kalkiyorlar .buraya yazil bize tek tek saydiklarini onlarada sayacaksin ve haklarini alacaksin .

Sacmalama okulda okuttuda seni kolejlerde mi okuttu .bir uniforma 5 defter bir sene gidiyor .burada ailem beni okuttu diyenler sanki yuzlerce milyar masraf yapilmis gibi algiliyor.ailenize donup ben artik yeni bir yuva kuriyorum kendi olacak evlatlarimi dusunmem lazim diyeceksiniz .annen desin veya demesin parayi siz vermissiniz. kendileri calisip daha cocuklarina 5 para birakamismislar kendi anne babalarina ne birak mislar .babaniz yada anneniz anne babasina ev yada araba birakabilmis mi ?kardesiniz size kira oderse oda 3 kurus odeyip 3 gun oder auni araba mevzusundaki gibi .ya anne babaniz gidip gelinle oturacak yada kendine ayri ev tutacak .arabadada ne kadar oara veediyseniz heosini alin lutfen .bir zahmet anne babamda evde pisem 1 tencere yemegin lafini yapmasin .sana tek katkilari bu anlasilan .

Ah canım benim. Bunca şey senin paranla yapılmış zaten. Sen uykusuz yorgun iki işe giderken ailen rahat etsin diye ayağına yeni bir çorap bile almadığına eminim. Ailene karşı kurtarıcı rolüne girmişsin ama yetmez mi. Hakkını al. Her halükarda kötü ve bencil sen olacaksın. Bari hakkını al.

X