Evliliğim düzelir mi bitmeli mi

Ben ispanagi cok severim ailemin de bahcesi var
Babam dedi ispanak ektik buyusun de getircem sirf sen seviyorsun diye ektim bu sene dedi
Bu bile sorun oldu🥲 hasta iste
Yazdıklarının neredeyse hepsini okudum şu anki ruh halin de oldukça hassas olmalı hiçbir teselli senin içini rahatlatmaz fakat sana sormak istediğim şey acaba bu konu dışında yani ailen dışında onun sorun ettiği başka şeyler var mı? Arada kalmış olman çok kötü bu günler bidaha gelmeyecek bebeğini de strese sokma başka bir insanın sağlıksız davranışları senin suçun değil bebeğin hiç değil. O yüzden sana uzaklardan güzel dualar ediyorum eminim benim dışımda eden başka arkadaşlar da vardır ne olursa olsun her şey geçicidir ailenle güzel vakitler geçir ve olacağına bırak herşeyi🤗
Zamaninda ayar verdim cok da kararliydim sonra duzeldi ama yine patlak verdi
34 yasina gelmis odunu yontmak da pek mumkun gorunmuyor ailesinin uyarilarini bile dinlemeyen biri

Eşinizi ve ailesini karlınıza alın. Ya psikoloğa gidip tedavi olsun ya da boşanırım deyin. Belki tutuşur da tedavi olmak ister. İstemezse de boşanın. Ben böyle kıskanma hayatımda duymadım. Kardeşler arasında olur. Eşler arası nedir? 😲

Birkac gun konusmadim evde zaten gerekli seyler disinda ama tam bi robot gibi davrandi
Surati asık bir sekilde sadece eline saglik dedi ve gitti cay demledi bende bunaldim evin o huzursuz havasindan ve ciktim 2 saat yol geldim😑

Daha once konusuldu bu mesele ilk evlendigimiz yil ama konustuklari karsisinda hem kendi ailesi hem benim ailemin agzi acik kaldi
Kendi ailesi oglum bi psikologa git demislerdi ona bile karsi cikmisti
Bende travmasi oldugunu dusunuyorum ama cozmeye yanasmiyor
Yoksa misal esimin ailesi ona birsey alsa ben mutlu olurum onun adina
Kiskanmak aklimin ucundan gecmez

Ilk yil cok sorunlar yasadik ve cozduk
2 yildir hersey yolundaydi hic bu tur bir sorun yasamadik
Ailem de uzakta olduklari icin cok sık gorusme olmadi
Arada sirada geldiler gunubirlik geri gittiler
2 yildan sonra patlak verdi tekrar
Ayrica ben hamileyim ayrilamam da vesaire yazmadim farkindaysaniz
Hamileligi bilgi olarak yazdim
Cikip birisi bosanmalisin dese ama hamileyim ühü ühü yazmayacagim emin olabilirsiniz ✋
Kac defa konustum 3 yil once de konustum en son da dedim normal degil bak bu hallerin diye ama asla kabul etmiyor
Bende ve ailemde suc buluyor
Iste uzun bi donem sorun cikmayinca ustunde durmamistim ama simdi yine ayni meseleler olunca kroniklestigini anladim
Benim bile psikolojim etkilendi yani bu sacmaligi idare etmeye calismis bir enayi gibi hissediyorum kendimi
kendinizi çok gaza getirmeyin, evliliğin en zorlu zamanları zaten hamilelik cocuk vs zamanlarında geciyor. esinizi belki biraz fazla simartmis olabilirsiniz. surat aşıyorsa, gitsin az ötede surat assin. trip atıyorsa görmemezlikten gelin. bence de psikolojik bir neden var altında. ya kendisi gitsin psikologa, ya da siz de gidebilirsiniz onun psikolojik baskısıyla mücadele etmek icin. bir de sürekli onu rahat ettirmeye calismayin. mesela anne babanız hediye alınca laf mi söyledi, siz de bu seni ilgilendirmez, ben onvarion evladıyım tabi ki alacaklar deyin, daha da açıklama yapmayın. bence biraz donguyu kırmanız gerekiyor.

Oha. Son paragrafı okudum kanım dondu. Doğum parasını da halledersiniz ne demek ya. Yani benim bileeee zoruma gitti şurada sinirim tepeme çıktı iki saniyede. Zaten yazınızı da zor okudum. Kusura bakmayın valla tutamıyorum artık dilimi. Eşinizin kişilik bozukluğu mu var aşağılık kompleksi mi ne bu ya böyle beş yaşındaki şımarık çocuklar gibi. Siz de pardon enayisi misiniz ya milletin totosunu kaldırıyorsunuz yok kayınvalideye yardıma gitmeler falan. O sizin ailenize ne kadar kıymet verirse siz de o kadar verin. Yoksa daha çok üstünüze gelinir. Eşinizin ise bu tavırlarının düzeleceğini düşünmüyorum. Paranoya da var bence havadan nem kapıyor.

