Evlilikte aşamadığım konular farklı görüşlere ihtiyacım var

Bu konuyu irdeleyen biri oldu teşekkürler yargılamak yerine. Şöyle ki genelde haftada bir içer zil zurna olmaz ancak bazen dozunu kaçırabiliyor haftada 2 3 olabiliyor. 2 3 olduğunda bir kaç kadeh içer. Zil zurna olacak kadar genelde içmez ama hiç içmedi de diyemem zil zurna olduğu da oldu. Benim töleransım da alkolle mutlu olduğunu alkol içtiğinde yada içmek için bana sorduğunda normalin dışında ilgili aşk dolu davrandığında bitti. Normalde öyle davranılmasını isterim bana ancak öyle olmaz neden alkol aldığında ? ya da alacağında ? Hamile kaldığımda bu konuda kendine sorumluluk alacağını daha seyrekleştireceğini bana yoğunlaşacağını düşündüm öyle olmadığını görünce de akıl almaya karar verdim.
insanların çogu alkol tüketmek ve alkolizm arasındaki farkı anlamıyor. Aksam yemeginde haftada 1-2 kadeh şarap içmek veya alkol almayı sevmek alkolizm değildir. Kör kütük sarhoş oluyor mu? Alkol yüzünden iş, sosyal hayat, gitmesi gereken şeyler, görevlerini aksatıyor mu? Veya içip agresifleşiyor mu? Bunlar olmuyorsa sadece alkol tüketiyordur, alkolizm değildir. Şahsen ben de eşinizinki kadar içiyorum haftada 2-3 gece 1 max 2 kadeh şarap, hayatımda herhangi bir sıkıntım yok. Tedavi olmalık bir durumu yok eşinizin, siz komple içki içmeyen biri istiyorsunuz anladıgım kadarıyla.

Bunca sorun varken tüp bebekle hamile kalmışsınız. Biz size evet haklısınız desek ne değişecek ki? Eşiniz en başında içen biriymiş zaten madem azalmasını şart koştunuz o zaman şartınızı yerine getirmediğinizi gördünüzde ayrılacaktınız. Sevgili olmuşsunuz, evlenmişsiniz şimdi de anne baba olacaksınız. Bunları önceden düşünmeliydiniz. Eşiniz tedavi olmadı gereken bir sorun olduğunu düşünmüyor belli ki. Zorla da kimse kimseyi tedavi edemez. Şu an yapacak hiçbir şeyiniz yok maalesef bu durumda. Muhtemelen boşanmak gibi bir düşünceniz de yoktur. Bu düzen böyle gider

Bu arada şimdi okudum haftada 2-3 gün birkaç kadeh içmekle alkolik olunmaz. Gayet normal bir oran bu. Alkol bağımlılığı çok başka bir olay.

Kabul ediyor özür diliyor kendini örselemeye çalışıyor farkındayım ama başaramadığı zamanlar da oluyor. Evlenmeden önce azalttığını biliyordum. Evlendikten sonra öyle olmadığını gördüm ancak bu her akşam içtiğini ifade etmiyor haftada bir iki yapıyor bunu özünde çok iyi biri çok kırılgan duygusal ama gerçek hayatına bunu yansıtamıyor. Sanırım profesyonel destek almak en iyisi olacak. Evet çocuğum olacak ve bunun için oda bende çok mutluyuz. Bu konuda birşey demenize gerek yok teşekkürler
Alkol aldığında neye dönüşüyor eşiniz? Konuda da alkollü halinden nefret ettiğinizi, çocuğunuzun görmesini istemediğinizi söylemişsiniz.

Alkol aldığında neye dönüşüyor eşiniz? Konuda da alkollü halinden nefret ettiğinizi, çocuğunuzun görmesini istemediğinizi söylemişsiniz.
Fazla kaçırıldığı zaman dış görünüşünden her insanın belli olur yürümesi değişir konuşması değişir. Bundan hoşlanmadığımı çocuğumun da rol model alacağından görmesini istemediğimi belirttim. Bu her zaman olan bir şey değil, sınırını bilsin hiç fazla kaçırmasın istiyorum.

