Fazladan borca battık

Asgari ücretten tek maaş varken borç harç eve girip borç bitmeden çocuk yapmak bence deli cesareti. Ben bu durumda ya evden vazgeçerdim ya çocuktan. Erkek arkadaşım devlette öğretmen, ben de atanmak üzereyim. İleride nasıl yaparız diye plan yapıyoruz şimdiden. Ev nasıl alırız araba nasıl alırız, çocuğu ne zamana yapabiliriz vs.
aynı sekilde bizde evlenmeden önce planlar yaptık
planlarımıza göre 2023de ev alacaktık ama hem çevreden gelen 'siz iki maaşsınız bize kredi çekin, borç verin' baskıları yüzünden hemde faiz indirimi sayesinde 2020de aldık.
şuan bitecek bi krediye göre çocuk planımız var en erken 3 ay sonra başlamamız lazım, herkes diyo ki şimdiden dene hemen olmaz zaten.. ya olursa? ya o borç bıtmeden gelırse ben hastane masrafını babamdan mı isticem.
eş adayınla evlilik öncesi maddi beklentilerini kesinlikle konuş. kimse için kredi çekilmeyecek, arkadaş/aile arası maddi yardımlar eşten gizlenmeyecek gibi.. ailenin bi gideri düzenli karşılanacaksa baştan söyleyin vs.
yorumlarınızdan aklı başında birine benziyorsunuz zaten sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.. şimdiden mutluluklar :KK200:

Sizde uyanikmissiniz tabiki altinin borcu altinla olur.benim kaynim bizden para istedi bizde verdik altin olarak degil para olarak.aradan yillar gecti parasi olmasina ragmen vermedi en sonunda verdi.ama artik vermese daha iyiydi cunku o paranin hicbir kiymeti kalmamisti.siz borcu odeyene kadar 60 binin degeri mi kalacak

Öz anne nasıl olur da borç verir bende onu anlamıyorum..neden bilmiyorum bana saçma geliyor yani kızının ve ya oğlunun kendine ait bir evi olsun diye neden borç para altın vb verilir?? Eşimin annesi ev alırken 20 bin verdi borç diye sonra almadı..gerçi ben söyledim sen öz annesisin nasıl borç para verirsin oğluna demiştim pişman mıyım asla..yahu annelik babalık böyle olmamalı..nerde kaldı merhamet hem de çocuğuna

aynı sekilde bizde evlenmeden önce planlar yaptık
planlarımıza göre 2023de ev alacaktık ama hem çevreden gelen 'siz iki maaşsınız bize kredi çekin, borç verin' baskıları yüzünden hemde faiz indirimi sayesinde 2020de aldık.
şuan bitecek bi krediye göre çocuk planımız var en erken 3 ay sonra başlamamız lazım, herkes diyo ki şimdiden dene hemen olmaz zaten.. ya olursa? ya o borç bıtmeden gelırse ben hastane masrafını babamdan mı isticem.
eş adayınla evlilik öncesi maddi beklentilerini kesinlikle konuş. kimse için kredi çekilmeyecek, arkadaş/aile arası maddi yardımlar eşten gizlenmeyecek gibi.. ailenin bi gideri düzenli karşılanacaksa baştan söyleyin vs.
yorumlarınızdan aklı başında birine benziyorsunuz zaten sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.. şimdiden mutluluklar :KK200:
“Şimdiden denemeye başla, hemen olmaz zaten” cümlesine bayılıyorum ya :KK70: Tahlillerinizi yaptırın, tedaviye gerek olursa erkenden başlarsınız deseler anlarım. Ama sanki bu çocuk parça parça bir senede mi yapılıyor 😂. Ha şimdi denemeye başlamışsınız, ha istediğiniz zaman, hamilelik olasılığını artıran bir faktör değil ki bu 😂.

Planlar her zaman tutmayabilir elbette ki. Hele evlenmeden önce yapılan planlar. Başka faktörler devreye girebiliyor. Bazı şeyleri daha erken ya da daha geç yapmak zorunda kalabiliriz. Ben maddi manevi hazır olmadan asla çocuk doğurmam. Gerekirse, kazara bir hamilelik yaşarsam, kürtaj olurum ama o çocuğa elimden gelecek en iyi imkanları sunamayacaksam hiç anne olmamayı tercih ederim.

