evli bayanlar yardım edebilir mi ?

söylediklerinizin bazıları normal, bazıları abartı. yani sebze parasına, senede bir alınan tatlı parasına takılmayın. bunlar normal şeyler. ama tutup abisinin çocukları varken ona her ay erzak alışverişi yapması saçma.

bir de krediler kimin maaşından ödeniyor. eşinizin geliri 6,5. krediler 6. e bi tek sizin maaşınız kalıyor normalde. siz maaşınızı krediye mi bağladınız?

Mutfak alısverısını genelde parca parca ben yapıyorum,deterjan gıbı agır seyler olmadıkca ben üstleniyorum .esimde pazara gidersek sebze meyve alıyor
son birkaç ayınızı baz alarak ortalama aylık bir market ve pazar alışverişi miktarı ve ortalama fatura tutarı belirleyin ev kredisi eşinizin gelirinden kesildiğinden dolayı diğer giderlerin 2/3ünü siz üstlenin ve aylık ortak belli bir birikim miktarı belirleyin her ay ortak olarak 500 lira kenara koyucaz gibi. Artık ikinizinde gelirleri belli konular üzerinde keskin sorumluluklarla sınırlandırıldı. Artık elinde kalanı ailesine harcasada sizi rahatsız etmez ki sizin de elinizde aileniz eşiniz dostunuz için aylık düzenli bir para kalmış olur. Belli bir yaştan sonra alışkanlıklar değişmez ama bu şekilde kontrol altına almış olursunuz bilmiyorum kafamdaki matematik hesabını tam anlatabildim mi

Benimdee aklima hesap kismi takildi soyledikleriniz bu gelirle nasil oluyor ya 3000 tl gelen gelir 30 gunde bir degil daha az surede geliyor yada daha fazla yoksa imkansiz birikim varda ordanmi yiyor yada kk mi kullaniyor
Bazi seyler normal geldi bazilari sizi atladigi icin kirici

Ben de hesap kısmına takıldım. öyşe bir anlatmış ki konu sahibi sanırsın paralar havada uçuşuyor.

Takıldığı konuların bir kısmı da gereksiz ayrıntı bence, eğer eksilerde değilse hesaplar, sebze parasına tatlı parasına takılmak anlamsız. Adam gelmiş 47 yaşına, evli bir kızı var, yani belli bir yaşam şekli var. Bu yaştan sonra da değiştirmez, değiştiremez.

Bence konu sahibi gözünde büyütüyor biraz.

Açlık sınırı 2000 yoksulluk sınırı 6500 lira iken benim için yeterli miktarın bir önemi var mı?
Burda asgari ücretle birikim yapıp ev araba aldığını, dolabını. Etle dolu olduğunu söyleyen hatunlar gördülk. Ben beceriksizim, idare etmeyi beceremiyorum heralde. Dün akşam 3 kişi misafirim geldi toplamda 5 kişilik sadece akşam yemeği hazırlığı için yaptığım alışveriş 370 lira tuttu, yedik bitirdik 370 lira gitti. Ufak gelirlerle geçinebilen kadınlara hayranım.
beceriksiz demeyin bence kendinize sadece mecbur kalmamışsınız umarım da kalmazsınız. Gelire göre bir gider dengesi oluyor tabi. 370 le bir aylık mutfak alışverişini yapan da var 1 gecelik te bunlar farklı ekonomik yapılardan kaynaklanıyor. Umuyorum ki yakın gelecekte idare etmeye mecbur kalan insanların sayısı azalır:dua: hayat zor hemşirem

beceriksiz demeyin bence kendinize sadece mecbur kalmamışsınız umarım da kalmazsınız. Gelire göre bir gider dengesi oluyor tabi. 370 le bir aylık mutfak alışverişini yapan da var 1 gecelik te bunlar farklı ekonomik yapılardan kaynaklanıyor. Umuyorum ki yakın gelecekte idare etmeye mecbur kalan insanların sayısı azalır:dua: hayat zor hemşirem

Ya öyle aman aman yüksek gelirli insanlar değiliz, biz de ay sonunu getiriyoruz ama misafir ağırlamanın başka yolunu bilmiyorum ben mesela. Ya hiç kabul etmicem ya mecburen harcama yapıcam. Benim de aylık mutfak alışverişim o civarlarda belki biraz daha üstünde zaten. Ama ekstralar konusunda bir şey yapamıyorum.
Allah kolaylık versin, bol kazançlarınız olsun sizin de.