Fazla kaçırıldığı zaman dış görünüşünden her insanın belli olur yürümesi değişir konuşması değişir. Bundan hoşlanmadığımı çocuğumun da rol model alacağından görmesini istemediğimi belirttim. Bu her zaman olan bir şey değil, sınırını bilsin hiç fazla kaçırmasın istiyorum.
Alkole devam ettiği sürece o sınır kaçmaya hep müsait olacak. Ne zaman canı sıkılsa onu arayacak. Bağımlılık için tedavi alsın mutlaka, oturup saatlerce yapma koçum etme yiğidim diye telkin vererek olacak iş değil o. Kafasında bitmedikçe siz dilediğiniz kadar istemeyin yani.

Fotoğrafini eklediğim kitabı hiç duydunuz mu ?
Lütfen alıp okuyun. Sizin sevgi diliniz başka eşinizinki başka.
Eşim benimle ilgilenmiyor beni sevmiyor demek yerine onun sevgi dilini öğrenmeye çalışin derim.
Ve alkol konusu çok açık uçlu ve kişisel bir durum.
Bir başkası bu durumdan boşanır çok mühimdir onun için kimisi de eşiyle birlikte içer bundan keyif alır yaşam tarzı budur.
Kadınlar kulübü gibi her yaşam tarzından insanın olduğu bir yerde alkol mevzusu tartışmalıdir yani.
Ama benim anladığım eşiniz alkolik değil ve alkol aldığında kendine veya çevresine zarar veren bir tip değil.
Alkol aldığımda bende moduna göre cok dertlenir anlatırım veya ağlarım.
Modum yüksekse dans ederim şarkı söylerim.
Bu yüzden eşinize sinir olmaya gerek yok bence.
Onun kafası güzel sizinki değil o yüzden davranışları samimi ve içten gelmiyor olabilir ama o anı yaşıyor öyle bakın olaya.

Birde yazılan şeylere verdiğiniz cevaplara bakarak söylüyorum hassas bir psikolojidesiniz belli ki kendinizi doldurmayin derim.
Pek çok kişi eşinizin alkolik olduğunuz düşünüp çok olumsuz yorumlar yazmış bunlar sizi incitebilir.

Eklentiler

• Screenshot_2023-09-25-16-24-04-724_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-09-25-16-24-04-724_com.android.chrome.jpg
    69,5 KB · Görüntüleme: 20
Şöyle ki içmesinin ardında çocukluktan gelen problemlerinin olduğunun farkındayım hatta anlatır dertleşiriz de. Ama bu dertleşme genelde alkollüyken olur normal zamanda değil :) Aşamıyor annesi babası ayrılmış bir süre babasında kalmış babası evlenmiş kötü bir üvey anne hafızasında kalan kötü anıları var. Annesinden beklediği ilgiyi görememiş ilgisiz büyümüş.. Arkadaş ortamında bulmuş mutluluğu ve alkolde. Benimde derdim hiç içmesin değil içsin ama seyrek olsun bu yanımda dik durabilsin sıklıkla olmasın. Tedaviyi deneyeceğim umarım iyi gelir .
Umarım olumlu yaklaşır ben eşime bağımlı olduğunu söylesem reddedecek türden, hayır ben istesem içmem de Bla Bla der onun için ben değişik yöntemlere başvuruyorum. Ben aman ne uğraşcam kendini strese sokma ayrıl geç diye çok düşündüm daha sonralardan sevdiğim insan için bir iyilik olarak düşünmeye başladım bu çabamı. gelişmelerden haberdar edin

çocuk sahibi olmadan eşinizi tedavi ettirecektiniz
o tedavi olmadan neden çocuk yaptınız?
o çocuğa yazık değil mi?
alkolik bir baba ile neler yaşayacağını hiç mi düşünmediniz?
üzgünüm ama siz de sorumsuzsunuz.
şimdi mi aklınıza geldi terapi?
o masum çocuğun ne günahı var.
sinirleniyorum gerçekten böyle sorumsuz hareketlere.
Normalde ne yapalim yani cope mi atalim cocugu dedirtecek yorumlara sinir olurum. Ilk defa hak veriyorum bu tur bir yoruma.

Konu sahibinin de terapi almasi lazim bence.

Çok yakın bir arkadaşımın alkol sorunu var. Tedavi oldu bir süre gayet iyi gitti hiç içmiyordu ama fark ettim ki tedavi olsa bile ipin ucu her an kaçacak gibi. Özellikle morali bozulursa falan çok ihtiyaç duyuyor. Şuan tekrar içmeye başladı sanırım bırakmak cidden zor. Alkol olmadan uyuyamıyorum diye takıntı haline getirmişti. Çocuğu için tedavi olup gerçekten bir daha içmeyeceğim diye kararlı olması lazım.

