Evliliğimdeki sorunlar çözülmez hale geldi. Ne yapmalıyım?

Son birkaç haftadır şöyle düşünüyorum: Bu yaşadıkları şey yüzünden yakın çevreden dışlanmışlar. İçe kapanmışlar. Yakın dostları yok. Ben köylerine gittiğimde bunu daha iyi anladım. Sanırım eşimin evlenmiş olması onları için çok mutlu edici bir olay. Ancak bir evlilik benim için süreç ve başlangıç. Daha ilerlememiz gereken o kadar çok konu var ki onların bu gereksiz sevinçleri bizi oyalıyor. Ben bizi en azından 2 ay 3 ay neyse rahat bırakmalarını isterdim.
Eğer o küçük sırları çevrelerinden dışlanmalarına sebep olacak "birşeyse", belkide sizinde görmezden gelmememiz gerekirdi. Bazen toplumun ceza mekanizmasının yaptığı şeyi kanunlar yapamaz. Ki genelde köy kasaba gibi nispeten küçük topluluklarda bu dışlanmanın sebebi "namus yada, yüz kızartıcı suçlardır". Herneyse bu kısmı bizi ilgilendirmez ama en azından daha başında bir sınır koymalıydınız. 2-3 ay rahat bırakmalarını isterdim demek bile nasıl çaresiz bi cümle.

İstemediğin bir şey geldiğinde istemiyorum de ve alma. Başkasına verin de.
evine bu kadar gelmesinler. ordan gelen şeyleri yeme. Kocan çok meraklıysa kalksın kendisi hazırlayıp koysun kavanozlara. Yapmazsan yeniden getirmezler, yapma. Çünkü istemiyorsun rahatsız oluyorsun.
Görümce de kahveye gelmesin. Kaynana da gelmesin. Kp muhtemelen cinsel bir suç işledi bu yüzden hapse girdi yoksa bir baba evladının karısına dekoltesine ahlaksızca bir laf edemez, evladı bile tepki göstermiş
Bunların arabasına binme ailene de gitmesinler.
Sırrını onun özeli olduğu için detaylandıramam. Ancak babası bir suç işlemiş ve hapse girmiş. Eşim de ailenin maddi manevi her sorumluluğunu üstlenmiş. Bu yüzden de üniversiteye giriş için ara vermiş. Babası hapisten çıkınca üniversiteyi kazanmış ve evden ayrılmış. Aile bağları zayıf. Aynı evde yaşayıp herkes odasında oturuyordu. Biz evlendikten sonra aile bağları güçlendi, sürekli ya siz gelin ya biz gelelim, durumuna dönüştü.

aile bağları hala zayıf kocanın ailesi sensin ve bağlarınız zayıf. Önceden de bu şekildeymiş aynı evde olmadığınız için farkına varılmamış. Ev arkadaşı gibi yaşıyorsunuz. bütün gün evde durup işin ucundan tutmuyor tepki bile görmüyor, yapmadığı işe yaptım diyor yakan söylüyor, belki başka anlatıları da doğru değil, belki psikolojik bir problemi var ailesi bu yüzden kontrol altında tutuyor gidip geliyor bilemeyiz ama bana pek tutarlı biri gibi gelmedi. Keşke demenin bir anlamı yok, Alışkanlık yüzünden evlenilmiş.
Sizin içiniz çok dolmuş. Küstürmüşler içinizi. Koca 12 senedir tanıyan kişi, bunun farkına varıp dertleşmeli. Yoksa küskünlük büyür kocaman olur sizi hasta eder. Terapi işine yoğunlaşın.
evlilik sadece tek kişinin çırpınmasıyla ilerlemez. Bu terapi işimi çözmezse yollarınızı ayırmak istediğinizi çok mutsuz ve kırgın olduğunuzu bilmesini, bütün yükü taşımaktan çok yorulduğunuzu anlamalı.

