evli bayanlar yardım edebilir mi ?

Kagitadam

Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2018
184
183
Merhaba hanımlar , benimde kendimle mücadele ettiğim içinden çıkamadığım bazı sorunlarım var , fikirlerinizi almak isterim , şimdiden teşekkür ederim.

Eşimle bir senedir evliyiz benim ilk evliliğim , ben eşimin 2. Evliliğiyim ,eşim 47 yaşında aramızda 12 yaş var .

İkimizde çalışıyoruz , dar gelirli bir ailede büyüdüğüm için genç kızlığımdan beri çalışıp kendine yetebilen bir insan oldum , artanıyla da aileme destek olmaya çalıştım ( evlilikten önce ) eşim bana göre maddi olarak daha iyi durumda , daha şanslı (maddiyat olarak )

Sorunumuz şu , evlendikten sonra ortak bir bütçemiz olmadı , benim gelirim belli 2400 tl . eşiminde sabit maaşı 3500 civarı bu maaş dışında başka yerlerden de ortalama aylık 3 bin tl geliri var , çok şükür muhtaç değiliz ,krediyle ev aldık . ev kredisi + araba kredisi + oturduğumuz evin kirası aylık yaklaşık 6 bin tl kredi ödüyoruz .

kendimize yetebiliyoruz çok şükür , hatta o benım kadar tutumlu olsa birikim bile yapabiliriz ,

Sorunum şu ki eşim ailesine karşı çok bonkör , annesi oldukça yaslı fakat akıllı telefon hevesi var , akıllı telefonunu bozunca eşime söylüyor , eşimde ucuz birşey alırım dedi , velhasıl 1200 tlye bir telefon almış + yanında küçük yazıları daha iyi okusun diye tablet almış ☹ kv eşi yaşıyor , kendi evleri . 2 maaşlılar , k.pederim cebınde tomarla para ile gezen ve bundan övünçle bahseden birisi ,ama eşi telefon ihtiyacını benım eşime söylüyor .

Geçen sene kurban aldık yeni evliydik o zaman , kurbanı ara ara görmeye gittik , sevdik ,mutlu olduk , kurbana birkaç gün kala eşim ben onu annemin adağı olarak aldım dedi . kırıldım ama onu kırmadım , böyle bir şey kesime birkaç gün kala mı söylenir , velhasıl kurbanı kestirdik , parçalattık poşetlettik götürüp annesine teslim ettik inanın 1 kg bile almadım , bizim dağıtacak idrakımız olmadığından sanırım annesinin dağıtmasının annesinin çevresinde daha çok yoksul olduğu gibi şeyler söyledi eşim . konuyu uzatmadım fakat bunu asla unutmadım .

Bunun dışında eşimin abisi hasta olduğu için çalışmıyor 4-5 aydır . gençliğinde hızlı yaşamış içki , alem kenara para koymamış . emekli maaşı var ,iyi bir işte çalışan oğlu . evlerine 2 maaş giriyor yani , yinede eşim her ay bizim bile kendimize yapmadığım şekilde büyük market alışverişi yapıyor kendilerine , ya da el altından para desteği .

Kv . su arıtma cihazı istiyor eşim aldı , parasını verdiler sağ olsunlar ama eşim onu almış gibi yaptım babadan sonra anneme verdim diyor gizliden, eşimin abisine versin diye harçlık ☹ araba lazım oluyor araba bizden , biri alınacak ,biri bırakılacak hep eşim . ailede bizden başka kimsenin arabası yok . eşimin kızı var ilk eşinden , kızı evli olmasına rağmen telefon faturasını eşim ödüyor . bu sene eşim 2kurban aldı , birini de kızma aldım diyor ☹ ama onun eşi var onlar bir aile artık diyorum .

Geçen sene bayramda eşim kv baklava aldı , baklava deyip geçmeyin en iyisinden 4 kilo 250 tl civarı para ödedi , neden sen alıyorsun annen zaten tatlı yapıyor dedim , her bayram ben alırım dedi , evde çeşit olsun diyor , sizinkilere de alayım dedi istemem dedim , benım ailem kendi işlerini kendileri görürler .