Bu arada sevgisini göstermemesinin alkolle ilgisi yok. Alkolü bırakınca bu durum düzelmez. Ben “sevgimi gösteremiyorum” diyen kişileri çok samimi bulmuyorum. Seven insan gösterir. Evlendiği kadın olarak çocuğunun annesi olarak seviyor belli ki ama böyle aşk gösterisi yapacak kadar aşık değil size bence. Siz onu daha çok seviyorsunuz belli ki.

Fotoğrafini eklediğim kitabı hiç duydunuz mu ?
Lütfen alıp okuyun. Sizin sevgi diliniz başka eşinizinki başka.
Eşim benimle ilgilenmiyor beni sevmiyor demek yerine onun sevgi dilini öğrenmeye çalışin derim.
Ve alkol konusu çok açık uçlu ve kişisel bir durum.
Bir başkası bu durumdan boşanır çok mühimdir onun için kimisi de eşiyle birlikte içer bundan keyif alır yaşam tarzı budur.
Kadınlar kulübü gibi her yaşam tarzından insanın olduğu bir yerde alkol mevzusu tartışmalıdir yani.
Ama benim anladığım eşiniz alkolik değil ve alkol aldığında kendine veya çevresine zarar veren bir tip değil.
Alkol aldığımda bende moduna göre cok dertlenir anlatırım veya ağlarım.
Modum yüksekse dans ederim şarkı söylerim.
Bu yüzden eşinize sinir olmaya gerek yok bence.
Onun kafası güzel sizinki değil o yüzden davranışları samimi ve içten gelmiyor olabilir ama o anı yaşıyor öyle bakın olaya.

Birde yazılan şeylere verdiğiniz cevaplara bakarak söylüyorum hassas bir psikolojidesiniz belli ki kendinizi doldurmayin derim.
Pek çok kişi eşinizin alkolik olduğunuz düşünüp çok olumsuz yorumlar yazmış bunlar sizi incitebilir.
Öneriniz için çok teşekkür ederim elimdeki kitap bitsin başlayacağım temin edip. Evet haklısınız hamileyim hassas bir psikolojideyim burada konu açmamam gerektiğinin bilincine vardım teşekkürler .

Evet katılıyorum bu akşam konuşacağım kendisi ile olmadı aile terapistine gitmeyi düşünüyorum. Belki oda bilincine varır bunların
Kızarak bağırıp çağırarak konuşmayın sakın olabildiğince yumuşak tatlı bir dille anlatın derdinizi,yorulduğunuz şeyleri. Alkolü kesinlikle çıkarsın hayatından ne parasının bereketi olur ne huzurunuz olur. Hem çocuk ta geliyor hayırlara vesile olur yavrunuz inşallah🥰

Bu konuyu irdeleyen biri oldu teşekkürler yargılamak yerine. Şöyle ki genelde haftada bir içer zil zurna olmaz ancak bazen dozunu kaçırabiliyor haftada 2 3 olabiliyor. 2 3 olduğunda bir kaç kadeh içer. Zil zurna olacak kadar genelde içmez ama hiç içmedi de diyemem zil zurna olduğu da oldu. Benim töleransım da alkolle mutlu olduğunu alkol içtiğinde yada içmek için bana sorduğunda normalin dışında ilgili aşk dolu davrandığında bitti. Normalde öyle davranılmasını isterim bana ancak öyle olmaz neden alkol aldığında ? ya da alacağında ? Hamile kaldığımda bu konuda kendine sorumluluk alacağını daha seyrekleştireceğini bana yoğunlaşacağını düşündüm öyle olmadığını görünce de akıl almaya karar verdim.
Eee, o zaman adam alkolik değil, sadece alkolü sizden çok seviyor ve ona kavuşmak için sizin koyduğunuz surat asma engelini aşmak için sizi oyalıyor. Ben eşinizin terapiye geleceğini de, çocuk doğunca düzeleceğini de zannetmem. Alkol başlığı altında size karşı sorunları var adamın.