Allah allah,adam kendini guzel gizlemis o zaman. Esimle ben de bir donem birbirimizin evine gidip geldik,sonra bir sure birlikte yasadik,sonradan evlendik ki bu sureclerde hep ayniydi adamin cizgisi. O yuzden onerim bu olmustu size yanlis anlamayin. Benim dusuncem tek sorununuz adamin surat asmasi,sorumsuzluk yapmasi. Geri kalan her sey normal. Hep soylerim,evlilik oncesi ailesiyle arasi bozuk olan tum erkekler evlendikten sonra anaci babaci oluyorlar,baglar kuvvetleniyor. Bunun cesitli sebepleri var,biri de hem esinizin hem de ailesinin kendilerini yeni geline kanitlama derdi.
Aralarında büyük bir iletişim problemi var. Mesela en son geldiklerinde yola çıkınca aramışlar, geliyoruz diyorlar. Eşim de yemeğe gelir misiniz, dedi. Yok dediler biz önce eve uğrayıp atıştıracağız. Bu arada boş eve gelmiyorlar, görümcem var buradaki evde. Sonra ben işimi bırakıp temizliğe kalkıştım. Sonra bir ara eşim aradı evden bir şeyler getirmelerini isteyecekmiş. Dediler ki biz çıktık geliyoruz. Daha işim bitmemişti, alel acele bitirdim. Bir gün önceden bir şeyler yapmıştım tesadüf, dolapta da bir şeyler vardı. Eşimle planladık çay yaparız vs, yanına koyarız. Sonra geldiler. Çay koydum ocağa. Yine de sorduk aç mısınız, çayın yanına bir şeyler koyacağım. Sonra düzgünce cevaplamıyorlar, nazlanır gibi. Açlarmış meğerse. Zaten bir sürü gözleme falan yapıp gelmişler. Madem öyle telefonda ilk aramada eşim önce bize mi gelirsiniz, diye sorduğunda neden demiyorlar gözleme var oğlum biz ani karar verdik, amacımız sizi görmek, bir çay yaparsınız yer içeriz."

Bence sen kendine olay arıyorsun. Seni düşünüp yemek getiren, erzak ayarlayan insanları zerre hak etmiyorsun. Yiyemiyorsan başkalarına verirsin bunun başka bir yöntemi yok. Eşine de bu sebeple yüklenmen aşırı saçma. Bence siz evliliğin sorumluluğu altında ezilmişsiniz. Çift terapisti sizin için en iyisi gibi gözüküyor.
Annem de bana verir bol bol, tek oldugum icin yakin arkadaşıma veririm komsumla paylasirim
O kuru bakliyati hasla koy buzluga yenir bir şekilde bir de esi dağıtmaya da izin vermiyormus ama kv at kizim bayatsa diyor🙄
Este bir sıkıntı var evdeki bakliyata karisiyor ama kadin alisveris posetlerini kasli kocası varken taşıyor ve bu "adam" kapidan iceri koymaya bile eriniyor!

Benim merak ettigim şey siz neden aksamlari esinizin dertlerini dinlediniz? Psikolog musunuz? Gerci oyle bile olsa yakınıniza terapi yapmanız da etik olmaz diye düşünüyorum
12 senede idare etmişsiniz evlenince de sozler tutulmamis es ailesi fazla müdahil olmuş esiniz de agir sorunlu bence
Esiniz ailesinden bir sey istemiyor ama hayir diyemiyor size birakarak sorumluluk da almıyor cidden cinnetlik!
Psikolog değilim tabi ki dert dinlemedim, hayat hikayesini tekrardan daha ayrıntılı dinledim. Yani aradaki boşlukları anlattı. O kadar şeyden sonra evlendikten sonra biraz yalnız kalabilmeyi ve bunları onunla aşabilmeyi isterdim. Ancak ailesi hiç nefes aldırmadı.
Aslında her şeye de "hayır" diyen biriydi. Evlenince neden böyle oldu bilmiyorum.