Merhaba hanımlar , benimde kendimle mücadele ettiğim içinden çıkamadığım bazı sorunlarım var , fikirlerinizi almak isterim , şimdiden teşekkür ederim.

Eşimle bir senedir evliyiz benim ilk evliliğim , ben eşimin 2. Evliliğiyim ,eşim 47 yaşında aramızda 12 yaş var .

İkimizde çalışıyoruz , dar gelirli bir ailede büyüdüğüm için genç kızlığımdan beri çalışıp kendine yetebilen bir insan oldum , artanıyla da aileme destek olmaya çalıştım ( evlilikten önce ) eşim bana göre maddi olarak daha iyi durumda , daha şanslı (maddiyat olarak )

Sorunumuz şu , evlendikten sonra ortak bir bütçemiz olmadı , benim gelirim belli 2400 tl . eşiminde sabit maaşı 3500 civarı bu maaş dışında başka yerlerden de ortalama aylık 3 bin tl geliri var , çok şükür muhtaç değiliz ,krediyle ev aldık . ev kredisi + araba kredisi + oturduğumuz evin kirası aylık yaklaşık 6 bin tl kredi ödüyoruz .

kendimize yetebiliyoruz çok şükür , hatta o benım kadar tutumlu olsa birikim bile yapabiliriz ,

Sorunum şu ki eşim ailesine karşı çok bonkör , annesi oldukça yaslı fakat akıllı telefon hevesi var , akıllı telefonunu bozunca eşime söylüyor , eşimde ucuz birşey alırım dedi , velhasıl 1200 tlye bir telefon almış + yanında küçük yazıları daha iyi okusun diye extradan tablette almış ☹ kv eşi yaşıyor , kendi evleri . 2 maaşlılar , k.pederim cebınde tomarla para ile gezen ve bundan övünçle bahseden birisi ,ama eşi telefon ihtiyacını benım eşime söylüyor .
geçen misafirliğe gittiğimizde evin önünden sebzecı geciyordu , kv sebze alacakta eşim onu göndermedi tabi inip istediklerini aldı . sonra k.pederim cebınden 20tl cıkarıp eşime vermeye calıstı , eşim kabul etmedi tabıkı olmaz dedi .bunun üzerine k.pederim ''cebınden harcadığın o evinizin rızkı dedi ''evinin rızkını rast gele harcama dedi .. şaşırdım bu kadar hassas insan ama cep telefonu ve tablete sessiz kaldılar .
eşim telefon ve tableti götürdüğü gün ben gitmek istemedim , kızmıştım eşime , geldiğinde elinde bir poşet vardı bu ne dedim . annem gönderdi dedi . açtım torbayı 2 tane çay bardağı göndermiş ,aylar önce bir kez evlerinde bulaşık yıkarken ne güzel bardak demiştim , ondan 2 tane çay bardağı göndermiş :KK43: telefon tablet için gönlümü almaya çalıştığını düsündüm .

Geçen sene kurban aldık yeni evliydik o zaman , kurbanı ara ara görmeye gittik , sevdik ,mutlu olduk , kurbana birkaç gün kala eşim ben onu annemin adağı olarak aldım dedi . kırıldım ama onu kırmadım , böyle bir şey kesime birkaç gün kala mı söylenir , velhasıl kurbanı kestirdik , parçalattık poşetlettik götürüp annesine teslim ettik inanın 1 kg bile almadım , bizim dağıtacak idrakımız olmadığından sanırım annesinin dağıtmasının annesinin çevresinde daha çok yoksul olduğu gibi şeyler söyledi eşim . konuyu uzatmadım fakat bunu asla unutmadım .

Bunun dışında eşimin abisi hasta olduğu için çalışmıyor 4-5 aydır . gençliğinde hızlı yaşamış içki , alem kenara para koymamış . emekli maaşı var ,iyi bir işte çalışan oğlu . evlerine 2 maaş giriyor yani , yinede eşim her ay bizim bile kendimize yapmadığım şekilde büyük market alışverişi yapıyor kendilerine , ya da el altından para desteği .

Kv . su arıtma cihazı istiyor eşim aldı , parasını verdiler sağ olsunlar ama eşim onu almış gibi yaptım babadan sonra anneme verdim diyor gizliden, eşimin abisine versin diye harçlık ☹ araba lazım oluyor araba bizden , biri alınacak ,biri bırakılacak hep eşim . ailede bizden başka kimsenin arabası yok . eşimin kızı var ilk eşinden , kızı evli olmasına rağmen telefon faturasını eşim ödüyor . bu sene eşim 2kurban aldı , birini de kızma aldım diyor ☹ ama onun eşi var onlar bir aile artık diyorum .