Erkek arkadaşımla bu konularda çok açığız biz, söz nişan bir şey yok ama 6 yılı doldurmak üzereyiz. Ailesine para gönderdiğinde bana da söylüyor şu an bile. Ki kendi çalışıp kazanıyor, gönderme deme hakkım yok 😂. Birlikte bütçe ve birikim hedefleri üzerine konuşuyoruz. Ben de severim hesaplama yapmayı, para yönetmeyi. O yüzden de fikrimi alır, yani sevgili değil de normal arkadaş olsaydık da danışırdı bana. Maaşını da kuruşu kuruşuna kaç tl yatıyor biliyorum, kredi kartlarında ne kadar limiti var, çektiği krediler vs hepsini bilirim hep. Erkek arkadaşım para idaresinin bende olmasını istiyor evlendiğimizde. Ben savurgan olduğum için cesaret edemiyorum. Bir çözümünü bulmak lazım, belki harcanacak bütçe bende durur, birikimi benim kolay ulaşamayacağım şekilde yaparız 😅.

Ben şimdiden söylüyorum, çalışmaya başladığımda bir süre para yiyeceğim. Gönlümce harcamak istiyorum bir süre. Sonrasında da babama yardımcı olmam gereken durumlar var, hepsini teker teker anlattım erkek arkadaşıma. O da bu tarz durumlarda mutlaka bana danışır, haber verir ☺️.

Teşekkür ederim bu arada, umarım sizin de istediğiniz her şey istediğiniz zamanda gelir.

Öz anne nasıl olur da borç verir bende onu anlamıyorum..neden bilmiyorum bana saçma geliyor yani kızının ve ya oğlunun kendine ait bir evi olsun diye neden borç para altın vb verilir?? Eşimin annesi ev alırken 20 bin verdi borç diye sonra almadı..gerçi ben söyledim sen öz annesisin nasıl borç para verirsin oğluna demiştim pişman mıyım asla..yahu annelik babalık böyle olmamalı..nerde kaldı merhamet hem de çocuğuna

Bankadan alsalar faiz çok yüksek.
Tabi her annede gönlünce verecek kadar parası olsun diyoruz ama maddi durum yok ise ne yapılacak? 😔

Evi falan satmasınlar tabi.

Ben şu aile içinde yüksek miktarda borç alıp vermelere karşıyım. Küçük meblalar hem verilebilir hem de veren rahat ödeyebilir. Ama büyük meblalarda illa bir sıkıntı çıkıyor. Alan kişi alırken güllük gülistanlık alıyor borcu ödeyeceği zamanda ben yabancı mıyım deyip karşı tarafı suçlamaya başlıyor. Yani ailede olsa kimse kusura bakmasın herkes herkesin hakkına alacağına vereceğine sadık olacak.
Evlat ayrımına bende karşıyım hatta en hassas olduğum konudur bu. Ama bu sizin anne babanızın malının hesabına düşebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ayrıca evi sadece siz almamışsın eşinizle ortak bir mülk olmuş yani bu size verilen bir para değil sadece.
Altın olarak alınan altın olarak ödenir. Siz para olarak verme niyetine girdiyseniz asıl sizin yaptığınız uyanıklık oluyor bu durumda.

Bankadan alsalar faiz çok yüksek.
Tabi her annede gönlünce verecek kadar parası olsun diyoruz ama maddi durum yok ise ne yapılacak? 😔

Evi falan satmasınlar tabi.
Maddi durum yoksa zaten hiç veremezler borç verilmez öz anne ve baba olan kişiler..

bundan daha kötü günler nasıl olabilir mesela? şu anda pandemiden dolayı esnaf kan ağlıyor,eşiniz de yani, borçlarınız var,bebeğiniz var, zor geçiniyorsunuz,daha ne olacaktı?

tsunamiler basıp ,yanardağlar patladığında falan mı kötü gün kriterleriniz karşılanmış olacak?

borç ailenize karşı diye bu kadar rahat davranıyorsunuz bence, başkasından almış olsaydınız ve adamlar size ödeyin diye baskı yapsaydı,yine de kenarda dursun der miydiniz?

bence ayıp yaptığınız.

borcunuz varken (ailenize borçlusunuz diye rahat davranıyorsunuz) ayağınızı yorganınıza göre uzatın. ne de olsa istediğimiz zaman öderiz diyip de başka masraflara girmeyin.
Masrafa
ben de buradayım aslında

Yanlış anlamayın ama para elden gelince çok tatlı oluyor. Emin olun sizin altınınızda olsa beklerdiniz bugünün rakamını. Yine de empati kuruyorum anneniz olduğu için kırılmanızı anlıyorum ama annenize kendinizi borçlu hissetmemiş olacaksınız ki çocuk bile yapmışsınız. Biraz umduğunuz gibi olmadı sanırım.