Ben bazı şeyleri başkalarına vermek istedim. Ancak eşim izin vermedi. Onun annesi getirdiği için de ısrarcı olamam. Ayrıca atmak gerekmeden tüketemiyoruz. İnançlı biriyim günah olduğunu biliyorum. Onun dışında etrafta ihtiyacı olan insanlar varken yazık oluyor. Ailesi de varlıklı bir aile değil. Bunları sadece bahçeden çıkanlarla yapmıyor. Parayla satın alıyor.
Bence çok haklısınız bu konuda

Sır konusunda da detayı yeni okudum ben merak etmemistim özeldir diye sormak da istemedim ama baba da sorunlu kocanız da
Bennsizi fazla sabirli ve çilekeş buldum ben ugrasmazdim
Bu dunyaya psikolojisi bozuk insanlari düzeltmeye gelmedik herkes kendinden sorumlu, o iyilesmek icin cabalamiyorsa ben olsam yol verirdim cekemem yani dile kolay 12 yıl!

Aralarında büyük bir iletişim problemi var. Mesela en son geldiklerinde yola çıkınca aramışlar, geliyoruz diyorlar. Eşim de yemeğe gelir misiniz, dedi. Yok dediler biz önce eve uğrayıp atıştıracağız. Bu arada boş eve gelmiyorlar, görümcem var buradaki evde. Sonra ben işimi bırakıp temizliğe kalkıştım. Sonra bir ara eşim aradı evden bir şeyler getirmelerini isteyecekmiş. Dediler ki biz çıktık geliyoruz. Daha işim bitmemişti, alel acele bitirdim. Bir gün önceden bir şeyler yapmıştım tesadüf, dolapta da bir şeyler vardı. Eşimle planladık çay yaparız vs, yanına koyarız. Sonra geldiler. Çay koydum ocağa. Yine de sorduk aç mısınız, çayın yanına bir şeyler koyacağım. Sonra düzgünce cevaplamıyorlar, nazlanır gibi. Açlarmış meğerse. Zaten bir sürü gözleme falan yapıp gelmişler. Madem öyle telefonda ilk aramada eşim önce bize mi gelirsiniz, diye sorduğunda neden demiyorlar gözleme var oğlum biz ani karar verdik, amacımız sizi görmek, bir çay yaparsınız yer içeriz."
Bunda kafaya takilacak bir sey yok ki? Getirdikleri gozlemeleri size verdiler mi geldiklerinde? Verdilerse zaten onlar tok da olsa hazirladiginiz sofraya koyarsiniz. Yanina da evinizde o an ne varsa onlari koyarsiniz bu kadar basit. Bana yoktan yere ariza cikariyormussunuz gibi geldi ozur dilerim ama

Yazınızı sabırla okudum. Benim eşiminde ailesiyle bağları 'biz evlenmeden' hiç yokmuş. Hatta evde kalmazdı bekar arkadaşlarıyla kalırdı. Biz evlendik annesi babası nasıl kıymetli oldu. 5 yıllık evliyim. Hala ailesini attırmaz. Diyorum evlenmeden ailene uğramazdın şimdi bzi evlenince mi kıymetli oldu hemen ben ailenin kıymetini evlenince anladım diyor. Düzelmiyorlar yani.

Aile düşkünü erkekle hayat geçmiyor. Çünkü sizinle aile olduğunu daha kavrayamamış.
Evlenmeden önce ailesi yazları köyde olduğunda gündüzleri giderdim. Film izlerdik yemek yerdik. Görümcemle eşimin arası bozuktu epey uzunca bir süre. Bazen biz salondayken görümcem dışarıdan gelirdi, abisiyle konuşmadığı için bana hoş geldin bile demezdi. Anne pazardan gelir eşim apartman kapısından karşılar işini bırakıp. Ama görümce hiçbir şey yapmaz. Ekmek almaya eşim gider. O görümcem gitti biz evlenince "ablacım" başladı. Sonra buraya kadar toplu taşımayla yemek ve ev yoğurdu getirme vs...