Geçen sene bayramda eşim kv baklava aldı , baklava deyip geçmeyin en iyisinden 4 kilo 250 tl civarı para ödedi , neden sen alıyorsun annen zaten tatlı yapıyor dedim , her bayram ben alırım dedi , evde çeşit olsun diyor , sizinkilere de alayım dedi istemem dedim , benım ailem kendi işlerini kendileri görürler .

Normalde insanlara yardım etmeyi çok severim , ama gerçekten ihtiyacı olanlara . kendi ramazan kolımı yıllardır yoksul ailelere veririm , ya da yoksul öğrencilere elimden geldiğince destek olurum , işyerimize staja gelen öğrencilere , elimden ne gelirse kısacası .. hatta eşimi de bu açıdan kendime benzettiğim için tercih etme sebeplerimden biriydi .

Ama eşim sadece ailesine yapıyor .ve ailesi buna muhtaç değil , durumları var , en son dayanamadım konuştuk bu konuyu , onları alıştırıyorsun dedim hazıra , bıraz mücadele etmeliler dedim abinin oğlu 4 bin maaş lıyorum diye övünüyor ev gezmelerinde . evine erzak alamıyor mu sen alıyorsun .

İnsanın ailesine yardımı göze batmamalı , senın durumun olsa sende kendi ailene yapmaz mısın diyor (haklı mı? benım gelirim yetmiyor gerçekten , artmıyorkı aıleme de yardımım dokunsun ☹ )

Bilmiyorum hanımlar , ya ben çok kötü biriyim , kötü düşünüyorum ☹ ya da çok safım .

Sizlerin fikri nedir .

47 yasında erkeğin bu kadar düşkün olması akrabalarına normal mı , ben mi evham yapıyorum .

hata sizde kendi maasinizi artirmayin o da artani dagitmasin

hatta ondan yetmedi diye isteyin de üstüne

annesi tablet alirken siz de pekala keyfi kuaföre gidebilir zevkinize göre bi kacparca bisey alabilirsiniz

o da sizi gorunce belki de tutumlu artirip aileme bakarim diye düşündü yardim konusunda

sizin kocaniz gibiler icin diyolar iki kasigi varsa birini kircaksin diye

benim babamda esiniz gibiydi sonra dolandirildi ama oyle boyle bi borc odemedi yani.... sonra bi bakti abakti ana baba bile el olmus, abim diyen kardesler sirt cevirmis, onun ettigi yardimin karsiligini gectim manevi destek bile olmadilar
250 tl lik baklava aliyosa siz de kenara 250 atcaksiniz, ister ailenize verin ister kendi hesabinizda biriktirin nerden bilcek ailenize verip vermediginizi

tablet mi aldi onun degerinde daha fazlasini ayircaksiniz kenara

adamin evi gecindirmesine gerek yok siz idare ettikce o saciyo cil cil altin gibi

Ya öyle aman aman yüksek gelirli insanlar değiliz, biz de ay sonunu getiriyoruz ama misafir ağırlamanın başka yolunu bilmiyorum ben mesela. Ya hiç kabul etmicem ya mecburen harcama yapıcam. Benim de aylık mutfak alışverişim o civarlarda belki biraz daha üstünde zaten. Ama ekstralar konusunda bir şey yapamıyorum.
Allah kolaylık versin, bol kazançlarınız olsun sizin de.
misafir artı bir durum canım her gün gelmiyor ya neticede allah hepimize bol kazançlar versin.

