Evlilik ve annem? Siz olsanız ne yapardınız?

kubrayse32

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2024
5
1
Hanımlar merhaba benim 1 senedir devam eden bir ilişkim var Allah nasip ederse 3 ay sonra aileler tanışacak kendi aramızda söz yapacağız . Sevgilim kuzey Irakta komando bende ders çalışıyorum atanabilmek için, o 27 ben 25 yaşındayım. Ben Niğde’de yaşıyorum o Sivaslı. Şöyle bir durum var annem Niğde’den gitmemi istemiyor konusu açılınca bile ben konuşurum izin vermem burada yaşayın beni tek mi bırakacaksınız diyor. Babam vefat etti seneler önce, erkek kardeşim annem ben yaşıyoruz erkek kardeşimde 21 yaşında. Ama gel gelelim sevgilim hayır ne kendi aileme nede senin ailene yakın olurum diyor keza bende aynı düşüncedeyim ama kafamda çok karışık, babam hayatta olmadığı için annem emir vermeye söz geçirmeye alışkın bir insan sürekli istediği olsun sözünden çıkmayalım istiyor sürekli elim üzerinizde olsun kafasında bir yapısı var onun istediği ya da söylediği şeyi onaylamayınca bile trio atıyor küsüyor. Gözümün önünde canlandırıyorum 1 sene sonra evli olsam annem bana gelmeye kalksa misafirim var ya da müsait değiliz desem küsecek bir yapıya sahip ya da o çağırsa biz müsait olmasak başka planımız var desek küsüp günlerce konuşmayacak bir insan. Bunlar aynı şehirde olmamızın eksi yönleri tek artı yönü olur oda maddi konuda yardımcı olur kışlık salça vs derken onları yapar eder. Ama bunlarıda annemle iyi geçinirsek onun istediği gibi davranırsak yapar. Siz olsanız ne yapardınız, çok korkuyorum başka şehirde yapamam diye ama evliliğim bozulur huzurum kaçar diye aynı şehirde de olmak istemiyorum çünkü annem anlattığım gibi bir insan…

Siz sevgilinizin mesleği gereği zaten farklı illerde görevde olmayacak mısınız? Yetişkin birisin kendi kararlarını kendin vericeksin ben bu anlattıklarında şuna takıldım kpss çalışıyorum dedin, bölümün ne? Atanması kolay bir bölüm mü? Şuan derdin kpss olmalı ne karar verirsen ver pişman olmamak için işini garantilemelisin. Evlenip anlaşamazsan çok ciddi sorun olur annene karşı gelip evlenmiş olacaksın başka sorunlarda olabilir işsiz parasız bir şeye cesaretin olmaz. Önceliklerini gözden geçir derim

Dikkatimi başka bir detay çekti bu hikayede. Evliliği geçtim ders çalışıyorum demişsiniz. Niğde’ye atanacağınız garanti mi? Başka bir şehirde yaşamayı göze alamıyorsanız neden ders çalışıyorsunuz? Bu adam askeri personel, her tayini çıktığında peşinden gidebilecek misiniz?
Niğde’ye atanacağım garanti değil tabi ki. Annem sadece atanırsam başka bir ile gönlü razı olur. Ki atanıp atanamayacağımda kesin değil tarih okudum. Atama meselesinde değilim şuan . Niğde’de kalıp kalmama meselesindeyim kalırsam annemle nasıl yaparım gönlünü nasıl ederim diye düşünüyorum

Niğde’ye atanacağım garanti değil tabi ki. Annem sadece atanırsam başka bir ile gönlü razı olur. Ki atanıp atanamayacağımda kesin değil tarih okudum. Atama meselesinde değilim şuan . Niğde’de kalıp kalmama meselesindeyim kalırsam annemle nasıl yaparım gönlünü nasıl ederim diye düşünüyorum

Atama meselesinde olun bence şu an. Evlilik her zaman olur ama oturup ders çalıştığınızı iddia ettiğiniz sınava aylar kaldı.

Erkek arkadaşın kendi ailesiyle aynı şehirde olmayacağından, eminmisin, nikahtan sonra karar değiştiren cok insan var niyeyse kendi ailemle aynı şehirde olmam diyen erkek cok samimi gelmedi bana, gurbette olan bi abla tavsiyesi eşimi cok seviyorum iyisiyle kötüsüyle geçiyor günlerimiz ama cık ailenle aynı şehirde olmak her zaman daha mantıklı

Eşi uzağa giden tüm arkadaşlarım anne evi yanında ev açtılar. Eşiniz zaten komando olacaksa ne ara eve gelecek siz tek başınıza mı kalacaksınız sürekli?

