Fazladan borca battık

Maddi durumu varsa elbetteki evladına verebilir ama bu bir mecburiyet değil bence. Aile isterse verir, vermek zorunda değil ne kızına ne de oğluna fakat genellikle erkek ebeveynleri oğullarını evlendirirken daha çok masrafa ve çabaya girerler. Çünkü kız tarafı birçok masrafı üstlenmez. Ayrıca henüz evini geçindirecek kadar maddi güce sahip olmayan birinin evlenmesi ne kadar doğru? Sonuçta ya kendi ailene yada eşinin ailesine muhtaç oluyorsun ve beklentiye giriyorsun.
Evlendiği kişinin maddi yetersizliği ya da düğünde yapılan masraflarla evlatlarına destek olmanın pek bir bağlantısı yok bence..Kaldı ki bunu da eskiden kim böyle belirlemişse buna da karşıyım.. Kimin ailesi destek olacak durumdaysa o olmalı.. Hatta evlenecek olan çiftler kendi evini kendi yapmalı..

Bunlar zaten konuyla ilgili değil bence evlenmeseymiş , çocuk yapmasaymış falan mevzusu değil.. Belli ki bu ailenin ellerinde varmış ihtiyaçları yokmuş ki borç vermişler.. Kime verir kime vermez onların bileceği iş tabi ki ama "eğer elimizde varsa o erkek evladımızın olcak" fikri bana bir kız evlat olarak çok kırıcı geliyor.. Ayrımcılık bu başka birşey değil.. Yani biz ne göreceksek eşimizin anne babasından mı görmeliyiz??

Bir kızım var şuan belki ikinci çocuk düşünürsem erkek olursa neyim var neyim yok ikisine eşit olacağım.. Hatta durumu daha kötü olana imtiyaz tanıyabilirim..

Erkeğe de aynını yapsa gocunmam.
szinkiler ayrım yapıyor o konuya baştan beri lafım yok. kırılmakta da haklısınız.
sadece borcu borç olarak aldığınız için ayrı değerlendirdim ben.
ama genel olarak anne-baba borç mu verirmiş bakış açısını anlayamıyorum, alıntıladığınız mesajım buna ilişkindir.

Evlendikten sonra babamın kendi evleri olmasına rağmen eşimin durumu olmadığı için kiraya girdik. Ailem bu durumu hiç sallamadı. Sonra annem isterseniz ben size borç veririm öyle ev falan bulursanız uygunundan dedi. Derken acil satılık bi daire bulduk. İstanbulda 150 bine alabileceğimiz bi daire kaçınılmazdı aynı zamanda 0. Annem borç olarak altınlarını bozdu ben para hesabı olcak zannetmiştim. Daha sonra annem altının borcu altından olur dedi. Şoklara girdik çünkü 2 sene önce aldığımız borç suan 2 katı. Evimizin değeri hiç kalmıyor elimizde. Şimdi kardeşim evlenecek kiracı çıkmıyor evden diye ağlayıp duruyorlar aman nasıl girer oğulları kiraya diye. Biz de o kadar borcu nasıl öderiz olmadı evi satarız diye kara kara düşünüyoruz. Bu bi iyilik mi yoksa dusuncesizlik mi sizce?
Evi satmak için mi aldınız? Evin kredi borcu varsa ödersin sonra annene yavaş yavaş ödersin. Durumum bu bu şekilde ödüyorum de geç.. Evini satmamalısın bu düşünceyi aklından çıkarmalısın..
Kulaklarını tıka dediklerine takılıp onur gurur yapmamalısın..