Canım bak sonunu okumadım ama şöyle senden kısıyor mu? Sana maddi olarak kısıtlama getiriyor mu? Getrmşyorsa keyfine bak boşver. Bende kendi arabasını almış tutumlu ama bekarken daha çok harcama yapardım . Evlendim eşim dehşet bonkör çevresine karşı yani hele aylık gittiğimiz yerlerde bahşiş toplam 1 tl verir. Otoparka ayrı yok garsona ayrı yok başk şeylere ayrı. Ban ada kısıtlama asla yapmaz ama ben makulumdur ama eşim gider 3 bin tl lik ayakkabı alır. Buna alışmak evet zor ama sana karışmıyor seni sıkıntıya sokmuyorsa sende alış bu duruma karışma. Kendinden kısma. Keyfine bak.
Hayır bendem kısmıyor ben zaten hemen hemen tüm ihtiyacımı kendı gelırımle karsılıyorum.ablamda sızın gibi düsünüyor senden esırgemıyorsa bosver üzülme diyor ama içimden bi yanda hep rahatsız ..aslında sorun yardım etmesı degıl belkıde bızım bir aile gibi olamayısımız ,bu konularda bana danıssa rızamı alsa belkı boyle hıssetmeyecegım.basına buyruk gibi yasıyor olması ,o zaman ben bu evde neyim?hizmetcı ve cinsel ihtiyac karsılayıcı mı seklınde degersız duygulara itiyor benı:KK43: ben ayakkabı alınca bıle acaba şurda daha uygun mu diye 2 yere sorarım en azından arttırmaya calısırım gerıde para kalsın diye .ama o nasıl istiyorsa oyle ayarlıyor gıderını

hata sizde kendi maasinizi artirmayin o da artani dagitmasin

hatta ondan yetmedi diye isteyin de üstüne

annesi tablet alirken siz de pekala keyfi kuaföre gidebilir zevkinize göre bi kacparca bisey alabilirsiniz

o da sizi gorunce belki de tutumlu artirip aileme bakarim diye düşündü yardim konusunda

sizin kocaniz gibiler icin diyolar iki kasigi varsa birini kircaksin diye

benim babamda esiniz gibiydi sonra dolandirildi ama oyle boyle bi borc odemedi yani.... sonra bi bakti abakti ana baba bile el olmus, abim diyen kardesler sirt cevirmis, onun ettigi yardimin karsiligini gectim manevi destek bile olmadilar
250 tl lik baklava aliyosa siz de kenara 250 atcaksiniz, ister ailenize verin ister kendi hesabinizda biriktirin nerden bilcek ailenize verip vermediginizi

tablet mi aldi onun degerinde daha fazlasini ayircaksiniz kenara

adamin evi gecindirmesine gerek yok siz idare ettikce o saciyo cil cil altin gibi
:) acık sozlu degerlendırmenız için tesekkur ederım .benım babam 60 yasında hala calısıyor ,3 karfesım okuyor cunku .yemek parasını bile arttırır ,sogan ekmek işe götürdügünü çok bilirim ,bende boyle orneklerle buyudugumden olsa gerek fuzulıyetten hoslanmıyorum,sacımı bıle kendım boyarım. Evlenınce esım 3500 tl gelınlıge cok dedi diye gurur yaptım ıkıncı el gelınlık aldım.bende cok hatalıyım bastan cok tavız verdım

1 sene arkadaslıktan sonra evlendık.benım gözüm kördü sanırım .o zamanda kv esımı hergun arar atlet giydin mi atkı taktın mı diye sorardı:KK43: ben göremedim sanırım gercekleri
Offf gercekten o yastaki insana annesi atlet giy dermi gözünüz diliniz baglanmıs :KK43:

:) acık sozlu degerlendırmenız için tesekkur ederım .benım babam 60 yasında hala calısıyor ,3 karfesım okuyor cunku .yemek parasını bile arttırır ,sogan ekmek işe götürdügünü çok bilirim ,bende boyle orneklerle buyudugumden olsa gerek fuzulıyetten hoslanmıyorum,sacımı bıle kendım boyarım. Evlenınce esım 3500 tl gelınlıge cok dedi diye gurur yaptım ıkıncı el gelınlık aldım.bende cok hatalıyım bastan cok tavız verdım

Fazla kasıyorsunuz bence. Eviniz var, arabanız var kredileri ödeniyor bitecek bir yerde. Kendi aileniz zor durumda, yardım etseniz eşiniz bir şey demez muhtemelen ama siz ailenize destek olmak yerine eşiniz ailesine destek oluyor diye kızıyorsunuz.

Ayrıca aileniz bu kadar zor durumdayken niye başkalarına erzak paketleri veriyor, kırtasiye ya da kıyafet yardımı yapıyorsunuz? Önceliğinizin aileniz olması gerekmez mi?

Ben de hesap kısmına takıldım. öyşe bir anlatmış ki konu sahibi sanırsın paralar havada uçuşuyor.

Takıldığı konuların bir kısmı da gereksiz ayrıntı bence, eğer eksilerde değilse hesaplar, sebze parasına tatlı parasına takılmak anlamsız. Adam gelmiş 47 yaşına, evli bir kızı var, yani belli bir yaşam şekli var. Bu yaştan sonra da değiştirmez, değiştiremez.