piyasalara haftada bir kez bile bakan insan heleki son bir kac senedir altin euro dolar olarak borc aldiginda basina gelecekleri az cok tahmin eder aslinda altin olarak borclanmaniz kotu olmus.
Evin degeri altin kadar yukseldimi bilemiyorum.
Altinin dusmesini bekleyip kredi cekip altin borcunuzu kapatin bence en azindan kredi sabit kaliyor ne odeyeceginizi bilirsiniz.
Kardesinizi neden kiraya oturtmuyorlar demeyecegim çunku kafa yapisi az cok belli oluyor bu konuda ailenizin

bundan daha kötü günler nasıl olabilir mesela? şu anda pandemiden dolayı esnaf kan ağlıyor,eşiniz de yani, borçlarınız var,bebeğiniz var, zor geçiniyorsunuz,daha ne olacaktı?

tsunamiler basıp ,yanardağlar patladığında falan mı kötü gün kriterleriniz karşılanmış olacak?

borç ailenize karşı diye bu kadar rahat davranıyorsunuz bence, başkasından almış olsaydınız ve adamlar size ödeyin diye baskı yapsaydı,yine de kenarda dursun der miydiniz?

bence ayıp yaptığınız.

borcunuz varken (ailenize borçlusunuz diye rahat davranıyorsunuz) ayağınızı yorganınıza göre uzatın. ne de olsa istediğimiz zaman öderiz diyip de başka masraflara girmeyin.
Hastalik icin sakliyor olabilir.
Gecen kizim bir rahatsizlandi sokaga cikma yasaginda eve en yakin ozel hastaneye goturmek zorunda kaldik 10 dk icinde 700 lira odedik.
Gecim konusunda zaten sıkıntida olan insan birde cocuk varsa bunu hesaplamak zorunda kaliyor otrera.

Eşiniz asgari ücretle çalışıyor, siz calismiyorsunuz, bir kuruş bile birikmişiniz yok.
E o zaman ev satın almak sizin neyinize ki? İnsan sonunu düşünmeden nasıl böyle büyük bir borcun altına girebilir?
İki kişi çalışan, işi iyi olan insanlar bile sekiz on yıllık kredinin altına girmeye korkup kirada kalıyorlar,bir şekilde durumları duzeltince ev aliyorlar , hatta sizin gibi asgari ücretle geçinmeye calisan çoğu insan ömrünü kirada geçirip çocukları mezun edip elleri ekmek tutunca kredi çektirip tüm ev halkı maaşının yarısını kreidye odeyip nihayetinde ev sahibi oluyorlar.
Yani yanınızda yedek kıyafet yokken sırf deniz güzel diye suya atlamaya benzemiş sizin olay. Şimdi de 'ay kıyafetim ıslandı' diye uzuluyorsunuz. E, atlamasaydiniz.
Madem eşinizin durumu bu kadar kötü siz de calissaydiniz,
'normal para hesabı olsa bin bin verirdik' demişsiniz ama bu hesapla eve taşındığınız sene 250 liradan ayda 4, yılda 48 ,2020 yılında gram 370'den ayda 3, yılda 36
Bu sene de gram 500den ayda iki , yılda 24 biriktirmeniz lazımdı. Eğer bu şekilde , kira öder gibi altın alsaydiniz simdinl elinizde 108 gram altın olacaktı
Peki şu an elinizde ne var?
Hiçbir şey.
Bu borcun Doğadan gelen bir ilahi hesapla bir anda kapanacağını mi düşündünüz? Her ay bin lira bile katmis olsanız bugün elinizde 36 bin lira olması lazımdı, ama o da yok...
Neyse, bu saatten sonra yapmanız gereken 'ama bu haksizlik' diye mizirdanmadan mantıklı bri ekonomik plan yapmak.
Ben yerinizde olsam ne yapardım? Anneme peşin ödeme durumunda indirim yapıp yapmayacağını sorardım. Yani 500 altın verdiyse mesela evlat hatrı için, 350-400 geri alabilir mi? Zaten verdiğini geri alacağından umudu kesmiş olduğu için kabul edeceğine inanıyorum
Evi satılığa çıkartir, anneme 350 altınını verir, kalanını da peşinat yapar yeni bri ev alır , onu da on sene taksitle bankaya oderdim.
Bence yapılacak tek mantikli hareket bu.
3 sene önce 150 bine aldığınız daire zaten durduğu yerde durmamistir, o da belki altından çok yükselmiştir. Bakın bakalım sahibinden.coma falan, civardaki evler ne durumda? Ona göre bir ilan koyarsiniz, bir yandan da tutacak ev ararsınız.
Altın borcunuz giderek artarken mortgage borcunuz giderek azalacaktır.
Mesela ayda 2bin lira ödeme seçeneği sectiyseniz ilk aylar sizin ise girmeniz gerekebilir ama zamanla asgari ücret yukselecektir,2 bin lira birkac seneye kalmadan yediyuzelli lria bandında sizin ödeyebileceginiz bir rakam olacaktır. Hele 5-7 sene sonra, artık sizi zorlamayacaktir bile.
Simdiden kolay gelsin.
Soylediklerinin hepsine katiliyorum biri haric, eskiden kredi cekilince yillar sonra odenen borc cerez parasina donuyordu ama artik oyle degil.
Enflasyon maaslardan hizli artiyor.
Artik kredi cekecek kimse ya nolacak 5 sene sonra cerez parasi diye dusunmesin.
5 sene sonra maas cerez parasina donebiliyor 😕