evet daha önce almanız gereken aksiyonları almamışsınız
alkol sorununu hamile kalmadan önce çözmek gibi
bence en etkili çözüm bu olurdu, alkolden kurtulmuyorsan yok çocuk falan hatta boşanmaya kadar gider şeklinde
rest çekmeniz olurdu
ancak bunlar yapılmamış ve şu an hamilesiniz
yani buraya gelip konu sahibini azarlamanın anlamı yok geçmişi kimse geriye alamaz
konu açan kişileri azarlayarak neyin ego tatminini yapıyor bazı üyeler anlamıyorum
geçmişi öğrendik, tamam, zamanı geri de alamayız o halde şimdi ne yapabiliriz

diyorsunuz ki normalde haftada 1 içer ama bazen haftada 2-3 oluyor ve bazen zil zurna oluyor
adam tam bağımlı değil ama vazgeçmesi de kolay olmayacak
alkoliklik öyle haftada 2 kere içmeyle olan bişi değil
sürekli içip içip sarhoş olamamaktır alkoliklik
şu an bu konuda profesyonel destek almak zorundasınız şu an bırakması
atıyorum 1 sene sonra haftada 3 kere düzenli içen birine dönüşüp bırakmasından daha kolay olacaktır
çünkü gidiş o gidiş yani genelde artışa doğru gider
şimdi destek aldınız aldınız alamazsanız daha çok zorlanırsınız
adam kendisi bırakmak istiyor mu önemli olan bu

Alkol bağımlılığı aşılması zor bir problem. Aslında şöyle alkol yüzünden hasta insanları görse akıllanır da işte.
Buda bağımlılık olduğu için terapi alarak aşabilir kendi istemesi gerekli en önce.
Birde ne cocugu ne beni görürsün böyle yapmaya devam edersen diye tehtit edin.

evet daha önce almanız gereken aksiyonları almamışsınız
alkol sorununu hamile kalmadan önce çözmek gibi
bence en etkili çözüm bu olurdu, alkolden kurtulmuyorsan yok çocuk falan hatta boşanmaya kadar gider şeklinde
rest çekmeniz olurdu
ancak bunlar yapılmamış ve şu an hamilesiniz
yani buraya gelip konu sahibini azarlamanın anlamı yok geçmişi kimse geriye alamaz
konu açan kişileri azarlayarak neyin ego tatminini yapıyor bazı üyeler anlamıyorum
geçmişi öğrendik, tamam, zamanı geri de alamayız o halde şimdi ne yapabiliriz

diyorsunuz ki normalde haftada 1 içer ama bazen haftada 2-3 oluyor ve bazen zil zurna oluyor
adam tam bağımlı değil ama vazgeçmesi de kolay olmayacak
alkoliklik öyle haftada 2 kere içmeyle olan bişi değil
sürekli içip içip sarhoş olamamaktır alkoliklik
şu an bu konuda profesyonel destek almak zorundasınız şu an bırakması
atıyorum 1 sene sonra haftada 3 kere düzenli içen birine dönüşüp bırakmasından daha kolay olacaktır
çünkü gidiş o gidiş yani genelde artışa doğru gider
şimdi destek aldınız aldınız alamazsanız daha çok zorlanırsınız
adam kendisi bırakmak istiyor mu önemli olan bu
Olan süreçten bahsettim zaten, amacım farkı görüşler almak burada. Gelmiş geçmişi mi sorguluyor kime ne ? Çocuğa yazıkmış neyi ne kadar biliyorsun ? benim anlattığım kadarına. O halde buna sen karar veremezsin. Hoşuna gitmemiştir okudukların her konuya da görüş bildirmek zorunda değilsin ki kimse buna zorlamıyor. Eğer yararın olmayacak öneride bulunamayacak isen kalp de kırmazsın okur geçersin. Konuya gelince derdim eşimin alkolü bırakması değil burada iyi önerilerde bulunan insanlar da oldu yapacaklarımı aklımda listeledim konunun üzerine düşeceğim teşekkür ederim yorum için.