Normalde insanlara yardım etmeyi çok severim , ama gerçekten ihtiyacı olanlara . kendi ramazan kolımı yıllardır yoksul ailelere veririm , ya da yoksul öğrencilere elimden geldiğince destek olurum , işyerimize staja gelen öğrencilere , elimden ne gelirse kısacası .. hatta eşimi de bu açıdan kendime benzettiğim için tercih etme sebeplerimden biriydi .

Ama eşim sadece ailesine yapıyor .ve ailesi buna muhtaç değil , durumları var , en son dayanamadım konuştuk bu konuyu , onları alıştırıyorsun dedim hazıra , bıraz mücadele etmeliler dedim abinin oğlu 4 bin maaş lıyorum diye övünüyor ev gezmelerinde . evine erzak alamıyor mu sen alıyorsun .

İnsanın ailesine yardımı göze batmamalı , senın durumun olsa sende kendi ailene yapmaz mısın diyor (haklı mı? benım gelirim yetmiyor gerçekten , artmıyorkı aıleme de yardımım dokunsun ☹ )

Bilmiyorum hanımlar , ya ben çok kötü biriyim , kötü düşünüyorum ☹ ya da çok safım .

Sizlerin fikri nedir .

46 yasında erkeğin bu kadar düşkün olması akrabalarına normal mı , ben mi evham yapıyorum .

Bekarliktan kalma alışkanlıklarını devam ettiriyor henüz evliliğe tam adapte olamamış. Benim gelirim yetmiyor dediginiz evin gelir ve giderleri ortak degilmi mutfak alışverişini nasıl yapıyorsunuz mesela? İlk önce evliliginizi birlik içine oturtup bütçeleri birleştirin ki bence öyle daha bereketli oluyor esiniz de evlilik düzenine alışsın bekar olmadığını farketsin

birçok evliliğin bitme sebebi adamın ailesine yaptığı yardımlar olmuş
evlilikler bu durum için bitiyorsa bir yerde bir yanlış varda
bu ailesine eşinin rızası olmadan yardım eden adamdamı
kendisine bakıp büyüten parasının bir kısmını aile bütçesine zarar vermeden veren evlada karşı olan kadında mı
bilemiyorum net birşey diyemeyeceğim
burada kv şirin sanki
ne yapıyorki bu akıllı telefonu :)))

Son düzenleme:
Hesabınızda yanlışlık olabilir mi? Toplamda 8900 lira geliriniz ve 6000 lira sabit gideriniz varsa geriye 2900 lira kalır ki bu iki kişilik bir ailenin bile geçinmesi için yeterli bir miktar değilken bu saydıklarınızın yapılması çok mümkün gelmedi bana.

Ailelere yardım edilmesi, bazı ihtiyaçların karşılanması bana anormal gelmiyor. Ben de yapıyorum aileme. O yüzden o konuda pek yorum yapmasam daha iyi. Burada insanlar karşı bu duruma.

Canım bak sonunu okumadım ama şöyle senden kısıyor mu? Sana maddi olarak kısıtlama getiriyor mu? Getrmşyorsa keyfine bak boşver. Bende kendi arabasını almış tutumlu ama bekarken daha çok harcama yapardım . Evlendim eşim dehşet bonkör çevresine karşı yani hele aylık gittiğimiz yerlerde bahşiş toplam 1 tl verir. Otoparka ayrı yok garsona ayrı yok başk şeylere ayrı. Ban ada kısıtlama asla yapmaz ama ben makulumdur ama eşim gider 3 bin tl lik ayakkabı alır. Buna alışmak evet zor ama sana karışmıyor seni sıkıntıya sokmuyorsa sende alış bu duruma karışma. Kendinden kısma. Keyfine bak.

Normal değil elbette ama değiştirebileceğinzi sanmıyorum 47 yaşındaki adama bu saatten sonra dank edecek değil bazı şeyler. Kötü niyetli olduğunu sanmıyorum olsa sizin ailenize de almayı teklif etmezdi. Siz kendinizi duruma alıştırmaya bakın bi an önce

Ben tuhaf bir sey gormedim. Esim de ben de ailelerimize butun bunlari aynen bu sekilde, tatliya varana kadar yapiyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz. Insan anne babasini hazira alistiramaz ancak imkanlarini onlarla paylastigi icin mutlu olur. Uc gunluk dunya, kazandigimi sevdiklerimle yemedikten sonra ne anladim calisip biriktirmekten. Zaruri ihtiyaclarinizi karsilamasa, evinizi ihmal etmis olsa haklisiniz ama oyle bir durum yok belli ki.