Bence konu sahibi gözünde büyütüyor biraz.
Evet esimin durumu iyi paralar havada ucusuyor bayan , rahatsız mı oldunuz ? Bende oluyorum.bu yuzden konu actım .
Sebze meyve parası diyorsanız? telefon tabletı kurbanı su arıtma cıhazını görmezden gelıp sebze parasında bizi düsünen ailesinin olaya bakısındakı komediyi ifade etmek istedim .tekrar okuyunuz . Bugün bunlar ilerde abımlere ev alayıma dönüsecek çünkü sinyallerini alabılıyorum cümle aralarında

Eşim benim de isteklerimi karşılıyorsa benden kısmıyorsa hiç de sorun etmem açıkçası.Çünkü eşimle durumumuz iyiyse ben de kendi aileme veririm.

Fazla kasıyorsunuz bence. Eviniz var, arabanız var kredileri ödeniyor bitecek bir yerde. Kendi aileniz zor durumda, yardım etseniz eşiniz bir şey demez muhtemelen ama siz ailenize destek olmak yerine eşiniz ailesine destek oluyor diye kızıyorsunuz.

Ayrıca aileniz bu kadar zor durumdayken niye başkalarına erzak paketleri veriyor, kırtasiye ya da kıyafet yardımı yapıyorsunuz? Önceliğinizin aileniz olması gerekmez mi?
Araba kredısını ben oduyorum ,arabayı bana diye almıstık ayda 1800 tl .kalan 600 ıle kredı kartı borcumu ve eve ufak tefek seyler alıyorum. Zaten bitiyor .aılem cok sükür babam calısıyor emeklısı de var .evde tencere kaynıyo yardım ettıgım ınsanlar ayagına ayakkabı alamayacak derecede fakır ınsanlar , erzak kolımızı de bu yuzden onlara verıyoruz .kötününde kötüsü var .neyse bunları konusmak cok dogru degıl

Ne var bunda anlayamadim? Baklavayi bile hesap etmissiniz, bu cok garibime gitti. Benim esim de ailesinin bir dedigini iki etmez, bu yaptiklari aldigi duanin yaninda hicbir sey bence. Paylastikca bollasir, ben buna inaniyorum. Ev de araba da almissiniz, krediyle de olsa bu da bir birikim. Daha fazla niye biriktireceksiniz ki?

Araba kredısını ben oduyorum ,arabayı bana diye almıstık ayda 1800 tl .kalan 600 ıle kredı kartı borcumu ve eve ufak tefek seyler alıyorum. Zaten bitiyor .aılem cok sükür babam calısıyor emeklısı de var .evde tencere kaynıyo yardım ettıgım ınsanlar ayagına ayakkabı alamayacak derecede fakır ınsanlar , erzak kolımızı de bu yuzden onlara verıyoruz .kötününde kötüsü var .neyse bunları konusmak cok dogru degıl
Sizler yorumlamadan yazayım ,araba esımın ustune esim kullanıyor:KK43: daha once üstme arac olmadıgı için benım ustume yapmak masraflı oluyor diye kendı üstüne aldı

Kendi hep rahat harcıyor ama,size karışıp kısıtlıyorsa art niyet arayabilirsiniz.Yok,tam tersi benim harcamalarıma karışmaz diyorsanız.Adamın yapısı bu demektir.Har vurup harman savurmuyorsa,evinin geçimini yeterince düşünüyorsa,çokta canınızı sıkmayın.Yaşınız genç daha gezin,tozun,giyin,yeyin,için.Hayatınızı yaşayın.Kafayı fazla takmayın boşverin.

Kendi hep rahat harcıyor ama,size karışıp kısıtlıyorsa art niyet arayabilirsiniz.Yok,tam tersi benim harcamalarıma karışmaz diyorsanız.Adamın yapısı bu demektir.Har vurup harman savurmuyorsa,evinin geçimini yeterince düşünüyorsa,çokta canınızı sıkmayın.Yaşınız genç daha gezin,tozun,giyin,yeyin,için.Hayatınızı yaşayın.Kafayı fazla takmayın boşverin.
Canım.araba kredısı iliğimi kuruttu hiç para kalmıyor inan .en son patlayacagım zaten madem bu kadar iyi durumlar herkese veriyorsun şu krediyi ben ödemeyeyim sen öde, genc yasımda boyle bı borc vallahı paıkolojim bozuluyor .maas gününe sevınemıyorum 10 aydır

X