nedir bu beklenti anlamadım ki
Evi olduğu halde kiraya girdik eeee vermek zorunda mı?
altın borç altın ödenir. Alırken konuşmadınız mı ne zaman ödenir nasıl ödenir diye
Eve gelip eşinizle plan yapmadınız mı bunun altından kalkabilir miyiz istenilen sürede ödeyebilir miyiz diye
Bide o arada çocuk yapmışsınız. borcumuzun bitmesini bekleyebilirdiniz yada çocuk istiyorsanız evden vazgecebilirdiniz.
Çocuğu borç bitimine göre planlayan Bi biz varız sanırım herkes Allah rızkını verir diyip doğuruyor
Konu sadece kardeşler arası haksızlık olsaydı size hak verirdim. O durumda da gidin annenizle konuşun ben evlat değil miyim neden bu ayrım diye.
Ben de anlamadım beklentiyi. Bir de iki kardeşlermiş zaten. Ben tek çocuk halimle bile “ay babamın iki evi var, birinde biz otururuz ya da kirasını bize verir” diyerek evlenmiyorum. O kadar borç var, kirada zor geçiniyorlar ama önünü görmeden çocuk da yapıyorlar :işsiz: Pes yani, bu ne cesaret.

Anne, kardeşimle bana eşit davranmış olsaydı, açık açık "sizi bu yaşa getirdim, bundan sonrası sizde" deseydi ben o anneden aldığım borcu ne yapar ne eder öderdim değeriyle.
Ama bu durumda göze soka soka evlat ayrımcılığı yapılıyor hem de cinsiyet üzerinden. Birinin zor durumda olmasına göz yumuluyor , diğerini nasıl sıkıntıdan kurtarırız diye düşünülüyor.
Bu durumda asla sessiz kalamazdım. Kardeşe verilecek olan evin kira gelirini toplar borçtan düşerdim.
Böyle gelmiş böyle gider diye bir şey yok, bu düzeni biz değiştireceğiz, asıl değişim evde ailede başlar.

Erkeğe de aynını yapsa gocunmam.
yalnız şu da var, ev borcuna ailenize güvenerek girdiğiniz söylediniz. ve anneniz altın olarak istediğini açıklayınca "elim ödemeye gitmiyor" diyorsunuz.
yani öderiz, ödeme gücümüz var değil, ailemin gücü var öderler gibi bir mantık anlıyorum ben. bunu doğru bulmuyorum, aileniz kesenin ağzını erkek kardeşinize hesapsızca ve haksızca açmış olsa dahi...
nitekim, siz de bunu yaşıyorsunuz şu an.
üstelik evsizlikten sokakta kalmadıysanız acil bir ihityaç değil bu. Sağlık sorunu değil, bir şey değil.

yani bir ayrımcılık varsa muhtemelen küçüklüğünüzde de varmıştır. şimdi bunun tüm duygusunu bu borç meselesinden yaşayıp kendiniz yıpratıyorsunuz. beklentiniz bu paranın size hibe edilmesi idiyse bunu konuşmak lazımdı. ayrımcılık var hakkım yeniyor diye düşünüyorsanız da, hemfikir olduğunuz arkadaşların önerdiği gibi konuşsanız/hakkınızı arasanız, belki kafalarındaki düşünceyi öğrenirsiniz içiniz ferahlar.

Benim de 1-2 altınım var ama kötü gün şeysi onları da bozamam.
bundan daha kötü günler nasıl olabilir mesela? şu anda pandemiden dolayı esnaf kan ağlıyor,eşiniz de yani, borçlarınız var,bebeğiniz var, zor geçiniyorsunuz,daha ne olacaktı?

tsunamiler basıp ,yanardağlar patladığında falan mı kötü gün kriterleriniz karşılanmış olacak?

borç ailenize karşı diye bu kadar rahat davranıyorsunuz bence, başkasından almış olsaydınız ve adamlar size ödeyin diye baskı yapsaydı,yine de kenarda dursun der miydiniz?

bence ayıp yaptığınız.

borcunuz varken (ailenize borçlusunuz diye rahat davranıyorsunuz) ayağınızı yorganınıza göre uzatın. ne de olsa istediğimiz zaman öderiz diyip de başka masraflara girmeyin.