Su an ki durumumuzun bile duzelecegini pek sanmiyorum
Ailem bunu cok kez yaptilar
Hatta oraya gittigimizde hep onun sevdigi seyleri pisiriyorlardi bi keresinde anne ben bu yemegi sevmiyorum pilavla salataya kaldim yani dedim annem de napayim damadim seviyor ayda yilda bir geliyosunuz yaptim dedi
Oyle dedim diye uzulmus annem bi sonraki gelisinde benim sevdigim birseyi pisirip getirmisti esim bunu bile sorun etmisti dusunun boyutunu
Ki evime geldikleri bi elin parmaklarini gecmez
Eşinizin derdi siz ve aileniz değil kendisi . Ağır seviyede aşağılık kompleksi var . Buna siz birşey yapamazsınız. Terapi alacak ve düzelecek. Düzelir mi o da meçhul .

Merhaba arkadaslar
4 yillik evliyim ilk sene esimle cok berbat tartismalar yasadik ailelerin de dahil oldugu ev terketmeler falan cok zorlu bir yildi. O sürecleri aşmiş gibiydik fakat tekrar başa sariyor gibiyiz. 2. ve 3. yıl gayet guzeldi hersey ve hamile kaldim su an 5 aylik hamileyim. Sanirim esimde asagilik kompleksi var. Misal ben yeni evlendigim zamanlarda ailem ziyarete geldiginde (bize 2 saat uzaklikta baska bi sehirdeler) elleri kollari dolu gelirlerdi ortak yenecek seyler misal. Bide marketten benim sevdigim dondurmadan almis olurlardi kiloluk, ne zahmet ettiniz dedigimde de sen seviyorsun diye aldik derlerdi esim de bu laflara cok kurulurdu. Sadece sana almislar derdi bende alinganlik yaptigini soylerdim. Cunku kendi ailesinin de yanlis anlamaya musait cok laflari olmustu ama ben hep idare edip hos gormustum takilmamistim onceligim huzurdu hep. Annem bana corap getirirdi esim hemen surat asardi sadece seni dusunuyorlar diye. Onlardan birsey kabul etsem hemen sorun cikartirdi. Bende aileme esimin bu tepkisini soyledim ailem sok oldu tabi, olur mu oyle sey biz ne getiriyorsak ikinizin dediler ama esim aileme bilenmis bi kere. Esime dogum gununde hediyeler alirlar. Ayda yilda bir gelmelerine ragmen esim cok resmi kasıntı davraniyor.

Oysaki ben zamaninda onun ailesinden turlu olumsuzluk gormeme ragmen hep guleryuzluyum samimiyim birsey pisirsem gotururum misafiri gelcek olsa gider yardim ederim (kayinvalidemin evi 10dklik mesafe) o ise benim ailemi 2 3 ayda bir arar o da ben hatirlatirim hal hatir sormasi 20 saniye sürer. Kendi ailesinden yiyecek birsey gelse onu yiyor muyum atiyor muyum takip eder boyle sacma davranislar. Ailemi defalarca uyardim getirmeyin birsey bosverin diye onlar da oyle yapti. Bu sefer de esim annenler birsey getirmiyor artik demeye basladi cocuga birsey almak icin liste yapiyorduk sunu da annenler alsin diyordu boyle tutarsiz hareketler.

Son olayda su sekilde oldu, aileme gelmiyorsunuz diye sitem etmistim geldiler hem esime hem bana ev pandufu almislar esim tabi yine tam memnun olmadi agiz ucuyla sagol anne dedi ben gordum halini tavrini. Sirf ben laf etmiyim diye bana da almislar sanki gibi bi cumle kurdu mutfaktaydik annemler icerdeydi, o an sabir cektim gectim. Ben tv izlerken tv battaniyesi cok kullanirim resmen koleksiyonum var babam da cici bi model gormus almis o an verdi pakette al kizim kiş da geldi sana aldim dedi esimin surati yerlerde tabi. Salonda bile cok durmadi bahceyi sulamaya indi cikti on balkonu yikadi falan gelip araliklarla oturdu salonda. O kadar sinirlendim ki artik arada kalmaktan bunaldim. Onca zamandan sonra tekrar bu olaylari yasamaktan yılmış durumdayim. Ailemi daha kac kere uyaricam koskoca insanlar art niyetle soylemiyorlar onun kadar detaylara takilmiyorlar sonucta bu eve birsey geliyorsa ikimize geliyor. Yanlis anlasilmasin ailem esime cok kiymet veriyor o kadar olaya ragmen ama esim bazen cok cins cekilmez bir insan oluyor. Kendi annesi bile yaka silkiyor cogu zaman. Artik cekip gitmek istedigimde ogullarina kizarlardi cunku kendileri bile yeri geliyor katlanamiyorlar ona.