Hesabınızda yanlışlık olabilir mi? Toplamda 8900 lira geliriniz ve 6000 lira sabit gideriniz varsa geriye 2900 lira kalır ki bu iki kişilik bir ailenin bile geçinmesi için yeterli bir miktar değilken bu saydıklarınızın yapılması çok mümkün gelmedi bana.

Ailelere yardım edilmesi, bazı ihtiyaçların karşılanması bana anormal gelmiyor. Ben de yapıyorum aileme. O yüzden o konuda pek yorum yapmasam daha iyi. Burada insanlar karşı bu duruma.
hesap kısmıda var değil mi?
bu hesap tutmaz gibi
küçük yardımlar büyük zanedilen küçük hesaplar

2900 lira kredi kira yoksa iki kişiye yeterli degilmi :rolleyes: çok daha az miktara ev gecindirdigim için merak ettim sizce yeterli miktar nedir ?

Görücü usulumu evlendiniz
Hic anacı aileci oldugu belli değilmiydi
Kendini evin babası olarak görüyor sanırım ve düzeleceginide sanmıyorum
1 sene arkadaslıktan sonra evlendık.benım gözüm kördü sanırım .o zamanda kv esımı hergun arar atlet giydin mi atkı taktın mı diye sorardı:KK43: ben göremedim sanırım gercekleri

Bekarliktan kalma alışkanlıklarını devam ettiriyor henüz evliliğe tam adapte olamamış. Benim gelirim yetmiyor dediginiz evin gelir ve giderleri ortak degilmi mutfak alışverişini nasıl yapıyorsunuz mesela? İlk önce evliliginizi birlik içine oturtup bütçeleri birleştirin ki bence öyle daha bereketli oluyor esiniz de evlilik düzenine alışsın bekar olmadığını farketsin
Mutfak alısverısını genelde parca parca ben yapıyorum,deterjan gıbı agır seyler olmadıkca ben üstleniyorum .esimde pazara gidersek sebze meyve alıyor

2900 tl iki kişilik bir aıle ıcın bence çok iyi ,yasam standartına göre de değişir elbet.gezmemız tozmamız lüksümüz yoktur pek

birçok evliliğin bitme sebebi adamın ailesine yaptığı yardımlar olmuş
evlilikler bu durum için bitiyorsa bir yerde bir yanlış varda
bu ailesine eşinin rızası olmadan yardım eden adamdamı
kendisine bakıp büyüten parasının bir kısmını aile bütçesine zarar vermeden veren evlada karşı olan kadında mı
bilemiyorum net birşey diyemeyeceğim
burada kv şirin sanki
ne yapıyorki bu akıllı telefonu :)))
Kv geceleri evlatlarını düsünüp aglamaktan uyuyamadıgını söylüyor onlar iyi olaun diye dua ediyormus hep:KK43: face vs gec tanıstı .müptelası olmus durumda .

2900 lira kredi kira yoksa iki kişiye yeterli degilmi :rolleyes: çok daha az miktara ev gecindirdigim için merak ettim sizce yeterli miktar nedir ?

Açlık sınırı 2000 yoksulluk sınırı 6500 lira iken benim için yeterli miktarın bir önemi var mı?
Burda asgari ücretle birikim yapıp ev araba aldığını, dolabının etle dolu olduğunu söyleyen hatunlar gördülk. Ben beceriksizim, idare etmeyi beceremiyorum heralde. Dün akşam 3 kişi misafirim geldi toplamda 5 kişilik sadece akşam yemeği hazırlığı için yaptığım alışveriş 370 lira tuttu, yedik bitirdik 370 lira gitti. Ufak gelirlerle geçinebilen kadınlara hayranım.

Son düzenleme:
2900 tl iki kişilik bir aıle ıcın bence çok iyi ,yasam standartına göre de değişir elbet.gezmemız tozmamız lüksümüz yoktur pek

Yahu yeter de bu söyledikleriniz yapılmaz. Bu ay 1200 liraya telefon aldınız diyelim 1700 lira kalır geriye. Ya da kurban fiyatlarını bilmiyorum ama 1000-1500 olsa bu tip şeylerin bütçeyi dağıtması gerek. Bizim bütçe takla atar mesela böyle harcamalarda.

X