Evliyim bebek bekliyoruz fakat psikolojim hiç iyi değil

blueriene

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2021
5
1
26
Arkadaşlar merhaba 24 yaşındayım 1.5 senelik de evliyim. Eşimle üniversitede tanıştık yaklaşık 1.5 senelik sevgililik döneminden sonra evlendik. Evlendiğimizde eşim yeni mezundu. Benimde okulu bitirmeme 1 sene vardı bu yaz bende bitirdim. Evlenmeden önce her şey güzeldi geçirdiğimiz vakitler yapmak istediğimiz şeyler hep ortaktı ve keyif alıyorduk. Kariyer hedefinde birbirimize destek veriyorduk. Fakat evlendikten sonra işler değişti. Eşim istediği işin bu iş olmadığı söyledi ve bana pek birşey sormadan işten ayrıldı. O meslekten soğuyunca bana desteği de kesti. Ben genede mezun olunca hedefimin peşimden gittim ne derse desin. Bu süreçte ben çok ısrar edince tekrar denedi ve 6 ay sonra gene ayrıldı. sürekli işten ayrılma ve ara ara işsiz parasız dönem geçirmelerimiz oluyor. Daha bir kez tatile gitmişliğimiz yok. Artık tatili geçtim beraber geçirdiğimiz vakit bile yok. Bu olaylar beni çok yıprattı. Bunun yanında çok eleştiren kolay kolay beğenmeyen ve memnuniyetsiz birine dönüştü. Herşey sorun alışveriş yapmamız arkadaşlarımızla görüşmemiz. Ben ona çok tolerans verirken o bana hiç vermiyor bunu farkettim. Bu yazda aslında korunmama rağmen hamile kaldım. İş durumları yüzünden istemiyordum bu yüzden hamile kalmak beni sevindirmedi. Şimdi 6 aylık oldu. Mutlu bir hamilelik geçirmiyorum. Eşimle iletişimimiz sevgimiz bitmiş gibi birbirimizden soğumaya başladık. Onun memleketinde olmak ne bileyim bu evde olmak bana huzur vermiyor. Ailem bana destek oluyor her konuda fakat yanlış bir karar boşanma onları çok üzecek biliyorum. Ayrıca bir çocuğumuz olacak ona ne olur düşünmeden edemiyorum. Bebekle ilgili bile ortak kararlar alamıyoruz. Bu haftada herşey kötü gidiyorken covide yakalandık evde karantinadayız. Ne yapmalıyım nasıl sabretmeliyim ne yaparsam düzelir lütfen bana yardımcı olun. İşin içinden çıkamazsam psikolojik destek almayı düşünüyorum.

Arkadaşlar merhaba 24 yaşındayım 1.5 senelik de evliyim. Eşimle üniversitede tanıştık yaklaşık 1.5 senelik sevgililik döneminden sonra evlendik. Evlendiğimizde eşim yeni mezundu. Benimde okulu bitirmeme 1 sene vardı bu yaz bende bitirdim. Evlenmeden önce her şey güzeldi geçirdiğimiz vakitler yapmak istediğimiz şeyler hep ortaktı ve keyif alıyorduk. Kariyer hedefinde birbirimize destek veriyorduk. Fakat evlendikten sonra işler değişti. Eşim istediği işin bu iş olmadığı söyledi ve bana pek birşey sormadan işten ayrıldı. O meslekten soğuyunca bana desteği de kesti. Ben genede mezun olunca hedefimin peşimden gittim ne derse desin. Bu süreçte ben çok ısrar edince tekrar denedi ve 6 ay sonra gene ayrıldı. sürekli işten ayrılma ve ara ara işsiz parasız dönem geçirmelerimiz oluyor. Daha bir kez tatile gitmişliğimiz yok. Artık tatili geçtim beraber geçirdiğimiz vakit bile yok. Bu olaylar beni çok yıprattı. Bunun yanında çok eleştiren kolay kolay beğenmeyen ve memnuniyetsiz birine dönüştü. Herşey sorun alışveriş yapmamız arkadaşlarımızla görüşmemiz. Ben ona çok tolerans verirken o bana hiç vermiyor bunu farkettim. Bu yazda aslında korunmama rağmen hamile kaldım. İş durumları yüzünden istemiyordum bu yüzden hamile kalmak beni sevindirmedi. Şimdi 6 aylık oldu. Mutlu bir hamilelik geçirmiyorum. Eşimle iletişimimiz sevgimiz bitmiş gibi birbirimizden soğumaya başladık. Onun memleketinde olmak ne bileyim bu evde olmak bana huzur vermiyor. Ailem bana destek oluyor her konuda fakat yanlış bir karar boşanma onları çok üzecek biliyorum. Ayrıca bir çocuğumuz olacak ona ne olur düşünmeden edemiyorum. Bebekle ilgili bile ortak kararlar alamıyoruz. Bu haftada herşey kötü gidiyorken covide yakalandık evde karantinadayız. Ne yapmalıyım nasıl sabretmeliyim ne yaparsam düzelir lütfen bana yardımcı olun. İşin içinden çıkamazsam psikolojik destek almayı düşünüyorum.
Karşılıklı konusmayı denedinizmi