Ben o alti maltin borc verme isine hic girmedim..ama bana göre altinlari satip size diyelim ki 150.000 lira vermis olsa, sizin borcunuz 150.000 lira. Yok elinize altinlari tutturup. Borcun bu kadar altin dediyse borcunuz o kadar altin. Ailede olsa fazla kurnazliga gerek yok. 🤷‍♀️ Ek not: cocuklari arasinda ayrimcilik yapanlari hic anlamiyorum. Cocuklarimin kahvalti tabaklarini bile dilimine kadar ayni yapiyorum..🤷‍♀️

Ya şimdi düşünüyorum bence de altın borcu altın olarak geri ödenir . Eğer o parayı borç alarak aldıysanız bu böyledir.. Çünkü anneniz birikimini değerlensin diye altın yapmış para olarak değil..

Erkek çocuklara ayrı bir muamele yapılıyor bu konuda buna her ne kadar anlam veremesemde yapıyorlar işte.. Eğer ihtiyaçları yoktuysa da o evden sizin içinde kiracıyı çıkarabilirlerdi ama sanırım eşiniz ve onun ailesinden birşey beklediler herhalde.. Orasını bilemiyorum ama işte mal onların kime ne kadar verirlerse verirler..

Ama ben olsam eğer evi oğluma verirsem kızıma da ev almak için verdiğim parayı geri almazdım.. Bi de altının tavan yaptığı şu dönemde borcu istemek de vicdansızlık Normali bu bana göre ama söz konusu erkek çocukları olunca herşey değişiyor bazılarına göre işte..sizinkilerde bu grupta demek ki..Allah yardımcınız olsun
👏🏻👏🏻Amin şükür güzel yerinde bir yorum okudum. Onlar biz oğlumuza yapıyoruz kıza da damat yapsın kafasında sanırım da herkes aynı duruma sahip değil. Kiracıyı çıkarmalarını en azından kirayı onlara vermeyi teklif etmiştim ev dolu deyip geçiştirmişlerdi

Biz ablamdan 10 bin tl borç aldık, 2 yıldır da ödeyemiyoruz.
Geçen eşimle konuştuk ödeyebilecek duruma geldiğimizde tl olarak almamıza rağmen, altına çevirip şimdiki değeriyle geri ödeyeceğiz.
Tl her geçen gün değer kaybediyor, borç vereni salak yerine koymaya gerek yok.
Artı altın değer kazanırken aldığınız ev de yerinde saymıyor, o da değer kazanmıştır.

son olarak ailenizin ayırım yapması bambaşka bir konu, o konuda haklısınız.
Ben olsam evladıma verdiğim parayı da geri istemem. Ama istiyor madem adil olan aldığınız parayı aynı miktarda değil, aynı değerde geri ödemenizdir.