O benim aileme boyleyken benim onun ailesinin yaptiklarini unutup herseylerine kosmam gidip hal hatir sormam enayilik gibi geliyor artik. Daha 5 aydayiz hazirlik icin erken diye dusunuyorduk gecen dedim annemlere gideyim biraz kalayim midem kotu oluyor bu aralar. Tamam dogum parasini da halledersiniz dedi guldu bende bence bu hos bi saka degil dedim oradan kavga cikti beni enayi yerine koyuyorsunuz vesaire vesaire bi suru sacma cumle kurdu ben artik bu adamin kafasi nasil calisiyor anlamiyorum. Cekip geldim annemlerin yanina ama stresten midem agzimda surekli. Uzun bir yazi oldu okuyanlara tesekkur ediyorum benim bir hatam varsa lutfen yazin. Elestiriye saygi cercevesi icinde acigim. Bu siteden bir ablam sayesinde haberdar oldum tavsiyelerinizi dinlemeyi cok isterim nasil bir yol izlemeliyim tesekkur ederim
Yapılması gereken çoğu yorumu sitedeki hanımlar yapmış zaten. Ben sadece bir şeye dikkat çekmek istiyorum, aileniz çok düşünceli ve tatlı insanlardan oluşuyor. Hem anneniz hem babanız. Babanızın bir erkek olarak düşünüp tv battaniyesi falan olması o kadar şirin ki. İşte tüm bunları görüp kıskanıp aşağılık kompleksine giriyor. Çünkü kendi ailesi onu bu kadar ilgilenip şımartmamışlardır. Ya da kendisi sizi aileniz kadar mutlu edip şımartmıyordur bu da bunu bildiği ve beklentiyi yükselttikleri için ailenizi rakip olarak görüyordur. Ve evet, bu da aşağılık kompleksine götürüyor. Başarabiliyorsanız kulak asmamızı ve takmamanızı öneririm şu hamilelik döneminde ama sonrasında kesinlikle bunu halletmeye çalışın. Siz de küsüp trip atın bakalım ne hissediyor.

Muhtemelen ailesinden göremediği ilgiyi sevgiyi sizin ailenizden görmeniz ya da onun görmesi zorunda gitmiştir benim ex nişanlımda ailesini eleştirip geri benim anneme sallardı

Su an ki durumumuzun bile duzelecegini pek sanmiyorum
Ailem bunu cok kez yaptilar
Hatta oraya gittigimizde hep onun sevdigi seyleri pisiriyorlardi bi keresinde anne ben bu yemegi sevmiyorum pilavla salataya kaldim yani dedim annem de napayim damadim seviyor ayda yilda bir geliyosunuz yaptim dedi
Oyle dedim diye uzulmus annem bi sonraki gelisinde benim sevdigim birseyi pisirip getirmisti esim bunu bile sorun etmisti dusunun boyutunu
Ki evime geldikleri bi elin parmaklarini gecmez
Tek başına terapi kabul etmiyorsa çift terapisini önerin. Zaten terapistler eğer çiftlerden birinde sorun görürse sonrasında onunla bireysel devam ediyorlar. Ama kesinlikle klinik psikologdan çift terapisi alın. Çünkü eşinizin durumu biraz psikopatolojik. Bu durumlarda klinik psikologlar daha yetkin. Tedavi tarzında terapiler uygulayabiliyorlar. Psikolojik danışman ve normal psikologların bu yetkisi yok.
En azından bu yolu da denemiş olursunuz.