Merhaba öncelikle eşinizin karakterinin oturmadığını düşündürdü söyledikleriniz. Zira bakmakla yükümlü olduğu biri/birileri varken maddi sıkıntı yaşama riskini göze alarak sırf keyfiyetten işi bıraktığını söylüyorsunuz. Açık açık konuşmaktan başka bir çareniz yok. Çocuğunuzun geleceği hakkında endişe etmek hakkınız. Hayali neymiş en azından bunu söylese belki bir orta yol bulabilirsiniz. Ayrıca kendisini yetersiz hissediyor ve bunu bastırmak adına da memnuyetsiz ve eleştirel bir tavır takınıyor olabilir.

Denedim evlenmeden öncekiyle şimdiki söylediklerin değişti diyorum. Kararlarım değişebilir iş konusunda bende evlendikten sonra onun bana uygun olmayacağını anladım
evet denedim evlenmeden öncekiyle şimdiki yaptıkların arasında uçurumlar var dedim. Ben evlendikten sonra bu mesleğin uygun olmadığını anladım karar değiştirdim sen böyle bir karara girsen ben desteklerdim sen desteklemiyorsun diyor. Onun dışında da sorunlarımız var tabi bazılarından taviz vermeyeceğini onu öyle tanıdığımı kabul ettiğimi ve etmem gerektiğini söylüyor bazılarına dikkat edeceğini söyledi

Merhaba öncelikle eşinizin karakterinin oturmadığını düşündürdü söyledikleriniz. Zira bakmakla yükümlü olduğu biri/birileri varken maddi sıkıntı yaşama riskini göze alarak sırf keyfiyetten işi bıraktığını söylüyorsunuz. Açık açık konuşmaktan başka bir çareniz yok. Çocuğunuzun geleceği hakkında endişe etmek hakkınız. Hayali neymiş en azından bunu söylese belki bir orta yol bulabilirsiniz. Ayrıca kendisini yetersiz hissediyor ve bunu bastırmak adına da memnuyetsiz ve eleştirel bir tavır takınıyor olabilir.
Açık açık konuştuk aslında kendi işini kurmak istediğini eğitim sektörü üzerinden gitmek istediğini söyledi. Bazı konularda onu öyle bilerek kabul ettiğimi ve değişmeyeceğini bazılarına dikkat edeceğini söylüyor. Son cümlenizde haklısınız sanırım kendisini yetersiz hissediyor olabilir sadece bana karşı değil herkese karşı eleştirel bi tavra sahip zaten. 3 tane diploması var ama hiçbirini kullanamıyor. Tekrar yenilerini okuyor bölümlerin yani kendi tatminliğini sağlayamıyor

Denedim evlenmeden öncekiyle şimdiki söylediklerin değişti diyorum. Kararlarım değişebilir iş konusunda bende evlendikten sonra onun bana uygun olmayacağını anladım

evet denedim evlenmeden öncekiyle şimdiki yaptıkların arasında uçurumlar var dedim. Ben evlendikten sonra bu mesleğin uygun olmadığını anladım karar değiştirdim sen böyle bir karara girsen ben desteklerdim sen desteklemiyorsun diyor. Onun dışında da sorunlarımız var tabi bazılarından taviz vermeyeceğini onu öyle tanıdığımı kabul ettiğimi ve etmem gerektiğini söylüyor bazılarına dikkat edeceğini söyledi
Vala karşılıklı anlayış gösterin biraz bebeiş olacak ama uyuşmuyorsanız ve aranızda bağ kalmadıysa bişey diyemem çok zor huzursuzluk evdeki 😞