Sır konusunda da detayı yeni okudum ben merak etmemistim özeldir diye sormak da istemedim ama baba da sorunlu kocanız da
Bennsizi fazla sabirli ve çilekeş buldum ben ugrasmazdim
Bu dunyaya psikolojisi bozuk insanlari düzeltmeye gelmedik herkes kendinden sorumlu, o iyilesmek icin cabalamiyorsa ben olsam yol verirdim cekemem yani dile kolay 12 yıl!
Kendisi de normal değil ki ertesi gün görümce ve kv kahveye gelecek diye gece uyumuyor ağlıyor kocası diyor ki ne yapıyorsun, istersen gelmesinler ... Kahveye gelecekler diye ağlar mı insan ya açar müsait değilim arkadaşa gidecektim der , adet olmuşum der, migrenim tuttu der der ki der. Ama gece oturup ağlamaz insan bunun için. z

Annem de bana verir bol bol, tek oldugum icin yakin arkadaşıma veririm komsumla paylasirim
O kuru bakliyati hasla koy buzluga yenir bir şekilde bir de esi dağıtmaya da izin vermiyormus ama kv at kizim bayatsa diyor🙄
Este bir sıkıntı var evdeki bakliyata karisiyor ama kadin alisveris posetlerini kasli kocası varken taşıyor ve bu "adam" kapidan iceri koymaya bile eriniyor!
Kendini yetiştirememiş bu tip adamlarla bir ömür geçmez

Bunda kafaya takilacak bir sey yok ki? Getirdikleri gozlemeleri size verdiler mi geldiklerinde? Verdilerse zaten onlar tok da olsa hazirladiginiz sofraya koyarsiniz. Yanina da evinizde o an ne varsa onlari koyarsiniz bu kadar basit. Bana yoktan yere ariza cikariyormussunuz gibi geldi ozur dilerim ama
İletişimleri net olmadıkları için 4-5 saatlik yol sürüyor, o arabayı hazırlamak 2 sat sürüyorsa bize yola çıkınca haber veriyorlar. Eşim de nedense bir sürü şey sayıyor. Yok kısır mı yapsak yok tavuk mu alıp gelsem.... Yoksa ben rahatım yani, misafir umduğunu değil bulduğunu yer, ancak eşimle aramda bu sorun oluyor. Ben de geriliyorum neden bana güvenmiyor diye.

Ailesiyle bir aradayken ayrı hayat kurabilmek için can atanlar, evlenince aileleriyle sürekli görüşme, vakit geçirme derdine düşüyorlar. Bu hiç şaşmıyor. Aileler içinde aynısı, bekarken yüzüne bakmadıkları, umursamadıkları çocukları, özellikle erkekse, bir kıymete biniyor. Ya gelininden oğlunu kıskanan kaynana,ya gelinle yarışan görümce, elti veya her şeyde baskı uygulayan kayınbaba sorunları, bunlar genel olarak yaşanan sıkıntılar.
Sizin durumunuza gelirsek, daha evliliğe ve bunun getirdiği sorumluluk yüküne, eşinizde sizde daha tam alışamamışsınız. Olacak, başaracaksınız gibi duruyor. Birbirinize biraz daha hoşgörülü davranabilmeyi, evliliğinize sahip çıkmayı başarabilirseniz, herşey daha güzel olacaktır.
Eşinizin ailesinin sürekli çok erzak getirmesinden yakınmış durmuşsunuz. Sizce de fazla abartmıyormusunuz? Ne var bunda bu kadar kafaya takılacak, ben anlamadım. Eşiniz denge kurmakla yükümlüyse, sizde biraz daha anlayışlı olmakla yükümlüsünüz.Sorun olmayacak şeyleri bile sorun olarak algılıyorsunuz. Bu kadarda yapmayın yani.

Kendisi de normal değil ki ertesi gün görümce ve kv kahveye gelecek diye gece uyumuyor ağlıyor kocası diyor ki ne yapıyorsun, istersen gelmesinler ... Kahveye gelecekler diye ağlar mı insan ya açar müsait değilim arkadaşa gidecektim der , adet olmuşum der, migrenim tuttu der der ki der. Ama gece oturup ağlamaz insan bunun için. z
Kusura bakmayın ama kaç yaşındasınız?

X