Eşiniz asgari ücretle çalışıyor, siz calismiyorsunuz, bir kuruş bile birikmişiniz yok.
E o zaman ev satın almak sizin neyinize ki? İnsan sonunu düşünmeden nasıl böyle büyük bir borcun altına girebilir?
İki kişi çalışan, işi iyi olan insanlar bile sekiz on yıllık kredinin altına girmeye korkup kirada kalıyorlar,bir şekilde durumları duzeltince ev aliyorlar , hatta sizin gibi asgari ücretle geçinmeye calisan çoğu insan ömrünü kirada geçirip çocukları mezun edip elleri ekmek tutunca kredi çektirip tüm ev halkı maaşının yarısını kreidye odeyip nihayetinde ev sahibi oluyorlar.
Yani yanınızda yedek kıyafet yokken sırf deniz güzel diye suya atlamaya benzemiş sizin olay. Şimdi de 'ay kıyafetim ıslandı' diye uzuluyorsunuz. E, atlamasaydiniz.
Madem eşinizin durumu bu kadar kötü siz de calissaydiniz,
'normal para hesabı olsa bin bin verirdik' demişsiniz ama bu hesapla eve taşındığınız sene 250 liradan ayda 4, yılda 48 ,2020 yılında gram 370'den ayda 3, yılda 36
Bu sene de gram 500den ayda iki , yılda 24 biriktirmeniz lazımdı. Eğer bu şekilde , kira öder gibi altın alsaydiniz simdinl elinizde 108 gram altın olacaktı
Peki şu an elinizde ne var?
Hiçbir şey.
Bu borcun Doğadan gelen bir ilahi hesapla bir anda kapanacağını mi düşündünüz? Her ay bin lira bile katmis olsanız bugün elinizde 36 bin lira olması lazımdı, ama o da yok...
Neyse, bu saatten sonra yapmanız gereken 'ama bu haksizlik' diye mizirdanmadan mantıklı bri ekonomik plan yapmak.
Ben yerinizde olsam ne yapardım? Anneme peşin ödeme durumunda indirim yapıp yapmayacağını sorardım. Yani 500 altın verdiyse mesela evlat hatrı için, 350-400 geri alabilir mi? Zaten verdiğini geri alacağından umudu kesmiş olduğu için kabul edeceğine inanıyorum
Evi satılığa çıkartir, anneme 350 altınını verir, kalanını da peşinat yapar yeni bri ev alır , onu da on sene taksitle bankaya oderdim.
Bence yapılacak tek mantikli hareket bu.
3 sene önce 150 bine aldığınız daire zaten durduğu yerde durmamistir, o da belki altından çok yükselmiştir. Bakın bakalım sahibinden.coma falan, civardaki evler ne durumda? Ona göre bir ilan koyarsiniz, bir yandan da tutacak ev ararsınız.
Altın borcunuz giderek artarken mortgage borcunuz giderek azalacaktır.
Mesela ayda 2bin lira ödeme seçeneği sectiyseniz ilk aylar sizin ise girmeniz gerekebilir ama zamanla asgari ücret yukselecektir,2 bin lira birkac seneye kalmadan yediyuzelli lria bandında sizin ödeyebileceginiz bir rakam olacaktır. Hele 5-7 sene sonra, artık sizi zorlamayacaktir bile.
Simdiden kolay gelsin.
Seni ekonomi bakanı yapsak 10 yıla ülkenin dış borcu kalmaz be yenGEnC.

Bir para kazanmaya başlayayım, ekonomik plan için kapını tıklatıcam bu gidişle 😂😂. İlgini çektiğini, böyle hesaplamalar yapmaktan zevk de aldığını düşünüyorum senin de, o yüzden dedim bunu da 😂.

Ben de anlamadım beklentiyi. Bir de iki kardeşlermiş zaten. Ben tek çocuk halimle bile “ay babamın iki evi var, birinde biz otururuz ya da kirasını bize verir” diyerek evlenmiyorum. O kadar borç var, kirada zor geçiniyorlar ama önünü görmeden çocuk da yapıyorlar :işsiz: Pes yani, bu ne cesaret.
evlenmeden önce aldığım evi de arabayı da babamda bıraktım da evlendim
2 yıl kira verdim daha bu yıl eşimle beraber bi ev aldık oturduk o da krediyle..
araba mı? hala arabasızım ve yakın zamanda alma ihtimalimiz de yok..
bi kere bile baba ben arabasızken sen neden benim arabama biniyorsun demedim demem de, yaşlı başlı adamın bu yaştan sonra standartlarını düşüremem
ben kendi malıma laf etmezken millet kendine ait olmayan seylerden hak iddia ediyor.
çocuğu bile ay ay hesaplıyorum doğacağı tarihte borçlar nasıl olur diye..
şimdi ilerde kızım oğlum yada gelin damat kalkar da benim aldığım şeylerden hak iddia ederse deliririm.
okuturum gerisine karışmam diye düşünüyorum