Vala karşılıklı anlayış gösterin biraz bebeiş olacak ama uyuşmuyorsanız ve aranızda bağ kalmadıysa bişey diyemem çok zor huzursuzluk evdeki 😞
Evet çok zor insanı duvarlar bile boğuyor zamana bırakacağım bir süre sanırım

Evlenmek için çok erken davranmissiniz. Hayata atılıp ne yapacağınızı secemeden evlilik yapmışsınız. Üstüne sorumluluklar da binince bocalamissiniz. Şu anda eşiniz çalışıyor mu. Yerinizde olsam ileride keşke dememek için bebeğin de doğmasını bekler ,çocuk doğduktan sonra da aynen bu şekilde devam ediyor ise kendi yolumu çizerdim

Evlilikte de çocukta da çok acele etmişsiniz. İşinde mutsuzsa değiştirmek istemesi normal ama en azından sizin işe başlamamanızı bekleyebilirdi. Mesela benim eşim de evlenmeden önce işinden ayrıldı, beni istemeye geldiklerinde çalışmıyordu. Evlenmeden bir kaç ay önce işe başladı. Ama ben çalışıyordum, birlikte karar vermiştik.
Ayrılmak için bir sebep göremiyorum, hamile olmasanız neyse ama çok büyük bir neden yokken çocuğun babasından uzak büyümesi doğru değil. Ayrıca henüz çok yeni evlisiniz, zamanla oturur hepimiz sıkıntı çektik.

okulda ki gibi değil ki hayat .

mesela kadin doğum yaptı bir süre çalışmak istemeyebilir ama erkeğin ben çalışmıyorum deme lüksü olmuyor.

bizlerde üniler den sonra işlere girdik çıktık adapte süreci işi anlama ortama ayak uydurma ben bu meslekte mutlu muyum vs vs
bu adımları atmadan
ustune de evlilik gibi sorumluluk erkeğe özellikle ağır gelebilir.

sizin içinde geçerli bu önce okul sonra iş hayatı denemeleri sonra artık net bir yol ve evlilik yol bu ...

böyle herseyi aşama aşama yapan bile zorlanırken sizi direk 5.basamaga çıkmak zorlamış .

Sakin olun oturun konuşun biz beraber girdik bu sürece sen bana ben sana destek olmalı beraber yürümeliyiz vs vs konuşun

hayirlisi olsun hakkınızda 😊 bebisinizi de Allah analı babalı sağlıklı buyutsun inşallah.

geçmiş olsun cnm

sizin bu gençlerin zaten aşkı evlendikten sonra sonuçlanıyor hiç kötü olaylar olmayacak hemen boşanın sizin , biraz sabırlı olan olumlu duruş sergileyin etraf boşanmış kadınlarla dolu , nedir bu şımarıklık bu neslin?

Aceleniz neydi, okullar kah bitmiş kah bitmemiş, iş düzeni yok, haldır haldur evlenmişsiniz. Üstüne bide neyinize güvenerek korunmadınız acaba? Her hatayı yaptıktan sonra çözümü soruyorsunuz keşke bizim de sihirli değneğimiz olsa.

Saygısızlık etmek istemem ama ne kadar rahat konuşuyorsunuz moral mi veriyorsunuz, yargılıyor musunuz, yol mu gösteriyorsunuz? hamile bir kadını üzmekten başka bir şey konuşmuyorsunuz. niye bu kadar yıkıcısınız yapıcı olmak varken?

Tam olarak anlatmamışsın ..Eşinin 3 diploması var demek ki çalışkan birisi,ve diğerlerinin dediklerine katılmıyorum ve ne istediğini bilen birisi..Biraz bekleyin bakalım.Zamanında teyzemin kocası için bundan bişey olmaz demişlerdi tüm hepsinden iyi bir sektörde iş yapıyor ve durumları herkesten iyi..Maddi durumunuz nasıl geçirebiliyor musunuz?Asıl önemli olan o ..Bir de hamilelikte duygular çarpı 20,30 oluyor..Şimdi bir de yanyanasınız korona iyice batmıştır..Sakin ol izle endişe etme..Geçim sıkıntısı yaşıyorsanız da eşini eleştirmeden ,yargılamadan al karşına konuş..Bizim şuan böyle iş seçme lüksümüz yok..He ilerde belli duruma gelir,iş tecrübesi olur tamam..

X