Merhaba arkadaslar
4 yillik evliyim ilk sene esimle cok berbat tartismalar yasadik ailelerin de dahil oldugu ev terketmeler falan cok zorlu bir yildi. O sürecleri aşmiş gibiydik fakat tekrar başa sariyor gibiyiz. 2. ve 3. yıl gayet guzeldi hersey ve hamile kaldim su an 5 aylik hamileyim. Sanirim esimde asagilik kompleksi var. Misal ben yeni evlendigim zamanlarda ailem ziyarete geldiginde (bize 2 saat uzaklikta baska bi sehirdeler) elleri kollari dolu gelirlerdi ortak yenecek seyler misal. Bide marketten benim sevdigim dondurmadan almis olurlardi kiloluk, ne zahmet ettiniz dedigimde de sen seviyorsun diye aldik derlerdi esim de bu laflara cok kurulurdu. Sadece sana almislar derdi bende alinganlik yaptigini soylerdim. Cunku kendi ailesinin de yanlis anlamaya musait cok laflari olmustu ama ben hep idare edip hos gormustum takilmamistim onceligim huzurdu hep. Annem bana corap getirirdi esim hemen surat asardi sadece seni dusunuyorlar diye. Onlardan birsey kabul etsem hemen sorun cikartirdi. Bende aileme esimin bu tepkisini soyledim ailem sok oldu tabi, olur mu oyle sey biz ne getiriyorsak ikinizin dediler ama esim aileme bilenmis bi kere. Esime dogum gununde hediyeler alirlar. Ayda yilda bir gelmelerine ragmen esim cok resmi kasıntı davraniyor.

Oysaki ben zamaninda onun ailesinden turlu olumsuzluk gormeme ragmen hep guleryuzluyum samimiyim birsey pisirsem gotururum misafiri gelcek olsa gider yardim ederim (kayinvalidemin evi 10dklik mesafe) o ise benim ailemi 2 3 ayda bir arar o da ben hatirlatirim hal hatir sormasi 20 saniye sürer. Kendi ailesinden yiyecek birsey gelse onu yiyor muyum atiyor muyum takip eder boyle sacma davranislar. Ailemi defalarca uyardim getirmeyin birsey bosverin diye onlar da oyle yapti. Bu sefer de esim annenler birsey getirmiyor artik demeye basladi cocuga birsey almak icin liste yapiyorduk sunu da annenler alsin diyordu boyle tutarsiz hareketler.

Son olayda su sekilde oldu, aileme gelmiyorsunuz diye sitem etmistim geldiler hem esime hem bana ev pandufu almislar esim tabi yine tam memnun olmadi agiz ucuyla sagol anne dedi ben gordum halini tavrini. Sirf ben laf etmiyim diye bana da almislar sanki gibi bi cumle kurdu mutfaktaydik annemler icerdeydi, o an sabir cektim gectim. Ben tv izlerken tv battaniyesi cok kullanirim resmen koleksiyonum var babam da cici bi model gormus almis o an verdi pakette al kizim kiş da geldi sana aldim dedi esimin surati yerlerde tabi. Salonda bile cok durmadi bahceyi sulamaya indi cikti on balkonu yikadi falan gelip araliklarla oturdu salonda. O kadar sinirlendim ki artik arada kalmaktan bunaldim. Onca zamandan sonra tekrar bu olaylari yasamaktan yılmış durumdayim. Ailemi daha kac kere uyaricam koskoca insanlar art niyetle soylemiyorlar onun kadar detaylara takilmiyorlar sonucta bu eve birsey geliyorsa ikimize geliyor. Yanlis anlasilmasin ailem esime cok kiymet veriyor o kadar olaya ragmen ama esim bazen cok cins cekilmez bir insan oluyor. Kendi annesi bile yaka silkiyor cogu zaman. Artik cekip gitmek istedigimde ogullarina kizarlardi cunku kendileri bile yeri geliyor katlanamiyorlar ona.

O benim aileme boyleyken benim onun ailesinin yaptiklarini unutup herseylerine kosmam gidip hal hatir sormam enayilik gibi geliyor artik. Daha 5 aydayiz hazirlik icin erken diye dusunuyorduk gecen dedim annemlere gideyim biraz kalayim midem kotu oluyor bu aralar. Tamam dogum parasini da halledersiniz dedi guldu bende bence bu hos bi saka degil dedim oradan kavga cikti beni enayi yerine koyuyorsunuz vesaire vesaire bi suru sacma cumle kurdu ben artik bu adamin kafasi nasil calisiyor anlamiyorum. Cekip geldim annemlerin yanina ama stresten midem agzimda surekli. Uzun bir yazi oldu okuyanlara tesekkur ediyorum benim bir hatam varsa lutfen yazin. Elestiriye saygi cercevesi icinde acigim. Bu siteden bir ablam sayesinde haberdar oldum tavsiyelerinizi dinlemeyi cok isterim nasil bir yol izlemeliyim tesekkur ederim
AA tam bir çocuk ya Allah sabır versin sana. Okurken daraldım , ne kıskanç ne sevgisiz bi adam

X