Kızlar selam, 4 yıllık evliyim ve tüp bebek yöntemi ile 17 haftalık hamileyim. Hormonlar sebebi ile ben mi abartıyorum fazla düşünüyorum yoksa normal mi evlilik böyle bir şey mi ? Eşim pek ilgisini göstermez ama alkollü olduğunda ya da alkol almadan önce, ben o alkol aldıktan sonra sorun çıkarmayayım diye gösterir ve bu gösterdiği ilgi bana samimi gelmez. Belki de samimidir duygularını ancak o zaman belli ediyordur ama bana samimi gelmez ki alkol (çok) yada bazen (sık) alması evliliğimizdeki tek sorun diye düşünüyordum. Bekarlık hayatında da anne baba ayrı, arkadaş ortamında alkol alan birisiydi. Bende içmeyen biri değilim ayda yılda bir birkaç kadeh.. Ancak ilişkiye başlarken tek şartım azaltmasıydı öyle olduğunu sanmıştım evlenmeden önce ama 4 yıldır hala aşamadığımıza göre öyle olmamış. Defalarca konuştum ama neredeyse sadece alkol ile mutlu oluyor içme fikri bile onu mutlu ediyor artık tedavi olmasının gerektiğini düşünüyorum. Eşim sevgisini genelde ifade etmeyen bakışıyla, hareketleriyle belli eden biri.. Ama böyle olmasından çok yoruldum. Ben aslında sevecen sevdiğini belli eden güler yüzlü enerjik biriyim aslında artık biriydim demek daha doğru. Ama eşim bana o şekilde yaklaşmadığı için kendim gibi davranmaktan kaçınıyorum hep. Aramızda hep bir sınır var ve aşamıyoruz gibi. Ona olduğum gibi görünemiyorum kendisinden görmediğim için. Kendimi özellikle bu dönemde çok ilgisiz mutsuz hissediyorum. Eve gelir işten belki iki kelime sohbet sonra telefonlara gömülmece.. İlgi alanlarımız farklı o sadece alkol ve alkol ile ilgili her şeyi sever hatta benimle o zaman uzun uzun konuşur dertleşir en şeffaf haliyle bana açar kendini, normalde yapmaz bunu. Ben ise 4 yılda alkolden nefret eden birine dönüştüm eşim kaynaklı. Alkolü kaçırdığında bana birşeyler oluyor karşımda eşim değilde iğrendiğim biri varmış gibi hissediyorum artık. Değiştirmek için uğraştım ama olmuyor. Sonra aslında yanlış kişiyi sevdiğimi, sevdiğim kişinin aslında bana hiç uygun olmadığını düşünüp kendimi yemeye başladım. Şimdi çocuğumuz olacak ev içerisinde mutlu olduğumuz, güldüğümüz, şakalaştığımız zamanlar da oluyor elbet ama genelde tekdüzeyiz. Mutlu bir hamilelik geçirmiyorum. Benimle daha çok ilgilenir sevgisini belli eder üzerime düşer diye düşünürdüm hamile kalmadan önce hayalimde .. Öyle olmadı. Bu evde çocuğumuz mutlu olacak mı ? Bizi rol model alacak eşim alkol kullanıyor fazla kaçırdığı zamanlarda oluyor çocuğum öyle görsün istemiyorum. Mutlu huzurlu samimi bir evde yaşasın istiyorum. Endişelerim var aile terapistine gitmeyi düşünüyorum işe yarar mı dersiniz ? Ne yapmalıyım ?
Bence deneyin çocuk doğunca bu şekilde devam ederse o yorgunluk o stres o yıpranmayla daha kötü olur biran önce terapiye başlayın

Alkol alınca mutlu olan, alkollü değilken hayattan tad almakta zorlanan birine alkolü bıraktırmanız çok kolay değil bence. Belki sıklığını azaltabilirsiniz ama tamamen çocuğumuz var artık içme durumuna girebileceginizi sanmıyorum

Kabul ediyor özür diliyor kendini örselemeye çalışıyor farkındayım ama başaramadığı zamanlar da oluyor. Evlenmeden önce azalttığını biliyordum. Evlendikten sonra öyle olmadığını gördüm ancak bu her akşam içtiğini ifade etmiyor haftada bir iki yapıyor bunu özünde çok iyi biri çok kırılgan duygusal ama gerçek hayatına bunu yansıtamıyor. Sanırım profesyonel destek almak en iyisi olacak. Evet çocuğum olacak ve bunun için oda bende çok mutluyuz. Bu konuda birşey demenize gerek yok teşekkürler
Haftada bir iki alkol kullanma sıklığı mı? Yoksa her gün kullanıyor da bir iki gün sarhoş mu oluyor?