Evlendikten sonra babamın kendi evleri olmasına rağmen eşimin durumu olmadığı için kiraya girdik. Ailem bu durumu hiç sallamadı. Sonra annem isterseniz ben size borç veririm öyle ev falan bulursanız uygunundan dedi. Derken acil satılık bi daire bulduk. İstanbulda 150 bine alabileceğimiz bi daire kaçınılmazdı aynı zamanda 0. Annem borç olarak altınlarını bozdu ben para hesabı olcak zannetmiştim. Daha sonra annem altının borcu altından olur dedi. Şoklara girdik çünkü 2 sene önce aldığımız borç suan 2 katı. Evimizin değeri hiç kalmıyor elimizde. Şimdi kardeşim evlenecek kiracı çıkmıyor evden diye ağlayıp duruyorlar aman nasıl girer oğulları kiraya diye. Biz de o kadar borcu nasıl öderiz olmadı evi satarız diye kara kara düşünüyoruz. Bu bi iyilik mi yoksa dusuncesizlik mi sizce?
altın aldıysanız altınla ödersiniz sonuçta altının değeri düşedebilirdi, o zaman bozdurduğunuz zamanki değerden ödemeyi kabul edecekmiydiniz, ben birine altın versem altın olarak isterim kim olduğu önemli değil, tl ise tl, altın ise altın, dolar ise dolar benim için doğrusu budur.

evlenmeden önce aldığım evi de arabayı da babamda bıraktım da evlendim
2 yıl kira verdim daha bu yıl eşimle beraber bi ev aldık oturduk o da krediyle..
araba mı? hala arabasızım ve yakın zamanda alma ihtimalimiz de yok..
bi kere bile baba ben arabasızken sen neden benim arabama biniyorsun demedim demem de, yaşlı başlı adamın bu yaştan sonra standartlarını düşüremem
ben kendi malıma laf etmezken millet kendine ait olmayan seylerden hak iddia ediyor.
çocuğu bile ay ay hesaplıyorum doğacağı tarihte borçlar nasıl olur diye..
şimdi ilerde kızım oğlum yada gelin damat kalkar da benim aldığım şeylerden hak iddia ederse deliririm.
okuturum gerisine karışmam diye düşünüyorum
Asgari ücretten tek maaş varken borç harç eve girip borç bitmeden çocuk yapmak bence deli cesareti. Ben bu durumda ya evden vazgeçerdim ya çocuktan. Erkek arkadaşım devlette öğretmen, ben de atanmak üzereyim. İleride nasıl yaparız diye plan yapıyoruz şimdiden. Ev nasıl alırız araba nasıl alırız, çocuğu ne zamana yapabiliriz vs.

evet altının borcu altından olur sız altınlarınızı bozdurup versenız altın olarak beklemeyecekmıydınız ?

kiradayken evı gecındıremeyen eve cıktıgında da gecındıremez maddı durumunuzu bılen sızsınız annenız bu kadar sıkıntı yasıyorsunuz madem basınızı sokacak bır yer olsun dıye borc olarak altın vereyım demıs bu sıze yetecek sanmıs ne bılsın

sımdı aldıgınız evın fıyatı da artmıstır altın yukselırken ev de degerlenıyor netıcede
sız duzenlı bankaya kredı oduyor gıbı odeyın borcunuzu
evlat da ayırıyorsa kardesınızı degıl sızı o eve yerlestırdıgınde de bu sefer kardesınıze ayrım olacaktı aslında annenız ne altınını vermelıydı ne de kardesınıze evde otur dıye kıracıyı cıkartmayı dusunmelıydı ıkısı de yanlıs bana gore altında evde aılenızde kalmalıydı bana gore

Size en temiz çözüm:

Evi satmayın ancak her ay standart bir miktar altını vermede anlaşın. Anneniz borcu vereceğinize dair umudunu yitirmek üzere, çok ayıp olur para falan vererek uyanıklık yapmayın lütfen. 😐

“Her ay köşeye bir çeyrek atıyorum”u gerçek yaşamda uygulayın. Bankalarda artık altın hesapları açılıyor, talimat verin X gram altın her ay annenizin hesabına gitsin.
O parayı yok sayın.
Uzun vadede borcunuzu çok daha rahat eritirsiniz.

Öbür türlü borcu ödemek için ev satarsanız aile ilişkileri bozulabilir.

X