Hastalik icin sakliyor olabilir.
Gecen kizim bir rahatsizlandi sokaga cikma yasaginda eve en yakin ozel hastaneye goturmek zorunda kaldik 10 dk icinde 700 lira odedik.
Gecim konusunda zaten sıkıntida olan insan birde cocuk varsa bunu hesaplamak zorunda kaliyor otrera.
haklısınız,normal bir durum olsa hak veririm. ancak konu sahibi borç içindeyken ev alıp,çocuk yapmış... yani zaten çok plansız hareket etmiş. şu anda ilk yapması gereken borçlarını ödemeye başlamak değil mi?

yani her an çocuğum hastalanabilir,her an bir şey olabilir diye, ödemesi gereken bir borç varken , bence birikim yapılmaya çalışılmamalı... giderler çıktıktan sonra elde kalan parayla borç ödenmeli...

dediğim gibi,normal bir durum olur,sizin,benim gibi,bir yere bayağı bayağı birikmiş borcumuz yoktur,o zaman elbette kötü gün parası biriktirilir. veya çocuğun bilinen bir hastalığı vardır,düzenli kontrol-tedavi gerekir,elbette biriktirilir. ama şu anda ödemesi bayağı gecikmiş büyük miktarda bir borç var.

şu olur bu olur diye ben beklemezdim herhalde ya,kendimi kötü hissederdim çünkü :/ bir an evvel borcumu kapatmaya çalışırdım.

haklısınız,normal bir durum olsa hak veririm. ancak konu sahibi borç içindeyken ev alıp,çocuk yapmış... yani zaten çok plansız hareket etmiş. şu anda ilk yapması gereken borçlarını ödemeye başlamak değil mi?

yani her an çocuğum hastalanabilir,her an bir şey olabilir diye, ödemesi gereken bir borç varken , bence birikim yapılmaya çalışılmamalı... giderler çıktıktan sonra elde kalan parayla borç ödenmeli...

dediğim gibi,normal bir durum olur,sizin,benim gibi,bir yere bayağı bayağı birikmiş borcumuz yoktur,o zaman elbette kötü gün parası biriktirilir. veya çocuğun bilinen bir hastalığı vardır,düzenli kontrol-tedavi gerekir,elbette biriktirilir. ama şu anda ödemesi bayağı gecikmiş büyük miktarda bir borç var.

şu olur bu olur diye ben beklemezdim herhalde ya,kendimi kötü hissederdim çünkü :/ bir an evvel borcumu kapatmaya çalışırdım.
Yani ben elindekini en fazla 2 3 ceyrek olarak dusunup konustum, ama yok bilezikler set vs varsa bende 2 ceyrek ayirir gerisiyle borcumu kapatirdim.
Borc normalde insana batar yani ben uyuyamam mesela.
Kredi karti kullaniyorum aylik limitimin biraz ustune cikinca strese giriyorum odeyemezmiyim oderim ama strese giriyorum iste kaldiki yuzlerce lira borç.
Evi annesinin uzerine yapip icinde kira karsiligi oturmayi teklif edebilir belki.
Bayanin kendi sartlarinda yapabilecegi en iyi alternatiflerden biri bu sanirim.