Anneniz boyle otoriter ise zaten yakin olmayin omur boyu onu memnun etmeye calismak zorunda kalirsiniz. Simdilik tanisana kadar idare edin sonra baska yere yerlesirsiniz nereyi istiyorsaniz hem es adayininda kafasina gore gorev yapma sansi varmiki

Hanımlar merhaba benim 1 senedir devam eden bir ilişkim var Allah nasip ederse 3 ay sonra aileler tanışacak kendi aramızda söz yapacağız . Sevgilim kuzey Irakta komando bende ders çalışıyorum atanabilmek için, o 27 ben 25 yaşındayım. Ben Niğde’de yaşıyorum o Sivaslı. Şöyle bir durum var annem Niğde’den gitmemi istemiyor konusu açılınca bile ben konuşurum izin vermem burada yaşayın beni tek mi bırakacaksınız diyor. Babam vefat etti seneler önce, erkek kardeşim annem ben yaşıyoruz erkek kardeşimde 21 yaşında. Ama gel gelelim sevgilim hayır ne kendi aileme nede senin ailene yakın olurum diyor keza bende aynı düşüncedeyim ama kafamda çok karışık, babam hayatta olmadığı için annem emir vermeye söz geçirmeye alışkın bir insan sürekli istediği olsun sözünden çıkmayalım istiyor sürekli elim üzerinizde olsun kafasında bir yapısı var onun istediği ya da söylediği şeyi onaylamayınca bile trio atıyor küsüyor. Gözümün önünde canlandırıyorum 1 sene sonra evli olsam annem bana gelmeye kalksa misafirim var ya da müsait değiliz desem küsecek bir yapıya sahip ya da o çağırsa biz müsait olmasak başka planımız var desek küsüp günlerce konuşmayacak bir insan. Bunlar aynı şehirde olmamızın eksi yönleri tek artı yönü olur oda maddi konuda yardımcı olur kışlık salça vs derken onları yapar eder. Ama bunlarıda annemle iyi geçinirsek onun istediği gibi davranırsak yapar. Siz olsanız ne yapardınız, çok korkuyorum başka şehirde yapamam diye ama evliliğim bozulur huzurum kaçar diye aynı şehirde de olmak istemiyorum çünkü annem anlattığım gibi bir insan…
Evlilik yaşınız geldiyse bunların karşısında da dik durun. Sevgilin haklı.

Gerçekten uygun bir kişiyse tabiki normal şekilde devam edin. Anneniz muhtemelen çocuklarına bağımlılık geliştirmiş eşinin vefatı sebebiyle. Evet kolay bir durum değil ama sizin hayatınızı da bu denli kısıtlamamalı. Bir şekilde konuşmalı çaktırmadan bilinçlendirmelisiniz örnek olaylar vermelisin annesi çok karışmış evliliği bozulmuş gibi başta gözünü korkutun 😅

Bence en sağlıklısı iki tarafın ailesinden uzakta farklı bir şehirde yaşamaktır. Farklı bir şehirde yeni bir başlangıç çok daha iyi olacaktır. Şu an atama gündemimde değil diyorsunuz da asıl gündeminizde olması gereken işiniz ve kariyeriniz olmalı. Daha atanıp atanmayacağınız bile belli değil. Atanmadan evlenme fikri bir sürü pişmanlığı beraberinde getirebilir.

Annenizin kanatları altından çıkın, merak etmeyin başka şehirde bi hayatı idare edebilirsiniz annenizin yardımına ihtiyacınız yok. Anneniz de bi süre surat asar duygu sömürüsü yapar sonra düzelir. Belli ki özgüveniniz zedelenmiş annenizin baskıcı tavırlarından, bir şeyleri kendi başınıza başaramayacağını düşünüyorsunuz.
Bir de şu açıdan bakın, evleneceğiniz kişi ben annemin yanından ayrılamam orda yaşayalım deseydi ne yapardınız bu hoşunuza gider miydi? Ana kuzusu olmayın siz de. Kimse de küsmez merak etmeyin. Mutlu bir evlilik için iki tarafın ailesinin de salça olmadığı bir ortam ön koşul.

Adam komando diyorsunuz. Ee siz evde tek kalacaksınız, anneniz evde tek kalacak. İkiniz de sıkılacaksınız.
Ama onun harici annenizin tutumu sıkıntılı bence. Yakınında olsanız evliliğinize eşinize müdahale eder gibi duruyor.

Pısırıklık edip bi salça icin annene ipleri verirsen bir daha hicbir zaman kendine ait bir hayatin olmaz. Sen bilirsin. Annenin agzina bakmaya bu kadar hevesliysen buyur. Ki ztaen oyle bi secenegin de olamaz. Esin şimdi yurtdışı gorevindeyken nigde de oturmayi tercih etseniz bile, sonra yurticinde bir yerde gorev yaparsa oraya ev kuracaksiniz mecburen. Her daim kocam gitisn calissin ben annemin dizinin dibinde oturucam diyemiceksin. O yuzden tabi ki kabul etme, huzurla yuvani kur. Eş ailesine yakin oturmayi da kabul etme ama tabi ki. Eşi asker olanlarin kaynanayla evlenmiş gibi yaşantıları benim midemi bulandiriyor. Ortada koca yok, anasina hizmetci gibi alip anasının yanına birakip giden asker kişileri ve onlarin ezik eşleri hikayesi çok kötü ya

Sevgilinizin düşünce yapısı en doğrusu.
2 tarafa da yakın olmamak en güzeli.
Anlattıklarınızdan yola çıkarak yakında olsanız bile sürekli annenizi memnun etmeye çalışarak yaşamaya alışmak zorunda kalacaksınız. Uzağa gitseniz en azından bir kere küser barışır. Yakındayken daha büyük dert olacakmış gibi.

X