Kızlar selam, 4 yıllık evliyim ve tüp bebek yöntemi ile 17 haftalık hamileyim. Hormonlar sebebi ile ben mi abartıyorum fazla düşünüyorum yoksa normal mi evlilik böyle bir şey mi ? Eşim pek ilgisini göstermez ama alkollü olduğunda ya da alkol almadan önce, ben o alkol aldıktan sonra sorun çıkarmayayım diye gösterir ve bu gösterdiği ilgi bana samimi gelmez. Belki de samimidir duygularını ancak o zaman belli ediyordur ama bana samimi gelmez ki alkol (çok) yada bazen (sık) alması evliliğimizdeki tek sorun diye düşünüyordum. Bekarlık hayatında da anne baba ayrı, arkadaş ortamında alkol alan birisiydi. Bende içmeyen biri değilim ayda yılda bir birkaç kadeh.. Ancak ilişkiye başlarken tek şartım azaltmasıydı öyle olduğunu sanmıştım evlenmeden önce ama 4 yıldır hala aşamadığımıza göre öyle olmamış. Defalarca konuştum ama neredeyse sadece alkol ile mutlu oluyor içme fikri bile onu mutlu ediyor artık tedavi olmasının gerektiğini düşünüyorum. Eşim sevgisini genelde ifade etmeyen bakışıyla, hareketleriyle belli eden biri.. Ama böyle olmasından çok yoruldum. Ben aslında sevecen sevdiğini belli eden güler yüzlü enerjik biriyim aslında artık biriydim demek daha doğru. Ama eşim bana o şekilde yaklaşmadığı için kendim gibi davranmaktan kaçınıyorum hep. Aramızda hep bir sınır var ve aşamıyoruz gibi. Ona olduğum gibi görünemiyorum kendisinden görmediğim için. Kendimi özellikle bu dönemde çok ilgisiz mutsuz hissediyorum. Eve gelir işten belki iki kelime sohbet sonra telefonlara gömülmece.. İlgi alanlarımız farklı o sadece alkol ve alkol ile ilgili her şeyi sever hatta benimle o zaman uzun uzun konuşur dertleşir en şeffaf haliyle bana açar kendini, normalde yapmaz bunu. Ben ise 4 yılda alkolden nefret eden birine dönüştüm eşim kaynaklı. Alkolü kaçırdığında bana birşeyler oluyor karşımda eşim değilde iğrendiğim biri varmış gibi hissediyorum artık. Değiştirmek için uğraştım ama olmuyor. Sonra aslında yanlış kişiyi sevdiğimi, sevdiğim kişinin aslında bana hiç uygun olmadığını düşünüp kendimi yemeye başladım. Şimdi çocuğumuz olacak ev içerisinde mutlu olduğumuz, güldüğümüz, şakalaştığımız zamanlar da oluyor elbet ama genelde tekdüzeyiz. Mutlu bir hamilelik geçirmiyorum. Benimle daha çok ilgilenir sevgisini belli eder üzerime düşer diye düşünürdüm hamile kalmadan önce hayalimde .. Öyle olmadı. Bu evde çocuğumuz mutlu olacak mı ? Bizi rol model alacak eşim alkol kullanıyor fazla kaçırdığı zamanlarda oluyor çocuğum öyle görsün istemiyorum. Mutlu huzurlu samimi bir evde yaşasın istiyorum. Endişelerim var aile terapistine gitmeyi düşünüyorum işe yarar mı dersiniz ? Ne yapmalıyım ?
Bence eşiniz alkol tedavisi görmeli öncelikle. Alkol çok tehlikeli. Özellikle sürekli alkol alan bir kimsenin ne yapacağı belli olmuyor. Yakınımda bir kimse bu ve bunun gibi sebeplerden 2 çocukla boşandı. Eşi artık alkollü iken üstüne eşya fırlatmaya başlamıştı. Küfür ve hakaret diz boyu. Aranızdaki sorunlar büyüdükçe ve eşiniz de agresifleştiğinde ne yaşayacağınızın bir garantisi var mı? Sonuç olarak akıl devredışı kalıyor. Anlattıklarınıza göre öyle 1 kadeh şarap içip bırakmıyor. Ve de daha da alkol kullanımına hevesli, bunu kendini rahatlatan bir şey olarak görüyor gibi. Ama ailesine ve kendine verdiği zararın idrakinde olduğunu veya bunu önemsediğini sanmıyorum. Önceliğinizi eşinizin alkol bağımlılığına vermelisiniz bence. Sorunları çözmenin ve rahatlamanın yolunu alkol olarak görüyor olabilir. Gerekirse çevresini de değiştirecek. Öyle böyle ikna etmeye çalışın. Yoksa daha çok çekeceksiniz gibi ya da boşanmaya gidebilir evliliğiniz.

X