Asalaklıkla bağımlılıkla ne ilgisi var ne draması. Kusura bakmayın da her şey filmlerden ibaret değil. Ben sadece burada yanlış giden bi şeyler yok mu kısmındayım. Neden insanları direk asagılmak bu kadar kolay size. Ailemin evine gidiyorum böyle böyle diyorum bunlar gerçek durumlar. Kaç ay evde kaldı eşim. İstanbul’da yaşıyoruz. Neden bunlar bu kadar uc geliyor insanların borçla bi evi olunca zengin olup edebiyat yapmıyorlar kusura bakmayın. Ailemin onları görüp bana kör olmasına yakınıyorum. Borcumuz borç sanki size borçlandık 😃
Borcunuz borç tabii ödemeyince 😂 Anne nasıl borç verir temalı mesajları beğeniyorsunuz hep. Kabul edin ki geri istemeyeceklerini düşünüyordunuz, hoş hala da istememişlerde. Kaldı ki asgari ücret alan kişiden paralarını nasıl alsınlar ki, veremeyeceğiniz ortada. Siz temelli vazgeçsinler istiyorsunuz ve bu görüşte haklı olduğunuzu duymak için konuyu açtınız. Sürekli bahane sunuyorsunuz, kombi, annem torununu sevmez, yok beni kucaklamaz. Bu kadar berbat bir anne bileziğini çıkarıp vermiş ve güya ısrar kıyamet vermiş kızı ev sahibi olsun diye ? Söylediklerinizde çelişkiler var. Aslında neredeyse tüm mesajlarınızı okudum oralarda da bir sürü çelişki var. Yeni yetme değilsiniz çocuğu bilerek yapmısşınız bi mesajınızda çok iyi yerlere geldim demişsiniz ? Ya kafanız karışık ya başka şeyler var, anlayamadım. Aile sizin borç sizin neticede banka borcu değil, tefeci değil. Allah içinize sindirsin çökün bileziklere ne diyeyim.

Yalnız ben şunu anlamadım anneniz size altın mi verdi yoksa altını ni bozup para mı verdi eğer altın verdiyse altın olarak ödersiniz yok para olarak verdiyse para olarak ödersiniz

Altının borcunu altın olarak istemeleri çok çok doğal. Birde bizim kültürde gerçekten aileler oğluna yatırım yapıyor yani evlendiğinde oturacak bir evi olsun diye vs. aslında herkes aynı şeyi oğluna sağlasa kızlarda evsiz kalmayacak mantıken. Eşinizin de bir evi olacaktı eğer ailesi ona bunu sağlasaydı. Bu kısım hakkında yorum yapamayacağım doğrudur yanlıştır fakat kültürümüzde yer edinmiş bir uygulama.

Borcu borç olarak görseydiniz inanın çocuk yapamazdınız (planlı bir gebelikse eğer). Kredi borcumuz var bankaya, kenarda birikmişim de var ama kredinin faizini ödemek bana kenardaki altını bozdurup borç kapatmaktan mantıklı geliyor, çünkü altın değerleniyor çektiğim kredinin faizine göre. Borcum bitene kadarda çocuk düşünmüyorum yaşım 30 a yaklaştığı halde çünkü çocuğuma uygun bir ortam sağlamak önceliğim. Siz plansızsınız biraz galiba sonrada mağdur moduna giriyorsunuz, yapmayın hayat çok zor ve yardıma muhtaç rolleri kesmek günümüzde pek işe yaramıyor her koyun kendi bacağından asılıyor. Eşinizle kendi çekirdek ailenize yetebilecek bütçe planlamanızı yapın ve o planda borcunuzu da ufaktan hazırlayın.

Aslında size yardım etmesi gereken senin ailen değil, eşinin ailesi. Ama yinede annen fedakarlık yapıp altınlarını vermiş ve ev almışsınız. Bence teşekkür etmen gerekiyor annene. Hiç vermeyebilidi de öyle bir zorunluluğu mu var? Ayrıca tabiki altın olarak vereceksiniz, 2 sene önceki 60 binin değeri ile şimdiki 60 binin değeri aynı mı?
Neden eşinin ailesinin yardım etmesi gerekiyor, erkek olduğu için mi? Konu sahibi tam da bundan yakınıyor aslında. Ailesi erkek kardeşine kira ödetmeyecek ama konu sahibine ev alması için borç veriyor. Elbette ihtiyaç halinde borç vermekte yardımdır ama ortada bariz bir ayrım var ve sizin yorumunuzda bu ayrıma destek verir şekilde. Aileler erkek çocuklarına yardım etsin, kız çocukları da kenarda kötü günler için beklesin.

X